راز گره زدن سبزه در سیزده بدر چیست؟

راز گره زدن سبزه در سیزده بدر چیست؟

 

شاید برایتان سوال پیش امده باشد که چرا مرسوم است در سیزده بدر سبزه گره میزنند؟ این رسم از کجا می اید؟چه معنی دارد؟ایا خوش یوم است؟ این یک خرافات قدیمی است؟ایا همه باید سبزه گره بزنند؟منشا این رسم به کجا برمیگردد؟ایا واقعا گره زدن سبزه در زندگی ما تاثیری دارد؟داستان این رسم چیست؟

 

راز گره زدن سبزه در سیزده بدر چیست؟

آداب سیزده بدر

 

گاهی اینطور گفته میشود که با گره زدن سبزه ها درواقع افراد مشکلات و گره های زندگی خود را به طبیعت منتقل میکنند درواقع به این شکل ارزو میکنند که گره هایشان در زندگی حل شود.

 هر ساله سیزده روز بعد  از آغاز سال جدید، ایرانیان باستان در آغاز سال نو پس از ۱۲ روز جشن‌گرفتن و شادی‌کردن که به یاد ۱۲ ماه سال، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده‌ای‌ است به باغ و صحرا می‌روند و شادی می‌کنند و درحقیقت با این شکل با شادی تعطیلات را  به پایان می‌رسانند.

 مردم در طول زندگی ‌خود ممکن است با انواع مشکلات مواجه شوند که می‌خواهند مشکلاتشان را با گره زدن به سبزه رفع کنند، اظهار کرد: مردم فکر می‌کنند مشکلاتی که در زندگیشان به وجود آمده، گره‌هایی است که می‌توان با گره زدن به سبزه رفع شود.

 روز ۱۳ بدر را روز رفع کردن نحسی‌ها هم نامیدند،مردم می‌خواهند با سیزده به در شومی‌ها را به طبیعت برگردانند و اعتقاد دارند که این گره‌های زندگی باید به طبیعت برگردانده شود.

 از آنجایی که گیاه در حال رشد است و در حال رشد حتما گره‌ها باز خواهد شد، بنابراین گره نمی‌تواند در سبزه بماند، مگر آنکه برگ‌ها و ساق‌هایش بشکند.

راز گره زدن سبزه در سیزده بدر چیست؟

 فلسفه سیزده بدر

دلیل اینکه خواسته‌های خود را با گره زدن سبزه بیان می‌کنیم، چیست؟

رفع مشکلات با گره زدن به سبزه نشان دهنده آن است که مردم اعتقاد داشتند که خداوند زمین و آنچه که در کائنات است را آفریده و اگر گره‌ای در کارشان می‌افتد، به خاطر چینش کائناتی است، به همین دلیل در این چینش کائناتی از ستارگان بیشتر الهام می‌گرفتند و ایامی را قمر در عقرب و کار خوب  می‌خواندند

 در روز سیزده بدر کسانی که از خدا فرزند می‌خواهند و یا خواسته‌های دیگری دارند، به سبزه گره می‌زنند تا خداوند مشکلات و خواسته‌هایشان را برآورده کند.

 باورهای مرتبط با بخت و تقدیر، از اعتقادهای بسیار کهن و همچنان زنده و پایدار «زروانی»  ایرانیان در سیزده بدر نیز سرچشمه می‌گیرد،

 افراد بسیاری یک واقعه نیک یا بد را در نخستین روز هر اتفاقی به کل آن روز یا واقعه تعمیم می‌دهند.

 در روز ۱۳ بدر گروه‍های کوچک خانوادگی  برای بهره‌گیری از طبیعت آیین‌های این روز را همراه با بازی‌های گروهی، ترانه‌ها و رقص‌های دسته جمعی، گردآوری گیاهان صحرایی، خوراک‌پزی‌های عمومی، بادبادک پرانی، سوارکاری، نمایش‌های شاد، هماوردجویی‌های جوانان و آب پاشی و آب بازی  به در می کنند.

 سیزده بدر امروزی تنها نامی از یک جشن قدیمی را دارد و هیچ شباهتی به آیین قدیمی و یادگار بزگانمان ندارد.

 نحوه اجرای این جشن، همانند بسیاری از دیگر آیین‌های ایرانی، از شیوه اصیل و باستانی خود دور شده و به شکل فعلی آن، دارای سابقه تاریخی در ایران نیست.

 در گذشته مادران و پدرانمان، سبزه‌های نوروزی خود را به صحرا میبردند و برای احترام به زمین و گیاه، آن را در خاک می کاشتند اما امروزه سبزه‌ها در طبیعت و خیابان‌ها رها شده است.

راز گره زدن سبزه در سیزده بدر چیست؟

خرافات سیزده بدر

نحس بودن سیزده!

هنوز هیچ  پژوهشگری دلیلی برای نحس بودن سیزده نوروز نیاورده‌ است، بلکه ‌بیشتر آنها روز سیزده نوروز را بسیار نیکو و فرخنده-سعد- دانسته‌اند.
مثلا در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، جدولی برای سعد و نحس بودن روزها وجود دارد که در آن برای سیزدهم نوروز که تیر روز نام دارد، واژهٔ سعد به‌معنی نیک و فرخنده آمده ‌است.
پس از اسلام چون سیزدهم همه ماه‌های قمری را نحس می‌دانند، به نادرست سیزدهم نوروز نیز نحس پنداشته شده‌است.
اوقاتتان شاد
ممنون از همراهیتان با ما در مجله اینترنتی چارگوشه 

مطلب پیشنهادی

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام در تقویم

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام در تقویم و روز ملی ریاضیات ۲۸ اردیبهشت ماه سالروز …