درمان کمال گرایی

درمان کمال گرایی

 

اگر شما یک کمال گرا هستید، احتمالاً با حسی که همیشه می خواهد همه چیز درست و کامل باشد، آشنا یید. و این احتمالا کلافه تان کرده است که مدام میخواهید بهترین باشید!

اگر  این متن را دارید میخوانید قطعا شما به دنبال راهی برای از بین بردن یا تعدیل کردن کمالگرایی خود هستید، و احتمالا مدام از خود میپرسید : آیا درمان کمالگرایی امکان‌پذیر است؟ بهترین درمان شخصیت کمال گرا چیست؟

با ما در مجله اینترنتی چارگوشه همراه باشید تا راههای درمان کمال گرایی  را بررسی  کنیم.

 

درمان کمال گرایی

کمالگرایی چیست؟

چگونه کمالگرا بودنم را درمان کنم؟

مشخص کردن  انگیزه‌هایتان

اولین گام درمان کمال گرایی این است که بفهمید چرا می‌خواهید کامل باشید. برخی از افراد به این دلیل به دنبال کمال‌گرایی هستند که فکر می‌کنند فقط افراد عالی و کامل، دوست داشتنی هستند.  اما واقعیت این است که هیچ کس کامل نیست. به یاد داشته باشید، داشتن استانداردهای بالا اصلا ایرادی ندارد اما وقتی این استانداردها خیلی بالا باشند، بر کار، روابط و محیط زندگی شما تاثیر می‌گذارند.

 

 

تعادل بین امید و واقعیت

افراد کمال‌گرا اهداف و انتظاراتی دارند که محقق نمی‌شوند. برای درمان کمال گرایی باید میان واقعیت و انتظارات بالا تعادل ایجاد کنند. توصیه ما در این‌جا این است که حد خود و دیگران را بپذیرید. شما نمی‌توانید کمال را خلق کنید.

کلی نگاه کنید

افراد کمال‌گرا معمولا درگیر جزئیات می‌شوند و وقت زیادی را صرف مسائل کوچک می‌کنند. یک راه مفید برای کمتر نگران جزییات بودن، پرسیدن این سوال‌ها از خودتان است:

– آیا این واقعا مهم است؟

– بدترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد چیست؟

– اگر بدترین چیز اتفاق بیفتد، می‌توانم آن را پشت سر بگذارم؟

 

درمان کمال گرایی

کمالگرایی

 

احساسات تان را بروز دهید

درمورد غلبه بر کمال گرایی، بهتر است یاد بگیرید که احساسات دردناک خود مانند افسردگی، ناامیدی و پشیمانی را بپذیرید. اما خیلی در آن‌ها عمیق نشوید. خوب است که افکار خود را به صورت گفتار یا نوشتار ابراز کنید.

 

 تفکر تان را تغییر دهید

چون افراد کمال‌گرا معمولا خیلی از خود انتقاد می‌کنند، یکی از روش‌های غلبه بر کمال گرایی این است که افکار واقعی و امیدوارانه را جایگزین افکار خودانتقادی و کمال‌گرایانه کنید. خوب است اگر مدام، کامل نبودن را تمرین کنید. حتی اگر به این روش‌ها اعتقاد ندارید، تمرین و تکرار، افکار مثبت را به یک عادت تبدیل می‌کند و باعث مهار افکار منفی می‌شود. هر چه بیشتر کامل نبودن را تمرین کنید، آرامش بیشتری در این مورد خواهید داشت.

به توانایی دیگران هم اعتماد کنید

به توانایی‌های دیگران اعتماد کرده و کارها را به آن‌ها بسپرید. اگر چنین به نظر می‌رسد که کار خاصی انجام نمی‌دهند، به آن‌ها آموزش دهید و به جای این‌‌که همه چیز را خودتان کنترل کنید، به آن‌ها کمک کنید. به جای این‌که تمام کار را خودتان انجام دهید و بازده کلی را پایین بیاورید، ماهیگیری را به آن‌ها یاد دهید تا ماهی بیشتری داشته باشید!

جایزه!

