سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

اختلال شخصیت سادیسم را می توان به عنوان وضعیتی دانست که در آن فرد تحت فشار مشکلات فردی قرار می گیرد و حالاتی مانند خشم ، سردرگمی، پرخاشگری و رفتارهای غیر متعارف از او دیده می شود . منظور از مشکلات فردی، مشکلات معمولی است که برای همه افراد معمولی نیز وجود دارد اما افراد مبتلا به اختلال آن را با خشونت جبران می کنند که خشونت یکی از بارزترین ویژگی های فرد سادیسمی می باشد . افرادی که معمولا از کمبود دلسوزی دیگران رنج می برند و یا در مورد نظرات دیگران می ترسند، احتمال بیشتری وجود دارد که از خود رفتارهای خشونت بار نشان دهند و چنین افرادی معمولا دارای شخصیت ضد اجتماعی می باشند و از خشونت رنج می برند . رفتار ضد اجتماعی به خودی خود به دیگران ضربه نمی زند.

سادیسم چیست

از طرفی رابطه ای هم بین اختلال سادیسمی معمولی و سادیسم جنسیتی وجود دارد . افراد مبتلا به سادیسم جنسیتی معمولا رفتارهایی مثل تحقیر ساختن و مغلوب کردن دیگران را از خود نشان می دهند.

 

سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

اختلال سادیسم چیست ؟

افراد مبتلا به سادیسم معمولا از دیدن رنج و ناراحتی دیگران حس رضایت پیدا می کنند . این افراد معمولا نه تنها از رفتار سادیسمی خود احساس رضایت دارند ، بلکه دوست دارند آن را در افراد دیگر نیز مشاهده کنند و در واقع بخش عظیمی از نیاز آن ها به خشونت، در دیدن این رفتارها در وجود دیگران برطرف می شود. افراد سادیسمی مدام حالاتی مثل خشونت و پرخاشگری را از خود بروز می دهند و افراد مبتلا به سادیسم همچنین از نظر احساسی نیز از خود خشونت نشان می دهند و به عنوان مثال این افراد از حمله دیگر افراد به یکدیگر لذت می برند و دوست دارند که شاهد این قضایا باشند .

 

سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)

 

اختلال آزارگری جنسی (سادیسم) عبارت است از وارد کردن رنج و آزار جنسی یا روانی به شخصی دیگر برای آنکه تحریک جنسی ایجاد شود. این عمل آزارگر جنسی را به اوج لذت می رساند. شروع اختلال معمولا پیش از ۱۸ سالگی است و میزان ابتلا در مردان بیشتر از زنان است. معمولا سادیسم با مازوخیسم ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، با این حال قربانیانی که سادیسمی ها انتخاب می کنند، مازوخیسم نیستند چرا که برخی از برانگیختگی های جنسی سادیسم ناشی از عدم تمایل به فرد مقابل به رابطه جنسی است.

نشانه های آزارگری جنسی

نشانه ها و علائمی که در آزارگران جنسی دیده می شود عبارتند از:

_ تخیلات و نیاز جنسی و یا رفتارهایی که در طی آن ها قربانی را زجر می دهد، این افعال می تواند به صورت کلامی و یا جسمانی باشد. آزارگر جنسی با تحقیر و ایجاد درد در فرد مقابل از لحاظ جنسی تحریک می شود.

_ درد، تحقیر یا به بند کشیدن از جمله کارهایی است که آزارگر جنسی علاقه دارد حداقل یکی از آن ها را در طی رابطه انجام دهد.

_ فعالیت آزارگری مهمترین منبع تحریک جنسی است و یا برای رسیدن به اوج لذت جنسی ضروری است.

از دیگر ویژگی هایی که آزارگران در رفتار و افکار خود دارند؛ عبارتند از:

_ عدم تمایل به معاشقه و پیشنوازی

_ داشتن افکار مداوم پیرامون برقراری رابطه جنسی

_ استفاده از الفاظ رکیک و فحاشی جنسی و متلک‌های جنسی

_ میل آسیب به اندام‌های جنسی فرد مقابل

_ خیانت و تنوع طلبی، رابطه جنسی با روسپیان، تجاوزات جنسی

_ برخی خیال پردازی‌های جنسی همانند رابطه جنسی گروهی و یا سهیم کردن شریک جنسی با فردی دیگر

_ برقراری روابط جنسی با افراد متعدد و آسیب رساندن فیزیکی به آنها

 

سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

تشخیص اختلال سادیسم

معمولا روانپزشکان با ملاقات های حضوری و از راه های زیر به تشخیص این اختلال می پردازند .

۱٫ تمام مدل های خشونتی فرد را مورد بررسی قرار می دهند :از خانواده ، همسر ، دوستان، فرزندان ، والدین و همکاران وی سوال می پرسند و مواردی که بیشتر باعث ایجاد خشونت در افراد می شود را بررسی می کنند .

۲٫ همچنین سعی می کنند که افراد را در معرض موقعیت هایی قرار دهند تا خشم آن ها را بربانگیزند و بتوانند بیشتر آن ها را زیر ذره بین قرار دهند .

۳٫ آناتومی روابط این افراد را با جزئیات مورد بررسی قرار می دهند.

در این بین ممکن است که افراد و دور و بری های این شخص ، علائم را با اختلالات دیگر اشتباه گرفته باشند.

سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

انواع آزارگری جنسی(سادیسم)

 

سادیسم می تواند به شکل های مختلف انجام شود از این رو آن ها را در سه دسته طبقه بندی کرده اند:

۱- سادیسم ذهنی : حالتی است که شخص سادیستیک به جای اینکه به دیگران آزار و اذیت وارد کند، صحنه های اعمال سادیسمی را در ذهن و تصور خود مجسم می کند و از آنها کسب لذت می کند .

۲- سادیسم سمبولیک : یک حالت انحرافی و غیر عادی روانی است که مبتلایان آن، به جای وارد کردن زجر و شکنجه بدنی به دیگران، کوشش می کنند با تحمیل حالات مخرب روانی مانند توهین و تحقیر کردن و پایمال کردن شخصیت افرادی که با آنها برخورد دارند، برای خود یک حالت ارضاء روانی ایجاد می کنند .

۳- سادیسم بدنی : انحراف سادیسم واقعی یا سادیسم بدنی یعنی افراد مبتلا به این نوع سادیسم، کسب لذت جنسی را در تحمیل آزار و اذیت بدنی و ایجاد دردهای جسمی برای دیگران می بینند و این اعمال را بعضی اوقات حتی تا مرحله ی قتل و کشتار مرتکب می شوند . بعضی افراد با آزار و شکنجه و کشتن حیوانات به لذت جنسی می رسند .

در رابطه سادیستی_ مازوخیستی ، غالبا از وسایلی چون زنجیر، شلاق، وسایل لاستیکی و تجهیزات چرمی و تسمه ای و کفشهای پاشنه بلند استفاده می شود. گاهی فرد مقابل سادیستیک، خود مایل به رنج و درد برای کسب لذت جنسی است، با این حال اغلب سادیسمی ها قربانیانی را انتخاب می کنند که تمایلی به این نو رابطه ندارند.

علل اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)

طبق نظریه روانکاوی، سادیسم در واقع ریشه در دوران کودکی و رابطه ای که فرد با مراقبان (والدین) داشته بر می گردد. تربیت جنسی و نکات تربیتی فرزندان از جمله مواردی است که می تواند از بروز اختلالات جنسی چون سادیسم جلوگیری نماید. به صورت کلی عوامل موثر در ایجاد سادیسم شامل موارد زیر می شود:

  • زمینه ارثی، در خانواده هایی که این اختلال وجود دارد، ممکن است اختلال از طریق ژن ها منتقل شود
  • اختلالات هورمونی
  • روابط بیمارگونه ای که کودک از سرآغاز زندگی درگیر آن ها بوده
  • سابقه سو رفتار جنسی هم در پیشینه زندگی افراد آزار گر دیده می شود.
  • وجود سایر اختلالات روانی

معمولا سادیسم را می توان با اختلالات زیر کمی شبیه دانست :

  •  اختلال شخصیتی اسکیزوئید
  •  اختلال پارانوئید
  •  اختلال ضد اجتماعی
  •  اختلال اسکیزوتیپال
  •  اختلالات شخصیتی که در اثر مصرف دارو اتفاق می افتد.

سادیسم یا دیگر آزاری (علل، نشانه ها و درمان)

درمان اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)

مبتلایان به این اختلال می توانند با مراجعه به مراکز درمانی اختلال های جنسی با کمک روان شناس درمان های به خصوصی دریافت کنند. روان درمانی بینش مدار یا شرطی سازی انزجاری از درمان های معروف در این حیطه هستند. در این بین همسر نقش مهمی ایفا میکند.

همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی، همچنین درمان هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارتهای اجتماعی استفاده کرد.

از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خود آزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است.

نکته بسیار مهم این است که درمان سادیسم جنسی در صورتی امکان پذیر است که خود فرد تمایل به درمان داشته باشد. در مواردی غیر از این فرد درمان نشده و یا درمان طولانی مدت و سخت خواهد شد

 درمان اختلال سادیسم

روانپزشک بعد از بررسی های متعدد می تواند درمان مناسب را برای بیمار تجویز کند که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

– مشاوره و روان درمانی

اگرچه که نوع اختلال شخصیتی این افراد با یکدیگر متفاوت است اما می توان با انجام جلسات مشاوره و روان درمانی توسط فرد با تجربه بخش زیادی از علائم سادیسم را از بین برد .

– دارو درمانی

داروهای آرام بخش نیز وجود دارند که می توانند از میل فرد به خودکشی ، خشونت های بی جا ، پرخاشگری و اضطراب و افسردگی جلوگیری کنند که به افراد سادیسمی هم تجویز می شوند .

 

و در اخر:

سادیسم و ناهنجاری‌های جنسی معمولا متاثر از عدم تعادل بین نیازهای جنسی و ارضای آنها و نیز افکاری بیمار گونه می‌باشد که به طرق مختلف در زندگی افراد نمایان شده است و باعث ناهنجاری‌های بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی می‌گردد. شرایط محیطی و نبود آموزش‌های صحیح باعث گسترش روز افزون افراد مبتلا به این عارضه می گردد. کسانی که از سادیسم و ناهنجاری‌های جنسی رنج می‌برند در زندگی خود انواع شکست‌ها را تجربه می‌کنند و بدلیل داشتن افکاری پریشان که صرفا آب و رنگی جنسی دارد به خود و جامعه‌ای که در آن حضور دارند صدمات جبران ناپذیری می‌زنند.

مطلب پیشنهادی

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟   ما ادم ها  ها بر اساس سرشتمان  طوری افریده …