طرز تهیه پلویی با بلغور, مجله اینترنتی چارگوشه

طرز تهیه پلویی با بلغور

 

پلو

پُلو در آشـپـزی ایـرانـی، آشپزی آذربایجان،ترکیه،ازبکستان و بسیاری از کشورهای خاورمیانه به برنجی گفته می‌شود که با مواد دیگری مانند انواع گوشت، سبزیجات، حبوبات و خشکبار و حتی انواع ادویجات، پخت می‌شود که تهیه آن به هر دو صورت کته و آب‌کش ممکن اســت. در برخی خوراک‌ها نیز ممکن اســت پس از پخت کامل چلو (برنج ساده) آن را با مواد دیگر مخلوط و پلو را تهیه می‌کنند.

همچنین خوراک‌هایی مانند آش و هریسه و جود دارند که با وجود برنج در آنها، با عنوان پلو یا چلو شناخته نمی‌شوند. در تعریف پلو در دهخدا آمده‌اســت: طعامی اســت که از برنج کنند و در آن گوشت و کشمش و خرما و مانند آن با ادویه کنند و آن را اقسام اســت. در این قسمت دستور پخت یک نوع پلو با بلغور را خواهیم داشت.

 

طرز تهیه پلویی با بلغور, مجله اینترنتی چارگوشه

 

انواع خوراک‌های پلویی در ایران

تنها نقاط خاصی از ایران قابلیت کشت برنج دارند و نزدیک به ۹۰٪ تولید برنج در ایران محدود به اســتانهای شمالی ایران می‌باشد. چنین امری با توجه به سختی حمل و نقل از اســتانهای شمال البرز به اســتانهای دیگر ایران تا همین چند دهه گذشته به‌طور قطع موجب سختی بسیار در دسترسی به برنج در بسیاری از نواحی ایران می‌شده‌اســت؛ ولی تنوع خوراک‌هایی که همراه با برنج اســت محدود به اســتانهای شمالی ایران نمی‌شود و ده‌ها مورد پلو درست می‌شود؛ مانند: شوید پلو. جدا از این، تزیینات پلو توسط زعفران و زرشک و همچنین انواع ته‌دیگ، جزو مشخصات دیگر پلوهای ایرانی اســت.

 

طرز تهیه پلویی با بلغور, مجله اینترنتی چارگوشه

 

مواد لازم برای تهیه پلو

 

پوره گوجه فرنگی            ۱ پیمانه بزرگ

سیب زمینی                  ۲عدد متوسط

سیر                            ۲ـ۳ حبه

پیاز                             ۱عدد متوسط

رب                             ۱ قاشق غذا خوری

آویشن                        به میزان لازم

نعناع خشک                 به میزان لازم

زودچوبه                       به میزان لازم

فلفل سیاه                   به میزان لازم

نمک                           به میزان لازم

آب                             به مقدار کافی

 

طرز تهیه

ابندا پیاز را نگینی خرد میکنیم، سیر را خرد ریز ریز خرد میکنیم. قابلمه ای را روی حرارت میگذاریم روغن را اضافه میکنیم و سیر و پیاز را داخل آن ریخته و تفت می دهیم. بعد از تفت پوره گوجه فرنگی را اضافه میکنیم کمی تفت داده بعد از آن سیب زمینی را اضافه میکنیم مواد را مخلوط کرده و تفت می دهیم. رب و ادویه ها را اضافه میکنیم و دوباره تفت می دهیم. بلغور را میشورم بعد به موادمان اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم.

آب را میریزیم مانند برنج کته میگذاریم دم بکشد . بلغور آب زیادی به خود جذب میکند و حجم آن خیلی بیشتر از برنج خواهد شد، پس آب را به میزان کافی اضافه کنید تا خوب دم بکشد و پخته شود.

این پلو مثل اســتامبولی اســت فقط با تفاوت اینکه بجای برنج از بلغور اســتفاده می شود . اگر سیب زمینی را دوست نداشتید نخود را میتوانید جایگزین کنید. بعد از پخت پلو آن را در ظرف مناسب میکشیم و با ماســت یا سبزیجات میل کنید.

مطلب پیشنهادی

پخت نان فانتزی خانگی, مجله اینترنتی چارگوشه

پخت نان فانتزی خانگی

پخت نان فانتزی خانگی نان فانتزی مواد لازم برای تهیه نان خانگی:   خمیر مایه  …