درمان کرونا ویروس چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان کرونا ویروس چیست؟

درمان کرونا ویروس چیست؟

 

جدیدا ویروسی در شهری از چین شیوع پیدا کرده که تا بال جان افراد زیادی را گرفته است.

تا کنون در سرار جهان میلیونها نفر مبتلا  به این ویروس تایید شده است. به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است.

کرونا ویروس (Coronavirus)، نوعی ویروس است که دارای انواع مختلفی است و برخی انواع آن بیماری زا هستند. یک نوع جدید ویروس کرونا که به تازگی شناسایی شده است، منجر به بیماری تنفسی میشود. این بیماری از چین شروع شده و گسترش یافته است.

اغلب ویروس کرونا منجر به علائم عفونت تنفسی فوقانی مانند آبریزش بینی و سرفه و گلودرد میشود. این بیماری با داروهای بدون نسخه و استراحت درمان میشود. در کودکان ویروس کرونا میتواند عفونت گوش میانی را نیز به دنبال داشته باشد.

متاسفانه هنوز هیچ درمان ضد ویروسی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد. افراد آلوده به ویروس کرونای جدید ( ۲۰۱۹-nCoV ) برای بهبودی علائم باید به مراکز درمانی مراجعه کند. در موارد شدید، مراقبتهای لازم برای حفظ عملکرد اندامهای حیاتی بدن صورت میگیرد. بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری قرار نگرفتن در معرض ویروس کرونا است.

مسلما ساخت واکسنی که جلوی ابتلای انسان به ویروس کرونا را بگیرد بهتر از هر درمانی است اما در حال حاضر چنین واکسنی وجود ندارد.

 

درمان کرونا ویروس چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

پس چاره چیست؟

خوشبختانه برخی از داروهای موجود برای نجات جان بیماران ویروس کرونا، میتوانند موثر باشند و خبر بهتر این است که درمان جدید ظرف نهایتا شش ماه وارد بازار خواهد شد و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

روش های  درمان ویروس کرونا

  1.  البته این یک فرضیه است که مولکولهای کوچکی پیدا کنیم که از تکثیر ویروس جلوگیری کنند که این کار را با تداخل در پروتئینهای ویروس انجام میدهند. داروهای ضد ویروس معمولا به راحتی ساخته میشوند و به شکل قرص مورد استفاده قرار میگیرند. اما ۹۹% از داروهایی که بر پایه این مولکولهای کوچک هستند در در نهایت بی تاثیر میشوند بنابراین ساخت داروهای ضد ویروسی جدید سالها ممکن است طول بکشد.
  2. روش دوم استفاده از همان سلاحی است که بدن ما به کار میگیرد یعنی پادتن ها (آنتی بادی ها). پادتنها پروتئینهای بزرگی هستند که به ویروسها وصل میشوند و باعث تخریب آنها میشوند. هنگامی که فردی به ویروس جدیدی مبتلا میشود، دو هفته زمان میبرد تا بدن بتواند پادتن کافی برای مقابله با آن بسازد. تزریق پادتن ساخته شده توسط سلولهای در حال رشد در محیط آزمایشگاهی به بدن، میتواند ویروسها را تحت کنترل نگه دارد تا زمانی که سیستم ایمنی بدن بتواند ویروس را دفع کند.

پادتنها کمتر از داروهای مولکول کوچک (روش اول مقابله با ویروس)، عوارض جانبی ایجاد میکنند چون به صورت اختصاصی به ویروسها متصل میشوند و آنها را از بین میبرند در حالی که داروهای مولکول کوچک به چیزهای زیادی میچسبند نه فقط ویروسها. بنابراین باید بتوانیم پادتنهای موثر و کارامد برای مقابله با ویروس کرونای جدید را به سرعت پیدا کنیم تا بتوانیم آن را به مقدار زیاد تولید کرده و این مشکل را برطرف نماییم.

