خانه تکانی به سبک مردانه!

خانه تکانی به سبک مردانه!

در فرهنگ ما شاید کمتر مردی پیدا می شود که انجام کارهای خانه را وظیفه خود هم بداند و به همسرش کمک کند.با توجه به  اجتماعی این مسئولیت بر عهده زنان گذاشته شده است. و حالا در این روزها زنان شاغل و خانه دار به یک چیز فکر می کنند و آن هم خانه تکانی عید است.

حالا که به روزهای اخر سال نزدیک میشویم و زمان خانه تکانی رسیده است،ایا مردان باید در خانه تکانی مشارکت کنند؟

خانه تکانی به سبک مردانه!

مدیریت کارهای خانه ،زنانه یا مردانه؟

طبق پزوهش ها ،تقریبا ۳۷ درصد از زنان بیش از هفت ساعت در هفته را فقط صرف تمیز کردن خانه می‌کنند، و بیش از ۵۹ درصد از مردان هنگامی که همسرشان برای انجام کارهای منزل از آن ها کمک می خواهد، تظاهر به نشنیدن می کنند!
با همه ی این تفاسیر در تمام کشور ها تفاوت هایی میان انواع کار هایی که مردان و زنان به انجام آن تمایل بیشتری نشان می دهند، وجود دارد.
در جامعه، مردم بر این باور هستند که مردان ترجیح می دهند کارهایی انجام بدهند که بیشتر به چشم می آید. مثل بیرون آوردن زباله، خرید مواد غذایی، تمیز کردن ماشین ظرفشویی و غیره. در حالیکه زنان به انجام دادن کارهای مهم تر و ریزه کاری ها مانند شستن لباس یا مرتب کردن کابینت ها علاقه نشان میدهند.

مسئولیت های مردانه

مردان در بیرون از خانه وظیفه سخت تامین معاش خانواده و فعالیت اقتصادی را بر عهده دارند. آنها باید بتوانند فکر کنند، تصمیم بگیرند و آینده نگری کنند و به مفهوم واقعی کلمه زندگی را مدیریت نمایند. این مسئولیت وظیفه خطیری است که هیچکس منکر آن نیست، اما موضوع دیگری نیز مطرح است، اینکه مردان از توانمندی های بدنی بیشتری نسبت به زنان برخوردارند و در برابر سختی ها و به خصوص کارهای فیزیکی قابلیت های بیشتری دارند. این روزها به علت مشکلات اقتصادی و سخت شدن تامین معاش خانواده بسیاری از زنان همانند همسرانشان در بیرون از خانه کار می کنند اما زمانی که بحث رسیدگی به امور خانه مطرح می شود کارها صرفاً زنانه محسوب میشود!

 

خانه تکانی به سبک مردانه!

چرا تقسیم کار خانگی در بین زنان و مردان معمولا وجود ندارد؟

  1. یکی از زوجین بیشتر از دیگری کار می کند.
  2. یک از آن ها به تمییز بودن حساسیت بیشتری دارد.
  3. یکی از آن ها فکر می کند کار مهم تری برای انجام دادن دارد.
  4. یکی از آن ها آشپزی می کند، و دیگری نظافت میکند.

 

تقسیم کار خانه در اسلام

در تقسیم وظایف خانه دغدغه اصلی باید هماهنگی و مشارکت باشد؛ نه اینکه کارها به صورت مساوی میان زن و مرد تقسیم شود

در مورد اهمیت کار کردن مرد در خانه و کمک کردن به همسر روایات و احادیثی وجود دارد.

امام علی (ع) میفرمایند: یک روز پیامبر وارد خانه ما شد، در آن موقع فاطمه در حال پخت غذا در کنار ظرفی بود و من برای او عدس ها را تمیز می کردم.

