زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

زرد زخم چیست و راه‌های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه‌کارهای علمی و کاربردی

 

شاید خیلی از شما دوستان بدانید زخم زرد چیست ولی خیلی از افراد با تعریف دقیق و علمی آن آشنا نیستند. ما در چارگوشه سعی کردیم که تعریف دقیقی از زرد زخم برای خوانندگان محترم ارائه بدهیم و چگونگی ایجاد این بیماری پوستی را شرح بدهیم؛ اما مسئله اصلی این هست که چطور می‌شود این بیماری را درمان کرد. با مجله چارگوشه همراه باشید.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

 

زرد زخم به چه معناست؟

زرد زخم (Impetigo) یک عفونت پوستی شایع و مسری است. باکتری‌هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس یا استرپتوکوک پیوژنز لایه‌های بیرونی پوست را آلوده می‌کنند. صورت، بازوها و پاها بیشتر اوقات تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

هر کس می‌تواند دچار این بیماری شود، اما این بیماری بیشتر در کودکان، به‌ویژه در سنین ۲ تا ۵ سالگی وجود دارد.

عفونت اغلب در بریدگی جزئی، نیش حشرات یا جوش‌ها مانند اگزما و هر مکانی که پوست خراشیده یا زخم  شود رشد می‌کند؛ اما در پوست سالم نیز می‌تواند رخ دهد.

زرد زخم یک بیماری قدیمی است. قدمت این نام به قرن چهاردهم در انگلیس برمی‌گردد و از واژه لاتین (impetere) به معنی حمله گرفته‌شده است.

باکتری‌ها در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کنند بنابراین زرد زخم در فصولی که شرایط رشد آن مهیا است رشد و نمو پیدا می‌کند. به همین دلیل زرد زخم در تابستان به اوج می‌رسد و در آب‌وهوای شمالی یا شرجی تا اواخر پاییز هم ادامه پیدا می‌کند. در اکثر مواقع زرد زخم در آب‌وهوای گرم و مرطوب در طول سال رخ می‌دهد.

تخمین زده می‌شود منبع معتبر ۱۶۲ میلیون کودک در سرتاسر جهان یک‌بار به این بیماری دچار می‌شود. زرد زخم در کشورهای درحال‌توسعه و در مناطق فقیر کشورهای صنعتی رایج است. بیشترین تعداد موارد مربوط به مناطقی مانند اقیانوسیه است که شامل استرالیا، نیوزیلند و چندین کشور دیگر می‌شود.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

زرد زخم یک بیماری پوستی بسیار مسری است

 

عوامل مهم در به وجود آمدن بیماری زرد زخم

زرد زخم از نوع عفونی است که در اثر باکتری‌های استافیلوکوکوس یا استرپ ایجاد می‌شود. این باکتری‌ها می‌توانند از طریق بریدگی در پوست مانند خراش، نیش حشرات یا جوش وارد بدن شما شوند. این بیماری در اغلب اوقات مسری است و ممکن است که در صورت تماس با فرد دیگر به او منتقل شود. برای تمیز کردن این زخم بهتر است از پارچه تمیز و مقداری آب‌لیمو استفاده کنید.

بااین‌حال، این باکتری‌ها در محیط زندگی ما به‌طورمعمول وجود دارند و لزوماً هر تماسی با این باکتری‌ها منجر به زرد زخم نمی‌شود. بعضی افراد معمولاً باکتری‌های استافیلوکوکوس را در قسمت داخلی بینی خود حمل می‌کنند.

