خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز

ما قطعا از خوردن یک غذای لذیذ و خوش طعم لذت میبریم. امروزه آشپزها برای درست کردن یک غذای خوشمزه و مفید، به دنبال روش ها و خوراکی های گوناگونی هستند. ما با معرفی سیر و تمام خواص آن، میخواهیم به شما کمک کنیم تا بتوانید یک غذای دلچسب و عالی ای در کنار خانواده تان میل کنید.  در چارگوشه با ما همراه باشید…

سیر چیست؟

سیر گیاهی است علفی و دائمی که ساقه آن تا ارتفاع ۴۰ سانتیمتر نیز می‌رسد. قسمت زیر زمینی آن متورم و مرکب از ۵ تا ۱۲ قطعه و محصور در غشاهای نازک و ظریف برنگ خاکستری مایل به سفید می‌باشد. برگ‌های آن باریک و نواری شکل به رنگ سبز تیره و گل‌های آن کوچک و صورتی رنگ که به صورت یک چتر در انتهای ساقه ظاهر می‌شود. همچنین سیر از خانواده پیازیان و راسته مارچوبه سانان است.

به‌طور کلی ۲ نوع سیر وجود دارد.

 1. سیر آمریکایی بنام Greole نامیده می‌شود. این نوع سیر دارای پوست سفید بوده و از انواع دیگر قوی تر است.
  ۲٫سیر تاهیتی که از بقیه درشت تر است و گاهی قطر آن به ۸ سانتیمتر می‌رسد.

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

 

تاریخچه سیر

سیر یکی از گنجینه های بشری است. اگر نگاهی به تاریخچه سیر بیاندازیم میبینیم که هزاران سال است از سیر برای درمان و پیشگیری انواع بیماری ها استفاده می شود. سیر به تمام معنی یک داروست. به همین دلیل است که می بینیم در کتب طبی همه فرهنگ ها به آن اشاره شده است.

سیر از شروع تمدن بشری مورد توجه انسان ها قرار داشته است. در غارهایی که انسانها در بیش از ده هزار سال قبل در آن زندگی می کردند، آثاری از بقایای سیر پیدا شده است. در تمام آثار پزشکی تمدن های عمده به فایده سیر اشاره شده است.

مورخان سرزمین های اطراف فرات و دجله یعنی ایران و عراق کنونی را مهد تمدن نامیده اند. در این منطقه است که نخستین آثار زندگی بشر اولیه پیدا شده است. تمدن سومری ها و به دنبال آنها آشوری ها در این منطقه شکل گرفت. از این تمدن ها آثاری به خط میخی به دست آمده است. باستان شناسان به بسیاری از این کتیبه ها دست یافته اند، که از جمله می توان به کتابخانه ای در شهر باستانی نینوا اشاره کرد.

تاریخچه سیر در یونان باستان

تاریخچه سیر در یونان قدمتی بسیار دارد. در تمام دوران یونان باستان از سیر به عنوان غذا و دارو استفاده می شد. ورزشکاران قبل از مسابقه های المپیک برای تقویت بنیه خود سیر می خوردند. سربازان یونانی هم قبل از جنگ سیر مصرف می کردند. در ضمن از سیر محلول در الکل برای ضدعفونی زخم هایشان استفاده می کردند. بعدها، در جنگ جهانی اول، اروپاییان به همین روش برای ضدعفونی کردن محل جراحت هایشان از محلول سیر و الکل استفاده کردند.

با توجه به آثاری که به خط سانسکریت در دست است، تاریخچه سیر در هندوستان به ۵۰۰۰ سال قبل می رسد و این هم زمان با مصرف سیر توسط اهالی بین النهرین است. یکی از قدیمی ترین آثار سانسکریت که حدود ۳۵۰ سال بعد از میلاد مسیح نسخه برداری شد در حال حاضر در دست است. با توجه به این کتیبه سیر می تواند نقشی در درمان این بیماری ها داشته باشد:

 1. درمان کم وزنی
 2. درمان گوارش بد
 3. درمان سرماخوردگی
 4. درمان خستگی مزمن
 5. درمان بیماری های پوستی
 6. درمان بواسیر
 7. درمان ورم معده
 8. درمان سوء هاضمه
 9. درمان دل درد
 10. درمان سل

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

 

سفارش گالن درباره سیر

گالن بزرگ ترین طبیب تاریخ روم است که به طب بقراطی نیروی جدیدی بخشید. نوشته های او تا قرن شانزده بر پزشکی دنیای غرب حکومت می کرد. طب عربی نیز تا هزار سال تحت تاثیر گالن بود. به شکلی می توان گفت که گالن اعتبارش را مدیون سیر بود.

او در جوانی پزشک چند گلادیاتور در یکی از شهرهای کوچک بود. در این شهر بود که با ابداع یک دارو جراحت های بسیاری از گلادیاتورها را مرهم نهاد و به شهرتی کم نظیر رسید. او آرد و سیر خرد شده را روی زخم در حال خونریزی می ریخت و بعد روی زخم را می بست و به روی پارچه، الکل آغشته به سیر می ریخت.

مرهم دیگری که از آن به همین منظور استفاده می کرد ترکیبی از سیر و دارویی گیاهی به نام مر و عسل بود. گالن در ضمن از سیر قبل و بعد از عمل جراحی برای ضدعفونی استفاده می کرد.

گالن معتقد بود که سیر درمان کننده همه دردهاست. اما او به خشکی دهان بعد از مصرف سیر اشاره داشت و توصیه نمود که قبل از مصرف سیر بهتر است آن را بپزند یا در آب بجوشانند تا عوارض جانبی ناخوشایندش از بین برود.

سفارش دیسکورایدس درباره سیر

دیس کورایدس از اهالی آنزاربا بدون شک بزرگترین گیاه پزشک یونان است. او هم در دنیای غرب و هم در جامعه طب عربی به «پدر داروخانه» مشهور است. او در قرن اول بعد از میلاد مسیح زندگی می کرد. در این زمان یونان تحت حاکمیت امپراطوری رم درآمده بود. او پزشک ارتش رم بود و پیوسته به سفر می رفت و فواید گیاهان را یادداشت می کرد.

نوشته های کورایدس از عینیتی منطقی برخوردار است. او برای سیر ارزش و اعتبار خاصی قایل بود. از جمله معتقد بود که سیر برای درمان گزیدگی ها مثل نیش زنبور، مار و عقرب از هر دارویی بهتر است. کورایدس سوای این ها، سیر را برای درمان هاری ناشی از گاز گزفتن سگ، درمان سرفه های مزمن، برای پاکسازی رگ ها مفید می دانست. او همچنین سیر را به همراه زیتون سیاه به عنوان یک داروی مدر و به همراه نمک و چربی برای ناراحتی های پوستی و در ضمن سیر را به همراه عسل برای از بین بردن خال و جذام  تاثیر گذار می دانست.

سفارش بقراط در مورد سیر

بقراط را «پدر طب» می شناسند و سوگند بقراطی که امروزه همه پزشکان قبل از شروع طبابت ادا می کنند، از نام او گرفته شده است. بقراط در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح زندگی می کرد. او بنیادی بر جای گذاشت که بعدها مبنای پزشکی غرب به مدت دو هزار سال قرار گرفت و امروزه نیز اساس پزشکی غربی را به خود اختصاص می دهد. بقراط سیر را برای درمان عفونت، جراحت، سرطان، جذام و مشکلات گوارشی پیشنهاد می کرد.

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

 

خواص غذایی و دارو شناختی

سیر سرشار از فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم است. همچنین مقدار کمی روی و ویتامین‌های  B 1, B 2, B 3 نیز دارد.

سیر یک آنتی‌بیوتیک طبیعی، ضد قارچ و ویروس قوی است. سیر حاوی پتاسیم و ژرمانیوم است، که موجب بهبود سلامتی می‌شوند. ژرمانیوم می‌تواند یون‌های مثبت را خنثی نماید و با تسهیل جریان خون سبب افزایش سطح انرژی بدن و رفع دردها و کوفتگی‌ها در بدن شود. به‌طور طبیعی تمامی سلول‌های بدن انسان دارای ژرمانیوم می‌باشند.

مهم‌ترین خواص سیر مربوط به آلیسین می‌باشد. آلیسین یک ترکیب روغنی، و با رنگ زرد روشن می‌باشد که عطر خاص سیر را به وجود می‌آورد. به آلیسین روغن سیر هم گفته می‌شود.

