سرطان سینه بیماری شایع در زنان

 

سـرطـان پستان یا سـرطـان سـیـنـه (به انگلیسی : breast cancer) به نوعی سـرطـان گفته می‌شود که از بافت پستان آغاز می‌شود. زن بودن، مهم‌ترین عامل احتمال بروز سـرطـان پستان اســت. اگرچه مردان نیز به این سـرطـان مبتلا می‌شوند اما احتمال آن در زنان ببیش از صد برابر اســت. سایر علائم سـرطـان پستان می‌تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. در افرادی که بیماری در اندام‌های دیگر آن‌ها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می‌توانند درد اســتخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشد.

هر اندازه این بیماری زودتر تشخیص داده‌ شده و اقدام به درمان شود، قاعدتا درمان آن آسان‌تر و میزان موفقیت آن بیشتر خواهد بود. تومـور سـیـنـه به دو صورت تومـورهای خوش خیم و تومـورهای بدخیم وجود دارد. در هر دو نوع، رشد سلول‌ها سریع و زیاد می‌باشد. البته تومـورهای دیگری نیز تحت عنوان تومـورهای بینابین وجود دارند که در ابتدا خوش خیم بوده و سپس تبدیل به تومـورهای بدخیم می‌شوند.

 

تومـورهای خوش خیم و بدخیم سـرطـان سـیـنـه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

 باید گفت که در تمام تومـورها رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. خواه این تومـور خوش خیم باشد یا بدخیم. آنچه حائز اهمیت اســت و تفاوت اصلی این دو نوع تومـور را سبب می شود این اســت که روند زیاد شدن سلول ها در تومـورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومـورهای بدخیم به صورت غیرقابل مهار ادامه می یابد.

این رشد سلولی در تومـورهای بدخیم که همان سـرطـان اســت تا حدی ادامه می یابد که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد. این در حالی اســت که این اتفاق، هرگز در تومـورهای خوش خیم  نمی افتد.

علایم سـرطـان سـیـنـه

مهم‌ترین و شایع‌ترین علامت سـرطـان سـیـنـه وجود توده‌ای در سـیـنـه فرد اســت که درد ندارد. این توده با قوام سفت در هر سایزی ممکن اســت وجود داشته باشد. در اکثر موارد این توده متحرک نیست و به بافت یا پوست سـیـنـه چسبیده اســت. این نوع شایع‌ترین فرم توده سـرطـانی سـیـنـه اســت. اما در حدود ۱۰ درصد موارد ممکن اســت این توده درد داشته باشد یا در درصدی از موارد متحرک اســت.

 • بروز توده در سـیـنـه (تومـور سـیـنـه): توده‌های سـیـنـه که ممکن اســت مشکوک به سـرطـان باشند، حالتی سفت و گاهاً به صورت غیرمتحرک همراه با چسبندگی به اطراف در هنگام لمس دارند و غالباً بدون درد می‌باشند. تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن توده به عهده پزشک متخصص می‌باشد.
 • ترشح یا خونریزی از نوک سـیـنـه: ترشح نوک سـیـنـه که ناشی از سـرطـان سـیـنـه باشد عموماً به صورت خون یا خونابه و در برخی موارد بی‌رنگ می‌باشد. چنانچه ترشح خونی یا آبکی از یک سـیـنـه و از یک مجرا خارج شود یا توأم با غده در سـیـنـه باشد، احتمال ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه افزایش می‌یابد.
 • تغییرات پوست سـیـنـه: در صورت ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه ممکن اســت تغییراتی از قبیل فرورفتگی یا کشیدگی پوست سـیـنـه بروز کند. علیرغم این‌که فرورفتگی پوست سـیـنـه علامت مهمی اســت، اما دلیل قطعی بر ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه نمی‌باشد؛ زیرا ممکن اســت در اثر بیماری‌های خوش خیم سـیـنـه ایجاد شده باشد.
 • تغییرات نوک سـیـنـه: در صورت ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه، فرورفتگی نوک سـیـنـه بروز کرده و این فرورفتگی حالتی ثابت دارد و با معاینه دقیق سـیـنـه امکان دارد وجود غده‌ای در زیر نوک و هاله سـیـنـه ملموس باشد. البته در برخی موارد فرورفتگی نوک سـیـنـه ممکن اســت بعد از شیردهی یا بعد از بلوغ ایجادشده باشد که در این صورت به خودی خود یا با دست‌کاری ساده به حالت اولیه برمی‌گردد.
 • تغییر سایز سـیـنـه: در حالت طبیعی معمولاً سایز دو سـیـنـه کامل یکسان نیست، اما چنانچه اختلاف سایز دو سـیـنـه اخیراً ایجاد شده باشد باید سـیـنـه‌ها از جهت وجود توده و سلامت مورد معاینه قرار گیرند.
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل: بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل نگران‌کننده نیست، زیرا ممکن اســت به دلیل بروز التهاب، ضربه به دست یا پستان یا ضایعات خوش خیم باشد که باید توسط پزشک متخصص معاینه و بررسی شود.

سرطان سینه بیماری شایع در زنان

 

علائم خاص سـرطـان سـیـنـه

خال روی سـیـنـه: بر اساس مطالعات انجام‌شده و نتایج به‌دست‌آمده از سراسر جهان، می‌توان گفت پیدایش خال جدید در اطراف سـیـنـه یا تغییر در ظاهر خال موجود در اطراف سـیـنـه می‌تواند از نشانه‌های سـرطـان سـیـنـه باشد که باید سریعاً جهت تشخیص آن به پزشک متخصص مراجعه کرد.

احساس خستگی مفرط: احساس شدید خستگی که علیرغم اســتراحت و خواب به میزان کافی برطرف نمی‌شود باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین اختلال خواب نیز ممکن اســت از علائم ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه باشد.

سرفه‌های طولانی، پی‌درپی و گرفتگی صدا: در شرایطی که سـرطـان سـیـنـه گسترش‌یافته و به ریه‌ها سرایت کرده باشد، سرفه‌های ممتد و طولانی و گرفتگی صدا رخ خواهد داد که می‌توانند نشانه‌های ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه باشند. این شرایط در بیش از نیمی از مبتلایان به سـرطـان سـیـنـه بروز می‌کند.

عدم توانایی کنترل مثانه: در مواردی که سـرطـان سـیـنـه گسترش یافته و به مثانه سرایت کرده باشد و آن را تحت تأثیر قرار داده باشد، تکرر ادرار و نشت ادرار (قطره‌قطره ادرار کردن) در هنگام سرفه کردن یا خندیدن رخ می‌دهد؛ بنابراین عدم توانایی کنترل مثانه می‌تواند یکی از علائم هشداردهنده سـرطـان سـیـنـه باشد که باید توسط پزشک متخصص بررسی‌شده و مورد معاینه قرار گیرد.

بروز کمردرد ناگهانی: کمردرد از رایج‌ترین بیماری‌هاســت که امروزه نیز شیوع بسیاری یافته اســت. چنانچه این عارضه به شکلی ناگهانی ظاهر شود و توأم با ایجاد فشار روی ستون فقرات باشد نباید نادیده گرفته شود، زیرا ممکن اســت از نشانه‌های ابتلاء به سـرطـان سـیـنـه باشد.

 

مهمترین عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به سـرطـان پستان می شوند

 • سبقه خانوادگی ابتلا به سـرطـان سـیـنـه
 • بلوغ زودرس
 • قاعدگی زودهنگام
 • زایمان در سن بالای ۳۵ سال
 • نازایی
 • چاقی
 • رژیم غذایی با مصرف چربی زیاد
 • مصرف الکل و دخانیات
 • تابش اشعه یونیزان
 • یائسگی در سنین بالای ۵۵ سال
 • مصرف داروهای هورمونی در دوران یائسگی
 • بیماری‌های خوش خیم پستان

سرطان سینه بیماری شایع در زنان

 

انواع سـرطـان سـیـنـه

 • سـرطـان مجرایی: 85 تا 90 درصد افراد مبتلا به سـرطـان سـیـنـه، دچار این نوع سـرطـان هستند. در این نوع، فقط در داخل مجرای سـیـنـه، سلول های سـرطـانی رشد می کنند. اگر توده کوچکی را در سـیـنـه احساس کردید و یا از نوک سـیـنـه ترشحاتی خارج شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.
 • سـرطـان لوبولی : 8 درصد افراد مبتلا به سـرطـان سـیـنـه، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع می شود. گاهی اوقات این لوبول ها پر می شوند، اما سـرطـان سـیـنـه نمی باشد. وجود توده سفت، تورم، تغییر ظاهر سـیـنـه و نوک سـیـنـه برگشته همه جزو علائم این سـرطـان می باشد. از طریق بیوپسی سـیـنـه (نمونه برداری از بافت سـیـنـه) می توان این سـرطـان را تشخیص داد.
 • سـرطـان التهابی سـیـنـه: این نوع سـرطـان در پوست رخ می دهد و موجب قرمزی و ورم سـیـنـه می شود و ظاهر سـیـنـه را ملتهب می کند. اگر علائم زیر را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید: اندازه سـیـنـه به طور ناگهانی بزرگ شود، پوست سـیـنـه شبیه پوست پرتقال بود، پوست سـیـنـه دائما در حال خارش بود، سـیـنـه گرم و سفت شده باشد، درد سـیـنـه داشته باشید، نوک سـیـنـه تو رفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد.
 • بیماری پاژه نوک سـیـنـه: در این بیماری که معمولا در یک سـیـنـه وجود دارد، نوک سـیـنـه خارش دار و فلس‌مانند و قرمزرنگ می شود و به راحتی با جوش اشتباه گرفته می شود. بثورات قرمزی که در نوک سـیـنـه وجود دارند ممکن اســت به سمت پوست قهوه ای اطراف نوک سـیـنـه گسترش یابد و یا ممکن اســت موجب یک زخم باز در نوک سـیـنـه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سـیـنـه داشته باشد.

 

معاینه سـیـنـه توسط خود فرد

این معاینه باید هر ماه توسط خود فرد انجام شود. همراه با این معاینه، باید ماموگرامی سالانه و آزمایشات پزشکی نیز انجام شود. با این معاینه، تغییرات یک ماه گذشته را می توانید در سـیـنـه‌تان ببینید.

سرطان سینه بیماری شایع در زنان

 

روش های معاینه سـیـنـه توسط خود فرد

 دست ها بر مفصل ران

بایستید و دستان خود را بر مفصل ران بگذارید و ظاهر هر دو سـیـنـه خود را بررسی کنید. اندازه، شکل و فاصله بین سـیـنـه ها را نگاه کنید. اگر تغییری در رنگ پوست و یا بافت سـیـنـه می بینید، آن را یادداشت کنید. به نوک سـیـنـه و هاله اطراف آن نگاه کنید و ببینید که سالم به نظر می رسند یا نه.

دست ها پشت سر

در حالی که در مقابل یک آیینه ایستاده اید، دست ها را بالا ببرید و پشت سرتان قرار دهید و نگاه کنید که آیا سـیـنـه ها به سمت بالا حرکت می کنند و هر گونه تغییری را یادداشت کنید. به نوک سـیـنـه و هاله اطراف آن نگاه کنید و ببینید گودی، برآمدگی و یا تورفتگی در این نواحی بوجود نیامده باشد. به زیر بغل خود نگاه کنید و ببینید در آن ناحیه که گره لنفاوی دارد، ورمی وجود نداشته باشد.

ایستادن و مالش

دست چپ خود را بالا ببرید و با اســتفاده از انگشتان دست راســت بر روی سـیـنـه چپ فشار کمی وارد کنید. انگشتان خود را از بالا تا پایین سـیـنـه و همینطور از سمت داخلی سـیـنـه به سمت زیر بغل حرکت دهید. می توانید از حرکت دایره‌ای شکل اســتفاده کنید. هر گونه تغییری در بافت، رنگ و یا اندازه سـیـنـه را یادداشت کنید. سپس روی سـیـنـه راســت نیز همین معاینه را انجام دهید. بهتر اســت این معاینه را در زیر دوش آب انجام دهید، زیرا پوست خیس اســت و دارای کمترین مقاومت در برابر اصطکاک انگشتان می باشد.

بررسی نوک سـیـنـه

هر دو دست خود را پایین بیاورید. با انگشتان سومی و اشاره دست راســت، به آرامی نوک سـیـنـه چپ را فشار دهید و نوک سـیـنـه را به طرف جلو بکشید. ببینید که آیا نوک سـیـنـه به جای اول خود برمی گردد؟ و آیا مایعی از نوک سـیـنـه ترشح می شود؟ تغییرات را یادداشت کنید. سـیـنـه راســت را نیز به همین طریق معاینه کنید.

درازکشیدن و مالش

این معاینه را در اتاق خوابتان انجام دهید. بر روی تخت دراز بکشید و بالش را زیر سر و شانه های خود قرار دهید. دست چپ خود را پشت سرتان قرار دهید. با دست راســت، سـیـنـه و زیر بغل را مالش دهید (همانطور که در معاینه ایستاده و مالش توضیح داده شد) هر گونه تغییر در بافت، رنگ و اندازه را یادداشت کنید. سپس سـیـنـه دیگر را نیز معاینه کنید.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …