دلبستگی ایمن چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

دلبستگی ایمن چیست؟

دلبستگی ایمن چیست؟

 

واژه ی دلبستگی بارها به گوش همه ی ما خورده است و همه ما تصوری از دلبستگی داریم.معمولا از این واژه برای وابستگی های احساسی خودمان استفاده می کنیم.مثلا دلبسته ی مکان،فرد یا حرف خاصی می شویم. در این مطلب می خواهیم به طور دقیق تر به موضوع  دلبستگی را بپردازیم. با ما در مجله چارخونه همراه باشید.

مفهوم دلبستگی:

مفهوم دلبستگی و تعلق را نخستین بار جان بالبی مطرح کرد.از نظر او دلبستگی ارتباط بین دونفر است.او دلبستگی را این چنین تعریف کرده است”ارتباط روانی پایدار بین دو انسان”.به نظر او پیوندهای اولیه بین کودک و پرستارش،تاثیر فوق العاده ای دارد و در طول زندگی ادامه می یابد و دلبستگی باعث نزدیک نگاه داشتن فرزند به مادر می شود و بدین ترتیب،احتمال بقای کودک را افزایش می دهد.محور اصلی نظریه ی دلبستگی این است که مادرانی که در دسترس فرزندان بوده و نیازهای کودکانشان را برآورده می کنند،نوعی احساس امنیت را در او به وجود می آورند.

دلبستگی در واقع پیوند عاطفی عمیقی است که با افراد خاص در زندگی خود برقرار می کنیم،به گونه ای که تعامل با آنان به احساس نشاط و شعف می انجامد و هنگام استرس از این که آن ها را در کنار خود داریم احساس آرامش می کنیم

خانواده اولین فردی است که شخصیت و ارزش های کودکان را بر عهده دارد و نقش مهمی در دلبستگی ایمن ، تعیین آینده و شیوه زندگی کودک دارد. تأثیر خانواده به عنوان اولین و مهمترین واحد اجتماعی در کودکان کاملا روشن است. همانطور که کودک رشد می کند، شرایط محیطی و خانوادگی نیز می تواند باعث رشد بیشتر و بهتر کودکان شود و همچنین می تواند از رشد کودک جلوگیری کند. ارتباط والدین با کودک یکی از مهمترین عوامل زندگی اجتماعی است و نقش مهمی در سلامت روان کودکان دارد. با توجه به نظریه دلبستگی ایمن، سلامت روان و رشد کودک در تعامل والدین و کودک منعکس می شود. پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد، دلبستگی نامیده می شود.

 

دلبستگی ایمن چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

بررسی دلبستگی ایمن نوزادی:

دلبستگی از دوران نوزادی آغاز می شود و تا دوران کودکی و پس از آن بزرگسالی ادامه می یابد. رفتارهای مادر و کودک می تواند سبک های دلبستگی را در نوزاد ایجاد کند، مهمترین آن دلبستگی ایمن است. در ادامه، ما دلایل امنیتی و عوامل موثر بر تشکیل آن را تعریف و توضیح خواهیم داد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات لازم در این زمینه با مرکز مشاوره روانشناسی مجیب نیز به صورت تلفنی ارتباط برقرار کنید به صورت همه روزه از خدمات آن ها بهره مند شوید.

 

شناخت و معرفی دلبستگی ایمن:

هنگامی که مراقبت مادر در هنگام تولد نوزاد صحیح باشد تا بتواند نیازهای کودک را برآورده کند، علاوه بر ایجاد اطمینان در کودک نسبت به اطرافش برای جستجوی ایمن، باعث ایجاد ارتباط و تعامل احساسی مثبت بین مادر و کودک نیز می شود که در واقع یک دلبستگی است که مراحل صحیح و به موقع دلبستگی و سلامت روان کودک را در آینده ایجاد خواهد کرد. نشانه دلبستگی ایمن در دوران کودکی این است که پس از جدا شدن مادر، این کودکان دلبستگی روشنی نشان می دهند. وقتی مادر آنها را ترک می کند، آنها با مادر تماس می گیرند، او را دنبال می کنند و سرانجام گریه می کنند. هنگامی که مادر می رسد آنها خوشحال هستند و او را بغل می کنند و می خواهند با او ارتباط فیزیکی داشته باشند. این رفتار نشان دهنده دلبستگی ایمن در کودک است.

دلبستگی ایمن چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

 

عوامل مؤثر بر دلبستگی ایمن

اگر یک کودک فرصتی برای داشتن رابطه با والدین داشته باشد، یا فرصتی برای ایجاد یک رابطه نزدیک وجود نداشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مطالعات انجام شده در یتیم خانه ها نشان می دهد که این مسائل، به رغم رفتار شاد و اجتماعی پس از جدایی، با گریه، ترک محیط، کاهش وزن و غیره واکنش نشان دادند. هنگامی که این کودکان پذیرفته می شوند، بسیاری از آنها توانستند ارتباطات عمیقی با والدین خود برقرار کنند و این نشان می دهد که اولین پیوند دلبستگی ایمن می تواند در پایان سن ۴-۶ سالگی ایجاد شود؛ اما این کودکان در دوران کودکی و نوجوانی بسیاری از مشکلات عاطفی و اجتماعی خود را نشان دادند، از قبیل داشتن تمایل بالایی به جذب توجه بزرگسالان، آشنا شدن با بزرگسالان غریبه را از خود نشان می دهند.

 

 ویژگی‌های کودک در دلبستگی ایمن:

از آنجا که دلبستگی محصولی از یک رابطه دو نفره است. ویژگی های موثری می توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند. عوامل مانند زودرس، عوارض زایمان و بیماری نوزاد، پرستاری را برای والدین دشوارتر می کند. اگر والدین وقت کافی برای پرستاری از نوزادانی که دارای نیازهای ویژه هستند، تحمل کافی داشته باشند و اگر فرزندانشان بیماری دیگری نداشته باشد، برای رشد دلبستگی ایمن مناسب هستند. برای مشاوره تلفنی با کیفیت از برترین متخصصان می توانید با مرکز مشاوره روانشناسی مجیب تماس حاصل فرمائید و از آن ها کمک بگیرید حتی در ایام تعطیل نیز این مرکز پاسخگوی شما عزیزان است.

خانواده و دلبستگی ایمن

الگوهای واقع بینانه از دنیای درونی خاطراتی است که بر بسیاری از عوامل تأثیر می گذارد، از جمله تجارب روابط در روند زندگی، شخصیت و رضایت از زندگی. به عنوان یک نتیجه، بزرگسالانی که دارای یک رشد ناخوشایند هستند، محکوم به پدر و مادر نفرت انگیز نیستند، بلکه به نحوی که والدین آنها فرزندشان را در نظر می گیرند، توانایی آنها در دلبستگی ایمن و ترکیب الگوهای جدید برای مقابله با حوادث وحشتناک زندگی این است که فرزندان خود را با مهربانی بزرگ می کنند. این تأثیر بسیار زیادی بر راه آینده فرزندان شما دارد.

 

دلبستگی ایمن چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

عوامل موثر بر دلبستگی ایمن

پژوهشگران ۵ عامل مهم را در شکل گیری دلبستگی ایمن بیان می کنند :

  1. فرصت برقرار کردن رابطه نزدیک : نوزادان باید با والدین ارتباط داشته و رابطه نزدیکی با هم برقرار کنند تا پیوند عاطفی عمیقی بین آنها شکل بگیرد و باعث به وجود آمدن دلبستگی ایمن در کودکان شود .
  2. کیفیت پرستاری از کودک : مادر یا مراقب باید در کنار کودک حضور داشته و نیازهای اساسی کودک مثل غذا را در اسرع وقت برآورده سازد . پاسخ‌دهی سریع ، منظم و مناسب مادران به علایم نوزادان و نگهداری محبت‌آمیز آن‌ها ، با ایمن بودن دلبستگی ارتباط دارد . مادر هنگام ارتباط با کودک نباید خسته و بی حوصله باشد و به کودک بی توجهی کند یا اینکه بیش از اندازه به کودک توجه کند .
  3. ویژگی های کودک : دلبستگی حاصل یک رابطه و تعامل دو نفره بین والد و مراقب است ، بعضی از نوزادان بی قرار هستند و بیشتر گریه می کنند و بعضی به اصطلاح خوش اخلاق تر هستند . عواملی مانند تولد زودرس و بیماری نوزاد نگهداری از نوزاد را برای والدین سخت تر می کند . اگر والدین وقت و حوصله کافی برای پرستاری از نوزاد داشته باشند و نوزاد هم بیماری خاص و شدیدی نداشته باشد ، نوزاد مراحل دلبستگی را به خوبی طی خواهد کرد.
  4. شرایط خانوادگی : نوع رفتاری که والدین با کودک دارند از مهم ترین شرایط خانوادگی است . والدینی که خودشان مورد بی مهری پدر و مادرشان قرار گرفته اند نباید با فرزندشان هم همانطور رفتار کنند ، باید پدر و مادرشان را ببخشند و سعی کنند خودشان والدین خوبی باشند .
  5. خلق و خوی کودک : همانطور که در مورد قبلی هم اشاره شد دلبستگی حاصل یک تعامل دو نفره است و رفتار مادر با نوزاد تا حد زیادی تابعی از رفتار خود نوزاد است . بعضی نوزادان خلق و خوی دشوار دارند و برخی خقل و خوی ملایم دارند که عامل تعیین کننده ای برای رفتار مادر با نوزاد است .

 

مطلب پیشنهادی

آزمون مزاج شناسی, مجله اینترنتی چارگوشه

آزمون مزاج شناسی

آزمون مزاج شناسی   تعریف مزاج : حتما بارها و بارها کلمه مزاج  را شنیده …