دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

دستور پخت نان بدون گلوتن

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

روش های پخت نان بدون گلوتن

رژیم غذایی بدون گلـوتن بـرای افرادی کـه دچار بیماری سلیاک یا حساسیت بـه گلـوتن هستنـد، پیشنهاد می شود. در این رژیم فرد باید از خوردن مواد غذایی کـه حاوی پروتئینی بـه نام گلـوتن هست خود داری کنـد تـا دچار مشکلات گوارش نشود. این بـه این معنا نیست کـه این افراد هیچگاه نمی تواننـد از نان یا شیرینی یا کیک و… استفاده بکننـد. کافی است از آرد های دیگر کـه فاقد گلـوتن هستنـد استفاده کنید. در این مطلب طرز تهیه نان بدون گلـوتن بـرای شما آماده شده است،در ادامه با چهار گوشه  باشید.

 

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

طرز تهیه نان ذرت در تـابـه

طرز تهیه نان تـرتیلای ذرت (بدون گلـوتن)

مواد لازم :

آرد ذرت: ۳ فنجان
آب گرم:۱ فنجان
روغن خوراکی: ۱/۳ فنجان
بیکینگ پودر: ۱/۲ قاشق چایخوری
نمک: ۱ قاشق چایخوری

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

روش پخت نان تـرتیلا بدون گلـوتن

طرز تهیه :

 1. آرد، نمک و بیکینگ پودر را داخل کاسه‌ای بـریزید و مخلـوط کنید، میان آرد را گود کنید و روغن را داخل گودی بـریزید و از اطراف کم کم مواد را مخلـوط کنید تـا بافتی ماننـد خرده نان پیدا کنـد
 2. سپس آب گرم را کم کم اضافه و مخلـوط کنید.
 3. مواد را مخلـوط کنید و ورز دهید تـا زمانی کـه دیگر خمیر بـه دست نچسبد.
 4. خمیر را داخل کاسه‌ای کـه چرب کرده‌اید قرار دهید و روی ظرف را با نایلـون بپوشانید و ۱ ساعت در جای گرمی استـراحت دهید تـا حجم خمیر بیشتـر شود.
 5. پس از اینکـه خمیر استـراحت کرد و حجمش افزایش یافت خمیر را بـه ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید، روی سطح کار کمی آرد بپاشید و خمیرها را با کمک وردنه بـه قطر ۱۰ سانتیمتـر پهن کنید.
 6. تـابـه را روی حرارت متوسط قرار دهید، پس از اینکـه داغ شد خمیر را داخل تـابـه گذاشته و کمی صبـر کنید تـا خمیر شروع بـه حباب زدن کنـد سپس بـرگردانید تـا طرف دیگر نان نیز بپزد.
 7. تمام نان‌ها را بـه همین صورت آماده کنید.

نکته: بـرای اینکـه نان‌ها نرم بماننـد داخل پارچه‌ای قرار دهید.

 

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

طرز تهیه نان بدون آرد

نان ابـری بدون گلـوتن با ماست یونانی

بـرای درست کردن ماست یونانی کافی‌ است ماست خانگی را درست کنید و آن را در کیسه بگذارید تـا آب آن خارج شود و حسابی غلیظ شود. بسیاری از ماست هایی کـه در کارخانه تولید می شونـد دارای گلـوتن هستنـد، بنابـراین بـهتـر است کـه از ماست های خانگی استفاده کنید تـا بـه مشکلی بـرخورد نکنید.

مواد لازم :

۳ عدد تخم مرغ بزرگ

۳ قاشق غذاخوری ماست یونانی بدون طعم

۱/۴ قاشق چایخوری بیکینگ پودر

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

نان بدون گلـوتن بـرای سانـدویچ

طرز تهیه :

 1. زرده و سفیده را از هم جدا کنید.
 2. زرده‌‌های تخم مرغ را با ماست یونانی خوب هم زده تـا زمانی کـه لطیف شود. تـرفنـد من در این مورد استفاده از همزن است شما حتی می‌توانید از مخلـوط کن استفاده کنید اما همزن بـهتـر است.
 3. سفیده‌های تخم مرغ را با ۱/۴ قاشق چایخوری بیکینگ پودر خوب بـهم بزنید تـا زمانی کـه پف کنـد. من آنها را باز هم خوب ویپ کردم تـا مطمئن شوم کـه بـه حد کافی هم خورده است بـه طوری کـه از کاسه بیرون نریزد.
 4. بـه آرامی سفیده تخم مرغ را درون مخلـوط زرده تخم مرغ مخلـوط کنید. زیاد بـهم نزنید اما مطمئن شوید کـه خوب با مخلـوط شونـد چون اگر می‌خواهید نان ابـری شما ظاهری یکدست و زیبا داشته باشد آنها باید با هم خوب مخلـوط شونـد. بـه خصوص بـرای نان ابـری کـه بصورت بـرگر باشد باید مخلـوط شما یکدست باشد.
 5. با استفاده از یک اسکوپ کلـوچه، مقداری از مواد را بـه صورت یک انـدازه بـرداشته، خمیر را روی سینی کاغذ گرفته بگذارید، آنها را کمی در دمای اتـاق بگذارید بمانـد. می‌توانید حتی با یک قاشق چوبی خمیر را بـه صورت یک انـدازه روی سینی بگذارید.
 6. آنها را بـه مدت ۲۵ دقیقه یا تـا زمانی کـه طلایی قهوه‌ای شونـد در فر از پیش گرم شده با حرارت ۱۵۰ درجه بپزید. وقتی کـه نان ابـری را از فر خارج کنید بلافاصله روی آنها مقداری نمک، فلفل یا رزماری بپاشید سپس روی سینی خنک کننـده بگذارید.

اگر نان ابـری شما خیلی تخت شد بـه این علت است کـه سفیده‌های تخم مرغ خوب ویپ نشده‌انـد یا اینکـه موقع هم زدن با زرده تخم مرغ آنها را زیاد بـهم زدید و باعث صاف شدن پف سفیده شده‌اید. بافت پفی آن فقط بخاطر سفیده تخم مرغ است.

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

دستور پخت نان های بدون گلـوتن

طرز تهیه نان تست بدون گلـوتن خانگی

مواد لازم :

آرد بدون گلـوتن ( آرد جودوسر، آرد جو، آرد ذرت و… ) ۱ پیمانه
آرد بادام ½ پیمانه
تخم مرغ ۳ عدد
پودر دانه کتـان ¼ پیمانه
پودر اسفرزه ۲ ق چ خ
نمک ۱ ق چ خ
خمیرمایه ۱ ق ق خ (۱۰ گرم)
آب گرم ۱ پیمانه
کره آب شده ¼ پیمانه
عسل ۲ ق ق خ

دستور پخت نان بدون گلوتن, مجله اینترنتی چارگوشه

نان بدون گلـوتن چطوری تهیه کنیم

طرز تهیه :

 1.  در مرحله اول آرد بدون گلـوتن هر آردی کـه بـر مبنای آرد گنـدم نباشد می‌توان استفاده کرد را با آرد بادام و خمیر مایه و نمک تـرکیب می‌کنیم.
 2.  در مرحله دوم پودر دانه کتـان و پودر اسفرزه و آب را با هم مخلـوط و آنقدر هم می‌زنیم تـا مواد با هم یکدست شونـد.
 3. مخلـوط مرحله دوم را بـه تـرکیب مرحله اول اضافه نموده، با استفاده از همزن با سری خمیرگیر آنرا هم میزنیم . در این هنگام تخم مرغ‌ها را یکی یکی بـه آن اضافه می‌کنیم. ۲ قاشق عسل داشتیم و کره آب شده کـه بـه این تـرکیب بـه تـرتیب اضافه می‌کنیم و بـه مدت ۶ دقیقه با همزن مخلـوط می‌کنیم تـا خمیر یکدست بـه دست آید.
 4.  قالب خود را چرب کنید و خمیر را در آن بـریزید و بـه مدت ۴۵ دقیقه بـه آن استـراحت دهید و سپس در فری کـه از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم شد بگذارید تـا بپزد. بعد از ۲۰ دقیقه نان شما آماده است و از فر خارج کنید.

 

نتیجه گیری :

بـرای اینکـه غذای سالم و متناسب با رژیم خود و خانواده تـان داشته باشید حتما بـه موادی کـه استفاده می کنید دقت داشته باشید. بـه این نکته هم دقت کنید احتمال دارد بعضی مواد غذایی کـه در کارخانه ها تولید می شونـد حاوی گلـوتن باشنـد. اگر این نان ها را کمی زیاد تـر از مقدار لازم درست کردید داخل دستمالی تمیز نگه داری کنید تـا بیات نشونـد و نرم بماننـد.