راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن

راه های ابتلا به شپـش و روش های درمـان آن

شپـش ها انگل های خارجی بدن و سـر انسان می باشند ،که در دسته حشرات دسته بندی می شوند که به آنها انگل های اجباری نیز می گویند به این دلیل که در خارج از بدن پستانداران و پرندگان در جای دیگری قادر به زندگی نیستند.شپـش ها انواع مختلفی دارند و از راههای مختلفی وارد بدن انسان می شوند و راههای گوناگونی برای درمـان آنها وجود دارد که در ادامه به شرح برخی از آنها می پردازیم.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

شناسایی شپش سر

شپـش سـر چیست و چه رنگی اسـت؟

شپـش‌های سـر انگل‌های کوچکی هستند که روی سـر انسان زندگی می‌کنند. آنها با خوردن مقادیر اندکی خون از پوست سـر زندگی و رشد می‌کنند و با گذاشتن تخم‌های خود در موها تولیدمثل می‌کنند. شايد عجیب باشد، اما شپـش‌های سـر بيماری‌ها را منتقل نمی‌کنند.شپـش‌های بالغ شش پا دارند و به اندازهٔ یک دانهٔ کنجد هستند. توصیفات متفاوتی از رنگ آنها وجود دارد، اما معمولاً در طیف بژ تا خاکستری هستند و ممکن اسـت هنگام تغذیه رنگشان به میزان قابل توجهی تیره‌تر شود.

اغلب اوقات به نظر می‌رسد که شپـش‌ها به همان رنگ موهای فردی هستند که آلوده کرده‌اند و همین موضوع دیدن آنها با چشم غیرمسلح را دشوار می‌کند. اما احتمالاً شما می‌توانید آنها را در نواحی پشت گوش و در طول خط رویش مو در پشت گردن راحت‌تر از جاهای دیگر ببینید. شپـش ماده روزانه تا ۱۰ تخم خیلی کوچک می‌گذارد. تخم‌های شپـش‌ که رشک نامیده می‌شوند بیضی‌شکل هستند. آنها ممکن اسـت به رنگ موی میزبان خود باشند و از سفید تا زرد تا قهوه‌ای متغیرند.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

تصویر شپش

طول عمر یک شپـش سـر چقدر اسـت؟

شپـش ماده تخم‌های خود را با یک مادهٔ ضدآب چسب‌مانند به ساقهٔ موی انسان می‌چسباند. این تضمین می‌کند که رشک‌ها برخلاف شورهٔ سـر و ذرات دیگر موجود در مو که اغلب با رشک اشتباه گرفته می‌شوند، نتوانند شسته شوند، بیفتند یا با برس زدن از سـر خارج شوند. شپـش تخم‌های خود را به فاصلهٔ حدوداً ۲ سانتی‌متر از پوست سـر، در جایی گرم و راحت جای مطلوب برای تخم‌گذاری می‌گذارد. رشک‌ها معمولاً هشت یا نه روز بعد از تخم درمی‌آیند.

وقتی از تخم‌ها درآمدند، پوسته‌های زرد یا سفید تخم‌ها به ساقهٔ مو متصل می‌مانند و هرچه موها بیشتر رشد می‌کنند، آنها از پوست سـر دورتر می‌شوند. در نتیجه، پوسته‌های خالی رشک‌ها که چسبیده به موها هستند، معمولاً نسبت به تخم‌های زنده، در فاصلهٔ دورتری از پوست سـر قرار دارند. نوزاد شپـش که به نام نیمف؛ Nymph، شناخته می‌شود خیلی بزرگ‌تر از یک رشک‌ نیست و معمولاً به رنگ روشن اسـت. نیمف‌ها ۹ تا ۱۲ روز بعد بالغ می‌شوند و جفت‌گیری می‌کنند، شپـش‌های ماده تخم‌های خود را می‌گذارند و این چرخه ادامه می‌یابد. یک شپـش بالغ می‌تواند تا ۳۰ روز روی سـر انسان زنده بماند.