بزرگ‌سالان و کودکان که در خط ابتلا به این بیماری هستند:

  • در آب‌وهوای گرم و مرطوب زندگی کنید
  • مبتلا به دیابت هستند
  • تحت دیالیز قرار دارند
  • سیستم ایمنی بدن ضعیف دارند، مواردی چون ابتلا به اچ آی وی
  • دیگر بیمارهای پوستی مانند اگزما، درماتیت یا پسوریازیس داشته باشد.
  • آفتاب‌سوختگی یا دیگر سوختگی‌ها
  • اگر به عفونت‌های خارش‌دار مانند شپش، زخم، تب‌خال سیمپلکس یا آبله‌مرغان مبتلا هستید
  • مورد گزش حشرات و یا پیچک سمی قرارگرفته باشید.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

زرد زخم یک بیماری رایج در کودکان است

 

زرد زخم چه علائمی از خودش نشان می‌دهد؟

اولین علائم زرد زخم، زخم‌های قرمز مایل به قرمز روی پوست است که اغلب در اطراف بینی و لب‌ها جمع می‌شوند. این زخم‌ها به‌سرعت در تاول‌ها پخش می‌شوند، از بین می‌روند و ترکیده می‌شوند و سپس پوسته زردرنگ تشکیل می‌دهند. ممکن است خوشه‌های تاول گسترش یابد تا قسمت بیشتری از پوست را بپوشاند. بعضی‌اوقات لکه‌های قرمز فقط پوستی زردرنگ ایجاد می‌کنند بدون اینکه تاول دیده شود.

زخم‌ها خارش‌دارند و گاهی دردناک هستند. پس از مرحله پوسته، زرد زخم علامت‌های قرمزرنگی ایجاد می‌کند که بدون ترک جای زخم محو می‌شوند.

نوزادان بعضی‌اوقات به نوع خاصی از زرد زخم مبتلا می‌شوند که در قسمت‌های پوشک و جمع شدگی پوست همراه با تاول رشد می‌کند. این تاول‌های پر از مایعات می‌ترکند و یک لبه پوسته‌پوسته به نام کوارته باقی می‌گذارند.

زرد زخم می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد غده‌های متورم در ناحیه شیوع و یا بروز تب شود.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

 

چگونه زرد زخم را تشخیص بدهیم؟

اگر مشکوک به زرد زخم هستید، خوب است که به پزشک مراجعه کنید. اگر زخم‌ها با درمان پاک نشوند، پزشک باید با نمونه‌گیری و کشت آن در آزمایشگاه به ماهیت آن پی ببرد تا درمان مناسب را پیدا کند. با این روش پزشک بهتر می‌تواند نوع زرد زخم را تشخیص بدهد تا مشخص شود کدام یک از آنتی‌بیوتیک‌ها بهتر عمل می‌کنند.

 

مراحل شکل‌گیری زرد زخم بر اساس نوع آن

غیر شفاف

این بیماری عمدتاً توسط استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می‌شود. این رایج‌ترین شکل زرد زخم است و تخمین زده می‌شود ۷۰٪ از بیماری‌های زرد زخم از این نوع باشد.

مراحل زیر را طی می‌کند:

معمولاً با زخم‌های مایل به قرمز، خارش‌دار اطراف دهان و بینی شروع می‌شود.

زخم‌ها باز می‌شوند و پوست سرخ و تحریک‌شده‌ای را در اطراف خود به‌جا می‌گذارند.

سپس پوسته قهوه‌ای مایل به زرد شکل می‌گیرد.

وقتی پوسته‌ها بهبود می‌یابند، لکه‌های مایل به قرمز باقی می‌ماند که کم‌کم محو می‌شود و جای زخم نمی‌ماند.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

زرد زخم یک عفونت است و باید از تماس مستفیم جلوگیری شود

 

شفاف

این نوع زرد زخم تقریباً همیشه توسط باکتری‌های استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می‌شود.

معمولاً تاول‌های بزرگ‌تر پر از مایع شفاف تشکیل می‌شود که ممکن است تیره‌تر و ابری شود. تاول‌ها از روی پوست بدون زخم و سالم شروع می‌شوند که رنگ قرمز در این نوع دیده نمی‌شود.

تاول‌ها کاملاً واضح و شفاف می‌شوند و سپس باز می‌شوند که زخمی زردرنگ و پوسته‌پوسته‌ای بر روی ناحیه‌ای که تاول‌ها در آن شکسته شده است شکل می‌گیرد.

تاول‌ها معمولاً هنگام بهبودی، هیچ جای زخمی را پشت سر نمی‌گذارند.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

 

اکتیم

این نوع بسیار جدی و خطرناک است و خوشبختانه کمتر به آن مبتلا می‌شوند. زرد زخم اکتیم در صورتی به وجود می‌آید که نوع معمول زرد زخم آن درمان نمی‌شود. این زرد زخم بیشتر از بقیه به درون‌پوست رخنه می‌کند و بسیار شدیدتر از انواع دیگر خودش است.

این عفونت تاول‌های دردناکی روی پوست باسن، ران‌ها، مچ پا و پا ایجاد می‌کند.

تاول‌ها به پوسته‌های پر از چرک و ضخیم‌تر تبدیل می‌شوند.

اغلب، پوست اطراف زخم‌ها قرمز می‌شود.

زخم‌های اکتیم به‌آرامی بهبود می‌یابد و ممکن است بعد از بهبودی جای زخم آن باقی بماند.

 

جلوگیری از ابتلا شدن به زرد زخم

کودکان مبتلابه زرد زخم باید در خانه بمانند امکان انتقال آن به دیگران کاهش یابد. بزرگ‌سالان باید با مشورت پزشک به فعالیت قبلی خود برگردند.

بهداشت خوب اولین راه برای جلوگیری از زرد زخم است. این نکات را دنبال کنید:

دست‌های خود را اکثر بشویید تا باکتری‌های پوستی کاهش یابد.

برای محافظت از زخم،  هرگونه زخم پوستی یا نیش حشرات را بپوشانید.

ناخن‌ها را تمیز نگه‌دارید.

زخم‌های باز را لمس یا خراش ندهید. این باعث گسترش عفونت می‌شود.

ملافه‌ها، حوله‌ها و لباسی که اغلب در ارتباط با زخم‌ها هستند را تعویض کنید.

سطوح، تجهیزات و اسباب‌بازی‌هایی را که ممکن است در اثر تماس با انگشتان به وجود آمده باشد، تمیز و ضدعفونی کنید.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

زرد رخم انواع مختلفی دارد

 

درمان زرد زخم

آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان و مقابله با زرد زخم‌ها مؤثر است. اینکه کدام نوع آنتی‌بیوتیک را دریافت می‌کنید بستگی به تاول‌های پوستی گسترده یا شدید دارد.

اگر فقط در قسمت‌های کمی از پوست خود سوزش دارید، آنتی‌بیوتیک موضعی پیشنهاد می‌شود. گزینه‌های پیشنهادی شامل کرم یا پماد ماپیروسین (Bactroban یا Centany) و پماد رتاپامولین (Altabax) است.

اگر سوزش شدید یا گسترده است، پزشک می‌تواند آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مانند آموکسی سیلین / کلاوولانات (آگمنتین)، سفالوسپورین های خاص یا کلیندامایسین (کلوچین) تجویز کند. این داروها ممکن است سریع‌تر از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی عمل کنند، اما لزوماً در پاک کردن عفونت زرد زخم کافی نیست.

آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی همچنین می‌توانند عوارض جانبی بیشتری نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های موضعی ایجاد کنند.

 

زرد زخم در بزرگ‌سالان

اگرچه زرد زخم در کودکان خردسال شایع‌تر است، اما بزرگ‌سالان نیز به آن دچار می‌شوند. ازآنجاکه این بیماری بسیار مسری است، زرد زخم می‌تواند از طریق هر تماس فیزیکی گسترش یابد. بزرگ‌سالانی که ورزش می‌کنند، اغلب آن را از تماس پوست به پوست می‌گیرند.

علائم زرد زخم در بزرگ‌سالان، زخم‌هایی در اطراف بینی و دهان یا سایر نواحی در معرض بدن است که باز و پوسته‌پوسته ‌شده‌اند. به‌طورکلی، زرد زخم یک بیماری خفیف پوست است، اما بزرگ‌سالان بیشتر از کودکان در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

بیماری زرد زخم بیشتر در اطراف بینی و دهان و بین تاخوردگی های پوستی ایجاد می شود

 

کودکان نوپا و زرد زخم

کودکان نوپا –تازه شروع به راه رفتن می‌کنند- بیشترین احتمال مبتلا شدن به این بیماری را دارند.

کودکان نوپا محتمل‌ترین گروه سنی برای دچار شدن به بیماری زرد زخم هستند. والدین ممکن است زخم‌هایی را در اطراف بینی و دهان فرزند خود و همچنین در بدن، دست، پا و در ناحیه پوشک مشاهده کنند.

در کودکان خردسال اغلب علت خاراندن نیش حشرات یا زخم‌های ایجادشده روی پوست است. زخم روی پوست بدن نوزادان که بدون مداوا رها می‌شوند اصلی‌ترین علت بروز عفونت و زرد زخم است. والدین می‌توانند با پوشاندن زخم‌ها و کوتاه کردن ناخن‌های فرزندشان از بروز عوارض ابتلا به زرد زخم جلوگیری کنند.

 

درمان خانگی زرد زخم

آنتی‌بیوتیک‌ها اصلی‌ترین درمان زرد رخم هستند، اما ممکن است علاوه بر درمانی که توسط پزشک توصیه می‌شود، عفونت را با درمان‌های خانگی هم بهبود بخشید.

روزانه سه تا چهار بار زخم‌ها را تمیز کنید. زخم‌ها را به‌آرامی با آب گرم و صابون تمیز کنید و سپس پوسته‌ها را جدا کنید. بعد از درمان زخم‌ها دست خود را به‌طور کامل بشویید تا از انتشار عفونت جلوگیری کنید.

ناحیه زخم شده را خشک‌کنید و طبق دستورالعمل، پماد آنتی‌بیوتیک تجویزشده را اعمال کنید. اگر قادر به استفاده از استریل های گازی هستید از آن استفاده کنید.

برای زخمی که شیوع جزئی دارد، می‌توانید از پماد آنتی‌بیوتیک بدون نسخه (OTC) استفاده کنید، بعد از تمیز کردن ناحیه زخم، آن را سه بار در روز بمالید. سپس زخم را با بانداژ یا گاز بپوشانید. بعد از گذشت چند روز، در صورت عدم بهبود، باید به پزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از روش‌های درمانی خانگی، حمام ۱۵ دقیقه‌ای با محلول سفیدکننده خانگی است با غلظت ۲٫۲ درصد است. اگر به‌طور مرتب از آن استفاده کنید، تعداد باکتری‌های موجود در پوست را کاهش می‌دهد.

برای یک حمام در اندازه کامل از ۱/۲ لیوان سفیدکننده استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید احتیاط کنید. بعضی از افراد نسبت به سفیدکننده واکنش آلرژی دارند.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

 

آیا زرد زخم مسری است؟

زخم‌های باز بسیار مسری هستند. خاراندن زخم‌ها می‌تواند عفونت را از یک مکان روی پوست شما به مکان دیگر یا شخص دیگری منتقل کند. عفونت می‌تواند از هر چیزی که یک فرد آلوده لمس می‌کند نیز گسترش یابد.

این بیماری می‌تواند به‌سرعت از یک کودک به کودک دیگر در یک کلاس درس یا یک مرکز مراقبت روزانه که کودکان در آن نزدیکی دارند گسترش یابد. بهداشت فردی کلید اصلی در کنترل شیوع عفونت است. اگر شما یا فرزندتان مبتلا زرد زخم هستید بهتر است همه‌چیز را که استفاده می‌کنید، ازجمله لباس، ملافه، حوله، اسباب‌بازی یا وسایل ورزشی را بشویید و ضدعفونی کنید.

