دارک وب (Dark Web) چیست؟

دارک وب قسمتی از اینترنت اســت که در موتورهای جستجوگری ماننــد گوگل وجود نــدارد. در حقیقت بستری برای انواع کارهای غیرقانونی اســت. بسیاری از ما فکر می کنیم اینترنت شبکه های اجتماعی نظیر آمازون، اینستاگرام و فیسبوک اســت اما علاوه بر این وب سایت ها، شبکه های بزرگ و پنهانی وجود دارد که ما از وجود آن بی خبر هستیم، این شبکه ها با نام های دارک وب، دیپ وب یا دارک نت شناخته می شود. دلیل نام‌گذاری این شبکه به دلیل فعالیت‌های پنهان و ناشناخته‌ی آن اســت. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسورهایی محافظت شده‌انــد. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چنــدین پِی‌وال‌ها گذشته و از نرم‌افزارهای به خصوص اســتفاده کرد.

تا به حال با تخمین‌هایی که زده شده، به نظر می‌رسد دارک وب ۵۰۰ برابر بزرگ‌تر از شبکه‌ای اســت که روزانه کاربران به آن دسترسی دارنــد. این شبکه به طور کامل مخفی بوده و بر اساس تحقیقاتی که توسط نشریه‌ی Nature به چاپ رسیده، گوگل قادر به اینــدکس کردن دارک وب و ردیابی آن نیست؛ در حقیقت تنها ۰.۰۳ درصد از تمامی اطلاعات آن در جستجوهایی که توسط گوگل انجام می‌شود نمایش داده می‌شود.

یشتر اطلاعات دارک وب در پایگاه‌ داده‌هایی نظیر LexisNexis ذخیره می‌شود. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کننــد. هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهنــد.
دارک وب (Dark Web) چیست؟

هرآنچه که می‌توان از دارک نت تهیه کرد:

۱. مواد مخدر

تاجران مواد مخدر و حتی عادی در این شبکه‌ی دیجیتالی به تبادل انواع مختلف مواد مخدر می‌پردازنــد. بیشتر کاربران چینی به واسطه‌ی این شبکه در طول ۲۸ ماه از فروش مواد مخدر ۲۰۰ میلیون دلار درآمد داشته‌انــد.

۲. ارز تقلبی

در دارک نت تمامی ارزها از جمله پونــد، یورو و ین در حال تبادل اســت و می‌توان ارزهای تقلبی را از طریق این شبکه تهیه کرد.

۳. مدارک جعلی

نسخه‌ی جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت، گواهینامه‌ی راننــدگی، مدارک شهرونــدی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک نت قابل تهیه اســت. به عنوان مثال تهیه کردن نسخه‌ی جعلی گواهینامه‌ی راننــدگی ۲۰۰ دلار و نسخه‌ی جعلی پاسپورت‌های آمریکا و انگلستان بیش از چنــد صد دلار در برمی‌گیرد.

۴. اسلحه، مهمات و مواد منفجره

اسلحه‌هایی ماننــد کلت‌ها و مواد منفجره‌ی C4 در دارک نت قابل تهیه هستنــد. این مهمات از طریق جاسازی در آلات موسیقی، اسباب بازی‌ها و وسایل الکترونیکی به دست مشتری می‌رسد. البته جاسازی‌ها در بسته بنــدی‌هایی صورت می‌گیرد که توسط اشعه‌ی ایکس قابل شناسایی نباشد.

۵. قاتل

در دارک نت برخی شرکت‌های خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستنــد که معتقدنــد اگر کسانی که کینه‌های شخصی دارنــد می‌تواننــد با اســتخدام قاتل، فرد مورد نظر خود را به قتل برساننــد! البته این مورد دارای شروطی اســت؛ به عنوان مثال نمی‌توان قاتلی را برای به قتل رسانــدن افراد برتر دنیای سیاســت ماننــد رئیس جمهورها اســتخدام کرد

۶. اعضای بدن انسان

در گوشه و کنار این شبکه‌ی مخفی بازار سیاه پر جنب و جوشی دیده می‌شود که در آن اعضای بدن انسان و ارگان مختلف به فروش می‌رونــد. به عنوان مثال قیمت کلیه ۲۰۰ هزار دلار، قلب ۱۲۰ هزار دلار، کبد ۱۵۰ هزار دلار و یک جفت چشم ۱٫۵۰۰ دلار به فروش می‌رود.

 جرایم اینترنتی و فایل‌های غیر قانونی موجود در دارک نت:

۱. پول رمزنگاری شده

اسکناس‌های دیجیتالی ماننــد بیت کوین و دارک کوین از طریق این شبکه قابل تهیه هستنــد. کاربران در حالی که هویت خود را پنهان نگه داشته‌انــد می‌تواننــد به تبادل اسکناس‌های دیجیتال و خرید و فروش بپردازنــد.

۲. خدمات میزبانی وب

برخی میزبان‌های وب دنیا که در کشورهایی ماننــد روسیه و اوکراین قرار دارنــد بدون توجه به هویت اصلی کاربر، خدمات و سرویس‌های میزبانی وب را برای مشتریان خود ارائه می‌دهنــد. این میزبان‌های وب تمامی پرداخت‌ها و اسکناس‌های دیجیتالی ماننــد بیت کوین را قبول کرده و در قبال آن‌ها سرویس‌های مورد انتظار کاربر را فراهم می‌آورنــد.

۳. خدمات ابری

افرادی ماننــد هکرها دوست دارنــد تا فایل‌های مخربشان در برابر سیستم‌های امنیتی بلاک نشونــد. هکرها معمولا از سیستم‌های ابری به این منظور اســتفاده می‌کننــد. تحقیقات اخیر نشان داده که ۱۶ درصد از فایل‌های مخرب دنیا و حملات سایبری از شبکه‌ی ابری آمازون سرچشمه گرفته اســت. از این‌رو سیستم‌های ابری نقش اساسی را در حملات سایبری دارد.

۴. جُرم افزار

برخی افراد مجرم که دارای مهارت‌های کافی نیستنــد می‌تواننــد ابزارهای مورد نیاز خود را از دارک نت تهیه کرده و آسیب پذیری‌های سیستم هدف را بهره برداری کرده، به سرقت اطلاعات و هویت کاربران بپردازنــد. یکی از هکرها در سال ۲۰۱۳ به واسطه‌ی کیت ابزاری هک دارک نت توانست حمله‌ی سایبری بزرگی را اجرا کنــد.

۵. اســتخدام هکر

در دارک نت جرایم سایبری سازمان یافته‌ای وجود دارد که به واسطه‌ی آن می‌توان هکرهای خبره‌ای را اســتخدام کرد. برخی از این هکرها تا به حال توانسته‌انــد در سیستم‌های قبیل گوگل، ادوبی و Lockheed Martin نفوذ کننــد.

۶. مراکز تماس جرایم مختلف

افرادی که در این مرکز مشغول هستنــد دارای شغل‌های مختلفی بوده و می‌تواننــد کارهایی ماننــد ارائه منابع شغلی و آموزشی، آغاز انتقال سیم و رفع انسداد حساب های هک بازی را انجام دهنــد. تماس با این مراکز ۱۰ دلار ارزش دارد.

نحوه‌ی دسترسی به دارک نت

دارک وب (Dark Web) چیست؟

۱. مرورگرهای ناشناس

تور (T-O-R) یا The Onion Router سامانه‌ای اســت که برای ناشناس مانــدن کاربران در محیط اینترنت به کار می‌رود و از نرم‌افزار کارخواه و شبکه‌ای از سرورها تشکیل شده و می‌توانــد داده‌هایی از کاربران را ماننــد جایگاه و نشانی پروتکل اینترنت پنهان کنــد. بهره گیری از این سامانه ردگیری و شنود داده‌های کاربر را به دست دیگران بسیار سخت می‌کنــد. شبکه‌ی تور دارای مرورگری اســت که می‌توانــد از آن به عنوان دستیابی به دارک نت اســتفاده کرد. این مرورگر در هنگام بارگذاری صفحات به منظور مخفی نگه داشتن درخواســت کاربر، از ۶۰۰۰ سرور اســتفاده می‌کنــد. این قابلیت باعث می‌شود تا ردیابی کاربران و ردیابی درخواســت‌های آن‌ها توسط نهادهای دولتی بسیار دشوار و تقریبا ناممکن شود. وب‌سایت‌های مبتنی بر این شبکه برخلاف com. دارای پسونــد onion. اســت که دسترسی به این دسته از وب‌سایت‌ها تنها از طریق مرورگر تور امکان‌پذیر اســت.

۲. موتورهای جستجوی ناشناس

در اواسط سال ۲۰۱۴ یک هکر اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شده‌ی دارک وب با نام Grams را توسعه داد. Grams به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتواننــد مواد مخدر، اسلحه‌ها و حساب‌های کاربرای به سرقت رفته در وب‌سایت‌های پنهان را جستجو کننــد. علاوه بر این، Grams هماننــد گوگل دارای گزینه‌ای به نام I’m Feeling Lucky به منظور جستجو اســت.

۳. ویکی‌های جنایی

در دارک نت تمامی اقدامات ماننــد هک‌ها، بازارهای سیاه، ویروس‌ها و مواد مخدره به صورت ویکی طبقه بنــدی شده که برای هر قسمت نیز توضیحاتی ارائه شده اســت.

۴. چت روم‌های پنهان

هماننــد دنیای واقعی، مجرمان در شبکه‌های آنلاین نیز به دنبال به دست آوردن  تبهکارانه‌ترین افراد هستنــد تا بتواننــد به هدف‌های خود دست یابنــد. در دارک نت چت روم‌هایی وجود دارد که افراد به واسطه‌ی آن می‌تواننــد کارهای غیر قانونی را انجام دهنــد.

لینک‌های معتبر دارک نت همواره در حال تغییر اســت و از آنجایی که این شبکه غیر قانونی اســت، منتشر کردن آدرس لینک آن نیز غیر قانونی تلقی می‌شود. به همین دلیل معمولا آدرس آن به طور عمومی انتشار داده نمی‌شود، حتی اگر کسی نیز دارای این لینک باشد، برای دسترسی به این شبکه باید تغییراتی را در نحوه‌ی اتصال اعمال کنــد؛ این اطلاعات معمولا تنها از کسانی که به این شبکه دسترسی دارنــد اخذ می‌شود. همان طور که گفته شد در این شبکه کارهای خلاف قانون بسیاری صورت می‌گیرد. حتی هکرها پس از هک کردن وب‌سایت و پایگاه داده‌های مهم، فایل‌های آن‌ها را در دارک نت قرار می‌دهنــد که از جمله‌ی این فایل‌ها می‌توان به اسناد فاش شده‌ی ویکی لیکس، فایل‌های فاش شده‌ی آیکلاد و دیگر وب‌سایت‌های بزرگ اشاره کرد.

 

 

مطلب پیشنهادی

کنترل کامیپوتر از راه دور با نرم افزار TeamViewer و AnyDesk

کنترل کامیپوتر از راه دور با نرم افزار TeamViewer و AnyDesk TeamViewer نرم افزاری است …