کودک من چطور شپـش گرفته اسـت؟

فرزندتان احتمالاً شپـش را از یک خواهر، برادر یا همبازی آلوده به آن گرفته اسـت. شپـش‌ها حشراتی خزنده هستند. آنها نمی‌توانند بپرند یا پرواز کنند، اما می‌توانند وقتی افراد سـر خود را کنار هم قرار می‌دهند، مثلاً هنگامی که همدیگر را بغل می‌کنند یا سـرشان را روی یک بالش می‌گذارند، از یک سـر به سـر دیگر بخزند. هنگامی که شپـش‌های ماده راه خود را به سـر کودک باز کردند، تخم‌گذاری می‌کنند و شروع به افزایش جمعیت در آن ناحیه می‌کنند.

اما شما نمی‌توانید از کسی رشک یا همان تخم شپـش را بگیرید، زیرا رشک‌ها باید توسط شپـش زنده گذاشته شوند. از آنجا که شپـش می‌تواند تا یک روز در خارج از سـر انسان زنده بماند، از نظر تئوری گرفتن شپـش در صورت تماس موهای فرد با مواردی از قبیل کلاه، شانه یا برس که به تازگی توسط یک فرد آلوده اسـتفاده شده‌اند هم امکان‌پذیر اسـت. با این حال، احتمال آن کمتر از سـرایت از انسان به انسان اسـت.

همچنین یک شپـش سالم به ندرت سـر سالمی را ترک می‌کند، مگر اینکه برای خزیدن روی سـر سالم دیگری باشد و شپـش‌هایی که روی شانه‌ها یافت می‌شوند معمولاْ مجروح یا مرده هستند.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

نمای میکروسکوپی جناب شپش خان

آیا بروز شپـش در شرایط غیربهداشتی رایج‌تر اسـت؟

این یک باور کامل و دقیق نیست که شپـش نتیجۀ مستقیم بهداشت ضعیف یا فقر اسـت. شپـش‌های سـر انگل‌هایی هستند که به تمام افراد شانس ابتلای برابر می‌دهند. آنها موهای تمیز و موهای کثیف را به یک اندازه دوست دارند و حتی در ثروتمندترین جوامع هم می‌توانند گسترش یابند. بنابراین، وقتی شپـش گسترش می‌یابد و اصطلاحاً اپیدمی می‌شود، گناه هیچ کودک یا والدینی نیست. اگر فرزند شما شپـش گرفته اسـت، احتمالاً شپـش‌ها در محله یا مدرسه شیروع پیدا کرده‌اند و فرزندتان هم احتمالاً بدون اینکه بداند دیگران را آلوده کرده اسـت.اما در هر صورت به نظر پزشکان، حمام کردن منظم و رعایت بهداشت در پیشگیری از شپـش سـر و درمـان آن در کودکان بی‌تأثیر نیست.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

استفاده از شانه های مخصوص برای رهایی

چه کسانی بیشتر شپـش می‌گیرند؟

شپـش سـر بیشتر در میان کودکان سن پیش‌دبستانی و دبستانی و خانواده‌ها و مراقبان آنها رایج اسـت. برخی مطالعات نشان می‌دهد که دختران بیشتر از پسـران شپـش می‌گیرند و این ممکن اسـت به این دلیل باشد که آنها تماس سـر با سـر بیشتری با یکدیگر دارند و موهای بلندتر آنها گرما و تاریکی بیشتری را یعنی دقیقاً دو چیزی که شپـش‌ها خیلی دوست دارند فراهم می‌آورد. جالب اسـت بدانید که شپـش در میان افراد آفریقایی‌تبار بسیار کمتر از دیگر نژادها رایج اسـت. این ممکن اسـت به خاطر آن باشد که با توجه به شکل و قطر متفاوت موهای آفریقایی‌تبارها، شپـش‌ها سخت‌تر می‌توانند به آنها چنگ بزنند.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

