شربت دیفن هیدرامین Diphenhydramine برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

شربت دیفن هیدرامین Diphenhydramine برای چیست

شربت دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) برای چیست؟

نام تجاری: Sominex، Unisom،Benadryl

نام علمی: Diphenhydramine

رده درمانی: انتی هیستامین، ضد سرفه و احتقان

شربت دیفن هیدرامین Diphenhydramine برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

فرمول دیفن هیدرامین: C17H21NO

دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین است که اثرات هیستامین شیمیایی طبیعی در بدن را کاهش می دهد. هیستامین می تواند علائم عطسه، خارش، آبکی چشم و آبریزش بینی را به وجود آورد. با ما همراه باشید. مجله اینترنتی چارگوشه

مکانیسم اثر دارو

اثر ضد آلرژی این دارو به علت رقابت با هیستامین برای اتصال به گیرنده‌های H۱ است. اثر ضد استفراغ و ضد سرگیجه آن را می‌توان به اثر ضد موسکارینی آن ارتباط داد. اثر ضد سرفه دیفن هیدرامین به علت اثر مستقیم بر مرکز سرفه در بصل‌النخاع است. این دارو بر گیرنده‌های H۱ مغز اثر گذاشته موجب اثرات خواب‌آور می‌گردد.

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود. زمان شروع اثر ان در حدود ۶۰-۱۵ دقیقه است . دفع آن کلیوی است و اغلب به صورت متابولیت طی ۲۴ ساعت دفع می گردد.

موارد مصرف دیفن هیدرامین (Diphenhydramine)

دیفن هیدرامین برای تسکین چشم های قرمز ، تحریک کننده ، خارش دار و آبکی استفاده می شود. عطسه کردن؛ و آبریزش بینی ناشی از تب یونجه، آلرژی یا سرماخوردگی. از دیفن هیدرامین نیز برای تسکین سرفه ناشی از تحریک جزئی گلو یا مجاری هوایی استفاده می شود. دیفن هیدرامین همچنین برای پیشگیری و درمان بیماری حرکتی و همچنین برای درمان بی خوابی (مشکل در خوابیدن یا خوابیدن) استفاده می شود. دیفن هیدرامین همچنین برای کنترل حرکات غیر طبیعی در افرادی که دارای سندرم پارکینسون در مراحل اولیه هستند (اختلال سیستم عصبی که باعث ایجاد مشکل در حرکات، کنترل عضلات و تعادل می شود) یا افرادی که مشکلات حرکتی را تجربه می کنند به عنوان یک عارضه جانبی یک دارو استفاده می شود.

شربت دیفن هیدرامین Diphenhydramine برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

دیفن هیدرامین

کاربردهای دیگر این دارو

این دارو گاهی اوقات برای سایر موارد تجویز می شود. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

اطلاعات مهم

 • هنگام مصرف دیفن هیدرامین، با در نظر گرفتن احتیاط در رانندگی ماشین های عامل و یا انجام سایر فعالیت های خطرناک استفاده کنید. دیفن هیدرامین ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. اگر احساس سرگیجه یا خواب آلودگی میکنید از انجام این کارها پرهیز کنید.
 • با احتیاط از الکل استفاده کنید. الکل ممکن است هنگام مصرف دیفن هیدرامین خواب آلودگی و سرگیجه را افزایش دهد.
 • این دارو را به کودکی کوچکتر از ۲ سال ندهید. همیشه قبل از دادن سرفه یا داروی سرماخوردگی به کودک از پزشک معالج بخواهید. مرگ ناشی از سوء استفاده از سرفه و داروهای سرماخوردگی در کودکان بسیار خردسال است.
 • برای خواب آلودگی کودک نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنید.

مقدار و نحوه ی مصرف دیفن هیدارمین (Diphenhydramine)

 1. هنگامی که از دیفن هیدرامین برای رفع آلرژی، سرماخوردگی و علائم سرفه استفاده می شود، معمولاً هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف می شود.
 2. هنگامی که از دیفن هیدرامین برای درمان بیماری حرکتی استفاده می شود، معمولاً ۳۰ دقیقه قبل از عزیمت و در صورت نیاز قبل از غذا و هنگام خواب مصرف می شود.
 3. هنگامی که دیفن هیدرامین برای درمان بی خوابی استفاده می شود، در زمان خواب (۳۰ دقیقه قبل از خواب برنامه ریزی شده) مصرف می شود.
 4. هنگامی که از دیفن هیدرامین برای درمان حرکات غیر طبیعی استفاده می شود، معمولاً ابتدا سه بار در روز و سپس ۴ بار در روز مصرف می شود.
 5. و تا جایی که می توانید از توضیه های پزشک خود برای مصرف پروی کنید.

دیفن هیدرامین به تنهایی و ترکیبی همراه با داروهای ضد تب و درد استفاده می شود. از پزشک خود بخواهید دارویی که مناسب شما است را به شما معرفی کند.

احتیاط لازم در مصرف دیفن هیدرامین (Diphenhydramine)

شربت سرفه بدون نسخه و محصولات ترکیبی سرد، از جمله محصولاتی که حاوی دیفن هیدرامین هستند، می توانند عوارض جانبی جدی و یا مرگ را در کودکان هم داشته باشند. این محصولات را به کودکان کمتر از ۴ سال ندهید. اگر این محصولات را به کودکان ۴ تا ۱۱ ساله می دهید، از احتیاط استفاده کنید و دستورالعمل های بسته را با دقت دنبال کنید.

اگر به کودک دیفن هیدرامین یا کالای ترکیبی حاوی دیفن هیدرامین داده اید، برچسب بسته را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که محصول مناسبی برای کودکی در آن سن است. محصولات دیفن هیدرامین را که برای بزرگسالان تهیه شده است، به کودکان ندهید.

در صورت فراموش کردن یک دوز چه کاری باید انجام دهم؟

دیفن هیدرامین معمولاً در صورت نیاز مصرف می شود. اگر پزشک به شما گفته است که به طور مرتب دیفن هیدرامین مصرف کنید، به محض یادآوری مقدار مصرف از دست رفته را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رد کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران یک دوز دوز مصرف نکنید.

شربت تیمکس ضد سرفه گیاهی قوی

 

عوراض جانبی دیفن هیدرامین (Diphenhydramine)

 • خشکی دهان، بینی و گلو
 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • یبوست
 • افزایش تراکم قفسه سینه
 • سردرد
 • ضعف عضلانی
 • هیجان (مخصوصاً در کودکان)
 • عصبی بودن

برخی از عوارض جانبی ممکن است جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

 • مشکلات بینایی
 • مشکل در ادرار یا ادرار دردناک

 شربت دیفن هیدرامین Diphenhydramine برای چیست, مجله اینترنتی چارگوشه

دیفن هیدرامین

نگهداری دیفن هیدرامین (Diphenhydramine)

این دارو را در ظرفی که داخل آن قرار گرفته است، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگه دارید. آن را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) ذخیره کنید. مهم است که تمام داروها از دور و در دسترس کودکان دور نگه داشته شود زیرا بسیاری از ظروف (مانند ذهن قرص های هفتگی و موارد مربوط به قطره چشم، کرم ها، لکه ها و استنشاقی) مقاوم به کودک نیستند و کودکان خردسال می توانند به راحتی آنها را باز کنند.

توصیه قبل از مصرف دیفن هیدرامین (Diphenhydramine)

در صورت داشتن شرایط پزشکی دیگر، از پزشک یا داروساز بخواهید که آیا دیفن هیدرامین بی خطر است، به خصوص:

 • انسداد در دستگاه گوارش (معده یا روده) شما
 • انسداد مثانه یا سایر مشکلات ادرار کردن
 • کولوستومی یا ایلئوستومی
 • بیماری کبد یا کلیه
 • آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) یا اختلال تنفسی دیگر
 • سرفه با مخاط یا سرفه ناشی از استعمال دخانیات ، آمفیزم یا برونشیت مزمن
 • بیماری قلبی ، فشار خون پایی
 • گلوکوم
 • یک اختلال تیروئید
 • اگر پتاسیم مصرف می کنید (Cytra ، Epiklor ، K-Lyte ، K-Phos ، Kaon ، Klor-Con ، Polycitra ، Urocit-K).

فرق دیفن هیدرامین ساده و کامپاند 

تفاوت داروی دیفن هیدرامین کامپاند با دیفن هیدرامین در آمونیم کلریدی است که دیفن هیدرامین کامپاند دارد و به همین دلیل برای از بین بردن سرفه با خلط بسیار موثر است. در کودکان مصرف دیفن‌ هیدرامین کامپاند توصیه نمی‌شود ولی دیفن‌ هیدرامین ساده در کودکان بزرگ‌تر از دو سال منعی ندارد.

دیفن هیدرامین در بارداری و شیر دهی

مشخص نیست که آیا دیفن هیدرامین به یک نوزاد متولد نشده آسیب می زند یا خیر. اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو از پزشک مشورت کنید.

دیفن هیدرامین می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرده آسیب برساند. آنتی هیستامین ها همچنین ممکن است تولید شیر مادر را کند کند. اگر شیردهی دارید قبل از استفاده از این دارو از پزشک مشورت کنید.

از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

این دارو ممکن است باعث تاری دید شود و باعث اختلال در تفکر یا واکنش شما شود. اگر رانندگی می کنید یا کاری انجام می دهید که هوشیار باشد و بتواند به وضوح ببیند ، مراقب باشید. نوشیدن الکل می تواند برخی از عوارض جانبی دیفن هیدرامین را افزایش دهد.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید، این و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید ، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از دیفن هیدرامین فقط برای نشانه های تجویز شده استفاده کنید. مصرف دارو ها علاوه بر اینکه در کنترل بیماری تاثیر گذار است بدون عوارض جانبی هم نیست پس تا جای ممکن از داروهای شیمیایی برای کنترل بدون نسخه استفاده نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

 

از همراهی شما سپاسگذاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

مطلب پیشنهادی

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن, مجله اینترنتی چارگوشه

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن

گرمازدگی (هایپرترمی) چیست، درمان و پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن بدن انسان معمولا می …