کلسترول بد یا همان LDL مخالف سیر است. سیر کلسترول و پلاک‌های چربی داخل عروق را کاهش می دهد. همان طور که می‌دانید این پلاک‌ها با تنگ گردن و سفت کردن دیواره عروق باعث کاهش جریان خون به بافت‌ها و افزایش فشارخون میشود.

افزایش کلسترول بد در بیشتر موارد در نهایت منجر به سکته خواهند شد. به همین خاطر است که پزشکان مصرف سیر را به بیماران قلبی و عروقی و نیز برای پیشگیری از این بیماری‌ها توصیه می‌کنند.

سیر توانایی ورزش کردن را افزایش و خستگی حاصل از آن را کاهش می‌دهد. روغن سیر توانایی ورزش را در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی افزایش می‌دهد. در یک بررسی انجام شده در سال ۲۰۰۵ دیده شد که اوج سرعت ضربان قلب در بیماران قلبی که به مدت ۶ هفته سیر مصرف کردند، تا ۱۲ درصد کاهش یافت.

از خواص فراوان سیر میتوان به این نکته هم اشاره کرد که از دست رفتن بافت استخوان در زنان را که به خاطر کاهش استروژن شروع می‌شود کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر، سیر حاوی مواد مغذی است که به عنوان واحدهای ساختمانی برای استخوان‌‌های سالم و مستحکم عمل می‌کنند.

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

خاصیت سیر برای سرماخوردگی

گفته می‌شود سیر به‌عنوان یک مکمل در بالا بردن عملکرد دستگاه ایمنی مؤثر است.

یک پژوهش بزرگ ۱۲ هفته‌ای نشان داد مصرف روزانه‌ی سیر به‌عنوان مکمل غذایی، تعداد گزارش‌های سرماخوردگی کسانی را که سیر مصرف کرده‌ بودند، در مقایسه با گروه کنترل پژوهش، ۶۳ درصد کاهش داد. همچنین مدت مشاهده‌ی علائم سرماخوردگی به‌طور متوسط در گروه کنترل پژوهش ۵ روز بود، اما در گروه مصرف‌کنندگان سیر به ۱.۵ روز رسید و کاهشی ۷۰ درصدی داشت.

پژوهش دیگری نشان داده‌است دوز بالای عصاره‌ی سیر می‌تواند تعداد روزهای ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را ۶۱ درصد کاهش دهد.

به‌طور خلاصه: سیر به‌عنوان یک مکمل غذایی به پیشگیری و کاهش وخامت آنفلوانزا و بهبود سرماخوردگی کمک می‌کند.

 کمک به داشتن عمر طولانی‌تر

اساسا اثبات خواص سیر روی طول عمر انسان‌ها امکان‌پذیر نیست، اما با توجه به اثرات مفید آن روی عوامل خطرزای مهم مانند فشار خون، منطقی است که سیر کمک‌تان می‌کند طول عمر بیش‌تری داشته‌ باشید. همچنین این واقعیت که سیر می‌تواند با بیماری‌های عفونی مبارزه کند، یکی دیگر از خواص سیر است. این بیماری‌ها علت‌های شایع مرگ هستند، به‌ویژه در افراد مسن یا آدم‌هایی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند.

بنابراین سیر اثرات مفید شناخته‌شده‌ای روی علت‌های شایع بیماری‌های مزمن دارد، بنابراین کاملا منطقی است که در داشتن عمر طولانی کمک‌‌تان می‌کند.

خواص سیر برای زنان

از دیگر خواص سیر می‌توان به جلوگیری از پیشرفت سرطان سینه اشاره کرد. دی‌آلیل دی‌سولفید موجود در سیر می‌تواند از طریق افزایش مرگ سلول‌های سرطانی و ممانعت از رشد آنها مانع از رشد تومورهای پستان در موش‌ها بشود (به‌ کمک پروتئین Bcl-2 و آنزیم کاسپاز).

