سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

ملزومات یک سفر سالم چیست؟

همه در سفر نیاز به تغذیه دارند اما چه نوع تغذیه؟ از خانه غذا برداریم و یا خودمون ببریم یا از وسط راه تهیه کنیم یا حتی موارد اولیه بخریم و در سفر آشپزی کنیم. همه آن چیزی که گفتم شاید برای یکی خوشایند باشه. مثلا یکی دوست داره غذا با خودش ببره، یکی دیگر دوست دارد تو راه غذا بخره و شاید هم یک نفر عاشق آشپزی در سفر باشه و مواد اولیه بخرد و در مسیر یا در مقصد آشپزی کند و غذای تازه نوش جان کنه.

اما همه اینها مزایا و معایب خودشان را دارد. ما در این مقاله سعی کردیم که مواردی را به شما بگوییم که از نظر بهداشتی مناسب باشد و کمترین آسیب را به سلامتی شما وارد کند. پس با ما در چاگوشه همراه باشید تا سفری سالم داشته باشید.

یکی از این موارد سعی کنیم که مواد غذایی سالم با خودمان ببریم. این مواد غذایی سالم چیا میتونه باشه. همه غذاها فاسد میشود حتی کنسرو ها پس باید چیکار کرد؟

یک محفظه نگهدارنده غذا داشته باشیم. (از قضا سرد کن هم هست (: )

اگر اهل مسافرت هستید و زیاد به مسافرت می روید بهتر است یک کولر همراه برای خودتان تهیه کنید. کولرها می توانند غذای های فاسد شدنی را سالم نمانند میوه ها، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی را برای سفر طولانی تازه نگه دارند.

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

حالا چه نوع غذاهایی برای مسافرت مناسب هست؟

میوه ها و سبزیجات در بسته بندی های کوچک.

اگر در هنگام رانندگی مجبور به تهیه میان وعده های سریع هستید، میوه ها و سبزیجات را از قبل بریده شده و آنها را در کیسه های قابل حمل آسان قرار دهید و در میاده میل نمایید.

برخی از گزینه های عالی عبارتند از:

 • برش های سیب
 • چوب هویج
 • برش های نارنجی
 • چوب کرفس
 • نخود بریزید
 • تربچه
 • کلمنتین
 • انگور
 • انواع توت ها
 • گل کلم یا کلم بروکلی

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

پروتئین برای یک سفر جاده ای بسیار حیاتی است

زیرا به شما در حفظ احساس سیری کمک می کند. کولر خود را با منابع سالم پروتئین که در هنگام مسافرت باعث اضافه وزن نمی شود بخورید و یا اگر جایی توقف کوتاه کرده اید این مواد غذایی پروتئینی مناسب هیتند..

برخی موارد زیر را بیاورید:

 • ماست
 • آجیل و خشکبار
 • پنیر
 • تند ارگانیک و بدون مواد افزودنی
 • تخم مرغ های سخت جوش
 • برش های پنیر

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

به جای نوشیدنی های قندی آب بنوشید.

مهم است که در هنگام رانندگی آب مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. هیدراتاسیون نادرست می تواند باعث خواب آلودگی می شود که می تواند توانایی تمرکز شما را تحت تأثیر قرار دهد. از نوشیدنی های قندی مانند نوشابه ، آب میوه یا قهوه های خیلی شیرین خودداری کنید.

بطری های پلاستیکی خود را در کولر خود نگه دارید تا سرد بمانند! توصیه می شود که برای حفظ محیط زیست بهتر است از بطری های شیشه ای استفاده کنید و یا از بطری های پلاستیکی که قابلیت مصرف چندباره را دارد استفاده کنید.

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

تا به اینجا همه چیز خوب پیش رفت اما اگر در بین راه آذوقه مان تمام شد چه کار باید کرد.

 

به جای یک فست فود در یک فروشگاه مواد غذایی توقف کنید.

در واقع می توانید به جای غذای فست فود، غذاهای بسته بندی شده و یا مواد اولیه  را در یک فروشگاه مواد غذایی محلی تهیه کنید. می توانید چیزهای سالم مانند سالاد بسته بندی شده یا ساندویچ آماده تهیه کنید. شما می توانید دوباره کولر خود را از میوه و سبزیجات سالم برای ادامه سفر پر کنید.

در کشور های خارجی برخی از فروشگاه های مواد غذایی مانند Whole Foods دارای جای مخصوص هستند که می توانید سالاد و غذای خودتان را در آنجا درست کنید، نه یه این معنی که آشپزی کنید بلکه فقط به اندازه یک غذای سریع مثل ساندویچ.

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

اگر دید چاره ای جز خرید از فست فود ها ندارید سعی کنید از فست فودی غذا تهیه کنید که ماسئل بهداشتی در آن رعایت می شود. مانند همه توصیه های قبلی ما در این باره با کسانی که با مسیر و یا شهر مقصد تان آشنا است مشورت کنید و از او درباره رستوران ها و غذاخوری ها سوال کنید. البته گوگل هم دوستی خوبی در این زمینه حساب میشه.

 

نسبت و تناسب ها را رعایت کنید.

منو های فست فود معمولاً گسترده است. توصیه می شود که میزان کالری موجود در غذاهای که در فست فود ها و رستوران‌ها سفارش می دهد را کنترل کنید تا در ادامه سفر دچار مشکل نشوید. مخصوصا افرادی دچار بیماری و مشکلات معده و هاضمه هستند.

اگر در حین رانندگی چیزی میل میکنید که توصیه اینست که اکیدا از این کار خودداری کنید، دستمال را در دسترس قرار دهید. در صورت ریخت و پاش، اولین چیزی که شما به دنبال آن هستید دستمال است. در غیر اینصورت گشتن به دنبال دستما حواس شما را از رانندگی پرت میکند مه در نهایت ممکن است ایمنی خودتان و هسفرانتان را به خطر بیاندازید.

سفر لذت بخش: سالم سفر کنیم اما چطور و چگونه؟, مجله اینترنتی چارگوشه

توصیه دیگر اینست که با خودتان دستمال مرطوب داشته باشید شاید مواد غذایی چسبناک روی لباس یا بدنه ماشین بریزد. لطفا در ادامه این سری مقالات با همراه باشید. سفر خوبی را برایتان آرزو میکنیم.

مطلب پیشنهادی

سفر لذت بخش: چطور سفری پر از خوشی داشته باشیم؟, مجله اینترنتی چارگوشه

سفر لذت بخش: چطور سفری پر از خوشی داشته باشیم؟

سفر لذت بخش: چطور سفری پر از خوشی داشته باشیم؟ حرف از خوشگذرانی شد پس …