رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

 

اتــاق خــواب از مهمترین فضاهای یک خانه به حساب می آید زیرا که نیمی از فعالیت زیستی انسان در این فضا انجام میشود. فعالیت هایی که در اتــاق خــواب صورت می گیرد در واقع از مهمترین فعالیت روز مره یک انسان است و زندگی او را در طول روز تجت تاثیر قرار میدهد. بنابراین میتوان گفت اتــاق خــواب تاثیری که این فضا بر انسان می گذارد غییرقابل انکار و خیلی مهم و اساسی است.

یکی از مقوله های که در اتــاق خــواب علاوه بر مبلمان و اشیائی که وجود دارد بحث بکار گیری رنــگ ها در دیوار ها،  سقف و کف است که اگر از باب  روانـشنـاسـی به آن نگاه کنیم یک موضوع با گستره بسیار زیاد روبروی خود مواجه خواهیم شد. از این جهت در چارگوشه سعی کردیم این موضوع را بصورت مختصر و فشرده مورد بحث قرار بدهیم که هم زمان خواننده محترم مجال بدهد و هم توانسته باشیم اطلاعات مفید و کاردی خدمت عزیزان ارائه بدهیم.

نکته مهم در بحث روانـشنـاسـی و مهم‌تر از آن روانـشنـاسـی رنــگ‌ها این است که از بین همه انسان‌ها، بیش‌تر آن‌ها علاقه‌مندند که چارچوب‌ها و محدوده‌هایی برایشان در نظر گرفته شود تا راحت‌تر مسیر خود را پیدا کنند، از این رو علم روانـشنـاسـی به کمک آن‌ها آمده است.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

 

رنــگ اتــاق خــواب از نظر روانـشنـاسـی باید چگونه باشد؟

از نگاه دیگر در حوزه روانـشنـاسـی، اعتقاد بر تأثیرگذاری عوامل بیرونی بر انسان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این موضوع به طور قطع قابل کتمان نیست که یکی از این عوامل رنــگ‌ها هستند. اهمیت این موضوع در مواردی به اوج خود می‌رسد که نمونه آن را می‌توان در محیط‌های درمانی جستجو کرد. ما نیز قصد داریم یکی از مهم‌ترین محیط‌هایی که مدت زمان نسبتاً طولانی در آنجا سپری می‌کنید، یعنی اتــاق خــواب را مورد بررسی قرار دهیم، البته از نوع رنــگی.

 

روانـشنـاسـی چه رنــگ هایی برای فضای اتــاق خــواب پیشنهاد میدهد؟

معمولا و در حالت عادی یک شخص آخرین محیطی که چشمانش بسته می‌شود و به خــواب می‌رود، و اولین جایی که بعد از بیدار شدن از خــواب مشاهده می‌کند، در کل فضای خانه، محیط اتــاق خــواب است. به همین منظور قصد داریم انواع رنــگ اتــاق خــواب از نظر روانـشنـاسـی و تاثیری که می‌توانند بر روی خــواب و رفتار انسان داشته باشند را برای شما شرح بدهیم. انواع رنــگ‌ها به جهت بررسی به دو دسته کلی رنــگ‌های تیره و روشن تقسیم می‌شوند. سپس رنــگ‌های هر دسته را به زیردسته های سرد و گرم تقسیم می‌کنیم.

 

تاثیر رنــگهای تیره در روانـشنـاسـی

با انتخاب رنــگ‌های طیف تیره که امروزه به آن دارک مُد (Dark mode) نیز گفته می‌شود، دو حالت کلی برای بیننده به وجود می‌آید:

یک؛ شخص احساس راحتی، مالکیت و عدم بی‌قراری کرده و محیط را از آنِ خود می‌داند که در این حالت تمام خستگی‌های خود را بیرون اتــاق رها شده می‌بیند. کمی که در محیط قرار گرفت حس می‌کند مدت زمان زیادی در آن محل قرار داشته است و به سرعت با شرایط خو می‌گیرد؛ این موضع هم پیامد مثبت در پی دارد و هم منفی. پیامد مثبت آن همانطور که گفته شد، سرعت تطابق بالا و راحتی بی حد و مرز، و پیامد منفی آن وابستگی به رنــگ‌های تیره که باعث می‌شود در آینده شرایط انتخابی وی در زمینه رنــگ‌ها محدودتر شود.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

