سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

سـرطان خـون یا لـوسمی لوکمیا (Leukaemia) از تـشخیص تا درمان:

سـرطان خـون یا لوکمیا (Leukaemia)، سـرطانی است که در بافت های خـون ساز ایجاد می شود و مـغز اسـتخوان و سیستم لنفاوی را درگیر می کند. در این سـرطان مـغز اسـتخوان، سـلول‌های خـونی غیرطبیعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازد. این سـلول‌های غیرطبیعی سـلول‌های خـونی سـرطانی است. سـلول‌های خـونی سـرطانی در آن زمانی که باید، از بین نمی‌روند. این سـلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها جای گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سفید، گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز و پلاکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طبیعی را تنگ می‌کنند که باعث اختلال در انجام وظایف سـلول‌های خـونی طبیعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

سرطان خون چیست

سـرطان خـون (Leukaemia) چیست:

سـرطان (CANCER) نام بیماریی است که طی آن رشد یک یا مجموعه‌ای از سـلول‌ها از کنترل بدن خارج می شود و توده یاخته (سـلول‌های سـرطانی) یا تومور شکل می‌گیرد. سـرطان خـون، به مجموعه بیماری‌هایی گفته می‌شود که سـلول‌های نافرمان، جزو مجموعه دستگاه گردش خـون بدن انسان است. مـغز اسـتخوان و گره‌های لنفاوی که وظیفه تولید و تمایز سـلول‌های خـونی را بر عهده دارند، اصلی‌ترین مراکز آغاز سـرطان خـون می‌باشند. دلیل اصلی ابتلا به سـرطان خـون هنوز مشخص نیست، اما می توان گفت ژنتیک و محیط، تأثیراتی به‌سزا در ایجاد سـرطان خـون دارند. افراد مـبتلا به سـرطان خـون در درجه اول با خستگی و بی‌حالی، خـونریزی‌های غیر معمول، عـفونت‌های مکرر، ایجاد کبودی و تورم غـدد لنفاوی رو به رو می‌شوند.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

انواع سرطان خون

انـواع سـرطان خـون (Leukaemia) چیست:

انـواع سـرطان خـون را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان براساس سـرعت پیشرفت و وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر شدن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها گروه‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی کرد. سـرطان خـون یا مـزمن است (که معمولاً به مرور وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود) یا حاد (که معمولاً به سـرعت وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود):

سـرطان خـون (لـوسمی) مـزمن: در مراحل ابتدایی سـرطان، سـلول‌های خـونی سـرطانی هنوز قادرند برخی از وظایف گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سفید را انجام دهند. گاه، در فرد مـبتلا در ابتدا هیچ علامتی بروز نمی‌یابد. پزشکان، اغلب در معاینه‌های معمولی، پیش از آنکه علامتی بروز کند، متوجه سـرطان خـون مـزمن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.
سـرطان خـون مـزمن، به مرور وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. با افـزایش تـعداد سـلول‌های سـرطانی در خـون، عـلائمی مـانند تورم غـدد لنفاوی یا عـفونت در بیمار بروز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

سرطان خون میلوما

سـرطان خـون (لـوسمی) حاد : سـلول‌های خـونی سـرطانی هیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌یک از وظایف گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سفید طبیعی را انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. تـعداد سـلول‌های خـونیسـرطانی به سـرعت افـزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد. سـرطان خـون حاد معمولاً به سـرعت وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

انـواع سـرطان خـون (لـوسمی) را همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان براساس نوع سـلول خـونی گرفتار گروه‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی کرد. سـرطان خـون (لـوسمی) در سـلول‌های لنفاوی یا سـلول‌های میلوئید آغاز می‌شود. تصویر این سـلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را مشاهده کنید. به سـرطان خـونی که سـلول‌های لنفاوی را گرفتار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، سـرطان خـون لنفوئید، لنفوسیتیک (lymphocyticc) یا لنفوبلاستیک (lymphoblastic) می‌گویند. به سـرطان خـونی که سـلول‌های مییلوئید را گرفتار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند سـرطان خـون میلوئید، میلوزنوس (Myelogenouss) یا میلوبلاستیک (Myeloblasticc) می‌گویند.

عـلائم سـرطان خـون (Leukaemia) چیست:

مـانند تمام سـلول‌های خـونی، سـلول‌های خـونی سـرطانی نیز در تمام بدن جریان پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. عـلائم سـرطان خـون (لـوسمی) به تـعداد گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خـونی سـرطانی و مکان تجمع آنها در بدن بستگی دارد. پیش می‌آید که افراد مـبتلا به سـرطان خـون (لـوسمی) مـزمن، علامتی از خود بروز ندهند.

معمولاً دلیل مراجعه افراد مـبتلا به سـرطان خـون (لـوسمی) حاد، احساس مریضی است. اگر مـغز درگیر شده باشد، دچار سردرد، استفراغ، گیجی، از دست دادن مهار عضلات یا تشنج می‌شوند. سـرطان خـون (لـوسمی) بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر بدن مـانند دستگاه گوارش، کلیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، ریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، قلب یا بیضه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را نیز درگیر می‌کند.

درد اسـتخوان: سـلول‌های بدخیم در مـغز اسـتخوان ساخته می‌شوند، بنابراین اگر دچار درد خفیف تا شدید در اسـتخوان‌ها شدید به پزشک مراجعه کنید.

ورم غــدد لنفاوی: گردن، زیر بغل، کشاله ران و مناطق دیگر بدن را جهت پیدا کردن ورم قابل توجه، اما بدون درد غـدد لنفاوی بررسی کنید. برای غـدد در طول یک عـفونت طبیعی است که متورم شوند، اما باقی ماندن در این حالت و یا رشد روز به روز می‌تواند نشانه‌ی لـوسمی و یا لنفوم باشد. خـونریزی غیرعادی از بینی، لثه، روده، ریه و یا حتی سر ممکن است نشانه کمبود پلاکت و مشکلات انعقاد خـون و نوع حاد سـرطان خـون باشد.

بثـورات پوستی: لـوسمی پوست یا بثورات، ناشی از سندروم شیرین هستند که معمولاً با سـرطان خـون در ارتباط است. لـوسمی پوست تقریباً همیشه طوری به نظر می‌رسد که در زیر پوستتان یک توده قرار دارد و این توده شروع به رشد می‌کند و گاهی شبیه پلاک می‌شود. اگرچه بثورات در تمام بیماری‌ها از نظر خارش و اندازه مشترک هستند، اما راش‌های مرتبط با سـرطان خـون روز به روز گسترش می‌یابند و رشد می‌کنند.

خسـتگی و ضعف: شایع‌ترین علامت انـواع سـرطان خـون است و به دنبال کمبود گـلبول‌های قرمز خـون ایجاد می‌شود و ترکیبی از خستـگی‌های جسمی را به وجود می‌آورد. خستگی ناشی از سـرطان خـون به مرور زمان میل به وخیم‌تر شدن دارد.

تنـگی نفس: این علامت نتیجه کم خـونی و یا در موارد نادر نتیجه وجود توده در قفسه سینه است. افراد مـبتلا در این شرایط برای تنفس دچار مشـکل جدی می‌شوند و ممکن است راه رفتن کوتاه مدت هم برایشان زجرآور باشد. تنگی نفس همچنین می‌تواند در اثر سـرطان ریه باشد.

کـبودی خود به خودی و طولانی مدت: کبودی‌های بدون دلیل ممکن است نشانه سـرطان خـون باشد. این کبودی‌ها ممکن است در هر جای بدن وجود داشته باشند، اما بیشتر در پا‌ها و دست‌ها دیده می‌شوند.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

خونریزی می تواند از علائم سرطان خون باشد

خـونریزی غیرمعمول: خـونریزی غیرعادی از بینی، لثه، روده، ریه و یا حتی سر ممکن است نشانه کمبود پلاکت و مشکلات انعقاد خـون و نوع حاد سـرطان خـون باشد.

لثـه‌های متورم: معمولاً یکی از بارزترین نشانه‌های ابتلا به بیماری لـوسمی حاد است. لـوسمی یک نوع سـرطان خـون است که باعث تولید غیرطبیعی و بیش از حد سـلول‌های سفید خـونی می‌شود.

احـساس پف کردن: یکی از نشانه‌های نوع مـزمن لـوسمی، بزرگ شدن طحال است که ممکن است منجر به کاهش اشتهای فرد مـبتلا شود، زیرا به دلیل فشار وارده از سمت طحال به معده، فرد احساس سیری می‌کند و مواد غذایی کمتری مصرف می‌نماید.

درد در قسمت بالایی سـمت چپ شکم: بزرگ شدن طحال ناشی از سـرطان خـون منجر به درد شدید در شکم می‌شود. از آنجا که طحال در قسمت چپ و بالای شکم قرار گرفته است، درد در این ناحیه احساس می‌شود.

تـب یا لرز: بی‌قراری و لرز معمولاً در یک‌چهارم افراد مـبتلا به لـوسمی حاد دیده می‌شوند. در اغلب موارد، تب مکرر درجه پایین نشانه عـفونت و ضعف سیستم ایمنی است که ممکن است ناشی از سـرطان خـون باشد.

تـعریق شبانه: این نوع تعریق آن‌قدر زیاد است که بستر فرد خیس می‌شود.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

سردرد از علائم سرطان خون است

سـردرد ضربان دار: این نشانه اگرچه معمول نیست، اما ممکن است نشانه کم خـونی ناشی از لـوسمی و یا یک مشکل تهدیدکننده حیات مـانند خـونریزی سر باشد.

رنـگ پریدگی شدید: رنگ پریدگی غیرمعمول ممکن است نشانه‌ای از کم خـونی در نوع حاد لـوسمی و در برخی انـواع مـزمن آن باشد.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

عوامل ایجاد کننده سرطان خون

عـوامل ایجاد کننده سـرطان خـون (Leukaemia) چیست:

در حالی که عامل اصلی و واقعی بیماری سـرطان خـون ناشناخته است؛ اما دانشمندان و پزشکان بر این باورند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محـیطی در این بیماری نقش دارند. تـعداد کمی از علل شناخته شده، که به طور کلی تحت کنترل عمومی فرد نیستند. انـواع مختلف لوکمی علـت‌های مختلفی هم دارند.

  • لـوکمی نیز مـانند سایر سـرطان‌ها، ناشی از جهش در DNA است. جهش‌های خاصی می‌توانند با فعال کردن آنکوژن یا غیرفعال کردن ژن‌های سرکوب کننده تومور، باعث ایجاد اختلال در سـلول‌های سـرطانی شوند، و بنابراین در اصل باعث اختلال در تنظیم مرگ، تمایز و تـقسیم سـلول‌ها شوند.
  • عوامل خطر شامل مواردی همچون سیگار کشیدن، پرتو یونی، برخی مواد شـیمیایی (از قبیل بنزین و بنزن)، سابقه شـیمی ‌درمانی، چند ویـروس مـانند ویروس T-lymphotropic و نشانگان داون ‌می‌شود. افرادی که در خانواده خود سابقه بیماری سـرطان خـون را داشته‌اند، بیـشتر در خطر ابتلا به سـرطان خـون قرار دارند.
  • اسـتفاده از تنباکو با افـزایش اندک خطر ابتلا به لـوسمی حاد مایلوئیدی در بزرگسالان همراه است. مطالعات Cohort و Case-Control نشـان داده‌اند قرار گرفتن در معرض برخی از مواد پتروشـیمی و رنگ مو به ایجاد برخی از انـواع لوکمی مرتبط است. رژیم غذایی بسیار محـدود است یا هیچ اثری ندارد، گر چه خوردن سبزیجات بیشتر، ممکن است باعث حفاظت هر چند به مقدار کم، شود.
  • اسـتفاده از حشره کش‌های خانگی احتمال ابتلای کودکان به سـرطان خـون را ۴۷ درصد و لنفوم را ۴۳ درصد افـزایش می‌دهند. مطالعات محققان مدرسه بهداشت عمومی بوستون آمریکا نشان می‌دهد که تأثیر مخرب آفت کش‌ها بر بدن کودکان بیشتر از بزرگسالان است؛ زیرا سیستم ایمنی کودکان هنوز به‌طور کامل رشد نکرده‌است و نمی‌تواند سم زدایی کند.
  • چند مورد انتقال مادرزادی جنین (یک نوزاد به علت اینکه مادرش در دوران بارداری دارای لوکمی است مـبتلا به لوکمی می‌شود) گزارش شده است. کودکان متولد شده از مادرانی که از داروهای باروری برای ایجاد تخمک گذاری اسـتفاده می‌کنند، بیش از دو برابر احتمال ابتلا به سـرطان خـون در دوران کودکی را دارند.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

تشخیص سرطان خون

تـشخیص سـرطان خـون (Leukaemia) چگونه است:

گاهی، پزشکان پس از انجام یک آزمـایش خـون ساده متوجه سـرطان خـون (لـوسمی) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. اگر عـلائم مربوط به سـرطان خـون (لـوسمی) در شما وجود داشته باشد، پزشک تلاش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا دلیل مشکلات شما را بیابد. پزشک معمولاٌاز پیشینۀ پزشکی خود یا خانواده‌تان می‌پرسد.

معـاینات بالینی: پزشک بدنتان را معاینه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا مشخص شود در غـدد لنفاوی، طحال یا کبد تورم وجود دارد یا نه.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

آزمایش خون از روش های تشخیص سرطان خون است

آزمـایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خـون: در آزمـایشگاه آزمـایش شمارش سـلول‌های خـونی (Complete Blood Count) انجام می‌دهند تا تـعداد گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سفید، گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز و پلاکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خـون شما را بسنجند. سـرطان خـون (لـوسمی) موجب تولید تـعداد بسیار زیادی گـلبول سفید در خـون می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. همچنین موجب کاهش میزان هموگلوبین موجود در گـلبول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز و پلاکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

نـمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری (Biopsy) : پزشک بافت را برمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارد و در آن به جست‌وجوی سـلول‌های سـرطانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازد. نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری تنها روشی است که به‌طور قطع وجود سـلول‌های خـونی سـرطانی را در مـغز اسـتخوان مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. پیش از نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری از بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسی موضعی(Local Anesthesia) برای بی‌حس کردن محدودۀ مورد نظر اسـتفاده می‌کنند. این کار به کاهش درد کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. پزشک کمی مـغز اسـتخوان از اسـتخوان لگن یا یک اسـتخوان بزرگ دیگر برمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارد. پاتولوژیست آن بافت را به‌دنبال وجود یا عدم وجود سـلول‌های سـرطانی در زیر میکروسکوپ بررسی می کند.
پزشک شما به دو طریق از مـغز اسـتخوان نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری می‌کند. برخی افراد در یک جلسه هر دو روش را تجربه می‌کنند:

آسپیـراسیون مـغز اسـتخوان Bone Marrow Aspiration: پزشک از سرنگی ضخیم و تو خالی برای برداشتن نمونۀ مـغز اسـتخوان اسـتفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌بـرداری از مـغز اسـتخوان: پزشک از سوزنی بسیار ضخیم و توخالی برای برداشتن تکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از اسـتخوان و مـغز اسـتخوان اسـتفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

آزمـایـش سیتوژنتیک Cytogenetics: در آزمـایشگاه، کروموزوم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سـلول‌های نمونه خـون، مـغز اسـتخوان یا غـدد لنفاوی را بررسی می‌کنند. اگر کروموزوم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیرطبیعی مشاهده شوند، این آزمـایش نوع سـرطان خـون (لـوسمی) را مشخص می‌کند. مثلاً، مـبتلایان به سـرطان خـون (لـوسمی) CMLL یک کروموزوم غیرطبیعی به نام کروموزوم فیلادلفیا دارند.

آزمـایش مایع نخاعی Spinal Tap: پزشک شما کمی از مایع مـغزی- نخاعی(Cerebrospinal Fluid) شما را برمی‌دارد (مایعی که فضای داخل و اطراف مـغز و نخاع را پر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند). پزشک از سرنگی بلند و باریک برای برداشتن کمی از این مایع از انتهای ستون فقرات اسـتفاده می‌کند. این فرایند در حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد و برای انجام آن از بی‌حسی موضعی اسـتفاده می‌کنند. پس از انجام این آزمـایش، باید چند ساعت بدون حرکت دراز بکشید تا سردرد نگیرید. در آزمـایشگاه این مایع را از نظر وجود سـلول‌های خـونی سـرطانی یا سایر نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مشکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌زا بررسی می‌کنند.
عکس‌بـرداری با اشعۀ ایکس از قفسۀ سینه: تصویر گرفته شده با اشعۀ ایکس تورم غـدد لنفاوی یا نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر بیماری در قفسۀ سینه را نشان می‌دهد.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

درمان سرطان خون

درمان سـرطان خـون (Leukaemia) چگونه است:

گروه درمانی براساس سلامت کلی بیمار و نوع سـرطان درمان‌های مناسب را برای او شروع می‌کند. معمولاً قبل از شروع درمان، روش‌های درنظر گرفته شده را با بیمار یا اطرافیان او مطرح می‌کنند. پبوند سـلول‌های بنیادی و همچنین برخی از داروهای مورد اسـتفاده از شـیمی ‌درمانی نیز ممکن است، اختلالاتی را برای باروری ایجاد کنند. در سال‌های اخیر، با به کارگیری داروهای ضد سـرطانِ مؤثرتر، طول عمر بیماران مـبتلا به لوکمی افـزایش پیدا کرده‌ است. این داروها موجب فروکش کردن نشانه‌های بیماری می‌گردند به‌طوری که نشانه‌ها در جریان درمان بیماری بدتر نمی‌شود و حتی بیماران تا اندازه‌ای درمان می‌شوند.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

شیمی درمانی یکی از درمان های رایج برای سرطان

شـیمی درمانی: شـیمی‌درمانی (chemotherapy) یکی از روش‌های درمان سـرطان یا کاهش پیشرفت موقتی آن با اسـتفاده از برخی داروهای خاص است که در اصطلاح پزشکی به آن‌ها شـیمی درمانی گفته می‌شود. کار اصلی این داروهای خاص از بین بردن سـلول‌های بیمار بدون صدمه به بافت‌های مجاور آن است. این نوع از درمان اثراتی هم بر روی سـلول‌ها و بافت‌های بدن دارد. یکی از این اثرات ریزش موهای بدن، خشک شدن پوست و لاغری است.

شـیمی درمانی یک شیوه رایج در معالجه بیماری‌هاست که سـلول‌ها و به‌خصوص سـلول‌های میکروارگانیسم‌ها و سـلول‌های سـرطانی را با اسـتفاده از داروهای شـیمیایی و مواد شـیمیایی از بین می‌برد. معنی «شـیمی درمانی» تنها به داروهایی که برای درمان غـدد سـرطانی اسـتفاده می‌شود محدود نمی‌شود بلکه آنتی‌بیوتیک‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

سـرطان اصولاً یک روند رشد در تولید مثل سـلول‌هاست که قابل کنترل نیست و همراه با رفتارهای خطرناک و هجومی این توده سـلولی می‌باشد. به‌طور کلی بسیاری از داروهای شـیمیایی که به منظور شـیمی درمانی سـرطان به کار برده می‌شوند بر روی تقسیم سـلولی  سـلول‌های سـرطانی اثر می‌گذارند؛ به خصوص در مورد آن دسته از سـرطان‌هایی که سـرعت تقسیم سـلولی در آن‌ها بسیار بالاست. این داروها که سبب آسیب رساندن به سـلول می‌شوند، سایتوتوکسیک نامیده می‌شوند. برخی از این داروها باعث می‌شوند که سـلول دستخوش تغییرات اساسی شده و رشد آن متوقف شود که به «برنامه‌ریزی برای مرگ سـلول» نیز معروف است.

دانشمندان هنوز در حال بررسی و مطالعه ویژگی‌های منحصربه‌فرد سـلول‌های سـرطانی خطرناک و مقاوم هستند تا بتوانند آن‌ها را به‌طور ویژه مورد هدف قرار دهند. این کار به این دلیل است که در طول فرایند شـیمی درمانی، علاوه بر سـلول‌های سـرطانی، سـلول‌های دیگر مـانند سـلول‌های مربوط به رشد مو و سـلول‌های داخلی روده که سـرعت رشد بالایی دارند مورد حمله قرار می‌گیرند و جریان رشد آن‌ها نیز متوقف می‌شود که باعث اختلال در امور بیمار می‌شود. داروهای مورد اسـتفاده در این روشف بر روی تومورهای جوان بسیار بهتر عمل می‌کند.

