عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا

عـرق نـعنا چـیست؟ چه فوایدی دارد؟

از عـرق نـعنا بعنوان یکی از عـرقیات دارویی برای درمــان بسیاری از بیماری ها از قدیم الایام استفاده می شده است و دارای طبع گرم است. عـرق نـعنا فواید زیادی دارد از جمله: حفظ سلامت دهان، سرماخوردگی، برای کاهش وزن و برای دردهای معده و… مورد استفاده قرار می گیرد.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

روش های تهیه ی عرق نعناع

عـرق نـعنا چگونه تهیه می شود؟

از هر گیاهی مثل برگ نـعناع، بیدمشک، ریحان، گل محمدی یا زیره که دارای رایحه و اسانس باشد، می توان عـرقیات گیاهی تولید کرد. برای تولید عـرق گیاهی، ابتدا آب و ماده معطر که همان گیاه باشد، می جوشانند. بعد از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت ســنتی یا صنعتی انجام می شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده ، همان آب معطری است که ما به آنها عـرق گیاهی می گوییم. طی فرآیند تبخیر و تقطیر، اسانس و رایحه گیاه داخل مولکول های آب نفوذ می کند و در اصطلاح علمی، آب معطر مقطر تولید می شود. این آب های معطر مقطر، علاوه بر طعم و رایحه خوبشان، خـواصی هم برای بدن دارند. ما معمولا فقط به مایعی که از گلبرگ های گل محمدی تهیه می شود، «گلاب» می گوییم و سایر آب های معطر مقطر را «عـرق گیاهی» یا «طبی» می نامیم.

خـاصیت عـرق نـعنا:

عـرق نـعناع، فقط حاوی رایحه نـعناع ترکیب شده با آب است که خـاصیت ضـدنـفخ، ضـددرد و ضـداسپاسم (گرفتگی) دارد. از آنجا که تمام ترکیب های نـعناع وارد عـرقش نمی شود، نمی توان همه خـواص برگ نـعناع را به عـرق آن هم نسبت داد ولی مــصرف این عـرق گیاهی، پس از غذا و برای رفع دل درد و نـفخ یا هضم بهتر غذا مــفید است.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

تاثیر عرق نعناع بر دستگاه گوارش

تــاثیر عـرق نـعنا بر دستگاه گـوارش:

عـرق نـعناع ضـد نـفخ است و باعث کاهش درد معده می شود و برای بادشکم هم مورد استفاده قرار می گیرد و برای بعضی از دل‌دردها، دل‌پیچه‌ها، رفع سوء‌هاضمه و اینگونه بیماری‌ها فرآورده خوبی است. این گیاه برای کـمک به هضم معده بسیار مــفید است و افرادی که مشکل گـوارشی دارند، می‌توانند از عـرق نـعناع استفاده کنند. نـعناع تازه چون دارای اسانس بیشتر است مسلما خـواص درمــانی بیشتری هم دارد ولی حرارت دادن باعث کم شدن خـاصیت آن می‌شود. از برگ‌های این گیاه برای خوشبو کردن ماست و دوغ نیز استفاده می‌شود که مــفید است. دم‌‌کرده عـرق نـعناع هم برای تقویت معده و روده کاربرد دارد.

دهان شویه خوشبو کننده

اگر عـرق نـعناع به صورت خوراکی وارد بدن شود تــاثیری در از بین بردن بوی بد دهان ندارد اما اگر کسی از اسانس نـعناع به عنوان دهان شویه استفاده کند حتما مــفید است. این گیاه اثر ضـدمیکروب دارد، اگر عـرق نـعناع را به عنوان دهان‌شویه روزی چند بار استفاده کرده یا آدامس نـعناع مــصرف کنیم، خوب است اما اینکه گیاه آن را بخوریم به نظر نمی‌آید که اثر خوب یا خاصی روی بوی بد دهان داشته باشد. نیم استکان عـرق نـعناع یا مثلا قرص نـعناع مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی اگر از نـعناع زیاد استفاده شود سیستم گـوارشی را تحریک می‌کند.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

