شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

شناخت بیماری پارکینسون( Parkinson’s Disease)همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

بیماری پارکینسون (Parkins0on’s Disease) در اثرنابود شدن سلول‌های ترشـح‌ کننده ماده ی دوپامین ایجاد می شود. زمانی که نسبت استیل کولین به دوپامین در غـده‌های قـاعده‌ای مغـز افـزایش می یابد،علائـمی مانند،سفت شدن عـضلات و کنـدشدن حرکـات ایجاد می شود.بیماری پارکینسون یک اخـتلال مـغزی است به این معنا که تـغییرات داخل مـغز در طول زمـان ادامه می یابد و پیشـرونده است.

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

شناخت بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون چیست؟

پارکینسون یک بیماری است که درآن بیشتر سالمندان را درگیـر می‌کند؛ اما در جوان‌ترها نیز امکان دارد بُـروز کـند. نشانه های بیماری پارکینسون نتیجه تـخریب تدریـجی سـلول‌های عـصبی در قسمت هایی از مـغز مـیانی است که کنـترل‌کنـنده‌ی حرکات بـدن اسـت. نشانه های  نخستین چـندان قابل توجه نیستند: احساس ضـعف یا سفت شدگی در یکی از اندام‌ها (مـثل پا) یا احساس لرزش خفیف در یکی از دسـت‌ها در هنـگام استراحت. درآخر، این لرزش‌ها بیشتر و بزرگتر و عضلات سفت می‌شوند؛ درنتیجه حـرکات آهسته و توازن و هماهنگی بین اندام‌ها ازبین می رود. با پیشرفت بیماری، افسـردگی و مشـکلات شـناختی و دیگر مشـکلات روانی و عاطفی نیز ممکن است بُروز کنند. بیماری پارکینسون معمولا در ۵۰ تا ۶۵سالگی شروع می‌شود و درحـدود ۱درصد جـمعیت سالخورده جامعه را درگـیر می‌کند. شیوع این بیماری در مردان بیشتر از زنان است و داروهایی برای درمان نشانه ها و کاهش ناتوانی حاصل از بیماری وجود دارد.

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

اثرات مخرب بیماری پارکینسون

عوامل ایجاد کننده بیماری پارکینسون:

مغز حرکات قسمتی ازبدن را تنظیم می‌کند که عقده‌های قاعده‌ای (Basal Ganglia) نام دارد. سلول‌های این قسمت به وجود تعادل مناسبی از دو ماده احتیاج دارند که هر دو در انتقال ایمپالس‌های عصبی نقش دارند: یکی دوپامین و دیگری استیل‌کولین. در بیماری پارکینسون، سلول‌های ترشح شده‌ی دوپامین نابود می‌شوند و تعادل بین این دو به‌هم می‌ریزد.

دانشمندان می گویند گاهی عوامل ژنتیکی در بُروز این مشکل سلولی نقش دارند. ژنتیک، تنها علت حدود ۱۰درصد از بیماری پارکینسون محسوب می‌شود و علت بیشتر این بیماری کشف نشده است. دانشمندان براین باورندشروع این بیماری، حاصل اثر ترکیبی عوامل ژنتیکی و محیطی است. در نمونه‌های کم، پارکینسون ممکن است حاصل عفونت ویروسی یا قرارگرفتن درمعرض موادسمی محیطی مانند آفـت‌کش‌ها و مونـواکسیدکربن یا فـلز مـنگنز باشد.

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

علت بیماری پارکینسون چیست

دیگر علت‌های پارکینسونیسم عبارت‌اند از:

 • واکنش منفی به داروهای تجویزی
 • مصرف داروهای غیرمجاز
 • مواجهه با سموم محیطی
 • سکته‌ی مغزی
 • اختلالات تیروئید و پاراتیروئید
 • واردآمدن ضربات مکرر به سر (مثلا در اثر تصادف‌های مکرر یا برخی ورزش‌ها)
 • وجود مایع اضافی در اطراف مغز (هیدروسفالی)
 • التهاب مغز (انسفالیت) در اثر عفونت
 • پارکینسونیسم همچنین ممکن است در افرادی دیده شود که به مشکلات عصبی دیگری نظیر آلزایمر، بیماری لویی‌بادی، بیماری کروتزفلد یاکوب، بیماری ویلسون و بیماری ھﺎﻧﺗﯾﻧﮕﺗون مبتلا هستند.

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

گامهای کوتاه در بیماری پارکینسون

علائم کلی بیماری پارکینسون:

 • کُندشدن حرکات ارادی به‌خصوص هنگام آغاز حرکاتی مانند راه‌رفتن یا غلت‌زدن در رختخواب
 • کاهش تظاهرهای چهره و تکلم یکنواخت و کاهش پلک‌زدن
 • راه‌رفتن آشفته و حالت خمیدگی بدن
 • مشکل در برخاستن از حالت نشسته
 • حرکت چرخشی مکرر در انگشتان دست (مالیدن انگشت شست به انگشت سبابه)
 • احساس سفتی در اندام‌های انتهایی و بالاتنه
 • مشکلات بلع
 • احساس سبکی سر یا غش‌کردن در زمان ایستادن (افت فشارخون وضعیتی)
 • مقاله‌های مرتبط:
 • کشف شواهدی دیگر مبنی بر ارتباط پارکینسون و نوعی باکتری روده‌ای
 • مغز برای پیش‌بینی آینده از دو زمان‌سنج داخلی بهره می‌برد

