در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟, مجله اینترنتی چارگوشه

در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟

 

در این نوشته میخواهم به زبــان هایی بپردازم که سال 2019 از سوی توسعه دهندگان به عنوان زبــان هایی برای یادگیری اعلام شده اســت. زبــان هایی که بعضا تازه پا به عرصه دنیای کد گذاشته اند مانند زبــان Go شرکت گوگل.

توسعـه دهـندگـان دوست‌ دارند که زبــان اپن سورس پایتون، زبــان TypeScript که توسط مایکروسافت توسعه یافته، زبــان Go گوگل و همچنین زبــان Kotlin برای ساخت برنامه‌های اندروید را یاد بگیرند.

این اطلاعات از یک توسعه‌دهنده بازرگانی به نام HackerRank که از 71 هزار توسعه‌دهنده در سراسر جهان پرسیده که چه زبــان‌هایی بلدند و چه زبــان‌هایی در سال جدید می‌خواهند یاد بگیرند، منتشر شده اســت. نتایج در گزارش مهارت‌های توسعـه دهـندگـان در سال 2019 آمده اســت.

زبــان Go که در سال 2007 توسط گوگل ساخته شد پرطرفدارترین زبــانی اســت که توسعـه دهـندگـان در سال 2019 گفته‌اند می‌خواهند یاد بگیرند. بعد از زبــان‌های Kotlin، پایتون و TypeScript قرار دارند. بقیه زبــان‌هایی که در برنامه‌های توسعـه دهـندگـان قرار دارند عبارتند از R، سوئیفت و Scala.

در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟, مجله اینترنتی چارگوشه
زبــان برنامه نویسی Go

HackerRank کشف کرده که علاقه توسعـه دهـندگـان به TypeScript در سال گذشته شدید شد. این زبــان توسط مایکروسافت در سال 2012 به عنوان بزرگ‌کردن جاوا اسکریپت برای تیم‌های بزرگ‌تر توسعـه دهـندگـان و طبیعتا برنامه‌های بزرگ‌تر، معرفی شد.

در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟, مجله اینترنتی چارگوشه
زبــان برنامه نویسی typeScript

TypeScript همچنین در سال 2017 به عنوان پنجمین زبــان محبوب برای یادگیری توسط HackerRank شناخته شد و در سال 2018 نیست به مقام چهارمی رسید.

HackerRank اعتقاد دارد که TypeScript محبوبیت در حال رشدش را مدیون دانش همگانی JavaScript اســت و همچنین خیلی از فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت روی TypeScript کار می‌کنند. این زبــان برنامه‌نویسی فقط توسط یک چهارم توسعـه دهـندگـان در سال 2018 شناخته می‌شد.

TypeScript در لیست محبوب‌ترین زبــان‌های سال 2018 HackerRank هشتم شد. این رده‌بندی براساس گزارش توسعـه دهـندگـان که کدام زبــان‌ها را می‌فهمند، اســت. محبوب‌ترین زبــان در این رده‌بندی جاوا اسکریپت بود که توسط 73 درصد از توسعـه دهـندگـان فهمیده می‌شد. ده تای برتر هم شامل جاوا، C، پایتون، ++C، پی‌اچ‌پی، سی شارپ، TypeScript، پاسکال و Ruby می‌شد.

در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟, مجله اینترنتی چارگوشه
زبــان برنامه نویسی Python

به‌ خاطر دانش همگانی JavaScript که عموما برای ساخت وب اپلیکیشن‌ها اســتفاده می‌شود، تحقیقات HackerRank روی دانش‌آموزان توسعه‌دهنده نشان داد که فقط 42 درصد آن‌ها این زبــان‌ را می‌فهمند. احتمالا به دلیل این اســت که اکثرا در برنامه‌های علمی-کامپیوتری درس داده نمی‌شود. توسعـه دهـندگـان مجبورند آن را حین کارشان یاد بگیرند.

در حالی که جاوا اسکریپت در لیست HackerRank اول اســت، پایتون در سال 2018 در لیست سال 2018 موسسه Tiobe اول شد. برخلاف جاوا اسکریپت پایتون به صورت گسترده در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و همچنین زبــان محبوب برای یادگیری ماشینی، برنامه‌نویسی، برنامه‌نویسی وب و محاسبات علمی اســت.

در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟, مجله اینترنتی چارگوشه

اســتفاده‌ی Kotlin جایگزین جاوا پس از این که دو سال گذشته گوگل آن را رسما به عنوان زبــان پشتیبانی‌شده برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای اندروید معرفی کرد، شدت گرفت. گیت‌هاب که به مایکروسافت تعلق دارد آن را به عنوان سریع‌ترین پیشرفت در اســتفاده بین زبــان‌های مختلف برنامه‌نویسی معرفی کرد. در ادامه عکس محبوب‌ترین زبــان‌های برنامه‌نویسی برای توسعـه دهـندگـان که توسط HackerRank به‌دست آمده را مشاهده می‌کنید.

در سال 2019 چه زبانی را یاد بگیریم؟, مجله اینترنتی چارگوشه
محبوبیت زبــان ها در بین توسعه دهندگان