عرق نعناع معمولا حدود ۱ استکان در هر وعده غذا مصرف شود

چه میزان میتوان عـرق نـعنا استفاده کرد؟

نه، معمولا میزان استانداردی برای مــصرف این عـرق های ســنتی وجود ندارد و نمی توان حجم کاملا مشخصی برای مــصرف آنها برای افراد در گروه های سنی و جنسی مختلف در نظر گرفت. البته می توان پیشنهاد کرد که اگر احساس نـفخ و دل درد داشتید، حدود یک استکان در هر وعده، عـرق نـعناع مــصرف کنید. اگر غلظت و بوی عـرق نـعناع زیاد باشد، می توان به مــصرف نصف استکان از آن هم بسنده کرد.

آیا عـرق نـعناع خـواص ضـد درد دارد؟

نـعناع ماده‌ای به اسم منتول دارد که باعث احساس خنکی در دهان می‌شود. منتول اثر ضـد درد خوبی دارد اما در عـرق نـعناع این ماده خیلی کم است؛ بنابراین اگر به دنبال اثر ضـد دردی هستیم باید از منتول استفاده کنیم. پمادهای منتول دارای این خـاصیت ضـد درد بوده و برای دردهای استخوانی مــفید است. نـعناع موضعی به صورت پماد و کرم برای دردهای استخوانی استفاده می‌شود و برای دردهای گـوارشی مثل دل‌درد می‌توانید از عـرق نـعناع استفاده کنید. در ضمن افرادی که خسته‌اند اگر مــقداری نـعناع بخورند، حال عمومی بهتری خواهند یافت.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

خواص استفاده از عرق نعناع

خـواص درمــانی عـرق نـعنا چـیست؟

 •  تسکین معده
  مردم برگ نـعنا را به چای خود اضافه می‌کنند. خـاصیت آرام‌بخش نـعنا نه تنها زبان و گلو را خنک می‌کند بلکه می‌تواند معده را نیز آرام کند. برگ‌های نـعنا به عنوان پیش‌غذا به کار می‌روند زیرا این برگ‌ها با متعادل کردن فرآیند گـوارش و تسکین التهاب احتمالی، گـوارش را بهبود می‌بخشند. بنابراین اگر به دلیل التهاب یا چیزهای دیگر، معده‌درد داشته باشید، می‌توانید یک فنجان عـرق نـعنا بخورید. همچنین عـرق نـعنا به دلیل گیاهی بودن، فیبر بالایی دارد که معد‌ه‌درد ناشی از یبوست یا سوء هاضمه را تسکین می‌دهد.
 • کـمک به گـوارش
  برگ نـعنا خـواص خاصی از جمله بهبود فرآیند گـوارش دارد. همان‌گونه که همه ما می‌دانیم و در بالا نیز گفته شد، مواد موجود در برگ نـعنا – درصورت مــصرف به صورت عـرق نـعنا – باعث آرام شدن معده می‌شود. فقط این نیست، عـرق نـعنا به طرق مختلفی به دستگاه گـوارش ما کـمک می‌کند. عطر و مواد و روغن معطر موجود در عـرق نـعنا با فعال کردن غدد بزاقی در دهان و تحریک آنزیم‌های گـوارشی به گـوارش کـمک می‌کند. بنابراین، فقط به مــصرف نـعنا برای تزیین غذا اکتفا نکنیم، مــصرف نـعنا به صورت یک عـرق گیاهی، بیشتر به دستگاه گـوارش کـمک می‌کند.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

استفاده از عرق نعناع برای افرادی که اضافه وزن دارند مفید است

 • کـمک به کاهش وزن

تقریبا تمام عـرق‌های گیاهی خـاصیت کاهش وزن دارند و عـرق نـعنا نیز از این قاعده مستثنا نیست. توضیح این خـاصیت کاهش وزن بسیار ساده است. اول، برگ نـعنا حای فیبر رژیمی است که باعث ایجاد حس سیری در فرد می‌شود. دوم، همان‌گونه که قبلا گفتیم، روغن معطر موجود در برگ نـعنا، ترشح آنزیم‌های گـوارش ضروری را تحریک کرده و خطر بروز مــشکلات گـوارشی را کاهش می‌دهد، در نتیجه دستگاه گـوارش را بهبود می‌بخشد.

 •  مــفید برای زنان شیرده
  شیر مادر هنوز هم، روش درست انتقال مواد مغذی از جسم مادر به نوزاد است. علم نیز با یافتن فواید متعدد شیردهی برای مادر و نوزاد، این مسئله را تایید می‌کند. متاسفانه، شیردهی باعث بروز ناراحتی‌هایی از جمله آسیب نوک سینه برای مادر می‌شود.
 • درمــان سرماخوردگی
  منتول موجود در عـرق نـعنا یک دکونژستانت شناخته شده است. در واقع برگ نـعنا به عنوان ماده‌ای که در داروهای استنشاقی، بالم‌ها و دیگر روش‌های رفع مــشکلات تنفسی به کار می‌رود، شهرت دارد. خبر خوب این است که این خـواص در برگ نـعنایی که در آب جوش دم کشیده است نیز وجود دارد. به همین دلیل، مــصرف عـرق نـعنا برای افراد مبتلا به آبریزش بینی و احتقان مــفید است و به رفع این علائم کـمک می‌کند. خـواص دکونژستانت منتول با رفع خلط و مخاط باعث می‌شود هوای بیشتری وارد بینی شده و تنفس، آسان شود. عـرق نـعنا می‌تواند گلو را خنک کرده و گلو درد که یکی از علائم سرماخوردگی است را رفع کند.
 • حفظ سلامت دهان
  منتول که روغن معطر موجود در عـرق نـعناست دارای خـواص ضـد میکروبی نیز هست. به همین دلیل است که در کنار الکل اتیل برای تهیه برخی دهانشویه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. عـرق نـعنا دهان را خنک کرده و به بهداشت آن کـمک می‌کند. یک فایده دیگر، این است که برخلاف دهانشویه‌های الکلی، دهانشویه‌های حاوی منتول، دهان را خشک نمی‌کنند. برعکس، مری را آرام کرده و التهاب و خشکی آن قسمت را کاهش می‌دهند.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

عرق نعناع سرشار از ویتامین و مواد معدنی است

 • سرشار از ویتامین و مواد معدنی
  مشخص شده است که برگ نـعنا فقط دارای روغن معطر نیست. مواد مغذی دیگری نیز در برگ نـعنا وجود دارد که بسیاری افراد از آن اطلاعی ندارند. گفته می‌شود که ۲ قاشق غذاخوری نـعنا فلفلی، ۲ کالری، ۰.۱۲ گرم پروتئین، ۰.۴۸ گرم کربوهیدرات، ۰.۰۳ گرم چربی و ۰.۳۰ گرم فیبر دارد. مواد معدنی دیگر مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر، آهن و ویتامین‌هایی مانند ویتامین A و C نیز در آن وجود دارد. اگرچه مــقدار مواد مغذی موجود در برگ نـعنا کم است اما بهتر است بدانید که عـرق نـعنا می‌تواند به این مواد مغذی افزوده و مقادیر مورد نیاز روزانه را برای ما تامین کند.
 • کاهش مــشکلات تنفسی
  عـرق نـعنای حاوی منتول کافی برای درمــان بسیاری از مــشکلات تنفسی مخصوصا مــشکلات ناشی از احتقان و التهاب به کار می‌رود. عطر عـرق نـعنا که به اندازه خود روغن منتول قوی نیست می‌تواند به رفع احتقان بینی، گلو، نایژه‌ها و ریه کـمک کند. به همین دلیل است که نوشیدن عـرق نـعنا به عنوان یک دمنوش گیاهی نه تنها جسم و ذهن را شاداب و تازه می‌کند بلکه سیستم گردش اکسیژن را نیز بهبود بخشیده و شما را سالم‌تر می‌کند.
 • رفع خستگی جسمی و روحی
  ما و به ویژه آن‌هایی که در محیط‌های شلوغ زندگی می‌کنند، معمولا با فشار و خستگی زیادی مواجه هستیم. اگر این مسئله به درستی حل نشود می‌تواند سلامت عمومی ما را تحت تــاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که در زمان خستگی (چه خستگی جسمی و چه خستگی روحی) باید استراحت کنیم. خستگی جسمی فقط یک چیز است اما خستگی روحی می‌تواند به مــشکلات بدتری مانند اضطراب و افسردگی منجر شود. بنابراین، اگر برگ نـعنا در خانه دارید، آن را به صورت عـرق نـعنا (به ویژه بعد از یک روز سخت) بنوشید.
 • تقویت حافظه
  نوشیدن عـرق نـعنا ما را باهوش‌تر می‌کند. همان‌گونه که در بالا گفته شد، منتول موجود در برگ نـعنا خـاصیت تحریک کنندگی دارد و هوشیاری و عملکرد ذهنی ما را افزایش می‌دهد. این گفته بر پایه برخی مطالعات است که نشان می‌دهند افرادی که دائما آدامس ( آدامسی که ماده اصلی آن نـعنا است) می‌جوند، حافظه و هوشیاری بالاتری دارند.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