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

علائم پیشرفته پارکینسون

علائم شایع

 1. سفت‌شدن عضلات: بیشتر افراد مبتلا به پارکینسون در برخی از اندام‌های خود دچار سفتی می‌شوند که دشوارشدن حرکت‌دادن قسمت‌هایی از بدن آن‌ها را موجب می‌شود. علت آن است که عضلات نمی‌توانند به حالت ریلکس درآیند. همچنین، این امر می‌تواند موجب بُروز درد شود؛
 2. لرزش: این لرزه‌های بدون کنترل معمولا در دست‌ها و بازوها آغاز می‌شود؛ هرچند ممکن است در فک و پاها نیز مشاهده شود. فرد بیمار به‌ویژه در هنگام استراحت یا احساس استرس، انگشت‌های شست و سبابه خود را به‌هم می‌مالد. در آغاز لرزش‌ها، تنها در یک طرف بدن مشاهده می‌شوند. با گذشت زمان، این لرزش‌ها ممکن است به بخش‌های دیگر بدن نیز سرایت کند؛ هرچند همه‌ی افراد دچار لرزه نمی‌شوند؛
 3. کُندشدن حرکات: کارهایی نظیر راه‌رفتن و بلندشدن از رختخواب و حتی صحبت‌کردن دشوارتر و کندتر می‌شوند. پزشکان این وضعیت را برادیکینزیا می‌نامند. علت این امر آن است که ارسال پیام به‌وسیله‌ی مغز به قسمت‌های مختلف بدن تضعیف می‌شود. برادیکینزیا ایجاد چهره‌ای بی‌حالت شبیه ماسک در فرد را باعث می‌شود و فرد نمی‌تواند حالات چهره‌اش را نشان دهد؛
 4. تغییر در راه‌رفتن: یکی از علائم اولیه این است که در هنگام راه‌رفتن، حرکت آزادانه‌ی بازوها متوقف و قدم‌ها کوتاه‌تر و راه‌رفتن دچار نوسان می‌شود. فرد بیمار هنگام عبور از گوشه‌ها دچار مشکل می‌شود و ممکن است احساس کند که پاهایش به زمین چسبیده‌اند.

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

تشخیص بیماری پارکینسون

تشخیص:

دانشمندان آزمایشی اختراع کرده‌اند که در آن یک مولکول مرتبط با بیماری پارکینسون در نمونه مایع مغزی_نخاعی بیمار تشخیص داده می‌شود؛ این یافته می‌تواند راه را برای تشخیص زودهنگام این بیماری و تقویت چشم‌انداز درمان آن هموار کند.وهمچنین میتوان ازموارد زیر نیز برای تشخیص استفاده کرد:

 • ضربه به انگشت دست و انگشت شست با هم و یا ضربه به پا برای بررسی کُندی حرکت مراجع
 • شل کردن دست برای مشاهده لرزش در حین استراحت
 • شل کردن عضلات حین حرکت گردن بازو ها و ساق پا به منظور بررسی سفتی اندام ها
 • حفظ تعادل ایستادن حین هل دادن آرام

شناخت بیماری پارکینسون(Parkinson’s Disease) همراه با علائم،پیشگیری ودرمان

آیا پارکینسون قابل درمان است؟

درمان:

این بیماری درمان قطعی ندارد اما داروهایی مانند لوودوپـا (levodopa) آمانـتادین، بیـپریدن و سلژیـلین برای درمان آن تجویز می‌شود. دربعضی موارد از جراحی نیز استفاده می‌شود. هرچند در این بیماری فیزوتراپی و ماساژدادن و کاردرمانی بسیارمفید می باشد،چون از پیشرفت بیماری و محدودیت عملکرد جلوگیری می‌ کند.دانشمندان آمریکایی دریافتند: خوردن موادغذایی حاوی (حتی مقدار کم) نیکوتین، مانند فلفل و گوجه فرنگی، ممکن است خطر ابتلاء به بیماری پارکینسون را کاهش دهد.

دانشمندان دریافتند که استفاده از سبزیجات به‌طور کلی خطر ابتلاء به بیماری پارکینسون تأثیر نمی‌گذارد، ولی استفاده سولاناسه خوراکی-خانواده گـیاه گـلدار با بعضی از گونـه‌های تولید غـذاهایی که منابع خـوراکی از نیکوتین هسـتند- خـطر ابتلاء به بیـماری پارکیـنسون را کاهـش داده‌است. این تحقیـقات همـچنین نشـان داد که فـلفل در کاهش بیماری پارکینسون بهتر عمل کرده‌ است. در این مـورد سیگارکشدن و قلیان کشیدن که منبع سـرشار از نیکـوتین هستند کمک قابل توجـهی برای پیشگیری از این بیماری می‌کنند؛ ولی به دلیل خطر ابتلاء به بـیماری‌های خطـرناک دیگر که تـوسط سیـگار و قـلیان در بدن ایـجاد می‌شود، استـفاده از ایـن دخـانیات توصـیه نـمی‌شود.

اخیرا دانشمندان بیمارستان مـک لیـن آمریـکا با اسـتفاده از داروهای درمـان مالاریا، مـوفق به تـوقف بیماری پیشرونده پارکیـنسون شدند. این تحقیقات نشان می‌دهد که مغز دارای یک گیرنده پروتئینی به نام Nurr1 است که از سلول‌های دوپـامین محـافظت می‌کند. دو مورد از داروهای درمان مالاریا که به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده‌است، این گیرنده پروتئینی را مورد هـدف قرار می‌دهد. در واقـع جـسم سیـاه پـیام‌های عصبی را از طریـق نـخاع به عضلات مـختلف ارسال می‌کنـد و این فرایـند از طـریق ماده شیـمیایی دوپـامین صورت می‌گیرد. استفاده از این داروها فرایـند انـتقال پـیام عصبی به عضلات را تسهیل می‌کند.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …