در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم, مجله اینترنتی چارگوشه

در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم

در ابتدا با یک توضیح اجمالی از خانـه هوشـمند قصد داریم شما را با این نوع خانـه ها آشنا کنیم. خانـه هایی که در زندگی امروزه تعدادشان همواره در حال افزایش می باشد زیرا که این نوع خانـه ها با توجه به زندگی مدرن همخوانی بیشتر دارد.

خانـه‌ هوشـمند چیست؟ خانـه هوشـمند، خانـه‌ای می باشد که در آن از امکانات و وسایل برای کنترل روشنایی، صدا و گرمایش خانـه می باشدفاده شود. تجهیزاتی که در خانـه‌های هوشـمند (Smart) استفاده می‌شوند، تجهیزاتی هستند که جهت افزایش کارایی و بهره‌وری و ایجاد فضایی مطبوع برای ساکنین خانـه طراحی و اجرا می‌شوند.

در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم, مجله اینترنتی چارگوشه

هدف از هوشـمندسازی خانـه‌ها مصرف بهینه انرژی و آسایش توسط مدیریت تجهیزات هوشـمندی می باشد که می‌توانند بهترین فضا را برای خانـه به ارمغان بیاورند. بنا به تعریف رسمی خانـه هوشـمند: «خانـه ای دارای یک شبکه ارتباطی که لوازم و خدمات برقی کلیدی را به هم متصل می کند، و اجازه نظارت و کنترل از راه دور را می دهد».

خانـه های هوشـمند به این دلیل فراگیر شده اند که افراد زندگی مدرن، پر از مشغله هستند و از طرفی دسترسی بی قید و شرط آنها به اینترنت باعث شده می باشد که تصمیم به خانـه داری از راه دور بگیرند و تمام خانـه را از طریق صفحه چند اینچی موبایل های هوشـمند خودشان انجام بدهند.

 

 BMS چیست؟

در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم, مجله اینترنتی چارگوشه

تفاوت خانـه‌ هوشـمند با خانـه معمولی قابلیت اتصال وسایل داخل خانـه به یکدیگر می باشد. BMS یا مدیریت بهینه تجهیزات سیستمی می باشد که در آن تمامی وسایل مورد نیاز خانـه را کنترل و مدیریت می‌کند. به طور مثال کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و نظارت دائمی بر عملکرد این تجهیزات بخش‌هایی از وظایف این سیستم می باشد.

 

سیستم‌های خانـه هوشـمند

در خانـه‌های هوشـمند سیستم‌های مختلفی باتوجه به نیاز خانـه و بودجه‌ای که برای این کار اختصاص یافته قرار داد. سیستم‌های امنیتی مانند سیستم اعلام سرقت، سیستم نشت گاز یا اعلام حریق و سیستم‌های آسایشی مانند کنترل نور خانـه یا غیره در این دسته می‌گنجند که به تفکیک به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

کنترل هوشـمند روشنایی

نظر به اینکه سیستم های روشنایی، سهم عمده ای از مصرف انرژی در یک ساختمان را شامل می شوند؛ در یک سیستم هوشـمند ساختمان با بهره گیری از سنسورهای تشخیص حضور، سنسورهای تشخیص نور محیط و نصب کلیدهای هوشـمند علاوه بر امکان تنظیم میزان نوردهی محیط، مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش می یابد. بطور کلی امکاناتی که در راستای کنترل روشنایی در یک خانـه هوشـمند در اختیار کاربران قرار می گیرد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم, مجله اینترنتی چارگوشه

 •  قابلیت کنترل سیستم روشنایی به طورمجزا در هر ناحیه
 •   قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس سناریو های مختلف مثل: سناریو ورود، خروج، مهمان، خواب، و …
 • قابلیت نور پردازی محیط: در یک خانـه هوشـمند این امکان وجود دارد که بر اساس سناریوهای متفاوت نور محیط را در حالت دلخواه تنظیم نمود که علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط منزل تاثیر به سزایی بر روحیه ساکنین ساختمان دارد.
 • قابلیت دیم کردن: در سیستم هوشـمند این مزیت وجود دارد که شدت روشنایی تعدادی از خطوط را بر اساس شرایط مورد نظر از 0 تا 100% میزان خروجی تنظیم کنید، که علاوه بر زیبایی محیط باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس شدت نور محیط
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس حسگر
 • قابلیت کنترل و فرمان به سیستم روشنایی در خارج از منزل از طریق ارسال SMS
 • قابلیت کنترل و فرمان به سیستم روشنایی در هر نقطه از منزل از طریق ریموت کنترل 
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی تمامی نقاط منزل از طریق موبایل یا تبلت
 • قابلیت کنترل سیستم روشنایی تمامی نقاط منزل از اتاق مستر

 

سیستم کنترل پرده/ کرکره/ سایبان/درب اتومات

شما با این سیستم می توانید با بهره گیری از کلیدهای هوشـمند و  تاچ پنل در قالبهای دستوری مختلف همچون دستور مستقیم ، سناریو و یا حتی با ارسال پیام کوتاه از راه دور نیز آنها را کنترل نمایید. در سیستم هوشـمند پرده ها می توانند در صورت تمایل کاربر بصورت اتوماتیک در زمانهای مختلف و یا تحت عواملی همچون تمایز شدت نور داخل و خارج ساختمان و یا شدت گرمای محیط  باز وبسته شوند.

 

سیستم سرمایش و گرمایش

برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش که به وسیله دستگاه تهویه مطبوع انجام می پذیرد دمای پیش فرض توسط کاربرتنظیم گردیده و شروع به فعالیت می نماید. دراین حالت زمانی که دمای فضای مذکور به حد مطلوب رسید فرمان توقف فعالیت سیستم سرمایش و گرمایش توسط برنامه از پیش تعیین شده صادر می گرددکه منجر به کاهش مصرف انرژی می انجامد.

 

سیستم کنترل موارد امنیتی و حفاظتی 

در یک خانـه هوشـمند علاوه بر سیستم های پسیو نظیر آژیرها و آلارم ها، دتکتورهای حضور، دتکتورهای تشخیص شکسته شدن شیشه و سنسورهای درب و پنجره سیستم های اکتیوی نظیر شبیه سازی حضور نیز در بحث سیستم امنیتی وارد می شوند. از جمله امکاناتی که سیستم هوشـمند در بحث ایمنی و  امنیت در اختیار ساکنین قرار می دهد، میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • قابلیت فعال کردن سیستم امنیتی براساس مدهای امنیتی  متفاوت نظیر خروج از منزل، مسافرت، شب و …
 • امکان شبیه سازی حضور افراد در منزل
 • آگاهی از باز و بسته بودن در و پنجره ها در هنگام خروج از منزل
 • در صورت وقوع آتش سوزی سیستم هشدارهای لازم را به صورت آلارم و یا پیام صوتی اعلام می کند

 

سیستم کنترل تجهیزات صوتی وتصویری

در سیستم هوشـمند دیگر نیازی به استفاده از ریموت IR جهت روشن و خاموش نمودن تلویزیونها و LCD  ها و یا اسپلیتها نخواهیم داشت. این قابلیت درسیستم هوشـمند  وجود دارد که می توان کدهای ریموت های کنترلی مختلف را  به کلیدهای هوشـمند انتقال داد یا در سطح بالاتر،  شما می توانید با استفاده از تاچ پنلهای پرتابل و تبلت ها کلیه ریموت های وسایل الکترونیکی مورد استفاده خود را بصورت یکجا در اختیار داشته و تنها با یک کلیک به مدیریت هریک از آن وسایل بپردازید.

 

مانیتورینگ و کنترلینگ سیستم های هوشـمند

در خانـه های هوشـمند(SMART HOUSE)، هوشـمندانه زندگی کنیم, مجله اینترنتی چارگوشه

امروزه با پیشرفت علوم کامپیوتری و طراحی برنامه هایی با گرافیک و انعطاف پذیری فوق العاده بالا جهت سرویس دادن به افراد با سطوح اطلاعاتی مختلف ، این امکان فراهم شده که بتوان اطلاعات کامل و  ارزنده ای را از کلیه سیستم های هوشـمند نصب شده در بدست آورده و جهت مدیریت بهتر استفاده نمود. این اطلاعات قابلیت نمایش بر هریک از وسایل ارتباطی مدرن و پیشرفته امروزی را داشته و توسط نرم افزارهایی که تحت پلتفرم هایی مانند اندروید، آیفون، ویندوز و وب-سرور طراحی شده اند میتواند بروی هریک از تجهیزات سخت افزاری همچون کامپیوتر، لب تاپ، تبلت، گوشیهای تحت سیستم عامل اندروید وIOS ، قابل نمایش، کنترل و برنامه ریزی باشند.

مقالات مرتبط:

درباره اینترنت اشیاء چه میدانید؟

مطلب پیشنهادی

دوربین بی سیم مدل TM100, مجله اینترنتی چارگوشه

دوربین بی سیم مدل TM100

  دوربین سیم کارتی وای فای مدل TM100 یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دوربین …