انـواع داروهای شـیمی درمانی:

داروهای مورد اسـتفاده در شـیمی درمانی از راه‌های مختلفی موجب پیشگیری از رشد بی رویه تومور می‌شوند. برای مثال برخی از آن‌ها تقسیم سـلولی را معیوب یا از آن جلوگیری می‌کنند، این روشی است که داروهایی با سمیت سـلولی انجام می‌دهند. در مواردی دیگر منبع غذای سـلول را هدف قرار می‌دهند و اجازه نمی‌دهند هورمون‌ها و آنزیم‌های لازم به سـلول سـرطانی برسد. گاهی ممکن است سـلول‌های سـرطانی را تـرغیب به خودکشی کنند. در اصطلاح پزشکی به این امر خزان یاخته‌ای می‌گویند.

مواد شـیمی درمانی می‌توانند بر حسب بیماری‌ها و عـفونت‌هایی که در درمان آن‌ها مصرف می‌شوند یا بر اساس فرمول شـیمیایی و ترکیبات وابسته به هم رده‌بندی گردند. اغلب این داروها بر روی تقسیم سـلولی اثر می‌گذارد و یا مانع سنتز شدن DNA می‌شوند. یک سیستم طبقه‌بندی و کدبندی برای مواد شـیمی درمانی وجود دارد که این مواد را به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌کند که به اختصار به آن می‌پردازیم.

عوامل آلکیله کننده یا آلکالوئیدها (A1LO): که عوامل شبه قلیایی هستند؛ وجه تسمیه این داروها این است که گروه قلیایی این داروها با تـعداد زیادی از گروه‌های الکترونگاتیو در محیط سـلول جفت شده و پیوند می‌دهند. این عوامل به صورت مستقیم برروی DNA سـلول کار می‌کند و آن را در هر مرحله از دوره زندگی که باشد می‌کشند.
مثال‌هایی از این دسته داروها: سیس پلاتین، کربو پلاتین، اکسالی پلاتین؛ مکلورتامین، سیکلوفسفامید، کلرامبوسیل، تیتوپاپا و بوسولفان.

سرطان خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukaemia) از تشخیص تا درمان

داروی کربوپلاتین از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی

کربوپلاتین: آنتی متابولیت‌ها (B1LO): این مواد پروتئین‌هایی که سـلول برای بقا نیاز دارد را شبیه‌سازی می‌کنند. سـلول‌ها از جذب آن‌ها هیچ منفعتی نمی‌برند و به همین دلیل از گرسنگی می‌میرند. مثال‌هایی از این دسته داروها: آنتاگونیست‌های پورین، آنتاگونیست‌های پیریمیدین و آنتاگونیست‌های فولات (نظیر متوتروکسات) هستند.

متوتروکسات: وینکا آلکالوئید (AC1LO): وینکا آلکالوئید در محل‌های مخصوصی در توبولین‌ها محصور می‌شوند و از جمع شدن توبولین‌ها در میکروتیوب‌ها جلوگیری می‌کنند (یعنی فاز M چرخه سـلولی). این داروها از پری وینکیل ماداگاسکار و کاتاراتس روسیس مشتق می‌شوند. وینکا آلکالوئیدها شامل وینکریستین و وین بلاستین و وینور لبین و ویندستاین هستند. این داروها مهارکننده‌های میتوز هستند.

وینبلاستین: پودوفایلو توکسین (BC1LO): از ترکیبات مشتق شده گیاهی است که برای تولید دو داروی سایتوستاتیک که «اتوپوساید» و «تنی پوساید» هستند، اسـتفاده می‌شود. این‌ها از وارد شدن سـلول به فاز G1 (شروع ساخت مجدد DNA) و فاز S (شبیه‌سازی DNA) جلوگیری می‌کند. البته مکانیسم دقیق این عمل‌ها هنوز به‌طور کامل شناسایی نشده‌است.
داروهای هورمونی ضد نئوپلاسم مـانند تاموکسیفن و آنتی آندروژن‌ها

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …