روز جهانی موزه

روز جهانی موزه

افزایش موزه های دنیا و همکاری همه جانبه ی علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به هدف های  فرهنگی از طریق هماهنگی اقدامات بین المللی وبوجود اوردن  برنامه هایی مؤثر است که دارای ابعاد اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی است.

به همین دلیل،  روز ۱۸ مه برابر با ۲۸ اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام شد  و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه ی کشورهای عضو ، مراسمی به مورد اجرا گذاشته می شود.

 

روز جهانی موزه

روز جهانی موزه

 موزه چیست؟

بر مبنای تعریفی که” ایکوم “از موزه می دهد ، موزه عبارت است  از مکان گردآوری ، نگهداری ، مطالعه ، بررسی کردن و به نمایش گذاشتن نعمتهای فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش ، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آنها .

امروزه در کشورهای مختلف جهان موزه های متعدد آثار باستانی، مردم شناسی، طبیعی، حیوانات ، وحوش و … ، مجموعه ی تاریخی آن کشورها را بازگو می کند. فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی از طریق اشیاء و وسایلی که در موزه ها جمع آوری شده ، شناخته می شود. یکی از راههای شناخت اقوام گذشته و آشنایی با نحوه ی زندگی آنها ، از طریق موزه ها به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده می شود.

 

روز جهانی موزه

روز جهانی موزه در سال ۹۹

اولین  موزه ها !

نخستین موزه در قاره ی آسیا ، موزه ی آرمیتاژ در لنینگراد روسیه است و اولین موزه ی ایران در سال ۱۲۹۵ ه . ش به نام موزه ی ملی ایران پایه گذاری و افتتاح شده است. سال ۱۷۴۶ م .  را در تاریخ تحول و تکامل موزه ها ، باید نقطه ی عطفی به شمار آورد؛ چرا که در این سال نویسنده ی فرانسوی ” لاخون دوسن ین ” عقاید و اندیشه های نوینی را در مورد موزه عنوان کرد که موجب تحرک و تسریع در بنیادگیری موزه ها شد. چهار سال پس از آن به سال ۱۷۵۰ م . اولین موزه ی واقعی جهان در قصر لوکزامبورگ بر پا شد.

 

روز جهانی موزه

عتیقه جات

هدف:

هدفهای موزه را می توان بدین صورت خلاصه کرد :

۱)یکی از اهداف موزه ،نگهداری آثار گذشتگان و نمایش و انتقال آنها به آیندگان .

۲)ارزیابی و قیاس میان پدیدارهای تاریخی ، عملی ، فنی ، صنعتی و هنری ِ گذشته و حال.

۳) یکی دیگر از اهداف موزه که میتوان نام برد،ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام است.

۴) شناخت و نمایش سهم اقوال و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی .

۵) اعتلاء  و بهبود میزان دانش محصلان، دانشجویان، پژوهشگران و …  .

۶)جلوگیری از انهدام فرهنگ بومی و ایجاد سدی در برابر فرهنگهای نامأنوس ،نیز از دیگر اهداف موزه است.

 

روز جهانی موزه

مشهور ترین موزه های جهان

 

مشهور ترین موزه های  جهان و ایران:

درجهان موزه های معروف بسیاری وجود دارد، همچون موزه ی ” لوور”  در فرانسه ، موزه ی ” بریتانیا ” در لندن ، موزه ی ” بررا ” در میلان، موزه ی ” متروپولتین ” در آمریکا، موزه ی ” لنین گراد ” در روسیه ، موزه ی ” ایتالیا ” در رم و” ایران باستان ” در تهران.

 

موزه ایران باستان: این موزه که در سالهای ۱۶-۱۳۱۴ ش. برای حفظ آثار ملی ، اشیاء تاریخی و عتیقه ی ایران تأسیس شد پس از تصویب ِ قانون حفظ آثار ملی ، در سال ۱۳۰۹ که بنا بر آن دولت موظف به حفظ آثار ملی و نظارت درآنها بود بنیان نهاده شد . این موزه ، دارای آثار گرانبهایی از تمدن ایران از هزاران سال قبل از میلاد تا زمان حاضر است.

 

موزه آستان قدس مشهد:اشیاء نفیس آستان مقدس و کتاب های آن قبلا در چند حجره صحن نو قرار داشت تا این که در سال ۱۳۱۶ ه. ش از محل درآمد آستان قدس ، بنای موزه ی فوق شروع و در سال ۱۳۲۴ پایان یافت. مساحت آن ۹۳۹۸ متر مربع و دارای نفایس بسیاری است ؛ ازجمله کتابخانه ی موزه از کتابخانه های درجه اول ایران است و از حیث نسخ نفیس خطی قدیمی و نسخ منحصر به فرد که در طول چند صد سال گردآوی شده، کم نظیر است.

 

روز جهانی موزه

مشهور ترین موزه های ایران

 

موزه ی مردم شناسی درتهران: این موزه در سال ۱۳۱۵ ه. ش تأسیس شد و هدف  آن معرفی زندگی طبقات مختلف ایران از دو قرن پیش تا امروز ، آثار هنری ، صنایع دستی،  نوع کار و پیشه های آنان می باشد.

 

موزه پارس در شیراز: موزه ی کنونی پارس، همان باغ حکومتی است که طرح آن را کریمخان زند ریخته بود تا این که در سال ۱۳۱۴ ه . ش، اداره ی کل باستان شناسی ، قسمت شمال و شرق باغ را نرده های آهنی کشیده و کم کم اشیاء، آثار تاریخی و نفیس فارس و شیراز را در آن گردآوری کردند.

 

علاوه بر موزه های یاد شده، در رشت، اصفهان، کرمان و سایر استانها و شهرستانهای ایران نیز، اخیراً موزه هایی به وجود آمده است که هر یک از آنها تاریخ مفصل و ارزنده ای از زندگی پیشینیان همان نقطه را در بردارد و تمدن اقوام گذشته را روشن می سازد.

 

 ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی گرامی باد. 

 

ممنون از همراهیتان با ما در مجله اینترنتی چارگوشه

 

مطلب پیشنهادی

اس ام اس تبریک تولد بهمن  ماه

اس ام اس تبریک تولد بهمن  ماه   بهمن ماهی که باشی میشی یه آدم …