 

درمان کرونا ویروس چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

آزمایشات

در واقع پیش از این گروهی در چین آزمایش پادتنها را در مقابل ویروس کرونای عامل بیماری سارس که در سال ۲۰۰۲ شیوع یافت، امتحان کرده اند و پادتنی را پیدا کرده اند که به ویروس کرونای جدید نیز وصل میشود. اما رئیس این تیم تحقیقاتی تیانلی یِنگ  Tianlei Ying از دانشگاه فودان گفته است که یک یا دو ماه طول میکشد تا پادتن کافی بریا شروع آزمایش بر روی حیوانات و انسانها تولید کنیم.

دو پادتن برای درمان ویروس کرونای عامل بیماری مرس (MERS) وجود دارد که قبلا بر روی انسانها آزمایش شده است. ریجنران (Regeneron) شرکت بیوتکنولوژی امریکا که آنها را تولید میکند میگوید احتمال این که این پادتن برای ویروس کرونای جدید نیز عمل کند کم است اما بهرحال این پادتن و پادتنهای دیگر نیز آزمایش خواهند شد. این شرکت که در حال ساخت پادتنهایی برای ایبولا است، میگوید شش ماه زمان میبرد تا به مرحله ای برسیم که آزمایشهای انسانی را بتوانیم شروع کنیم.

داروهای ایدز

چند داروی مولکول کوچک ضد ویروسی در حال حاضر وجود دارد که میتواند در این بیماری نیز به کمک ما بیاید. مثلا داروی ضد ویروسی آزمایشی به نام گالیدِسیور galidesivir  که برای درمان ایبولا ساخته شده است، برای ویروس کرونا نیز عمل میکند و قبلا آزمایشهای ایمنی را گذرانده است.

جان بلوث از شرکت BioCryst Pharmaceuticals میگوید: “این شرکت در حال انجام گفتگوی فعالی با مسئولات بهداشت و سلامت عمومی امریکا است تا اطمینان بدهد این دارو (گالیدِسیور) برای آنها در دسترس است.” اگر چه او نگفته است با چه سرعتی میتواند تولید را انجام دهد.

دو داروی نوید بخش که برای درمان ایدز به کار گرفته میشوند یعنی لوپیناویر (lopinavir ) و ریتوناویر (ritonavir ) ، برای استفاده در انسان تایید شده اند و در آزمایشهای بالینی کوچکی که انجام شده به نظر میرسد شدت و مرگ و میر را در بیماران مبتلا به کرونا ویروس مرس و سارس کاهش میدهند.

پزشکان در ووهان چین (مرکز شیوع ویروس کرونای جدید) آزمایشهای بالینی کنترل شده تصادفی بر روی لوپیناویر و رویتوناویر را شروع کرده اند. با در نظر گرفتن مقیاس شیوع بیماری در چین، میتوانید امیدوار باشید خیلی زود آزمایشها به نتیجه برسند و به درمان دسترسی پیدا کنید.

 

درمان کرونا ویروس چیست؟, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان نهایی چیست؟

هیچ درمان خاصی برای ویروس کرونا وجود ندارد، شما می توانید به همان روشی که سرماخوردگی را درمان می کنید ، عفونت ویروس کرونا را بهبود ببخشید:

– استراحت فراوان کنید.

– مایعات بنوشید.

– برای رفع گلو درد و تب از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. اما به کودکان یا نوجوانان زیر ۱۹ سال آسپرین ندهید. به جای آن از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

– بخور نیز می تواند به بهبود گلو درد کمک کند.

بیمار به‌ قدر کافی اکسیژن دریافت کند و درصورت لزوم استفاده از دستگاه ونتیلاتور برای فرستادن هوا به ریه‌ها انجام می شود.

 

ممنون که با ما در مجله اینترنتی چارگوشه همراه بودید.

مراقب خودتون باشید.

 

مطلب پیشنهادی

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن, مجله اینترنتی چارگوشه

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام (Alprazolam) فواید و مضرات آن نام تجاری: Apo-alperaz …