خیلی مهم است که به دستاوردها و تلاش‌های خود افتخار کنید. تصویر کلی مهم‌تر از جزییات است. در واقع، اگر وظیفه‌ای را در محل کار انجام دادید، خیلی مهم‌تر از اشتباه‌های جزیی است.

 

درمان کمال گرایی

ایا من کمالگرا هستم؟

سازگاری

این مورد برای رفع تفکر سیاه و سفید بسیار مفید است. این به معنای پایین آوردن استانداردها یا منعطف‌تر بودن در آن‌هاست.

برای مثال، اگر معتقدید اشتباه کردن ، به معنای شکست یا احمق بودن شماست، باید از خودتان بپرسید:« چه سطحی از کامل نبودن را می‌توانم تحمل کنم؟» پس از آن، استانداردهایی منطقی خواهید یافت که باید بپذیرید. اگرچه گاهی وقت‌ها از پایین آوردن استانداردها نگران می‌شوید، می‌توانید آن را مرحله به مرحله انجام دهید. زمانی که با استانداردهای پایین آمده خود راحت شوید، می‌توانید در صورت لزوم، آن‌ها را پایین‌تر نیز بیاورید.

 

 

شکرگزار باشید

شما خوشبختید. فقط به اطراف خود نگاه کنید، جایی برای زندگی دارید و زندگی دارید که می‌توانید چیزهایی که می‌خواهید را انجام دهید. ممکن است انتظارات، اهداف و نومیدی‌هایی هم داشته باشید. این برداشت از زندگی می‌تواند به شکل‌های مختلفی بر زندگی شما تاثیر بگذارد. برداشت شما منعطف است. شما می‌توانید انتخاب کنید که تمرکزتان بر چه چیزی باشد.

خوشبختی و سپاسگزاری درمورد فهم این مسئله است که شما انتخاباتی دارید. بدون توجه به چیزی که برای شما اتفاق می‌افتد، شما این موقعیت را دارید که چگونه آن را تفسیر کنید.

شکرگزاری، دوست داشتن زندگی همان‌گونه که می‌باشد است. شما مجبور نیستید افراد اطراف خود را تغییر دهید یا همه چیز را کنترل کنید. شما می‌توانید قدردان آن چیزی باشید که  برای‌تان اتفاق می‌افتد. هر لحظه را هدیه‌ای از طرف خدا بدانید نه این‌که سعی کنید آن را به شکل انتظارات خود درآورید.

 

هدفتان را دنبال کنید

تا حالا شده است چیزی را خواسته باشید اما از شکست ترسیده باشید؟ همین حالا آن را امتحان کنید!

بسیاری از افراد با به تعویق انداختن امور، سعی می‌کنند با اشتباهات خود کنار بیایند. زمانی که یک استاندارد عالی را تعیین می‌کنید، گاهی وقت‌ها آسان‌تر است که کار را به تعویق بیندازید تا این‌که ساعت‌هایی را صرف انجام آن کنید. به هرحال، واقعیت این است که به تعویق انداختن، یک راه حل موقت است. نکاتی برای مهار به تعویق انداختن امور را در این‌جا آورده‌ایم:

طرح یک برنامه واقع‌بینانه. به این معنا که شما باید وظایف بزرگ را به مراحل قابل مدیریت تقسیم کنید.

تعیین اولویت‌ها. اگر درمورد این‌که باید انرژی و تلاش خود را در ابتدا صرف چه چیزی کنید مشکل دارید، با تعیین این‌که کدام‌ از آن‌ها مهم‌تر است، اولویت‌ها را مشخص کنید.

از شکست و تلاش دوباره نگران نشوید زیرا هیچ کس کامل نیست. ممکن است اشتباه کنید اما باید بدانید که اشتباهات شما چه هستند و چگونه می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

 

درمان کمال گرایی

 چگونه کمالگرا نباشم؟

شوخ باشید

این کار را اغلب مواقع انجام دهید. شوخ‌‌طبعی درمورد خود و کارهای‌تان – به‌ویژه تجربه‌های ناامید کننده یا خجالت‌آور- نباید به شکل یک حفاظ باشد. شوخ‌طبعی  می‌تواند لحظات سخت را رفع کند یا حداقل اندروفین و دوپامین کافی ترشح کند تا از این لحظات به راحتی عبور کنید.

 

 

به مسیر موفیقت هم اهمیت بدهید

ما با گفتن این جمله که :« زمانی برای لذت ندارم و باید کارم را انجام دهم!»، در برابر لذت بردن مقاومت می‌کنیم. زمانی که دچار تنش هستید، می‌ترسید و این مسئله دیدگاه شما را کوچک می‌کند و شما بر جزییات بی‌اهمیت تمرکز می‌کنید. وقتی از کاری که انجام می‌دهید لذت می‌برید، دیدگاه شما وسیع می‌شود و اشتیاق‌ شما به بهتر شدن‌تان کمک می‌کند.

 مقایسه نکنید

کمال‌گرایی با مقایسه خودتان با قهرمان‌هایی که تحسین می‌کنید، تشدید می‌شود. این تفکر به این دلیل به وجود می‌آید که زندگی آن‌ها را کامل می‌بینید. شما نمی‌توانید آن افراد را آن‌گونه که واقعا هستند ببینید. ممکن است افراد مشهور، موارد جذابی در زندگی خود داشته باشند اما حتی آن‌ها نیز دوران‌های سختی را گذرانده‌اند. بنابراین اگر مقایسه می‌کنید، با فردی واقعی مقایسه کنید. از همه مهم‌تر این‌که، نباید مقایسه کنید بلکه باید ارتباط برقرار کنید. چه چیزی در آن افراد را دوست دارید – کار آن‌ها، ازدواج‌شان یا حس شوخ‌طبعی آن‌ها را ؟ اگر این چیزها را برای خودتان دوست دارید، سعی کنید شاگرد خوبی باشید. سپس لبخند بزنید و به راه‌تان ادامه دهید.

مثبت بیندیشید

یاد بگیرید که اشتباهات خود را بپذیرید. به این فکر کنید که اشتباهات به شما می‌آموزند و کمک می‌کنند فراتر از فکر خود را تجربه کنید. خودتان را سرزنش نکنید و تلاش‌های خود را فراموش نکنید. اگر به اندازه کافی مثبت و صبور باشید، بالاخره موفق می‌شوید. بنابراین آرام باشید و کارتان را با افکار و کارهای مثبت شروع کنید.

 

درمان کمال گرایی

کمالگرایی مثبت

 

 

خودتان  را دوست داشته باشید

این یک قانون است، اگر نمی‌توانید خودتان را دوست داشته باشید، می‌توانید عشق‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. بنابراین اول به خودتان احترام بگذارید. اگر با افکار منفی  و عزت نفس پایین به خودتان نگاه کنید، انگیزه‌ای برای بهتر شدن نخواهید داشت. افکار خود کم‌بینی نداشته باشیید. با احترامی که شایستگی آن را دارید با خودتان رفتار کنید.

 

 کیفیت زندگی خود را بالا ببرید

در آخر، زمانی که بحث درمان کمال گرایی و به تعویق انداختن امور به میان می‌آید، به جای فکر کردن به کمال به عنوان یک مفهوم انتزاعی، چرا به چیزهای عملی برای بالا بردن کیفیت زندگی خود فکر نمی‌کنید؟ افکار زیادی برای شروع وجود دارد. برای مثال روش‌های زیادی برای پول درآوردن وجود دارد. فقط به کار اصلی خود فکر نکنید، به حقوق اصلی خود فکر نکنید. حقوق، پولی برای تهیه غذا برای زنده ماندن افراد خانواده است، بنابراین اگر باغ کوچکی دارید، چرا خودتان سبزیجات پرورش ندهید تا کیفیت غذاهای خود را بالا ببرید و از برخی خطرات محصولات تجاری موجود در بازار راحت شوید؟ از نظر من، این یکی از عملی‌ترین راه‌ها برای درمان کمال گرایی است.

 

ممنون از همراهیتان با ما در مجله اینترنتی چارگوشه

مطلب پیشنهادی

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟

چراعاشق اشخاص نامناسب می شویم؟   ما ادم ها  ها بر اساس سرشتمان  طوری افریده …