دو؛ شخص به محض ورود به اتــاق با رنــگ‌های تیره دچار احساس اضطراب و ناامنی کرده  و به شدت خود را درگیر گذشته می‌بیند. در این حالت نه تنها احساس راحتی از وی سلب می‌شود، بلکه با گذشت زمان بر استرس‌های دورنی وی افزوده می‌شود. برای این که این موضوع این دسته از افراد را دچار مشکل نکند، بهتر است نور فراوانی به محیط تزریق شود تا زمانی که وقت خــواب فرا رسید شخص با اختیار خود به تاریکی محیط بیافزاید؛ نه از روی اجباری که محیط به وی تحمیل می‌کند.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

در مجموع باید بیان کنیم تعداد افرادی که برای اتــاق خــواب از رنــگ‌های تیره استفاده می‌کنند کم کم رو به افزایش است و این موضع دلیلی جز حرکت به سمت دکوراسیون‌های مدرن ندارد. اگر شما نیز قصد دارید چنین انتخابی را امتحان کنید، بهتر است یک شب را در هتلی با این شرایط سپری کرده و حال و هوای محیط این چنینی را از نزدیک ببینید.

 

تاثیر رنــگهای روشن اتــاق خــواب از لحاظ روانـشنـاسـی

انتخاب اکثر افراد برای رنــگ آمیزی یا چیدمان اتــاق خــواب استفاده از رنــگ‌های روشن است. این رویه در ابتدا به صورت یک عادت و سپس بر اساس نظریه‌های روانـشنـاسـی ادامه پیدا کرده است. بیشتر افرادی که از آن‌ها سؤال می‌شود چرا رنــگ روشن برای اتــاق خــوابتان انتخاب کردید، این جمله را بیان می‌کنند که مگر می‌شود به اتــاق خــواب رنــگ تیره زد! دلیل این حرف نیز نگرش منفی نسبت به رنــگ‌های تیره در میان عموم افراد جامعه است. چرا که بسیاری رنــگ‌های تیره را نشانه افسردگی، ماتم و یا هنجار شکنی می‌دانند تا یک سلیقه شخصی.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

اما رنــگ‌های روشن، که پیشبینی می‌شود رنــگ سال ۹۸ نیز جزء همین رنــگ‌های شاد و روشن باشد، به نوبه خود سهم بیشتری در احساس خوشایند بودن محیط را بازی می‌کنند. به طور مثال تمام اتــاق‌های استراحت مادرانی که فرزندان خود را در بیمارستان متولد می‌کنند روشن می‌باشد تا هر گونه تجمع آلودگی یا وجود ناهنجاری در محیط بلافاصله رویت شده و از بین برود. اتــاق خــواب با استفاده از رنــگ روشن حس سر زندگی، روشنایی، شفافیت و همین طور نظافت را بیان می‌کند.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

 

رنــگ سرد برای اتــاق خــواب مناسب است یا رنــگ گرم؟

رنــگ‌های سبز، آبی، فیروزه‌ای، نقره‌ای و ترکیب هر یک از آن‌ها با سفید به طوری که پایه رنــگ حفظ شود را جز دسته رنــگ‌های سرد طبقه بندی می‌کنند. ذات این رنــگ‌ها آرامش بخش است و خاصیت اطمینان در خود دارا می‌باشند. برای اینکه در انتخاب رنــگ اتــاق خــواب از لحاظ روانـشنـاسـی رنــگ‌های سرد را انتخاب کنید، کار سختی پیش رو ندارید؛ چرا که پیش زمینه روحیات اکثر افراد این نوع رنــگ‌ها را به خوبی درک کرده و با آن کنار می‌آید.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

رنــگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد و طلایی و ترکیب آن‌ها با یکدیگر (و نه سفید) جز دسته رنــگ‌های گرم تلقی می‌شوند. هیجان، انرژی، انگیزش و بی‌قراری از ویژگی‌های درونی این دسته است که با اضافه کردن رنــگ سفید و تلطیف آن‌ها می‌توان درجه این خاصیت‌ها را کاهش داد.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

در بین این رنــگ‌ها تعدادی رنــگ میانه هم وجود دارند که خاصیت‌های منحصر به خودشان را دارا می‌باشند. مثلاً ارغوانی، بنفش و مانند این‌ها، نه جز سردها محسوب می‌شوند نه جز گرم‌ها. به آن‌ها رنــگ‌های میانی گفته می‌شود. رنــگ‌هایی هم که از آن‌ها با نام خنثی یاد می‌شود تأثیری در رنــگ‌های سرد و گرم ندارند؛ مانند: قهوه‌ای، خاکستری، توسی و مانند این‌ها.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

 

در این قسمت به بایدها و نبایدهای استفاده از رنــگ‌های گرم در اتــاق خــواب از منظر روانـشنـاسـی می‌پردازیم.

