ساعت آفتابی, مجله اینترنتی چارگوشه

ساعت آفتابی

با سـاعـت آفتابـی زمان را با اسـتفاده از مکان خورشیـد در اسمان میسنجد.رایجترین نوع سـاعـت آفتابـی از میله ای ساخته شده اسـت که روی صفحه‌ای قرار دارد و سـاعـت های شبانه روز روی صفحه نشانه گذاری شده‌اند. وقتی مکان خورشیـد در آسمان عوض می‌شود، مکان سایهٔ میله هم روی صفحه جابه‌جا می‌شود و سـاعـت را نشان می‌دهد

زمانیکه جسمی بین خورشیـد و سطح زمین قرار گیرد سایه تشکیل می شود. به دلیل حرکت دورانی زمین این سایه حرکت می کند. چنانچه اطراف محل تشکیل سایه مدرج می توان از آن جهت تعیین زمان اسـتفاده کرد، این یک سـاعـت آفتابـی اسـت.

ساعت آفتابی, مجله اینترنتی چارگوشه

سـاعـت های آفتابـی در اکثر کشورهای پیشرفته بوسیله مجسمه سازان و معماران برجسته ساخته می شود و در فضاهای باز مورد اسـتفاده قرار می گیرد

مدل سـاعـت آفتابـی

سـاعـت های آفتابـی تا قبل از ساخته شدن سـاعـت های مکانیکی مورد اسـتفاده قرار میگرفت و با حرکت ظاهری خورشیـد در طول روز زمان را نشان میدهند.

سـاعـت های آفتابـی به شکل های مختلفی ساخته می شوند و در هر نوع مدرج کردن صفحه سـاعـت محاسبات خاص خود را دارد

تاریخچه سـاعـت های آفتابـی :

بر اساس نوشته های هرودوت، تاریخچه سـاعـت های آفتابـی به پیش از 5000 سال پیش بازمی گردد. هرودوت منشاء این ابزار های سنجش زمان را به سومری ها و کلدانی ها نسبت می دهند؛ اقوام پیشروی که در بین النهرین زندگی می کردند. تقسیم بندی 24 سـاعـته زمان که امروزه نیز آن را به کار می بریم یادگاری از این قوام اسـت.

اسـتفاده از اعداد یونانی برای سـاعـت های مکانیکی نیز کاربرد فراوان دارد.

ساعت آفتابی, مجله اینترنتی چارگوشه

با آغاز تمـدن اسلامی – ایرانی، طراحی این سـاعـت ها با دقت های بیشتری همراه شد. چرا که زمان اوقات شرعی را مسلمین نشان می داد. متاسفانه به دلیل جنگ ها و اسـتفاده از موادی مانند کاه گل، سفال و چوب امروزه نمونه های اندکی از آن دوران در ایران باقی مانده اسـت.

در دوران معاصر سـاعـت های آفتابـی در کنار کنار کارکرد خود از جهتی دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته اندو آن اسـتفاده از مفاهیم زیبایی شناسی در طراحی آنهاسـت. اینک با وجود گذشت سالها سـاعـت های آفتابـی به عنوان نمادی از هویت تاریخی – علمی و از آن مهمتر به عنوان نمادی از تلاقی علم، فرهنگ و هنر به یادگار مانده اسـت و هر روزه تعداد آنها افزوده می شود. گاهی تنها همان ایده های اولیه به کار می رود و گاهی نوآوری های جذابی در آن دیده می شود.

همان طور که گفته شد امروزه در شهر ها سـاعـت های آفتابـی اسـتفاده فراوانی دارد. هم اکنون در کشور فرانسه طبق آماری 30 هزار سـاعـت آفتابـی موجود اسـت. در انگلستان با وجود اینکه 7 یا 8 ماه از سال ابری و بارانی اسـت تعداد بیشماری سـاعـت آفتابـی و هزاران انجمن کوچک و بزرگ دوست داران سـاعـت آفتابـی وجود دارد.

 

 

کاربرد این سـاعـت ها برای تزیین باغ ها و زیبا سازی نماهاسـت. و نیز به صورت عمودی در سطح شهر معابر و میادین اسـتفاده می شود. و علاوه بر زیبایی و نمایش زمان بیانگر تمـدن و فرهنگ آن کشور نیز می باشد. در ایتالیا، آمریکا و هند نیز سـاعـت های آفتابـی اسـتفاده گسترده ای دارد، و پارک های مختص سـاعـت های آفتابـی دارند که در آنها انواع سـاعـت های آفتابـی ساخته شده اسـت.

ساعت آفتابی, مجله اینترنتی چارگوشه

تازه تـرین مدل سـاعـت آفتابـی

در این میان کشور ما از پشتوانه غنی علمی و فرهنگی و مخصوصآ در نجوم برخوردار اسـت و دارای مفاخری مانند عبدالرحمن صوفی و خواجه نصیرالدین طوسی قیاس الدین کاشانی و… می باشد که در زمان خود مراجع علم ستاره شناسی و هیئت بودند و تالیفاتی در زمینه ساخت انواع ابزار نجومی مانند سـاعـت های آفتابـی و اسطرلاب نیز داشته اند.

در حالی که امروزه ما از وجود این مفاخر و افتخار به آنها غافل شدیم و کشور های دیگر برای این بزرگان یادبود می سازند.

مطلب پیشنهادی

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها و تاریخ دقیق روز چشم‌رنگی, مجله اینترنتی چارگوشه

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها و تاریخ دقیق روز چشم‌رنگی

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها + تاریخ دقیق روز یکشنبه ۲۲ …