پیامبر فرمود: بشنو از من آن چیزی را که به امر پروردگارم می گویم. هیچ مردی نیست که در کارهای خانه به همسرش کمک کند مگر اینکه ثواب این کار او به اندازه هر تار مویی که بر بدنش روییده باشد و به اندازه یک سال عبادتی که همه روزهایش را روزه گرفته و شب هایش را برای عبادت شب زنده داری کرده باشد. خداوند به چنین کسی پاداشی می دهد که به پیامبران صابر خود مانند داوود، یعقوب و عیسی عطا کرده است.
ابالحسن! کسی که در کارهای خانه بدون هیچ گونه تکبر و سرکشی و دلتنگی به همسر خود کمک کند، خداوند متعال اسمش را در زمره شهیدان ثبت می کند و برای او به ازای هر روز و شبی در این کار پاداش حج و عمره می دهد و به ازای هر قطره عرقی که از بدنش جاری شود یک خانه در بهشت برایش منظور می کند. اباالحسن ! یک ساعت خدمت کردن به همسر در کارهای خانه بهتر از هزاران سال عبادت و هزار سال حج و هزار عمره و بهتر از آزادی هزار بنده در راه خدا و هزار جنگ در راه دین و عیادت از هزار بیمار و هزار نماز جمعه و هزار تشیع جنازه و سیر کردن هزار گرسنه و پوشاندن هزار برهنه و هزار اسب در راه خدا دادن و بهتر از هزار دینار به مستمندان صدقه دادن و بهتر از تلاوت تورات، انجیل و زبور و قرآن و بهتر از آزاد کردن هزار اسیر و بخشیدن هزار شتر به فقیران است. مرد خدمتکار به همسر از دنیا بیرون نمی رود مگر اینکه جایگاه خود را در بهشت ببیند. ابالحسن کسی که رویگردانی و تکبر نکند در خدمت به همسرش بدون حساب وارد بهشت شود.

خانه تکانی به سبک مردانه!

عشق و تقسیم کار

برای اینکه در خانه تقسیم کار عادلانه وجود داشته باشد، در ابتدا باید کلیشه های جنسیتی دور ریخته شود . اینکه ظرف شستن کار مردها نیست و یا جارو کشیدن کاری زنانه است، اعتقاداتی کاملاً بی معناست و بازمانده از گفتمان قدرت در جامعه ای است که جایگاه مرد خانواده را فقط در انجام کارهای بیرون از خانه می داند. در حالی که در شرع و سیره ائمه این مسئله مورد تایید قرار نگرفته است.
در تقسیم وظایف خانه دغدغه اصلی باید هماهنگی و مشارکت باشد؛ نه اینکه کارها به صورت مساوی میان زن و مرد تقسیم شود. زنهای ایرانی بنا بر مهر و عاطفه ای که نسبت به خانواده و همسرانشان دارند غالباً با جان و دل به کارها و امور خانه رسیدگی می کنند. اما در بعضی از ایام مانند روزهای تعطیل و ایام نوروز ، زمانهایی که بار کارهای خانه چند برابر می شود نیاز به همکاری و مشارکت همسرانشان دارند تا با این مشارکت عاشقانه به هیچ کدام فشاری طاقت فرسا وارد نشود.

 

خانه تکانی به سبک مردانه!

کمک های عید به سبک مردانه

مردان از قدرت بدنی بیشتری نسبت به زنان برخوردارند و در برابر سختی ها و به خصوص کارهای فیزیکی قابلیت های بیشتری دارند

خانه تکانی قبل از سال جدید کار بسیار پسندیده ای است. تمیز و مرتب شدن خانه علاوه بر نظافت و پاکیزگی باعث طراوت و شادابی روح تک تک اعضای خانواده خواهد شد.
کارهای خانه تکانی به علت اینکه در یک برهه زمانی خاص صورت می گیرد بسیار خسته کننده و طاقت فرسا است و در بسیاری از مواقع باعث وارد آمدن فشارهای روحی و جسمی بر زنان می شود. در این موقعیت است که حضور مرد خانه در کنار همسرش علاوه بر اینکه قوت قلبی برای او محسوب خواهد شد در به سر انجام رسیدن کارها بسیار موثر خواهد بود. در خانه تکانی های عیدانه به علت حجم سنگین کارها همچون ، جا به جایی لوازم خانه، پاک کردن شیشه پنجره ها و دیوار ها و شستن فرش ها … نیاز به حضور یک مرد کاملاً احساس می شود. در این جاست که مرد خانه حتی اگر اهل کار کردن در خانه نیست باید آستین ها را بالا بزند و مردانه پای خانه تکانی در کنار همسرش بایستد.

مطلب پیشنهادی

همسرداری و نکات همسرداری

همسرداری و نکات همسرداری   همسرداری مهارتی است که زن و شوهر با شناخت توانمندی‌ها …