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

بهترین زمان مصرف سیر

خوردن سیر با معده خالی ( ناشتا ) خواص بسیاری دارد. در صبح زمانی که معده‌تان خالی است باکتری‌ها مقاومت کمتری دارند؛ بنابراین مصرف سیر همچون یک آنتی بیوتیک آن‌ها را از پا در می‌آورد و باکتری‌ها نمی‌توانند از خود به خوبی دفاع کنند. همچنین مصرف سیر به صورت ناشتا باعث می‌شود مواد مغذی موجود در آن به راحتی و هرچه بیشتر جذب بدن شما شود. ارزش غذایی بالای سیر در صورت مصرف به صورت خام و صبح ناشتا یا با معده خالی بسیاری از مشکلات را رفع می‌کند و یا به تقویت سلامت می‌پردازد.

نکاتی درباره سیر

 • ۱) خوردن سیر مجاری تنفس و خون را پاک می‌کند و با این کار از شدت و زحمت تنگی نفس کاسته و گاهی موجب درمان آن می‌شود.
 • ۲) سیر برای درمان نسیان و فراموشی مفید است و موجب از بین رفتن کدورت ذهن می‌شود.
 • ۳) گذاشتن سیر پخته در طی چندین روز بر روی میخچه و زگیل باعث رفع آنها می‌شود.
 • ۴) مصرف محدود سیر در پایان دوران بارداری باعث افزایش وزن جنین می‌شود.
 • ۵) سیر برای افرادی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند، مفید است زیرا که منبع عالی ید است.
 • ۶) سیر برای سلامت قلب مفید است و با انواع بیماری‌های قلبی عروقی مقابله می‌کند.
 • ۷) آنتی اکسیدان قوی موجود سیر، رادیکال‌های آزاد را که باعث پیری و بیماری می‌شود خنثی می‌کند.
 • ۸) سیر با رقیق کردن خون مانع از لخته شدن خون می‌شود. در نتیجه احتمال بروز سکته را کاهش می‌دهد.
 • ۹) زیاده روی در مصرف سیر باعث سرگیجه، کاهش فشار خون، آلرژی مشود. همچنین در موارد نادر منجر به خونریزی می‌شود.
 • ۱۰) بوی سیر با جویدن کاهو، جعفری یا خوردن شیر، سیب یا عسل رفع می‌شود. همچنین گذاشتن مقداری چای خشک در دهان و قورت دادن آن باعث از بین رفتن بوی سیر می شود. به خاطر بوی بد سیر، او را رها نکنید.

سیر را چگونه مصرف کنیم

 • ممکن است این گیاه به صورت خام مصرف شود، اما طعم آن خیلی تند است و اکثر افراد معمولاً پخته شده آن به همراه غذا یا غذا‌های مختلف را ترجیح می‌دهند.
 • سیر را می‌توانید خرد کنید، تکه کنید یا حتی عصاره آن را مصرف کنید. آنزیم آلییناز موجود در آن برای سلامتی بسیار مفید است.
 • سیر هنگامی که در روغن زیتون تفت داده می‌شود، رایحه‌ای معطر و خوشبو می‌دهد. این می‌تواند ماده‌ای غذایی پایه برای سوپ‌ها و خورش‌ها باشد. سیر یکی از اصلی‌ترین مواد موجود در سس ماکارونی است.
 • این گیاه همچنین به عنوان یک ماده اساسی در خمیر دندان و دهانشویه استفاده می‌شود، زیرا به جلوگیری از پوسیدگی دندان و رشد باکتری‌های دهان کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد سیر ممکن است دستگاه گوارش را تحریک کند.

خواص “سیر” یک ماده غذایی فوق العاده و شگفت انگیز, مجله اینترنتی چارگوشه

 

همانطور که خواندیم، سیر فایده های فراوانی دارد. ما می توانیم با مصرف روزانه یا حداقل دو روز در میان یعنی ( هفته ای دو بار)  با مصرف سیر سلامتی خود را تضمین کنیم. همچنین میتوانیم با روش های ذکر شده از شرش بوی بد آن خلاص شویم و هنگام صحبت با دیگران نگران بوی بد آن نباشیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.

ممنون از همراهیتان

مطلب پیشنهادی

فواید عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

فواید عرق نعنا

فواید عرق نعنا عرق نعناع یکی از بهترین و مفیدترین عرقیات گیاهی موجود در طبیعت …