از روش های پاکسازی

سه نوع شپـش وجود دارد:

1- شپـش سـر

تشخیص شپـش سـر می تواند پس از یک عفونت زنده جوان یا بالغ در مو یا روی پوست، یا پس از یک یا چند تخم در ساقه مو که در فاصله 6.4 میلیمتر از پوست سـر قرار دارد دیده شود. اگر هیچ گونه شپـش زنده ای مشاهده نکردید یا تخم هایی مشاهده کردید که بیش از 4/1 اینچ از پوست سـر فاصله دارند، احتمالا آلودگی دیگر فعال نیست. برای جلوگیری از عود مجدد تخم ها باید برداشته شود.

2- شپـش های بدن
این شپـش ها در لباس و ملافه زندگی می کنند و برای تغذیه به سمت پوست شما حرکت می کنند. شپـش های بدن اغلب بر افرادی که قادر به شستشو یا شستن لباس ها به طور منظم نیستند، مانند افراد بی خانمان تاثیر می گذارند.

3- شپـش ناحیه تناسلی
به طور معمول این شپـش ها بر روی پوست و موی ناحیه تناسلی شما و اغلب در موهای بدن درشت مانند موی سینه، ابروها یا مژه ها دیده می شوند. ممکن اسـت فرد مشکلات بهداشت شخصی داشته باشد و هنوز هم دچار شپـش شود.

علائم شپـش سـر

نشانه ها و علائم شپـش ها عبارتند از:

 • خارش شدید
 • خارش ناشی از حرکت مو.
 • شپـش بر روی پوست، بدن، لباس، یا ناحیه تناسلی و دیگر موهای بدن.
 • تخم شپـش بر روی ساقه مو. ممکن اسـت تخم شپـش با شوره سـر اشتباه گرفته شود، اما بر خلاف شوره سـر، آنها نمی توانند به راحتی از مو خارج شوند.
 • دانه های کوچک قرمز روی پوست سـر، گردن و شانه.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا می توانید با مراقبت از خود که شامل اسـتفاده از شامپوی بدون نسخه اسـت از شر شپـش خلاص شوید. با این حال، در صورت وجود موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

شامپو بدون نسخه شپـش را نمی کشد – دکتر می تواند یک شامپو قوی تر تجویز کند
حامله هستید – قبل از صحبت با پزشک خود از شامپو ضد شپـش اسـتفاده نکنید
کهیر عفونی یا سایش پوستی دارید

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

خارش شدید سر

علت شپـش سـر چیست؟

می توانید شپـش ها را با تماس با شپـش ها یا تخم آن ها برطرف کنید. شپـش ها روی زمین ریخته نمی شوند. آنها به روش های زیر پخش می شوند:

1- تماس سـر به سـر و یا بدن به بدن
انتقال شپـش می تواند از کودکان و یا اعضای خانواده در حین بازی اتفاق بیفتد.

2- انتقال شپـش از طریق وسایل ذخیره شده
نگه داری لباس های آلوده در کمد، قفسه ها یا روی چوب لباسی در مدرسه، یا نگهداری وسایل شخصی مانند بالش، پتو، شانه و اسباب بازی در خانه می تواند به گسترش شپـش کمک کند.

3- اقلام اشتراک گذاشته شده در میان دوستان یا اعضای خانواده
این اقلام می تواند شامل لباس، هدفون، برس، کمربند، گلسـر، حوله، پتو، بالش و اسباب بازی ها باشد.

4- تماس با مبلمان آلوده
دراز کشیدن بر روی تخت یا نشستن روی مبلمانی که توسط فرد آلوده به شپـش اسـتفاده شده اسـت موجب گسترش شپـش می شود. شپـش می تواند یک تا دو روز در خارج از بدن زنده بماند.

