ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

کسانی که پوست خشک دارند معمولا با زبری و خارش پوشت روبرو هستند. استفاده از ماسک صورت یک روش ایده آل برای مرطوب کردن پوست خشک است. روش هایی که در این مقاله می گوییم نیازی به بیرون رفتن و خریدن وسایل گران قیمت نیست. با وسایلی که از قبل در آشپزخانه خود ددارید، مانند آووکادو ، موز ، کدو تنبل کنسرو شده یا توت فرنگی، می توانید چندین ماسک مرطوب کننده پوست مختلف را بسازید.

 

ماسک صورت مرطوب کننده آواکادو خامه ای

مواد مورد نیاز

آواکادو

ماست

روغن زیتون

عسل

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

طرز تهیه ماسک

آووکادو را خرد کنید. از یک چاقوی تیز برای بریدن آووکادو به نصف استفاده کنید و هسته را بردارید. با قاشق قسمت گوشت آواکادو را از پوست آن جدا کنید و با یک وسیله مانند چنگال در یک ظرف کاملا له کنید تا کاملا نرم شود. (نصف آواکادو کافی است)

اگر آووکادو کوچک باشد، ممکن است بخواهید از هر دو نیمه استفاده کنید تا برای ماسک خود را آماده کنید. این ماسک به اندازه ای باشد که تمام صورت شما را بپوشاند.

آووکادو پر از چربی ها و مواد مغذی خوب است. مواد معدنی و آنتی اکسیدان های ضروری موجود در آواکادو همان اندازه مفید است که از محصولات بهداشتی پوست روغن زیتون استفاده می کنید.

آووکادو را با ماست ، روغن زیتون و عسل مخلوط کنید. بعد از اینکه آووکادو را رنده کردید ، ۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) ماست ساده ، ۱ قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) روغن زیتون و ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) عسل ارگانیک به کاسه اضافه کنید. از یک قاشق برای ترکیب کامل همه مواد در خمیر یکدست استفاده کنید.

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

اگر فکر میکنید که ماسک رقیق هست مقداری آواکادو به آن اضافه کنید. اسیدهای چرب امگا موجود در آووکادو و روغن زیتون به بهبودی بین سلول های پوستی کمک می کنند که در صورت کمبود آب در پوست شما ایجاد می شود.

عسل و ماست ترکیباتی تسکین دهنده هستند که به مرطوب شدن و نرم شدن پوست کمک می کنند.

وقتی ماسک کاملاً مخلوط شد، از انگشتان دست خود استفاده کنید تا آن را با دقت به صورت خود بمالید بطوری که تمام صورت شما را بپوشاند. اجازه دهید ماسک به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست شما بنشیند تا اسیدهای چرب امگا موجود در آووکادو و روغن زیتون جذب دوستتان شود.
هنگام استفاده از ماسک در اطراف مو، مراقب باشید، ممکن است عسل موجود در ماسک باعث چسبندگی بین موهایتان شود.

بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آن را با آب گرم بشویید. از آنجا که ماسک می تواند چسبنده باشد، ممکن است بخواهید از یک پارچه نرم برای پاک کردن آن استفاده کنید.

 

ماسک صورت مرطوب کننده موز

مواد مورد نیاز

موز

عسل

جو زمینی

شیر

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

طرز تهیه

برای تهیه ماسک موز پس از اینکه موز را پوست کندید در یک ظرف آنرا به وسیله که چنگال کاملا له کنید. (بستگی نیازتان میتوانید یک موز کامل یا نصف موز را استفاده کنید.)

موز سرشار از ویتامین A است که کمک می کند تا پوست نرم و بدون پوسته پوسته داشته باشید.

بعد از اینکه موز را له (رنده) کردید، یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) عسل و ۴ قاشق غذاخوری (۲۳ گرم) جو زمینی را به کاسه اضافه کنید. از یک قاشق برای مخلوط کردن مواد استفاده کنید تا ماسک کاملا مخلوط شود.

اگر ماسک خیلی سفت شده است، می توانید  ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) شیر مخلوط کنید تا کمی رقیق شود. عسل به مرطوب شدن پوست کمک می کند و خاصیت ضد باکتریایی آن برای تسکین پوست خشک و خارش دار استفاده می شود.

جو دوسر یک لایه بردار طبیعی است که می تواند سلول های خشک و مرده پوست را از بین ببرد.

هنگامی که ماسک کاملاً مخلوط شد، با انگشت خود ماسک را روی صورت و گردن خود بمالید. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست شما بماند تا مواد آن زمان داشته باشید که جذب پوست شما شود.

اگر ماسک را بصورت دوار با انگشتان خود روی پوست بمالید باعث می شود که پوست مرده بهتر جذب ماسک شود و سریعتر از پوست صورتتان جدا شود.

پس از آنکه زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تمام شد، ماسک را با آب گرم بشویید. اگر به راحتی شستشو نمی شود از یک پارچه نرم استفاده کنید تا از تحریک پوست خود جلوگیری شود. برای به حداکثر رساندن مزایای ماسک خود، مرطوب کننده خود را بلافاصله بعد از شستشو استفاده کنید.

 

ماسک صورت مرطوب کننده ادویه کدو تنبل

مواد لازم

کدو تنبل (کنسرو شده)

ماست کم چرب

وانیل

عسل

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

طرز تهیه ماسک ادویه کدو تنبل

در یک ظرف یا مخلوط کن  ۲ فنجان (۴۵۰ گرم) کدو تنبل کنسرو شده، ۴ قاشق غذاخوری (۶۰ میلی لیتر) ماست وانیلی کم چرب، ۴ قاشق غذاخوری (۶۰ میلی لیتر) عسل و ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) پای کدو تنبل (پای کدو تنبل برای معطر کردن ماسک) را با هم مخلوط کنید. پوره باید کاملا مخلوط شده باشد.

کدو تنبل حاوی آنتی اکسیدان ها و ویتامین های A و C است که به مرطوب شدن و نرم شدن پوست کمک می کند. اگر طرفدار عطر نیستید، می توانید ادویه پای کدو تنبل را کنار بگذارید.

وقتی مواد ماسک کاملاً ترکیب شدند، آنرا به آرامی روی پوست خود ماساژ بدهید. حتماً تمام صورت خود را در یک لایه نسبتاً ضخیم بپوشانید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست شما بماند.

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

اگر نمی خواهید ماسک را با دستان خود بمالید، می توانید از یک برس آرایش صاف مانند برس پایه استفاده کنید.

بعد از اینکه ماسک حداقل ۱۰ دقیقه روی صورت شما ماند، آن را با آب گرم بشویید. اگر در شست و شو مشکل داشتید از یک پارچه میکروفایبر ملایم استفاده کنید تا به راحت تر ماسک شسته شود.

 

ماسک صورت مرطوب کننده توت فرنگی

مواد لازم

توت فرنگی

گرده گل

عسل

سس ماینوز

اسانس اسطوخودوس

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

طرز تهیه

در یک کاسه بزرگ، ۱۰ توت فرنگی تازه، ¼ فنجان (۸۵ گرم) گرده گل، ۳ قاشق غذاخوری (۴۵ میلی لیتر) عسل خام، ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) روغن مایونز با روغن زیتون و چند قطره روغن اسانس اسطوخودوس را با هم مخلوط کنید. تا زمانی که همه به طور کامل ترکیب شوند.

توت فرنگی حاوی ویتامین C است و سرشار از اسیدهای آلفا هیدروکسی است، که به بیرون زدگی سلول های خشک و مرده پوست کمک می کند.

دانه های گرده زنبور عسل ، که می توانید در فروشگاه های مواد غذایی سالم پیدا کنید به تراشیده شدن پوست خشک کمک می کند، باعث می شود عسل به راحتی در پوست نفوذ کند.

روغن زیتون مایونز به مرطوب شدن و نرم شدن پوست کمک می کند و در عین حال آنتی اکسیدان های قدرتمندی به پوست اضافه می کند. اگر عطر و بوی اسطوخودوس را دوست ندارید ، از اسانس مورد علاقه خود برای عطر زدن ماسک استفاده کنید.

ساخت ۴ ماسک خانگی صورت برای پوست های خشک

سپس ماسک را بر روی صورت خود بمالیدو پس از تقریبا ۲۰ دقیقه با استفاده از پارچه مرطوب صورت خود را تمیز کنید. پس از آن صورت خود را با آب ولرم بشویید و در پایان از کرم مرطوب کننده خودتان استفاده کنید.

این چهار ماسک برای مرطوب کردن پوست های خشک تهیه شده است که باعث هیدارته شدن دوباره پوستتان می شود. این ماسک ها را به صورت منظم استفاده کنید تا تاثیر مطلوب را در پوستتان داشته باشد.

 

مطالب بیشتر در این مورد

چگونه پوستی سفید و صاف داشته باشیم؟ ۳ روش برای داشتن پوستی سفید و براق

طرز تهیه ماسک اسکراب قهوه برای پوست درخشان

ماسکی طبیعی برای همه نوع پوست: ۱۰ روش کاربردی برای مراقبت از پوست صورت

درمان عرق سوز شدن (عرق گزیدگی) کشاله ران (لای پا) و پیشگیری از عرق سوز شدن

مطلب پیشنهادی

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر

کهیر چیست؟ چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟ راه‌های پیشگیری و مقابله با کهیر در سری …