طرزتهیه کنافه بدون استفاده از فر

کنافه یا کنوفه (Kanafeh)

یک نوع دسر خوشمزه که از پخت رشته ای مخصوص به همراه یک شربت یا شیره به دست می آید. خاستگاه این دسر کشور فلسطین است که بخاطر وجود نوعی پنیر که در نابلس تهیه میشود و در تهیه کنافه از آن استفاده می شود شهرت یافته است. کنافه محبوبیت زیادی در بین مردمان این منطقه و هم چنین ترکیه دارد. البته در ترکیه به گونه متفاوتی هم کنافه تهیه می شود. در قسمت قصد داریم روش تهیه این شیرینی یا دسر خوش طعم را به شما آموزش دهیم.

طرزتهیه کنافه بدون استفاده از فر
Künefe

مواد مورد نیاز:

کره                               ۲۰۰ گرم

پنیر پر چرب بدون نمک       ۲۰۰گرم

رشته کنافه                     ۲۵۰ گرم

شیره انگور                       به مقدار لازم

پسته                              ۱۰۰ گرم

شربت کنافه

آب                                  ۴۵۰ میلی لیتر

شکر                               ۲۵۰ گرم

طرزتهیه کنافه بدون استفاده از فر
کنافه به شکل و سبک جدید

طرز تهیه

ابتدا سینی یا ظرفی که می خواهیم در آن کنافه را بریزیم با با مقداری کره نرم شده( حدود ۳۵گرم) و شیره انگور را مخلوط می کنیم و روی سطح سینی را چرب می کنیم . این کار برای این است که رشته ها به سینی نچسبند و کنافه با عطر و طعم شیره انگور ترکیب شود.

رشته های کنافه را به قطعات کوچک تری تقسیم میکنیم بعد کره که از قبل آن را ذوب کرده ایم را به آن اضافه میکنیم و خوب مخلوط میکنیم تا کره به خورد رشته ها برود این کار را به مدت ۳-۲ دقیقه ادامه می دهیم. پنیر را بصورت ورقه ای برش می زنیم یا رنده می کنیم. در سینی که از قبل با کره چرب کرده ایم ابتدا رشته های کنافه را می ریزیم و کف ظرف پهن می کنیم بصورتی که تمام سطح ظرف را بپوشاند و کمی با دست فشار میدهیم تا یکدست شود. وقتی یک لایه کامل از کنافه را اضافه کردیم حالا نوبت پنیر است. پنیر را روی کنافه ها قرار می دهیم بعد دوباره لایه ی دیگری از کنافه را اضافه می کنیم. هنگامی که یک لایه کامل رشته ریختیم با دست مقداری رشته ها را بهم فشرده می کنیم تا به هم بچسبند.

حالا باید سینی را روی حرارت ملایم قرار دهیم تا کنافه پخته شود. توجه داشته باشید که مرکز سینی که همان مرکز کنافه است را روی مرکز شعله اجاق قرار ندهیم چون خیلی زود میسوزد. سینی را مدام جابه جا میکنیم تا حرارت بصورت یکنواخت باشد و کنافه نسوزد. وقتی یک طرف آن طلایی شد و سرخ شد طرف دیگر آن را برمیگردانیم و مراحلی که گفته شد را تکرار می کنیم تا بخوبی هر دو طرف آن طلایی شود.

طرزتهیه شربت

به اندازه مقداری که گفته شد مخلوط آب و شکر را در ظرفی می ریزیم. شکر را در آب حل میکنیم. به مدت ۵ دقیقه میگذاریم حرارت ببیند و به نقطه جوش برسد.

بعد از اینکه کنافه حاضر شد. شربت گرم را روی آن می ریزیم. به اندازه ۲ دقیقه صبر میکنیم تا شربت به خورد کنافه برود بعد با پودر پسته آن را تزیین میکنیم.دسر را می توانید در کنار بستنی یا چای سرو نمایید . نوش جان

طرزتهیه کنافه بدون استفاده از فر
کنافه دسر خوشمزه

نکته :

در برخی دستورهای ترکی از پنیر استفاده نشده است . می توانید بجای پنیر از لایه ای پودر پسته و بادام استفاده کنید. اگر سینی مناسب در منزل نداشتید می توانید در ظرفی که ارتفاع کمی دارد این دسر را درست کنید یا از فر استفاده کنید. اگر مایل به استفاده از فر بودید کنافه را در قالب یا ظرف مناسب بریزید که از قبل آن را با گره چرب کرده اید. فر را از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتگراد گرم نمایید. وقتی کنافه را داخل فر قرار دادید دمای فر را به ۱۶۰ درجه تغییر دهید. مدت پخت ۳۰ دقیقه می باشد که ۲۰ دقیقه از زمان پخت حرارت از پایین و ۱۰ دقیقه آخر حرارت از بالا. برای تهیه شربت می توانید از زعفران،هل و گلاب استفاده کنید.

در مورد شکل و فرم کنافه هم می توانید کاملا سلیقه ای عمل کنید. از قالب های کوچک و استفاده کنید. آنها رو رول کنید و به کنافه ها شکل دلخواه بدهید و به شکل های مختلف آن را سرو کنید.

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه شکلات خرمایی، شیرینی ساده و بدون فر

طرز تهیه شکلات خرمایی، شیرینی ساده و بدون فر شکلات خرما خرما میوه ای خوراکی …