5- تماس جنسی
شپـش تناسلی معمولا از طریق تماس جنسی گسترش می یابد و بیشتر به بزرگسالان مربوط می شود. شپـش های تناسلی در کودکان نشانه ای از قرار گرفتن در معرض رابطه جنسی و یا سوء اسـتفاده جنسی می باشد.

تشخیص شپـش چگونه اسـت؟

در طی یک معاینه، پزشک ممکن اسـت با اسـتفاده از یک لنز بزرگنمایی و یک نور ویژه که باعث می شود رنگ شپـش ها آبی کم رنگ شود شپـش ها را بررسی می کند.

شپـش سـر را چگونه از بین ببریم؟

جلوگیری از گسترش شپـش سـر در میان کودکانی که به مهد یا مدرسه می روند دشوار اسـت. ارتباط بسیار نزدیکی میان کودکان و وسایل متعلق به آنها وجود دارد که می تواند به راحتی باعث انتقال شپـش شود. این مسئله هیچ ارتباطی با عادت های بهداشتی شما و یا فرزندان شما ندارد و اگر کودک شما دچار شپـش شود به معنی ایفای نقش نامناسب والدین نیست. بهترین روش خلاص شدن از شر شپـش و تخم ها اسـت. از کودک خود بخواهید از تماس سـر به سـر با همکلاسی ها در طول بازی و سایر فعالیت ها جلوگیری کند.
به فرزندتان آموزش بدهید وسایل شخصی خود را به اشتراک نگذارند. وسایل شخصی عبارتند از کلاه، روسـری، کت، شانه، برس، لوازم جانبی مو و هدفون.
به فرزند خود آموزش بدهید از اشتراک گذاشتن فضاهای مشترک که در آن کلاه و لباس های دیگر دانش آموزان آویزان شده یا نگهداری می شود اجتناب کند.
با این حال، انتظار نمی رود شما و فرزندتان بتوانید تمام احتمالات ممکن برای گسترش شپـش را از بین ببرید.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

بیشتر کودکان در معرض ابتلا هستند

درمـان شپـش سـر

درمـان شپـش سـر می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- محصولات بدون نسخه

شامپو حاوی پيرترين و يا پرمترين (Nix) معمولا اولين روش مورد اسـتفاده برای مقابله با آلودگی های شپـش اسـت. در برخی از نقاط جغرافیایی، شپه نسبت به مواد موجود در داروهای بدون نسخه مقاوم می شود. اگر آماده سازی بدون نسخه اثر نکند، پزشک می تواند شامپو یا لوسیون هایی را که حاوی ترکیبات مختلف اسـت، تجویز کند.

2- داروهای تجویزی خوراکی

اگرچه در ابتدا این داروها برای درمـان بیماری های کرمی توسعه داده شد، ایورمکتین خوراکی به طور موثر در درمـان شپـش با دو دوز، هشت روز جدا از هم تجویز می شود. این دارو معمولا برای درمـان عفونت هایی که به درمـان های دیگر پاسخ نمی دهند اسـتفاده می شود. کودکان باید حداقل 15 کیلوگرم وزن داشته باشند تا بتوانند از این داروی خوراکی اسـتفاده کنند. عوارض جانبی ممکن اسـت شامل تهوع و اسـتفراغ می باشد.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

3- داروهای داروی موضعی
ملاتین (Ovide)

داروی تجویزی اسـت که به موهایتان اعمال می شود و سپس موها و پوست سـر را باید مالش دهید. ملاتین قابل اشتعال اسـت، بنابراین از اسـتفاده منابع گرما مانند اتوی مو، سشوار و سیگار جلوگیری کنید. اگر باردار هستید یا شیردهی انجام می دهید قبل از مصرف ملاتین با پزشک خود صحبت کنید. این دارو برای کودکان زیر 2 سال توصیه نمیشود و مشخص نیست که آیا در 2 تا 6 سالگی ایمن اسـت یا خیر.