دیگر خواص های عرق نعناع

خـواص بیشتر عـرق نـعناع را در این‌جا آورده‌ایم:

 • شاداب کننده
 • افزایش دهنده انرژی
 • تهیه آسان
 • نــوشیدنی ارزان اما مــفید
 • نــوشیدنی انرژی‌زای طبیعی
 • نیرو بخش ذهن
 • ایجاد‌کننده احساس خوب
 • تقویت انگیزه
 • نــوشیدنی سالم
 • نــوشیدنی بدون الکل

این‌ها خـواص عـرق نـعنا برای سلامتی هستند. اضافه کردن عـرق نـعنا به رژیم غذایی سلامت، عمومی ما را افزیش داده و باعث آرامش ما نیز می‌شود.

عرق نعنا چیست؟ چه فوایدی دارد؟ همه چیز درباره معجزه‌ای به نام عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

ظرف های نگهداری عرق نعناع

طرز نگهداری از عـرق نـعناع چگونه است؟

بهتر است تمام عـرق های گیاهی از جمله عـرق نـعناع در ظرف های شیشه ای نگهداری شود. از آنجا که شیشه های رنگی (مانند شیشه های سبز یا قهوه ای) نور کمتری از خود عبور می دهند، استفاده از آنها برای نگهداری از عـرقیات از شیشه های شفاف بهتر است. پس از ظرف های شیشه ای، ظرف های فلزی (مانند ظرف های آلومینیومی) بهترین ظرف ها برای نگهداری از عـرق ها هستند. این روزها برای پایین آوردن قیمت نهایی محصول از پلاستیک برای بسته بندی بطری های عـرق استفاده می شود اما پلاستیک، برای نگهداری این محصولات مناسب نیست. به همین دلیل بهتر است یا عـرقیاتی که در شیشه هستند بخرید یا آنها را پس از خرید در ظرف های شیشه ای رنگی یا فلزی پاکیزه و بدون بو بریزید. تمام عـرق های گیاهی باید در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند. اگر فروشنده ای عـرق را بیرون از مغازه و در معرض آفتاب قرار داده بود، از خرید محصول او خودداری کنید.

مضرات عـرق نـعناع چـیست؟

مــصرف بی‌قاعده و بیش از حد عـرق نـعنا در درمــان بیماری‌های گـوارشی مؤثر نیست و تشدید کننده‌ بیماری هم هست، گفت: مــصرف عـرق نـعنا در بیماری‌های گـوارشی و به‌خصوص نـفخ و ریفلاکس ( ترش کردن و سنگینی معده ) باید کم و محدود شود و روزی چند لیوان عـرق نـعناع مــصرف نکنید و بهترین میزان ، یک چهارم تا نصف یک استکان عـرق نـعناع را با آب ولرم رقیق کنید و یک قاشق عسل هم به این استکان اضافه کنید و سپس میل کنید. این ترکیب بعد از وعده های غذایی ، سبب سبکی معده و کاهش دردهای گـوارشی می شود. البته بهترین کار این است که پرخوری نکنید و همچنین از خوردن نوشابه های گازدار بعد از وعده غذایی پرهیز کنید.

 

مطلب پیشنهادی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی

در این مطلب به درمـان انزال زودرس که یکی از شـایعترین مشکلات جنسی در مردان …