 

روغن‌های مؤثر و مفید در درمان زرد زخم

بعضی گیاهان خاصیت ضد باکتریایی دارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند در کنترل این بیماری به شما کمک کند اما هیچ‌گونه منبع علمی تأثیر آن را تائید نکرده است.

این محصولات می‌توانند نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مزایایی داشته باشند، زیرا برخی از باکتری‌های ایجادکننده زرد زخم نسبت به داروهای فعلی آنتی‌بیوتیک مقاوم شده‌اند.

روغن گیاهانی چون شمعدانی، پاتولی و روغن درخت چای برخی از روغن‌های اساسی هستند که ممکن است برای درمان این نوع جوش مفید باشد.

قبل از اینکه هرگونه روغن ضروری یا سایر روش‌های درمانی جایگزین را امتحان کنید، با پزشک خود صحبت کنید. بیش از ۹۰ نوع مختلف روغن اساسی وجود دارد. هرکدام مزایای سلامتی منحصربه‌فرد خود را دارند. البته قبل از استفاده از این روغن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

زرد زخم چیست و راه های مقابله و درمان با آن چیست؟ راه کارهای علمی و کاربردی

آنتی‌بیوتیک ها موضعی و خوردنی برای درمان زرد زخم توصیه می‌شود

 

زرد زخم و دیگر بیماری‌های پوستی

زرد زخم و تب‌خال

زرد زخم هم مانند تب‌خال در کنار دهان و بینی رشد می‌کند. با تاول همراه است.

تب‌خال ناشی از ویروس (HSV) هست. این ویروس به دو شکل ایجاد می‌شود: HSV-1 و HSV-2. معمولاً HSV-1 باعث زخم تب‌خال می‌شود، درحالی‌که HSV-2 باعث تب‌خال دستگاه تناسلی می‌شود.

کرم‌ها و قرص‌های ضدویروسی در صورت لزوم زخم‌های تب‌خال را درمان می‌کنند. تب‌خال هم مانند زرد زخم مسری است و از تماس مستقیم با این افراد در نواحی تب‌خالی خودداری کنید.

 

زرد زخم و عفونت قارچی

عفونت قارچی شبیه حلقه‌هایی برآمده و قرمزرنگ هستند.

از طریق تماس مستقیم یا با به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی با افرادی که آلوده هستند، عفونت قارچی منتقل می‌شود. این عفونت ممکن است روی پوست سر، بدن، پوست اطراف کشاله ران یا پاها ظاهر شود.

 

زرد زخم و ارسیسپلا

ارسیسپلا یک عفونت باکتریایی است که لایه‌های بالایی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری ناشی از همان باکتری‌های استرپ است که وظیفه گلوی استرپ را بر عهده دارد. این باکتری‌ها مشابه با زرد زخم، از طریق یک زخم باز  به درون‌پوست آهسته حرکت می‌کند.

ارسیسپلا باعث ایجاد تاول در صورت و پاها می‌شود. علائم دیگر شامل تب و لرز است.

پزشکان به‌طورمعمول آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی را برای درمان عفونت تجویز می‌کنند. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به درمان آنتی‌بیوتیک‌های IV در بیمارستان داشته باشد.

 

زرد زخم در وهله اول اصلاً بیماری خطرناکی حساب نمی‌شود فقط درصورتی‌که به‌موقع و از راه درست درمان شود؛ اما باید بدانید که این بیماری پوستی مسری است و ممکن است به افرادی که با شما تماس فیزیکی دارند منتقل شود پس بنابراین سعی کنید درزمانی که مبتلا هستید از تماس مستقیم با سایر افراد خودداری کنید و وسایل مورد استفاده خود را پس از استفاده ضدعفونی کنید. برای درمان زرد زخم حتماً به پزشک مراجعه کنید تا به‌درستی درمان شود.

مطلب پیشنهادی

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند

همه‌چیز درباره بیماری‌های پوستی که بسیار رایج هستند   اخطار این مطلب دارای تصاویر ناخوشایند …