طرز تهیه باقلوا ترکی، باقلوا رولی, مجله اینترنتی چارگوشه

طرز تهیه باقلوا ترکی، باقلوا رولی

باقلوا

نوعی شیرینی خوشمزه که در کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان، کشورهای آسیای میانه و برخی کشورهای عربی و روسیه تهیه می شود.در ایران و ترکیه دستورهای متفاوتی برای تهیه باقلوا وجود دارد. این تنوع مخصوص دستور طبخ نیست بلکه در شکل و طراحی نیز تفاوت های زیادی وجود دارد، که این خود موجب تفاوت در مزه ها و شکل های باقلوا میشود. دستور تهیه می تواند انعطاف پذیر باشد و بستگی به ذائقه شما دارد که دوست دارید از چه موادی؟ با چه میزان استفاده کنید.

برای تهیه باقلوا لازم نیست حتما از پسته استفاده کنید. می توانید دیگر مغز ها و آجیل های مناسب را جایگزین کنید.برای شربت باقلوا هم خود را محدود نکنید و با اضافه کردن ادویه ها و اسانس های مناسب به آن عطر و رنگ جدیدی ببخشید. مثلا اضافه کردن گلاب، آبلیمو و زعفران و هر چیزی که خوشایند شما باشد. با چهار گوشه همراه باشید تا طرز تهیه این باقلوا را به ساده ترین روش و بصرفه ترین مواد یاد بگیریم.

طرز تهیه باقلوا ترکی، باقلوا رولی, مجله اینترنتی چارگوشه
baklava

مواد لازم برای تهیه شربت

آب                            ۴۳۵ میلی لیتر

شکر                        ۳۱۰ میلی لیتر

آب لیمو                       ۵ میلی لیتر

مواد لازم برای تهیه باقلوا

خمیر فیلو                   ۱ بسته

کره حیوانی                ۱ پیمانه

روغن مایع به مقدار نیاز

آجیل مخلوط               ۶-۸ فنجان (گردو،بادام،بادام زمیتی یا هندی و پسته که از قبل پوسته همه آنها را گرفته ایم و خیلی ریز خرد میکنیم.

طرز تهیه باقلوا ترکی، باقلوا رولی, مجله اینترنتی چارگوشه
باقلوا ترکی،شیرینی خوش طعم

طرزتهیه

کره را در ظرفی بریزید.روی حرارت متوسط به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید تا شفاف شود. سپس از صافی رد کنید.در صورت تمایل می توانیند به آن روغن گیاهی اضافه کنید. حالا خمیر فیلو را روی سطح مناسب قرار دهید و روی میز کار قرار دهید.با استفاده از قلموی سیلیکونی کره را روی سطح خمیر پخش می کنیم. مخلوط آجیل رو هم روی تمام سطح خمیر می پاشیم.

به وسیله چوب نورد ( شبیه وردنه ولی قطر چوب در تمام طول آن یکسان است)خمیر را رول می کنیم. به این صورت که وردنه را در یک لبه خمیر قرار می دهیم و مقداری از لبه خمیر را روی چوب میگذاریم و رول میکنیم. چوب را از خمیر خارج نمیکنیم. بعد از آن ورقه دیگری از خمیر را به کره آغشته میکنیم خمیر رول شده را روی آن میگذاریم و هر دو ورقه خمیر را باهم رول میکنیم.

وقتی می خواهیم چوب را از داخل خمیر ها خارج کنیم مقداری خمیر را از دو طرف جمع میکنیم و در ظرف مناسب قرار می دهیم. بقیه خمیر ها نیز با همین روش آماده میکنیم و همه را در ظرف می چینیم. با قلمو دوباره روی سطح باقلوا ها کره می مالیم.فر را از قبل با درجه حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم میکنیم.ظرف باقلوا را در طبقه وسط به مدت ۴۰ تا۳۰ دقیقه میگذاریم داخل فر . وقتی به خوبی طلایی و سرخ شد آماده است. در این مدت شربت باقلوا را کم کم درست می کنیم .

 

 

طرز تهیه باقلوا ترکی، باقلوا رولی, مجله اینترنتی چارگوشه

باقلوا می تواند شکل های مختلفی داشته باشد

شربت باقلوا

ظرفی را روی حرارت میگذاریم. آب،شکر و مقداری آب لیمو را باهم مخلوط میکنیم تا شکر درون آب حل شود. شعله را کمتر می کنیم و اجازه  میدهیم به مدت ۱۰ دقیقه شربت بجوشد.

وقتی که باقلوا حاضر شد اجازه می دهیم کمی از حرارت خود را از دست بدهد. در حالی که باقلوا و شربت هر دو گرم هستند، شربت را به آن اضافه میکنیم. پودر آجیل یا پودر پسته را روی باقلواها می ریزیم و بعد با چاقو برش میزنیم و به مدت ۳تا۲ ساعت میگذاریم تا شربت به خورد باقلواها برود. بعد از آن شیرینی ما آماده سرو میباشد. این دستور یکی از ساده ترین روش های تهیه باقلوا میباشد که از نظر اقتصادی هم خیلی بصرفه است. امیدوارم لذت برده باشید. نوش جان

طرز تهیه باقلوا ترکی، باقلوا رولی, مجله اینترنتی چارگوشه

 

 

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه شکلات خرمایی، شیرینی ساده و بدون فر, مجله اینترنتی چارگوشه

طرز تهیه شکلات خرمایی، شیرینی ساده و بدون فر

طرز تهیه شکلات خرمایی، شیرینی ساده و بدون فر شکلات خرما خرما میوه ای خوراکی …