سردی مزاج و تاثیرات آن بر روابط زناشویی

 

سردی مـزاج و تاثیرات آن بر روابط زناشویی

سرد مـزاج و گرم مـزاج هر دو تعیین کننــده برخی از خصوصیات رفتاری و خلقی در انسان اســت. اما اینکه سرد مـزاجی چه تاثیراتی بر انسان می گذارد و چطور می شود که افراد سرد مـزاج کمتر به رابطه جنسی علاقه نشان می دهنــد؟ با نوشتن این مقاله سعی کرده ایم که به علت های این امر بپردازیم و همچنین راه حل برای بهبود این وضعیت ارائه بدهیم. اینکه آیا علت اصلی سرد شدن ورابط در سرد مـزاجی هست یا خیر؟ آیا افراد سرد مـزاج می تواننــد از این شرایز بیرون آینــد؟ و خیلی سوال های دیگر. با چارگوشه همراه باشید تا به سوال هایتان پاسخ بگوییم.

سرد مـزاجی چیست؟

  • اکثریت افراد از طبع سرد برخوردار هستنــد.
  • اغلب آن‌ها سفید هستنــد.
  • در هوای سرد به راحتی گرم نمی‌شونــد و سرما تا مدت زیادی در بدن آن‌ها باقی می‌مانــد.
  • میل زیادی به خواب داشته و عموما سست هستنــد.
  • افراد خونسردی بوده و معمولا عصبی نمی‌شونــد.
  • درون‌گرا هستنــد و احساسات خود را کمتر بروز می‌دهنــد.
  • موی سر آن‌ها تمایل به ریزش داشته و زود سفید می‌شود.
  • چون سیستم سردی در آن‌ها فعال اســت ابتلا به بیماری‌های اتوایمیون نظیر ام اس و پارکینسون در آن‌ها شایع‌تر اســت.
  • سستی، ناتوانی، کمبود انرژی و ضعف در این افراد شایع اســت.
  • نبض آن‌ها آرام بوده و رگ‌ها باریک اســت.

افراد با طبع سرد به احتمال زیاد، با خوردن ترشیجات، ماســت، خیار، دوغ، آب یخ و… فشارشان بشدت افت کرده و بی‌رمق و کم‌توان می‌شونــد و نیاز مبرم به اســتراحت و خواب پیدا می‌کننــد. حال اگر این علایم با خوردن این غذاها ظاهر نشد یا خفیف بود احتمال دارد که مـزاج شما متعادل باشد.

سرد مـزاجی چه تاثیری در روابط زناشویی دارد؟

یکی از عمده ترین مشکل در زنــدگی زناشوئی و جنسی زوجهای جوان گرم مـزاج بودن یکی از زوجین در مقابل سرد مـزاج بودن دیگریست. این مسئله در مرحله اولین آغازین فعالیت جنسی زوجین غیر طبیعی نیست ، خصوصا در مورد خانم ها که معمولا بین 20 تا 30 درصد افراد پس گذشت زمان از آغاز دوران فعالیت جنسی به مرور میل جنسیشان بیشتر می شود ، پس این دسته از افراد دچار سرد مـزاجی نیستنــد بلکه به علت عدم تجارب جنسی یا عدم شناخت دنیای جنسی و تخیلات جنسی نسبت به آن واکنشی از خود نشان نمیدهنــد تا زمانی که با مرور زمان طی کسب تجربه میل و رغبت آنها نسبت به قبل بیشتر می شود. 

هر فردی باید خود را ملزم بدانــد پیش از ازدواج دراین‌باره از مشاور جنسی کسب اطلاعات کنــد؛ وگرنه به طور عمده بین ۱ تا ۱/۵ سال پس از زنــدگی مشترک، اختلاف در میزان میل جنسی، خود را آشکار خواهد ساخت. در صورت انجام نشدن چاره‌انــدیشی مناسب، این مساله باعث سردشدن روابط زناشویی و اختلال در سایر زمینه‌های زنــدگی خواهد شد.

سردی مزاج و تاثیرات آن بر روابط زناشویی

عوامل موثر در سردی جنسی

 

ترس و بی میلی جنسی

ترس از زفاف به علت درد و سوزش ناشی از پارگی بکارت ، معمولا احساساتی از قبیل ترس و اســترس باعث ترشح هورمونهایی در بدن ما می شود که از شدت لذت یا تمایل جنسی میکاهد چرا که سیستم مدیریت مغز به گونه ای اســت که داده ها را اولویت بنــدی میکنــد و در زمان وجود اســترس و ترس این داده ها باعث می شود تا مغز اولویت را از تمایل جنسی و لذت جنسی به عاملی که باعث اســترس و ترس شده اســت اختصاص دهد تا در صورت لزوم حالت ایمنی و تدافعی بدن آماده پاسخ و واکنش به رویدادهای ا حتمالی باشد ، اکثر مواقع ترس میتوانــد قدرت تلقین را برانگیخته کنــد تا حدی که احساس درد را در انــدام های خود حس کنید. 

نوسانات میل جنسی

اگر میل جنسی افراد را مورد ارزیابی قرار دهیم در مورد همه افراد نوساناتی وجود دارد و همه افراد در زمانهایی خاص میل جنسیشان تغییر میکنــد. آنچه که در فراینــد این میل نقش دارد صرفا سلامت و توانایی جنسی نیست بلکه کاملا طبیعی اســت با داشتن سلامت دستگاه جنسی و توانمنــدی بالای جنسی با این حال در فصولی از سال یا در ساعاتی از شبانه روز یا در وضعیت روانی نامطلوب به علت وجود اســترس ترس نگرانی ، نمودار میل جنسی بالا و پایین شود حتی آب و هوای محیط نیز میتوانــد در این فراینــد تاثیر گذار باشد، پس آنــدسته از افراد که تصور می کننــد میل جنسی آنها به یکباره فروکش کرده تغییرات مذکور ( خصوصا عوامل تاثیر گذار بر اعصاب و روان ) را مورد بررسی قرار دهنــد. 

تجربه بد در گذشته

گروهی از زنان در گذشته تجربه بسیار بدی از ایجاد رابطه داشته انــد که می توانــد این مسئله به دست درازی لاس زدن خشونت تجاوز و یا رفتاری از طرف یک فرد باشد که با رضایت ایشان نبوده اســت این مسئله نیز می توانــد در زنــدگی زناشویی فرد در آینــده با عث سرد مـزاجی زن شود.

فکر اشتباه

بعضی از زنان فکر می کننــد که زن باید همیشه خود دار باشد ، و هـیـچ گـاه خود در مسائل زناشویی اقدام به کاری نکنــد و هرگاه که همسرش به طرف او آمد رابطه را جنسی را انجام دهد و در هنگام رابطه نیز منفعل باشد و نظاره گر. بـرخـی از زنان از ترس آنکه از طرف شوهر به شهوترانی متهم شونــد از اظهار علاقه به روابط جنسی امتناع می ورزنــد و ترجیح می دهنــد برای همیشه هم خود و هم طرف خویش را از این لذت محروم سـازنـد.

کامروا نشدن از همبستری

اکثر مردان متاهل ، باور نــدارنــد که از آیین همبستری اطلاعات ناقصی دارنــد. بر اساس اظهارات بانوان معلوم شده که سبب سرد مـزاجی نیمی از آنان همین عامل کامروا نشدن از همبستری اســت. آنها به موجب نا آشنایی همسرانشان با اصول زن داری و برقراری روابط جنسی ، چـه بسا هیچ مفهومی از این روابط در ذهن نــداشته باشنــد، بلکه آن را عملی حیوانی ، غیر بهداشتی و مشمئز کننــده بداننــد که جز اتلاف وقت ثمری نــدارد.

چگونه به این وضعیت پایان بدهیم؟

گاهی دو شخص متفاوت یک طبع مشابه، مثلاً صفراوی (گرم و خشک) دارنــد اما یکی از این دو، در مقایسه با دیگری میزان گرم و خشک بودن طبع او بسیار بیشتر اســت که معمولاً چنین اختلافی به سبب تفاوت در شرایط خانوادگی، نوع تغذیه، شرایط روحی و… اســت. در صورتی که افراد مـزاج خود را بشناسنــد، می‌تواننــد از بسیاری از مسائل و مشکلات در زنــدگی، پیشگیری کننــد، این مسئله تا جایی اهمیت دارد که گاهی انتخاب رنگ لباس، رنگ آمیزی محیطی که فرد در آن قرار گرفته (محیط کار یا منزل) نیز در نوع واکنش او مؤثر اســت.

برای مثال افرادی که طبع بسیار گرمی دارنــد، باید از قرار گرفتن در معرض بوی تنــد عطر، رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد و … خودداری کننــد، چراکه ممکن اســت تحت تأثیر چنین رنگ‌هایی، به سرعت عصبانی شونــد، در مقابل افرادی که مـزاج سرد دارنــد بهتر اســت از رنگ‌های ملایم یا سرد، غذاهای سرد و… که متناسب با مـزاج آنها نیست، دوری کننــد.

بنابراین بهتر اســت که افراد با توجه به شاخص‌هایی که جهت تشخیص نوع مـزاج در گزارش قبل بیان شد و یا مراجعه به پزشک متخصص، نسبت به نوع مـزاج خود آگاهی پیدا کننــد تا علاوه بر رفع بسیاری از مشکلاتی که به این مسئله مرتبط اســت، از بسیاری از مسائل گوناگون در آینــده نیز پیشگیری کننــد.

مطلب پیشنهادی

چگونه رابطه ی جنسی لذت بخشی داشته باشیم؟

چگونه یک رابطه ی جنسی لذت بخش را شروع کنیم؟ بسیاری از زوج ها عادت …