سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

زیارتگاه معروف Tōshō-gū در نیکو (Nikkō) ژاپن، خانه ای هنری است که توسط تمام دنیا شناخته شده است. حجاری از سه میمون خردمند از قرن ۱۷th با افتخار در بالای درب معبد قرار گرفته است. حکاکی توسط مجسمه ساز Hidari Jingoro ساخته شده است. حکاکی شامل چند پیام تصویری است که عبارتند از: “هیچ بدی را نبین، هیچ بدی را نشنو، هیچ بدی را نگو”.

سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

سه میمون خردمند در فرهنگ های مختلف

اعتقاد بر این است که این گفته اخلاقی به عنوان بخشی از یک فلسفه بودایی در قرن هشتم از چین به ژاپن آمده است. در مدرسه راهنمایی این فرقه، آنها سه عقیده دینی را نشان می دهند که نمادی از زندگی یک شخص است. تابلویی که میمون ها در آن به نمایش گذاشته اند، تنها یک قسمت کوچک از یک سری بزرگتر از پانل های ساخته شده در معبد است.

در مجموع ۸ تابلو نمایانگر “قانون سلوک” است که توسط فیلسوف مشهور چینی، کنفوسیوس ساخته شده است. در «تجزیه و تحلیل های کنفوسیوس»، مجموعه ای از گفته های فیلسوف، عبارت مشابهی وجود دارد. در جایی بین قرن ۲ و ۴ قبل از میلاد، جمله ای وجود دارد: “به آنچه مغایر با خلوص است نگاه نکنید. به آنچه خلاف حق است گوش نکنید. آنچه را خلاف خلوص است صحبت نکنید. هیچ حرکتی خلاف درستی نباشد.” به این مجموعه اضافه شد. ممکن است این عبارت اصلی باشد که با ورود به ژاپن کوتاه شده است.

میمون های موجود در پانل از گونه ماکاهای ژاپنی هستند، گونه ای که در سرزمین طلوع خورشید فراوان است. روی تابلو میمون ها به صورت یک ردیف نشسته اند، اولی گوشهایش را پوشانده است، دومی دهان خود را گرفته است و سومی نیز با چشم های پوشیده شده حک شده است.

سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

میمون ها به طور گسترده ای به عنوان “هیچ بدی را نبین، هیچ بدی را نشنو، هیچ بدی را نگو” شناخته می شوند اما در واقعیت، میمون ها دارای اسم هستند. میمونی که گوش هایش را پوشانده، کیکازارو نام دارد. ایازارو دهانش را می پوشاند و میزارو چشمهایش را می پوشاند. علاوه بر نام های اصلی ژاپنی، میمون ها را می توان تحت نام های Mizaru ،Mikazaru و Mazaru در کشورهای خارج از ژاپن نیز یافت.

احتمالا نام ها نمایشنامه ای از کلمات است زیرا همه آنها با فعل “zaru” پایان می یابد. در زبان ژاپنی “سارو” (saru) کلمه ای است که برای میمون به کار رفته است و کاملا شبیه به فعل “zaru” است. با این تعریف معنی دوم کلمه “سارو” از بین می رود که می توان آن را به عنوان عبارتی به سمت شر تعبیر کرد.

سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

میمون خردمند چهارم

در زبان ژاپنی، آن ها را Sambiki-Saru می نامند، به معنی “سه میمون عارف”. گاهی اوقات یک میمون چهارم نیز به سه گانه معروف اضافه می شود. آخرین میمون به نام “شیزارو” و بیانگر این اصل است: “بدی را انجام نده”. این عقیده رایج است که Shizaru بعدا توسط صنعت گردشگری به عنوان سوغات و فقط با اهداف تجاری اضافه شده است.

میمون ها رویکردی به زندگی نشان می دهند که توسط ادیان شینتو و کوشین پشتیبانی می شود. مورخان بر این باورند که این سه میمون تقریباً ۵۰۰ سال قدمت دارد. با این حال، طبق گفته اوشو راجنش، این نمادگرایی توسط راهبان بودائی در سرتاسر آسیا پخش شده است، که از سنت باستانی هندو سرچشمه گرفته است.

تصاویری از میمون ها را می توان در کتیبه های باستانی کوشین مشاهده کرد، در حالی که معبدهای Tōshō-gū که در آن میمون ها یافت می شوند، برای مومنان شینتو به عنوان بناهای مقدس ساخته و وقف شده اند. برخلاف تصور رایج مبنی بر اینکه این سه میمون از چین سرچشمه گرفته اند، مجسمه ها و نقاشی های “هیچ بدی را نبین، هیچ بدی را نشنو، هیچ بدی را نگو” به سختی در هیچ کشور دیگری غیر از ژاپن یافت می شوند.

سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

سه میمون دانا در فرهنگ ژاپنی

سخن پایانی

قدیمی ترین موارد به تصویر کشیده شده از این گفته اخلاقی، بناهای سنگی کوشین و کتیبه های یاد شده است که در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت. قدیمی ترین بنای کوشین با میمون در سال ۱۵۵۹ ساخته شده است اما به جای سه میمون فقط یک میمون دارد. مشهورترین تصویر از میمون های معروف در معبد نیکو است که امروز تحت حمایت یونسکو است و آن را به عنوان میراث جهانی معرفی می کند.

سه میمون خردمند (Three Wise Monkeys): میزارو، کیکازارو و ایوازارو

سه میمون خردمند

 

مطلب های مشابه:

پنج دانستنی جالب در مورد آب

دانستنی ها جالب از چارگوشه جهان

 

مطلب پیشنهادی

معنی ایموجی قلب خاکستری (Grey Heart)

معنی ایموجی قلب خاکستری (Grey Heart) این روزها شاهد گسترش روز افزون استفاده از شبکه …