دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

 

دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

یکی از مباحث برندینگ تبلیغات و بــازاریابی است و این امر بیشترین تمرکز را بر خود دارد. دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ یا بــازاریابی دیـجیـتـال یکی از زیر شاخه های مدیریت بــازاریابی و همچنین تبلیغات است. اهمیت بــازاریابی دیجتیال از زمانی افزایش پیدا کرد که ابزار دیـجیـتـال همه گیر شد و به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت. به طور مثال امروزه همه افراد یک خانواده به تلفن همراه آن هم از نوع هوشمند آن دسترسی دارند و این امر باعث می شود که تبلیغات و بــازاریابی در شبکه های اجتماعی کاربرد و بهره وری بیشتری داشته باشد.

چارگوشه در این نوشته سعی دارد که تعریفی اجمالی و مفید از دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ خدمت شما خوانندگان عزیز ارائه دهد تا بتوانید مفید تر از ابزار دیـجیـتـال در راستای گسترش کسب و کارتان استفاده کنید. با چارگوشه همراه باشید.

دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ یا بــازاریابی دیـجیـتـال چیست؟

اصطلاح دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ یا بــازاریابی دیـجیـتـال (digital marketing) به مجموعه فعالیت هایی که در راستای تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیـجیـتـالی صورت می گیرد، گفته می شود. در واقع تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصولات، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینتـرنـت انجام می شود، دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ محسوب می شود. برخلاف بــازاریابی سنتی، مشتریان در دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ بیشترین اهمیت را دارند.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب سایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی سعی می کنند رفتار مشتریان را تحلیل کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند تا در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند. امروزه تعداد کاربران اینتـرنـتی بسیار زیاد شده و تمامی شرکت های متوجه شده اند که برای موفقیت باید در اینتـرنـت حضور فعال داشته باشند و از فضای آن برای جلب مشتری جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ یا بــازاریابی دیـجیـتـال بصورت موثر استفاده کنند.

معرفی ابزارهای بــازاریابی دیـجیـتـال

همانطور که گفتم در دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ ابزارهای زیادی وجود دارد که قصد دارم در مورد این ابزارها صحبت کنم. در ادامه تمام ابزارها و روش هایی که در بــازاریابی دیـجیـتـال کاربرد دارند را به شما معرفی می کنم.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو (SEO)

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

یکی از بهترین روش های بــازاریابی دیـجیـتـال که رقابت بسیاری در آن وجو دارد سئو است. با بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جست و جو می توانید هدفمند ترین مخاطبین را داشته باشید. همیشه گفتم و باز هم می گویم سئو را با هیچ روش دیگر تبلیغاتی نمی شود مقایسه کرد. در این روش با بهینه سازی داخلی و خارجی سایت که شامل بهینه سازی قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو شده و توزیع آن می شود، سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه می کنید تا وب سایت شما زودتر از رقبایتان در معرض دید مخاطبانتان قرار بگیرد.

بــازاریابی محتوا (Content Marketing)

بــازاریابی محتوا یکی از بهترین ابزارها در بــازاریابی دیـجیـتـال است که مناسب برای همه ی کسب و کارهای آنلاین با هر سرمایه و بودجه ای است. فرقی نمی کند کسب و کار اینتـرنـتی شما کوچک باشد یا بزرگ، سرمایه برای تبلیغات اینتـرنـتی دارید یا نه! در بــازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطبانتان می توانید برای رفع نیازشان محتوا تولید کنید. ممکن است با نوشتن یک مقاله بتوانید نیاز مخاطبانتان را بر طرف کنید یا اینکه یک ویدئوی آموزشی تولید کنید.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

در بــازاریابی محتوا که زیر مجموعه ای از بــازاریابی درونگرا است دیگر نیازی نیست به دنبال مشتری بگردید و آنها را قانع کنید که از محصولات شما استفاده کنند. بلکه مشتری خودش با میل خودش به سمت شما می آید و خواستار محصولات و خدمات شما می شود.

شبکه های اجتماعی (Social Media)

یکی از قدرتمند ترین و تاثیر گذار ترین ابزارها در دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ شبکه های اجتماعی هستند. همانطور که می دانید کاربران فعلی اینتـرنـتی بیشتر از موبایل های خود برای رفع نیاز یا گشت و گذار در اینتـرنـت استفاده می کنند. همین امر باعث می شود که بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی نیز به سر ببرند.

در این شرایط راه اندازی کمپین های تبلیغاتی ویروسی می توانند بهترین بازدهی ها را برای هر نوع کسب و کاری بوجود آورند. افرادی با کسب و کارهایی هستند که حتی بدون داشتن سایت و به صورت کاملا رایگان توسط شبکه های اجتماعی محبوب، کسب درآمد های بالایی را برای خود رقم می زنند. از خانمی که در منزل خود کیک می پزد گرفته تا فردی که توی کار پرورش زالو است. هر کسی می تواند از شبکه های اجتماعی برای درآمد زائی خود استفاده کند.

بــازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

هنوز هم ایمیل مـارکـتیـنگ در ایران جواب می دهد. این جمله را بارها به افرادی که درباره ایمیل مـارکـتیـنگ حس خوبی ندارند گفته ام. ایمیل مـارکـتیـنگ یا بــازاریابی از طریق ایمیل ابزاری است که هیچ کسب و کار موفقی را نمی توانید پیدا کنید که از آن بهره نگرفته باشد. در واقع بــازاریابی با ایمیل ابزاری است که موفقیت در هر کسب و کار آنلاینی را تضمین می کند. هرکسب و کاری با ایمیل مـارکـتیـنگ می تواند مخاطبان بیشتری را به مشتریان وفادارش تبدیل کند. این ثابت شده است. برای درک این موضوع می توانید به ایمیل هایی که سایت های بزرگ آخر هفته ها برای شما ارسال می کنند نگاه کنید.

ایمیل مـارکـتیـنگ مناسب ترین ابزار برای رابطه سازی است. یعنی شما فقط از طریق ایمیل می توانید پیشنهاد های ویژه تان را به کاربران سایتتان بدهید و آن ها را مجاب کنید دوباره به سایت شما بیایند. البته خیلی ها می گن تا وقتی که تلگرام هست چرا ایمیل مـارکـتیـنگ؟ که من دقیقا با این افراد مخالف هستم. چون ایمیل ابزاری است که هیچ شبکه اجتماعی محبوبی نمی تواند جایش را بگیرد. تلگرام هم مانند دیگر شبکه های اجتماعی که نابود شدند نابود می شود. شکی درش نیست.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

بــازاریابی ویدئویی (Video Marketing)

همین الان به سایت آپارات خودمان سر بزنید و ویدئوهای تبلیغاتی که در آن وجود دارد را ببینید. بیشتر دیدن ویدئو را ترجیح می دهید یا خواندن مقالات طولانی را؟ اگر همین مقاله به صورت ویدئو بود بهتر نبود؟ ویدئو ها تاثیر گذاری خیلی بیشتری را روی مخاطبان نسبت به دیگر فرمت های محتوایی می گذارند.

دقیقا ویدئو مـارکـتیـنگ ابزاری است در بــازاریابی دیـجیـتـال که بیشترین تاثیر گذاری را روی مخاطبان می گذارد. یکی از بهترین ابزارها در بــازاریابی محتوا ویدئو مـارکـتیـنگ است. محتواهای ویدئویی خیلی خیلی بیشتر می توانند تاثیر گذار باشند. شاید تا چند سال پیش کسی علاقه ای به دیدن ویدئو ها نداشت. ولی الان قضیه فرق کرده است. الان هر کسی دارای اینتـرنـت پر سرعت است. الان سلیقه ها عوض شده. الان حوصله ها کم تر شده. خیلی از افراد هستند که دیدن ویدئو ها را به خواندن متون طولانی ترجیح می دهند.

بــازاریابی چریکی (Guerrilla Marketing)

بــازاریابی چریکی بهترین ابزار بــازاریابی برای کسب و کارهای کوچک و نوپا است. کسب و کار کوچکی که نمی تواند هزینه سنگین تبلیغات اینتـرنـتی یا سنتی را بدهد می تواند از روش بــازاریابی چریکی استفاده کند. در بــازاریابی چریکی سعی می شود با کمترین هزینه بیشترین بازدهی دریافت شود. کسب و کار نوپای شما هیچ وقت نمی تواند در ابتدا با رقبایش مقابله کند. به همین خاطر به جای پول خرج کردن باید ایده خوب داشته باشید. با استفاده از استراتژی ها و ابزارهای ارزان قیمت باید بتوانید بیشترین بازدهی را دریافت کنید.

یکی از اهدافی که در بــازاریابی چریکی دنبال می شود این است که به مشتریان فعلی بیشتر بها داده شود تا اینکه به دنبال مشتریان جدید بود. مشتریان فعلی می توانند برای شما پولسازی کنند. از مشتریان فعلی می توان برای جذب مشتریان جدید استفاده کرد. در این روش باید از آن ها استفاده ابزاری شود. مثلا با دادن هدیه به آن ها می توانید از آن ها درخواست کنید که شما را به دیگران معرفی کنند.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

در بــازاریابی چریکی مهم نیست مردم درباره شما چه می گویند، مهم این است که مردم درباره شما می گویند. یعنی اینکه اسم شما دهان به دهان پخش شده است. کافی است به بیلبوردهای شیپور در داخل شهر توجه کنید. شاید خنده دار باشد روی تبلیغ فلاکس اتیکت 30 هزار تومانی زده اند. همین خنده دار بودن و سوژه شدن می تواند دلیلی برای این باشد که مردم درباره شیپور صحبت کنند.

تبلیغات اینتـرنـتی (Internet advertisement)

تبلیغات شامل هزینه اینتـرنـتی انواع گوناگونی دارد. نمونه ای از اثر بخش ترین تبلیغات اینتـرنـتی، تبلیغات کلیکی در گوگل است. از طریق تبلیغات گوگل هر سایتی می تواند یک شبه رتبه یک گوگل شود و خیلی زود بازخود قابل توجهی دریافت کند. این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که مشکلی بابت هزینه های تبلیغاتی ندارند و خیلی سریع هم دوست دارد باز خورد خوبی دریافت کنند.

یکی از محبوب ترین روش های تبلیغات اینتـرنـتی رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی از جنبه های مختلف می تواند برای شما بسیار مفید باشد. اول اینکه شما از طریق رپورتاژ آگهی می توانید بک لینک های با کیفیت و دائمی دریافت کنید. دوم اینکه ممکن است از طریق لینک منبع ترافیک سایت شما بالا برود. سوم اینکه به برند سازی شما کمک می کند. البته از این بابت می گویم که گوگل خیلی به وجود نام برند ها در سایت های دیگر اهمیت می دهد.

یکی از جدیدترین روش های تبلیغات دیـجیـتـال ارسال پیام اعلان است. این روش را بیشتر در اپلیکیشن های موبایلی می بینیم. در این روش پیام های اعلان به صورت نوتیفیکیشن در موبایل ها ظاهر می شود. یعنی زمانی که شما در حال استفاده از گوشی موبایل خود هستید تبلیغاتی به صورت پوش نوتیفیکیشن برای شما ظاهر می شود. این روش هم یکی از جدیدتری و بهترین روش های تبلیغات دیـجیـتـالی است.

چرا باید از ابزارهای دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ استفاده کنیم؟

دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ در مقایسه با بــازاریابی سنتی مزایای غیرقابل انکاری دارد که استفاده از آن را به یک امر ضروری تبدیل کرده است. برخی از مهمترین مزایای دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ عبارت است از:

دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف

شناخت مخاطب و نیازهای او یکی از مهمترین مراحل بــازاریابی است اما این تازه آغاز کار است شما باید پیام متناسب با خواست و نیاز مخاطب را تهیه کنید و اگر تمام این مراحل را به درستی انجام دهید وارد سخت ترین مرحله کار یعنی رساندن پیام به مخاطب (که در اینجا بــازار هدف و مشتریانتان هستند) می‌شوید.

دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ با ابزارهایی که در اختیار شما می‌گذارد کمک می‌کند ساده تر به مخاطب دسترسی پیدا کنید و پیام‎ها را به بهترین شکل ممکن در اختیارش قرار دهید.

در اختیار قراردادن ابزارهای سنجش و اندازه گیری

پس از اجرای کمپین های مختلف بــازاریابی دیـجیـتـال با کمک ابزارهای دقیق می‌توان میزان موفقیت کمپین را سنجید پیش از این اندازه گیری دقیق کار دشواری بود و بعضا نیاز به هزینه های هنگفت داشت.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟ به زبان ساده

قیمت مناسب

در مقایسه با شیوه های سنتی، هزینه ابزارهای دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ بسیار پایین تر است و بازگشت سرمایه بیشتری را هم در پی دارد.

امکانات متنوع تبلیغاتی

تنوع امکانات تبلیغاتی ابزارهای بــازاریابی دیـجیـتـال بسیار زیاد است و برای هر دسته از مخاطبان می‌توان پیام را به شیوه اثرگذار ارائه کرد.

قابلیت بهبود سیستم در سریع ترین زمان ممکن

بهبود و ارتقای ابزارهای دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ بسیار ساده است و به همین دلیل به محض تغییر استراتژی می‌توان آن را بهبود و ارتقا داد.

دو ابزار رایگان دیـجیـتـال مارکتنیگ کدامند؟

 

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از سرویس های رایگان گوگل است که آمار جامع و کاملی را در مورد بازدید کنندگان یک وب سایت نشان می‌دهد. گوگل آنالیتیکس امکان بررسی و تحلیل ورودی‌های سایت، صفحات ورودی دهنده، کاربران وارد شده، فعالیت‌های کاربران، مدت زمان حضور کاربران در داخل سایت، مسیر خروجی کاربران، پربازدیدترین صفحات سایت و اطلاعاتی از این قبیل را ارائه می‌کند. به این ترتیب، سرویس آنالیتیکس حجم وسیعی از اطلاعات را در اختیار مدیر سایت قرار خواهد داد.

Google Search Console

گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر تولز) یکی از ابزارهای رایگان بسیار کاربردی و مهم ارائه شده توسط گوگل است که استفاده از آن برای صاحبان سایت ها ضروری است. به یقین می توان گفت که مدیریت و آنالیز سئو سایت بدون استفاده از این ابزار غیر ممکن است. این ابزار برای صاحبان وب سایت ها رایگان است و آن ها می توانند به سادگی وب سایت خود را در آن ثبت نمایند. با استفاده از گوگل سرچ کنسول می توانید عملکرد و کارایی وب سایت خود را مورد ارزیابی و آنالیز قرار دهید، مشکلات وب سایت خود را بیابید، محتواهایی که می خواهید موتورهای جستجوگر آنها را خزش و ایندکس کنند در آن ثبت کنید، موبایل فرندلی بودن وب سایت خود را بررسی کنید، عبارات جستجویی که کاربران زیادی را برای وب سایت شما جذب نموده اند بیابید و آمارها و اطلاعات بسیاری که دانستن آن برای صاحبان وب سایت ها ضروری است را در اختیار داشته باشید.

تا به اینجا فهمیدیم دیـجیـتـال مـارکـتیـنگ چیست و چه کارهایی می تواند انجام بدهد. با ابزار ها و روش های بــازاریابی دیـجیـتـال هم آشنا شدیم. انتخاب و استفاده از هر کدام از روش ها بسته به نوع فعالیت و نحوه مدیریت کسب و کار ها دارد و مدیران باید تصمیم بگیرند که از کدام روش استفاده کنند تا به بهترین نتیجه دست یابند.

مطلب پیشنهادی

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آنها توجه کنید. رزومه نوشتن برای من بسیار …