لوسیون بنزیل الکل (Ulesfia)

دارویی اسـت که برای پوست و مو به مدت 10 دقیقه اسـتفاده می شود و پس از آن باید مو را با آب بشویید. هفت روز بعد درمـان را تکرار کنید. عوارض جانبی احتمالی شامل التهاب پوست، سـر و چشم و همچنین بی حسی در محل مصرف اسـت. این دارو برای کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.

لوسیون (Ivermectin Sklice) موضعی

یک دوز درمـان برای شپـش سـر اسـت. لوسیون را مستقیما روی موی خشک و پوست سـر اعمال کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند. سپس با آب بشویید. این درمـان را بدون صحبت کردن با پزشک خود تکرار نکنید. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: تحریک چشم یا قرمزی، شوره سـر، خشکی پوست و احساس سوزش در محل اسـتفاده. این دارو برای کودکان زیر 6 ماه توصیه نمی شود.

سوسپانسیون موضعی اسپینوزاد (Natroba)

یک درمـان نسخه جدید برای شپـش سـر اسـت. دارو را بر روی موی خشک و پوست سـر اعمال کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند. سپس با آب بشویید. اگر شپـش هنوز موجود اسـت درمـان را پس از هفت روز تکرار کنید.عوارض جانبی احتمالی شامل قرمزی یا سوزش چشم و پوست اسـت. این دارو برای کودکان زیر 4 سال توصیه نمی شود. در نهایت، لیندان یک شامپوی با نسخه پزشک اسـت که گاهی اوقات در صورت عمل نکردن روش های دیگر تجویز می شود. با این حال، با توجه به افزایش مقاومت شپـش به این دارو و عوارض جانبی جدی عصبی، لیندان به عنوان درمـان اولیه برای شپـش سـر توصیه نمی شود.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

سرکه

سـرکه

سـرکه یک درمـان بسیار آسان و مؤثر برای از بین بردن شپـش سـر اسـت، سـرکه دارای مقدار بالای اسید اسـتیک اسـت که می‌تواند سبب کشتن شپـش سـر شود،علاوه بر این سـرکه سبب حل شدن شپـش‌های مرده نیز می‌شود. مقادیر مساوی از سـرکه و روغن معدنی را باهم مخلوط‌کنید، قبل از رفتن به رختخواب این مخلوط را بر روی پوست و موی خود بگذارید، سپس یک کلاه دوش یا حوله حمام بر روی سـر خود قرار دهید و هنگام صبح روز بعد موهای خود را با شامپو معمولی شستشو دهید.

همچنین می‌توانید سـرکه را با مقدار مساوی آب رقیق کنید، ابتدا موهای خود را باشامپو بشویید و سپس به مدت 10 دقیقه این مخلوط را بر روی سـر خود قرار دهید و سپس موهای خود را با آب بشویید. از هرکدام از روش‌های بالا دو یا سه بار در هفته برای دو ماه برای درمـان شپـش سـر اسـتفاده کنید. همچنین پس از هر بار اسـتفاده از روش‌های بالا موهای خود را کاملاًشانه کنید.

سس مایونز

یکی دیگر از روش‌های محبوب خانگی برای درمـان قطعی شپـش سـراسـتفاده از سس مایونز اسـت. سس مایونز می‌تواند شپـش‌ها را خفه کند و درنهایت موج بمرگ آن‌ها شود. وزارت بهداشت ایالت مینه سوتا آمریکا، سس مایونز را یک روش قابل‌قبول برای درمـان شپـش توصیه کرده اسـت.

 • موهایتان را با سس مایونز کاملاً بپوشانید.
 • یک پوشش پلاسـتیکی یا کلاه دوش (حمام) بر روی سـر خود قرار دهید.
 • برای حداقل 5 الی 6 ساعت آن را نگه‌دارید و سپس موهایتان را با شامپو معمولی خود بشویید.
 • حال موهایتان را با اسـتفاده از سشوار خشک‌کنید، زیرا هوای داغ سبب کشته شدن شپـش می‌شود.
 • برای پاک کردن شپـش‌ها و تخم‌های آن از یک شانه اسـتفاده کنید.
 • این روش را یک‌بار در هفته برای دو ماه تکرار کنید.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

روغن نارگیل

روغن نارگیل

روغن نارگیل برای پخت‌وپز بسیار پرکاربرد اسـت اما همچنین یک عامل خفه‌کننده عالی برای درمـان شپـش اسـت. روغن نارگیل شپـش موی سـر را خفه می‌کند ودرنهایت آن را می‌کشد. سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم‌کنید و مقداری کافور به آن اضافه کنید.
این روغن را بر روی سـر خود قرار دهید و ماساژ دهید تا روی پوست سـر شما قرارگیرد.
سـر خود را با یک کلاه دوش یا حوله حمام بپوشانید و به مدت یک‌شب صبر کنید.
صبح روز بعد موهای خود را با شامپو بشویید، هنگام خشک‌کردن از یک شانه برای ازشانه شدن تخم‌های شپـش اسـتفاده کنید.
از این روش برای از بین بردن شپـش به مدت 5 روز اسـتفاده کنید.

پیاز

از پیاز می‌توان به‌عنوان یک روش طبیعی برای درمـان شپـش سـر اسـتفاده کرد. پیاز حاوی گوگرد اسـت که سبب کشته شدن شپـش سـر می‌شود.

 • چهار الی پنج عدد پیاز را درون مخلوط‌کن بریزید تا خمیر شود.
 • حال این خمیر را بر روی غربال (صافی) بگذارید و با اسـتفاده از قاشق برای گرفتن آب پیاز اقدام کنید.
 • پوست سـر خود را با آب پیاز اسپری کنید و سپس یک کلاه دوش یا حوله حمام بر روی سـر خود قرار دهید.
 • حداقل به مدت دو ساعت صبر کنید و سپس سـر خود را با شامپو و آب گرم بشویید.
 • موهای خود را خشک‌کنید و از شانه برای شانه کردن تخم‌های شپـش سـر اسـتفاده کنید.
 • از این روش درمـان شپـش برای سه روز و سپس یک‌بار در هفته به مدت دو ماه اسـتفادهکنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک حشره‌کش طبیعی اسـت که می‌تواند به‌طور مؤثر برای درمـان شپـش سـر مورداسـتفاده قرار گیرد و خارش را نیز از بین ببرد.

توجه: هنگام اسـتفاده از روغن درخت چای بسیار مراقب باشید.

سه الی پنج قطره روغن درخت چای با یک اونس (30 گرم) شامپو مخلوط‌کنید و از اینمخلوط برای شامپو کردن موهای خود اسـتفاده کنید. سپس موهای خود را خشک‌کنید و ازشانه برای از بین بردن تخم شپـش اسـتفاده کنید. از این شامپو حداقل برای دو ماهاسـتفاده کنید.

همچنین می‌توانید سه قاشق غذاخوری روغن‌زیتون، یک قاشق غذاخوری روغن درخت چایو یک قاشق چای‌خوری روغن اکالیپتوس را باهم مخلوط‌کنید و سپس این محلول را بر رویمو و پوست سـر خود قرار دهید. پس از گذشت 30 دقیقه موهای خود را با شامپو بشویید.این روش درمـان شپـش سـر را دو بار در هفته برای دو ماه اسـتفاده کنید.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

