سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

برای مسافرت چه مدارکی را همراه خود ببریم؟ داروهای مورد نیاز در طول سفر چیست؟ قبل حرکت باید چه کارهایی انجام بدهیم؟

شاید سوالاتی از این قبیل برای شما هم پیش آمده باشد. همه این سوالات بسیار مهم هستند و حتما باید به آنها توجه کرد. چون ممکنه همراه نداشتن هریک به ضررمان تمام شود. مثلا اگر داروی که باید هروز ناشتا مصرف کنید را همراه خودتان نداشته باشید ممکن است به سلامتی آسیب جدی وارد کند.

در ما در این مقاله و در دو مقاله با عنوان های مدیریت منابع مالی در سفر و تهیه نقشه مکان های دیدنی مقصد به برنامه ریزی قبل از سفر پرداختیم. پس همراه چارگوشه باشید تا سفر آرام را تجربه کنید.

گردآوری اسناد حقوقی و بهداشت و سلامت

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

۱- در صورت نداشتن گذرنامه تقاضای گذرنامه کنید.

اگر سفر خارج از کشور می روید حتما گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه داشته باشید و اگر تاریخ آن کمتر از ۶ ماه است سریعا برای تمدید آن اقدام کنید. اما در سفر های داخلی همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، کارت پایان خدمت و مدارک شناسایی که احساس میکنید ممکن است در سفر پیش رو نیازتان شود را همراه خود داشته باشید.

کشورهای مختلف برای اخذ گذرنامه رویه های مختلفی دارند، بنابراین دستورالعمل های کشور خود را برای دریافت یکی از آنها دنبال کنید.

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

۲- تمام اسناد مهم خود را کپی و اسکن کنید.

در هنگام مسافرت، گذرنامه ، ویزا و کارتهای شناسایی شما بسیار مهم هستند و می توانید بدون آنها به مشکل بر بخورید. از هر مدرک شناسایی مورد نیاز خود چندین نسخه کپی تهیه کنید. برای داشتن یک نسخه همراه خودتون، یکی در اتاق هتل، و دیگری نزد دوست یا عضو خانواده بگذارید. خیلی بهتر میشه اگر نسخه از آنها را اسکن کرده و نسخه های الکترونیکی را در ایمیل یا درایو ذخیره سازی ابری خود نگه دارید.

اگر هر یک از اسناد خود را گم کردیدبا نسخه های اسکن شده یا کپی شده معمولاً به شما اجازه نمی دهند که سوار هواپیما شوید یا از یک مرز عبور کنید. با این حال ، باعث میشود که هویت خود را اثبات کنید و اقدام به گرفتن مدارک شناسای المثنی کنید.

 

۳- حداقل یک ماه قبل واکسن مورد نیاز را بزنید.

برخی از مناطق دارای بیماری های اندمی هستند که باید در برابر آنها واکسینه شوید. واکسن های خاص بستگی به مکان مسافرت شما دارد. به پزشک مراجعه کرده و تمام مکانهای سفر خود را به آنها بگویید. سپس پزشک واکسنهای لازم را برای شما فراهم می کند تا با اطمینان خاطر وارد آن مناطق شوید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که علاوه بر موارد خاص، با واکسن های عادی را از زمان کودکی دریافت کرده باشید.

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

۴- دارو های مورد نیازتان را از داروخانه تهیه کنید.

اگر هرگونه داروی تجویز شده مصرف می کنید، حتماً به مقدار کافی از آن دارو همراه خود داشته باشید تا کل سفر را پوشش دهد و نیاز به داروخانه پیدا نکنید. در غیر این صورت حتما نسخه پزشک را همراه خود داشته باشید.

 

اقدامات لازم برای قبل از حرکت

 

۱- درخواست مرخصی بدهید.

شاید گفتن این مورد کمی خنده دار باشد، معلوم است که هر فردی که کارمند است نیاز به مرخصی برای مسافرت دارد. برنامه سفر خود را با رئیستان اطلاع دهید.

