طرز تهیه بسراق یا خجور،شیرینی افغانستانی, مجله اینترنتی چارگوشه

طرز تهیه بسراق یا خجور،شیرینی افغانستانی

بسراق ،شیرینی افغانستانی

روش طبخ این شیرینی بسیار آسان است و نیازی به فر ندارد. این شیرینی تقریبا در تمامی مراسمات و اعیاد مورد استفاده قرار میگیرد و مختص به نقطه خاصی از کشور نیست و در تمامی نقاط با همین دستور تهیه می شود.

طرز تهیه بسراق یا خجور،شیرینی افغانستانی, مجله اینترنتی چارگوشه

 

موادلازم

آرد                              ۸ فنجان

روغن یا کره حیوانی       ۲۰۰ گرم

شکر                           ۲فنجان

شیر                           ۱فنجان

تخم مرغ                     ۶ عدد

بیکینگ پودر                 ۱ ق.چ

پودر هل                      ۱ق.چ

مایه خمیر                   ۱ق.چ

گلاب                         ۱ق.چ

نمک                        مقداری کمی

 

طرز تهیه

ابتدا پودر خمیر مایه،پودر هل،نمک،بیکینگ پودر، آرد و شکر را در ظرفی ریخته و خوب مخلوط میکنیم تا مواد یکدست شود. بعد کره یا روغن را اضافه میکنیم و هم میزنیم تا  یکدست شود. بعد تخم مرغ ها را اضافه میکنیم و هم میزنیم و بعد از دست خوب خمیر را ماساژ می دهیم تا جایی که روغن و تخم مرغ به خورد آرد برود. خمیر هنوز یکدست نیست برای اینکه خمیری یکدست داشته باشیم ، شیر را کم کم اضافه میکنیم و ورز می دهیم ( تا جایی شیر را اضافه میکنیم که خمیر یکدست شود ) تا خوب مواد باهم مخلوط شوند. خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه استراحت می دهیم.( خمیر نباید بیش از حد استراحت کند، چون بافت خمیر از بین میرود و خمیر شکل نمی گیرد)

طرز تهیه بسراق یا خجور،شیرینی افغانستانی, مجله اینترنتی چارگوشه

وقتی خمیر آماده شد چونه کوچکی به اندازه یک گردو میگیریم خمیر را پهن میکنیم. خمیر پهن شده را روی یک سطحی که طرح داشته باشد را قرار می دهیم تا شکل بگیرد و بعد دو لبه خمیر را به هم می چسبانیم و حالت میدهیم یا هر شکلی و طرحی دلخواه که شما مایل هستید. بعد بسراق ها را در روغن فراوان سرخ میکنیم. شعله گاز باید کم باشد تا بسراق ها مغز پخت شوند. بعد از سرخ شدن آنها را در ظرف در بسته یا کیسه پلاستیکی قرار میدهیم تا سفت نشوند. میتوانید بعداز سرخ شدن هر طور که دوست دارید بسراق ها را تزیین کنید با پودر پسته یا پودر قند و اگر دوست داشتید درون شربت قرار دهید.

نکته : چون شکر در این شیرینی وجود دارد پس لازم است شعله گاز کم باشد. مقدار شکر را بهتر است افزایش ندهید چون در هنگام سرخ شدن زودتر طلایی میشود بدون اینکه مغز پخت شود. خمیر نباید حالت چسبندگی داشته باشد یا بیش از حد عمل آمده باشد ، در هردو صورت خمیر فرم نمیگیرد.

،

مطلب پیشنهادی

پخت نان فانتزی خانگی, مجله اینترنتی چارگوشه

پخت نان فانتزی خانگی

پخت نان فانتزی خانگی نان فانتزی مواد لازم برای تهیه نان خانگی:   خمیر مایه  …