ابلیمو

آب لیمو

آب لیمو به دلیل ماهیت اسیدی بودن برای درمـان شپـش سـر می‌تواناسـتفاده کرد. اگر در مدرسه سایر کودکان دچار شپـش سـر شده‌اند، می‌توانید از آب لیموبرای جلوگیری از شپـش موی سـر اسـتفاده کنید، زیرا بسیار مؤثر اسـت. مقداری آب لیمو تازه را بر روی پوست سـر بمالید. سپس به مدت 30 دقیقه صبر کنیدو سپس با سـرکه شستشو دهید و با آب گرم سـر خود را بشویید. از این روش برای جلوگیریاز شپـش سـر یک‌بار در هفته اسـتفاده کنید.
برای درمـان شپـش سـر یک قاشق غذاخوری یک قاشق غذاخوری آب لیمو تازه را به چهارمیخک سیر بزرگ له‌شده اضافه کنید تا خمیری حاصل شود و سپس آن را بر روی سـر خودماساژ دهید تا بر روی پوست سـر شما قرار گیرد. حال یک کلاه دوش یا حوله حمام بر رویسـر خود به مدت 30 دقیقه قرار دهید. سپس سـر خود را با آب بشویید و شامپو بزنید.برای درمـان شپـش سـر این کار را پنج روز متوالی تکرار کنید.

وازلین

وازلین می‌تواند اثر خفه‌کنندگی بر روی شپـش سـر داشته باشد،از این می‌تواند از آن برای درمـان قطعی شپـش سـر اسـتفاده کرد. وازلین با بستن راه‌هایتنفسی شپـش‌ها سبب می‌شود که برای مدت طولانی زنده نمانند.

 • یک‌لایه ضخیم از وازلین را بر روی پوست و موی سـر خود اعمال کنید.
 • سپس یک کلاه دوش یا حوله حمام بر روی سـر خود بپوشانید.
 • به مدت یک‌شب بگذارید.
 • صبح روز بعد از روغن بچه برای رفع وازلین اسـتفاده کنید.
 • سپس موهای خود را به‌طور کامل با شامپو معمولی شستشو دهید.
 • هنگامی‌که موهای شما خشک می‌شود از شانه برای از بین بردن شپـش و تخم‌های آناسـتفاده کنید.
 • یک الی دو هفته برای یک تا دو ماه از این روش برای درمـان شپـش سـر اسـتفاده کنید.

راه های ابتلا به شپش و روش های درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

بادام

بادام

با توجه به علم آیوردا، بادام یکی از مؤثرترین روش‌هایخانگی برای از درمـان شپـش سـر اسـت.

 • 10 عدد بادام را به مدت یک‌شب بگذارید درون آب خیس بکشد.
 • صبح روز بعد پوست بادام را جدا کرده و بادام‌ها را رنده کنید تا خمیر شود.
 • سپس به این خمیر سه قاشق غذاخوری آب لیمو اضافه کنید.
 • این خمیر را بر روی پوست سـر خود بمالید.
 • برای حدود دو ساعت صبر کنید. سپس با آب کاملاً سـرد شستشو دهید.
 • از این درمـان یک‌بار در هفته برای دو ماه اسـتفاده کنید.

درمـان شپـش بدن

اگر شپـش بدن دارید، به درمـان نیاز ندارید. با این حال، باید همان اقدامات مراقبت از خود را مانند مراقبت از لباس و موارد دیگر، اقدامات مراقبت شپـش سـر، را انجام دهید. اگر اقدامات مراقبت از خود باعث خلاص شدن از شپـش نشوند، پزشک ممکن اسـت توصیه کند که یکی از درمـان های با نسخه یا بدون نسخه شپـش سـر را امتحان کنید.

درمـان شپـش تناسلی

با اسـتفاده از بسیاری از درمـان های غیر تجویزی و تجویزی که برای شپـش سـر اسـتفاده می شود، می توان از شر شپـش تناسلی نجات یافت. بهترین راه برای نجات یافتن از شپش تناسلی شیوکردن موهای زاید دستگاه تناسلی است.

مطلب پیشنهادی

آنفولانزا و سرماخوردگی ،علایم و درمان, مجله اینترنتی چارگوشه

آنفولانزا و سرماخوردگی ،علایم و درمان

آنفولانزا و سرماخوردگی ،علایم و درمان علائم سرماخوردگی سرماخوردگی معمولأ با سوزش و درد گلو …