در سفر های طولانی مدت خطر از دست دادن شغل وجود دارد پس همیشه با رئیس سابق خود رابطه خوبی برقرار کنید. شاید هنگام بازگشت، شغل شما هنوز در دسترس باشد.

البته این مورد آخر بیشتر در سفر های طولانی مدت صدق میکند.

  • ممکن است بتوانید از راه دور برخی کارها را انجام دهید. از رئیس خود سوال کنید که آیا این امکان وجود دارد تا بتوانید در حین مسافرت کار کنید. اگر قبلاً شغل دوردست دارید، پس احتمالاً می توانید سفر کنید و شغل خود را حفظ کنید.

 

۲- تمام وسایل غیر ضروری خود را بفروشید و بقیه را ذخیره کنید.

شاید با خودتان بگویید که این کار اصلا نیاز نیست اما برای کسانی که برنامه بودجه ای برای سفر خود دارند شاید در هزینه های سفر کمک کند. ( برای سفر های طولانی راه کار بسیار خوبی برای اضافه کردن به بودجه سفر است.)
شما می توانید کالاهای خود را در یک حراجی به فروش برسانید

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

۳- برنامه های تلفن هوشمند خود را به روزرسانی کنید.

بهتر است برنامه های که در سفر به آنها نیاز دارید مانند برنامه های خرید آنلاین – غذا، نوشیدنی – یا برنامه مسیریابی را آپدیت یا به روز رسانی کنید. این کار باعث میشود که آخرین تغییرات در نرم افزار را دریافت کنید. به طور مثال با بروز رسانی برنامه های نقشه و مسیریابی شما از آخرین تغییرات راه ها و ترافیک منظقه مورد نظرتان آگاه می شوید.

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

۴- آدرس پستی خود را تغییر بدهید.

شاید برای سفر های چند روزه نیازی به اینکار نباشد اما اگر برنامه یک سفر طولانی مدت را دارید مثلا می خواهید به مدت یک هفته یا حتی یک ماه به مسافرت بروید بهتر است این کار را انجام بدهید. این کار یه این دلیل است که ممکنه در مدتی که در سفر هستید یک نامه بسیار مهم به آدرس پستی شما ارسال شود. در آنصورت اگر نیازمند اقدام سریع شما نسبت به محتویات آن نامه باشد، شما هیچ وقت تا برگشت از سفر از وجود آن نامه خبر نخواهی شد.

خانه والدین یا دوستان گزینه های مناسبی برای این کار است.از آنها بخواهید که شما را از رسیدن هر نامه با خبر کند.

سفر لذت بخش: مدارک موردنیاز در سفر و اقدامات لازم قبل سفر

۵- سعی کنید حدالمقدور سبک سفر کنید.

ابتدا متناسب با برنامه ریزی که برای سفر خود کرده اید وسایل ضروری را در چمدان یا کوله خود بگذارید در انتها اگر دیدید که هنوز جالی دارید با توجه به الویت بندی که دارید وسایل غیر ضروری را هم در کوله و چمدان خود بگذارید.

به طور مثال با توجه به منطقه ای که به آنجا سفر میکنید آب و هوا متغیر است. در یک منطقه سرد، کلاه و دستکش ضروریه و همین طور چتر. هیچ وقت از شارژر ها غافل نشید. اگر پاوربانک دارید حتما در لیست وسایل ضروری قرار بدید.

 

سفر خوشی را برایتان آرزو دارم.

شاید برای یک سفر عالی به موارد زیر هم نیاز داشته باشید.

 

مطالب مرتبط

ارتباط برقرار کردن با مردم محلی

چگونه مسیر یابی کنیم؟ راهنمای استفاده از نقشه و قطب نما در سفر

مدیریت منابع مالی در سفر

تیپ های شخصیتی مخصوص مسافرت، همسفر شما کدام تیپ شخصیتی را دارد؟

مطلب پیشنهادی

سفر لذت بخش: چگونه در مسافرت رفتار مناسب داشته باشیم؟

سفر لذت بخش: چگونه در مسافرت رفتار مناسب داشته باشیم؟ این موضوع اکثرا در سفر‌های …