فرض کنید می‌خواهید اتــاق خــوابتان را نارنجی، قرمز، زرد یا صورتی نمایید. اگر شخصی زود رنج و حساس هستید، اگر شخصیتی دارید که به سرعت عصبانی می‌شوید و اگر اتــاق خــواب را برای یک نوجوان در حال بلوغ آماده می‌کنید (دور بودن از هیجانات برای نوجوانان در سنین بلوغ توصیه اکید می‌شود)، به هیچ وجه رنــگ‌های نارنجی و قرمز برای اتــاق شما مناسب نیستند.

اما در میان این رنــگ‌ها صورتی و زرد ممکن است به کارتان بیاید. هر چند در این بخش صورتی بیشتر برای رنــگ اتــاق خــواب دخترانه مناسب بوده و برای جنسیت مردها همخوانی ندارد و تنها رنــگ زرد می‌باشد که مسرت‌بخش و شادی‌آور است.

اما استفاده از صورتی‌های بسیار ملایم که به گل بهی و رنــگ‌های روشن مشابه نزدیک هستند، برای اتــاق آقایان مجرد نیز پیشنهاد می‌شود. اتــاق افراد متأهل نیز به سبک و سلیقه بانوان در منزل طراحی شده و رنــگ‌های صورتی انتخاب اول آن‌هاست. دلیل خوبی هم برای این کار دارند؛ چرا که ارضای احساسات کودک درونشان با این رنــگ امکان‌پذیر می‌شود.

هر چه خانم‌ها در خانه آرامش داشته باشند، خانه رؤیایی‌تری برای همسرانشان خواهند ساخت. پس هنگام انتخاب رنــگ اتــاق خــواب نظر خانم‌ها را در اولویت قرار دهید! در مطالب بعدی چارگوشه در رابطه دکوراسیون و رنــگ مناسب اتــاق‌ها برایتان آماده خواهیم کرد.

 

تاثیر رنــگهای سرد در اتــاق خــواب از نظر روانـشنـاسـی

آبی یا سبز، نقره‌آبی یا فیروزه‌ای، انتخاب‌های بی‌نظیر برای اتــاق‌های خــواب افراد مجرد و یا متأهل، دختر یا پسر، کوچک یا بزرگ هستند. گویی تمام این رنــگ‌ها برای اتــاق خــواب ساخته شده‌اند. البته افرادی که تعصب خاصی نسبت به رنــگ‌های دیگر دارند، شاید این مطلب برایشان خوشایند نباشد؛ اما باید بدانند که علم روانـشنـاسـی برای آرامش و راحتی روح و روانشان این رنــگ‌ها را پیشنهاد می‌دهد.

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

آبی‌ها با طیف‌های متنوع، و سبزها علاوه بر اتــاق خــواب در سالن‌های نشیمن و حتی ادارات نیز قابل استفاده هستند. در کل می‌توان گفت رنــگ‌های سرد مناسب‌ترین رنــگ‌ها برای اتــاق خــواب‌ها هستند.

  رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی باید چگونه باشد؟

از میان رنــگ‌های میانی و خنثی نیز تنها رنــگ‌های میانی را بررسی می‌کنیم که در بین آن‌ها رنــگ بنفش با ترکیب‌های روشن آن را برای اتــاق خــواب پیشنهاد می‌دهیم. چرا که به رنــگ‌های سرد نزدیک می‌شود. رنــگ‌های خنثی نیز با توجه به اسمشان انتخاب صحیحی برای اتــاق خــواب نیستند؛ مگر اینکه این رنــگ‌ها به دیوارهای خانه شما تحمیل شده باشند.

 

نظر شما در مورد رنــگ اتــاق خــواب از نظر روانـشنـاسـی چیست؟ برای اینکه دقیق‌تر در مورد رنــگ‌ها و کاربردهایشان در خانه آشنا شوید، چارگوشه را دنبال نمایید.


بیشتر بخوانید:

دکوراسیون آشپزخانه های سال های 2020 و 2021

مطلب پیشنهادی

روان شناسی رنگ ها و کاربرد آنها در دکوراسیون داخلی

روان شناسی رنــگ ها و کاربرد آنها در دکوراسیون داخلی به نظر شما آیا می …