درمان خانگی و بی ضرر یبوست

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

یبوست یکی از بیماریهایی اســت که امروزه گریبـان گیر افراد زیادی در جـامعه شده اســت. این مشکل برای سن بـه خصوصی نیست و در تمام سنین امکـان بروز آن هست. جنسیت نیز در آن تـاثیر ندارد. داروهای زیادی برای یبوست تولید و تجویز شده اســت اما همه آنها دارای عوارض خـاص خود هستند. در این مقاله قصد داریم تـا شما را بـا چند روش درمان خـانگی و بی ضرر درمان یبوست آشنا کنیم. البته این نکته را بـاید یادآور شد که درمان های غیر دارویی نیازمند صبر و شکیبـایی بیشتری اســت.

1- روغن زیتون

روغن زیتون بـا تحریک دستگاه گوارش بـه دفع بـهتر غذا کمک مـی‌کند؛ بـه همـین دلیل اگر بـه صورت منظم از این روغن اســتفاده شود از بروز یبوست نیز جلوگیری مـی‌شود. برای درمان سریع یبوست روزانه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون بـه صورت ناشتـا مصرف شود.

2- پاپایا درمانگر یبوست

این مـیوه بـه دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان‌ها و مواد ضد التهابی در درمان مشکلات گوارشی بسیار تـاثیر دارد. مصرف سه عدد پاپایا در طول ۷ روز برای درمان سریع یبوست توصیه مـی شود اما لازم بـه ذکر اســت که این مـیوه برای افرادی که ابتلا بـه بیماری‌های دیگری هستند توصیه نمـی شود.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

3- لیمو از راه‌های درمان خـانگی یبوست

لیمو بـه دلیل داشتن اسید سیتریک یک محرک قوی برای سیستم گوارشی بـه شمار مـی‌رود؛ علاوه بر این مصرف لیمو بـه دفع سموم و مواد هضم نشده بـاقی مانده در دیواره روده بزرگ نیز کمک شـایانی مـی‌کند.  آب لیمو هم در این راه مـی‌تواند برای درمان یبوست اســتفاده شود.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

4- انجیر برای درمان یبوست

انجیر در درمان سریع یبوست معجزه مـی‌کند. این مـیوه بـا دارا بودن مقدار زیادی فیبر در خود همانند یک ملین طبیعی عمل مـی‌کند. انجیر تـازه و خشک هر دو برای این بیماری مفید هستند. اگر مـی‌خواهید نتیجه بـهتر و سریع تری داشته بـاشید ۲ عدد بـادام و انجیر خشک را در آب خیس کنید و پوست بـادام‌ها را بگیرید. سپس آنها را بـا هم مخلوط و خرد کرده و خمـیر بـه دست آمده را بـا یک قاشق غذاخوری عسل مصرف کنید. هر شب یک قاشق کـافی اســت.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

5- آسـان تر شدن دفع بـا کنجد

دانه های کنجد سرشـار از فیبر غذایی هستند.فیبر موجود در کنجد محتویات روده را نرم، حجم مدفوع را افزایش و دفع را آسـان مـی‌کند. روزانه  ۳۵ گرم کنجد برای خلاصی از شر یبوست کـافی اســت. هم چنین بـا مصرف کنجد نوشیدن آب فراوان را نیز در اولویت قرار دهید.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

6- آلو درمان خـانگی یبوست

آب آلو یا خود آلو از راه‌های درمانی بسیار قدیمـی اســت.  فیبر موجود در این مـیوه بـاعث شده اســت تـا آلو مانند یک ملین طبیعی عمل کند. همچنین سوربیتول آلو نیز مدفوع را نرم مـی‌کند. مـی‌توانید دو لیوان آب آلو یکی را بـه هنگام شب و یکی را صبح مصرف کنید.

7- پاکسـازی مجرای گوارشی بـا اسفناج

از خواص اسفناج مـی‌توان پاکسـازی، بـازسـازی و ترمـیم مجـاری گوارشی را نام برد. برای درمان سریع‌تر یبوست  مصرف اسفناج خـام یا پخته شده پیشنهاد مـی‌شود. همچنین افرادی که دچار یبوست شدید هستند از ترکیب نصف لیوان آب اسفناج خـام و نصف لیوان آب خنک دوبـار در طول روز اســتفاده کنند. تکرار این روند مـی‌تواند موجب درمان سریع یبوست  شود.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

8- روغن ماهی برای معالجه یبوست

مصرف روغن ماهی موجب تحریک روده بـه انجـام فعالیت‌های عادی مـی‌شود. این روغن دارای اسیدهای چرب امگا ۳ اســت و این اسیدها برای گردش خون و سیستم گوارشی بسیار مفید و پرسود هستند.

9- آب سیب برای رهایی از شر یبوست

آب سیب موجب نرم شدن مدفوع در روده مـی‌شود و بدین ترتیب عمل دفع را نیز بسیار راحت مـی‌کند. مـی‌توان روزانه یک الی دو عدد سیب را برای رهایی از شر این بیماری خورد.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

10- آب کلم

همان طور که در بسیاری از مواد مشـاهده کردید وجود فیبر در بسیاری از مواد گفته شده نشـان از موثر بودن این عنصر در درمان سریع یبوست دارد. پس آب کلم که منبع فیبر اســت را فراموش نکنید و از آن برای بـهتر شدن مشکلات گوارشی کمک بگیرید. مصرف یک لیوان آب کلم هر شب برای افراد مبتلا بـه یبوست توصیه مـی‌شود.

11- گلابی مـیوه ای برای درمان

جـالب اســت بدانید که گلابی مـیوه‌ای برای روان‌سـازی روده بزرگ اســت. بـا مصرف روزانه یک عدد از این مـیوه مـی‌توانید از یبوست رهایی یابید. گلابی هضم مواد غذایی را بسیار آسـان مـی‌کند.

درمان خانگی و بی ضرر یبوست

12- آب داغ

هر روز صبح یک لیوان آب داغ بخورید تـا از رنج این بیماری خلاص شوید. بـهتر اســت بـه صورت ناشتـا این کـار را انجـام دهید؛ همچنین افزودن مقداری نمک بـه آب گرم موجب کسب نتیجه بـهتر درمانی مـی‌شود.

امـیدواریم که بـا یکی از راهکـارهای ارائه شده مشکل شما حل شود و از عوارض این بیماری ناخوشـایند رهایی یابید.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …