دوره های مایکروسافت

 

دوره های مایکروسافت

شرکت مایکروسافت به عنوان بزرگترین تولید کننده نرم افزار در دنیا شناخته می شود با توجه به گوناگون بودن محصولات این شرکت ،افراد برای کارکردن و اســتفاده از این محصولات نیاز به دانش و تجربه دارند که این دانش و تجربه در قالب دوره های آموزشی مایکروسافت حاصل می شود. این روزها تب و تاب دوره های مربوط به حوزه IT بالا گرفته و بسیاری از دوست داران در پی شرکت در این دوره های آموزشی و کسب دانش و مدرک هستند . گستردگی این مدارک و مراحل دریافت بعضا پیچیده ی آن ها دلیلی شد برای نگارش سری مقالات معرفی دوره های شبکه که در آن قصد داریم در هر بخش مدارک مرتبط به یک کمپانی را معرفی و شرایط آن را در ایران بررسی کنیم.

شرکت مایکروسافت را در ایران همه با سیستم عامل ویندوز و نرم افزار Office می شناسند اما مایکروسافت خدمات گسترده ای از جمله فعالیت های آنلاین ( MSN ، Bing و تبلیغات ) , بازی ( XBOX ) , سخت افزار ( موبایل ، تبلت , نوت بوک ، …) و دیگر خدمات را به مشتریان ارائه می دهد . با توجه به حجم بالای خدمات مایکروسافت ، این شرکت مجموعه ای از گواهی های خود را طراحی و معرفی کرده اســت که علاقه مندان با گذراندن آن ها می توانند به عنوان فردی که توانایی کار با فناوری های مایکروسافت را دارد خود را معرفی کنند. در آخرین بررسی ای که از کارفرماها در آمریکا صورت گرفت مشخص شد دارا بودن مدارک شبکه شانس اســتخدام را تا ۸۰ درصد افزایش می دهند.

دسته بندی اصلی مدارک مایکروسافت

در حال حاضر مدارک ارائه شده توسط مایکروسافت به ۶ بخش اصلی تقسیم می شود:

  • مدارک CLOUD PLATFORM & INFRASTRUCTURE: این دسته شامل مایکروسافت آژور ( Azure ) ، ویندوز سرور ۲۰۱۶ ، Big Data و Private Cloud می شود که پیاده سازی و اجرای آن ها در زیرساخت های ابری ( کلود ) در این قسمت مورد توجه اســت .
  • مدارک MOBILITY : این بخش کاربران نهایی و عناوین مربوط به دسکتاپ را شامل می شود مانند ویندوز ۱۰ ، نرم افزارهای تجاری و کار با SCCM ( System Center Configuration Manager ) و Intune .
  • مدارک DATA MANAGEMENT & ANALYTICS : یادگیری ماشین , هوش تجاری ، نرم افزارهای تجاری ، مدیریت و آنالیز دیتا , SQL Server ۲۰۱۶ و دیگر تکنولوژی های پایگاه داده این بخش را تشکیل می دهند .
  • مدارک PRODUCTIVITY : این دسته راه حل های سازمانی مایکروسافت مانند Exchange Server ، SharePoint Server ، Skype for Business و Office ۳۶۵ را شامل می شود .
  • مدارک APP BUILDER : این بخش مربوط به برنامه نویسان و توسعه دهندگان اســت که ساخت نرم افزارهای سازگار با مایکروسافت را پوشش می دهد . مباحث این دسته شامل معماری , طراحی , تست و اجرای راه حل های مربوط به آژور , شیرپوینت , ویژوال اســتودیو و مدیریت کلی توسعه های نرم افزاری اســت .
  • مدارک Business Applications : این مدرک بر روی پلتفرم Microsoft Dynamics ۳۶۵ و اجزای آن تمرکز دارد.

سطوح مختلف مدارک مایکروسافت

دوره های مایکروسافت

مدرک (MTA (Microsoft Technical Associate

MTA ابتدایی ترین مدرک مایکروسافت اســت که نشان می دهد شما دانش اولیه ی لازم برای کار با سرویس های مایکروسافت را بدست آورده اید . با توجه به وجود دوره ی Network+ که هم سطح با MTA اســت ، در ایران کمتر کسی سراغ دوره ی MTA می رود و اکثر آموزشگاه ها اقدام به برگزاری Network+ می کنند .

مدرک MTA در شاخه های Mobility, Cloud , Productivity, Data و App Builder ارائه می شود . نکته ی مهم این اســت که گذراندن این دوره اجباری نیست و پیش نیاز مدارک بالاتر مایکروسافت به حساب نمی آید.

Microsoft Certified Solutions Associate ( MCSA ) مدرک

مدرک MCSA مایکروسافت , مدرک سطح متوسط مایکروسافت محسوب میشود که یک پله بالاتر از مدرک MTA قرار دارد و مشخص می کند که شما توانایی های اصلی را در سطح مناسب فرا گرفته اید . مدرک MCSA مایکروسافت پیش نیاز مدارک MCSE و MCSD مایکروسافت محسوب می شود و برای دریافت آن باید دو آزمون یا بیشتر ( وابسته به نوع مدرک ) را پاس کنید . این آزمون در ایران فقط در شاخه Cloud و Data ارائه می شود.

 Microsoft Certified Solutions Expert ( MCSE ) مدرک

مدرک MCSE مایکروسافت بالاترین مدرک این کمپانی محسوب می شود و نشان دهنده ی توانایی فنی و تسلط بر کار با سرویس های مایکروسافت اســت . این مدرک از محبوبیت زیادی در حوزه ی IT برخوردار اســت , در ایران نیز MCSE یکی از مدارک مورد توجه علاقه مندان و معمولا مدرکی اســت که بعد از دوره Network+ گذرانده می شود.

Microsoft Certified Solutions Developer ( MCSD ) مدرک

مدرک MCSD معادل MCSE محسوب می شود با این تفاوت که تنها برای شاخه ی APP BUILDER در دسترس اســت و کسانی که این شاخه را ادامه می دهند در نهایت به جای مدرک MCSE ، مدرک MCSD دریافت می کنند.

 

مطلب پیشنهادی

ویژگی ورژن جدید تلگرام اصلی خاصیت پوشه سازی و آمار کانال ها

ویژگی ورژن جدید تلگرام اصلی خاصیت پوشه سازی و آمار کانال ها کسب و کار …