حل مشکل Write Protected فلش مموری

میخواهیم به بررسی یکی از مشکلاتی که برای فلش مموری پیش می آید که دیگر نمی توانیم از آن فلش مموری استفاده کنیم بپردازیم. مشکل Write Protected که شاید با آن برخورد کرده باشید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کارت حافظه یا فلشتان دچار مشکل Write Protection شود؛ به این معنی که نمیتوانید اطلاعات درون فلش را بخوانید یا اطلاعات جدیدی به آن اضافه کنید. در واقع این اتفاق زمانی می افتد که فلش شما قفل شود و از اطلاعات محافظت کند.

به طور کلی کارت های حافظه و فلش ها میتوانند توسط سوییچی، درایو ها را قفل کنند و نوشتن را بر روی آن ممنوع کنند که در این شرایط مطالب موجود در فلش، قابل خواندن هستند. این سوییچ در واقع برای امنیت درایو و جلوگیری از حذف شدن تصادفی داده ها، طراحی شده است. اما در برخی موارد ممکن است در اثر شکستگی یا خراب شدن مموری و فلش مموری و یا حتی ویروس، سوییچ شود که مانع دسترسی به اطلاعات میشود و در این شرایط به مشکل بر میخورید؛ اما راه حل هایی وجود دارد که در این مطلب آموزش خواهیم داد.حل مشکل Write Protected فلش مموری

خارج کردن فلش مموری از حالت Write Protected

در پنجره ی Run ویندوز ( کلید میانبر  Win+R ) عبارت regedit را تایپ کنید و دکمه ی Enter را بزنید.

اکنون در پنجره ی باز شده ، مسیر زیر را دنبال کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

 

با دابل کلیک بر گزینه ی WriteProtect و وارد کردن عدد 0 در قسمت Value data ، فلش مموری شما از حالت WriteProtect خارج می شود.

حال سیستم خود را مجدد راه اندازی کنید و پس از اتصال فلش مموری خواهید دید که مشکل برطرف شده است.

حل مشکل Write Protected فلش مموری

StorageDevicePlicies

در صورتی که StorageDevicePolicies را در regedit پیدا نکردید، در فضای خالی آن، کلیک راست کنید و در منوی ظاهر شده در بخش New، گزینه ی Key را انتخاب کنید. سپس نام آن را به StorageDevicePolicies تغییر دهید. روی کلید جدید کلیک کنید و مجدداً در فضای خالی کلیک راست کرده و در قسمت New، گزینه ی DWORD را انتخاب کنید. مقدار آن را 0 کنید و نامش را به WriteProtect تغییر دهید. سیستم را ریست کنید و فلش را دوباره به سیستم متصل کنید. در صورتی که با این دو روش مشکلتان حل نشد؛ یک راه دیگر وجود دارد که میتوانید امتحان کنید.

حل مشکل Write Protected فلش مموری

Diskpart

در این مرحله باید فلش یا کارت حافظه را به سیستم متصل کنید و cmd را باز کنید و دستورات زیر را در آن وارد کنید. دقت داشته باشید که از حساب کاربری Administrator وارد شوید.

نکته: پس از تایپ هر خط، اینتر بزنید.

  • diskpart
  • list disk
  • select disk x (where x is the number of your non-working drive – use the capacity to work out which one it is)
  • attributes disk clear readonly
  • clean
  • create partition primary
  • format fs=fat32  (you can swap fat32 for ntfs if you only need to use the drive with Windows computers)
  • exit

حل مشکل Write Protected فلش مموری

بررسی فلش مموری از طریق منوی اجرای دستورات (CMD)

ابتدا کلید های ترکیبی Windows + R را بفشارید تا پنجره ران سیستم عامل نمایان شود.

در پنجره ران دستور cmd را تایپ کنید.

پس از مشاهده منوی اجرای دستورات سیستم عامل دستور chkdsk X:/F را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید. (به جای حرف X نیز درایو منتسب به فلش مموری توسط ویندوز را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر درایو فلش مموری L می باشد دستور باید به صورت chkdsk L:/F تایپ شود).

این روش در حقیقت فلش مموری یا حافظه SD را بررسی کرده و تمامی مشکلات آن نظیر قفل مذکور را نیز به صورت خودکار رفع می کند.

استفاده از نرم افزار

ابتدا نرم افزار مقابل را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید. بر روی فایل Start کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. نرم افزار به صورت خودکار فلش مموری متصل به درگاه USB را شناسایی کرده و اقدام به فرمت آن می کند. ذکر این نکته ضروری است که نرم افزار فوق به صورت خودکار اقدام به فرمت تمامی فلش مموری های متصل به درگاه های USB می کند. اگر فلش مموری دیگری به کامپیوتر متصل است ابتدا آن را خارج کرده و تنها فلش مموری مشکل دار را به کامپیوتر متصل کنید (دانلود نرم افزار HS2.0 Utility LFormat Tool).

بسیاری از کمپانی های سازنده فلش مموری ها و دستگاه های ذخیره سازی قابل حمل نرم افزاری را در جهت فرمت فلش مموری های ساخته خود عرضه می کنند. نرم افزار های عرضه شده از جانب کمپانی های مختلف تنها فریمور سخت افزار های تولید شده به دست خود را شناسایی کرده و از شناسایی سخت افزار های دیگر عاجر هستند.

نرم افزار مخصوص فلش مموری خود را با توجه به کمپانی سازنده آن از جدول زیر دانلود کرده و سخت افزار خود را فرمت کنید. ذکر این نکته ضروری است که برخی از نرم افزارها به جای شناسایی فریمور، تراشه حافظه به کار رفته در فلش مموری را شناسایی می کنند. به عنوان مثال نرم افزار عرضه شده به دست کمپانی سیلیکون پاور برخی از فلش مموری های فیلیپس را نیز شناسایی کرده و اقدام به فرمت آنها می کند.

کمپانی سازندهلینک دانلود
Silicon PowerDownload
(Hewlett Packed (HPDownload
PatriotDownload
ApacerDownload
TranscendDownload
PNYDownload
AdataLink

نرم افزار کمپانی Adata به صورت آنلاین می باشد. همانطور که پیشتر گفته شد برخی نرم افزارها تراشه قرار گرفته در دل فلش مموری را شناسایی کرده و اقدام به فرمت آن می کنند. اگر فلش مموری Adata شما از لینک قرار گرفته در جدول تعمیر نشد از نرم افزار های کمپانی های دیگر استفاده کنید.

فرمت سطح پایین فلش مموری از طریق Safe Mode

ابتدا فلش مموری را به یکی از درگاه های USB متصل کرده و سپس کامپیوتر را ریستارت کنید.

در مراحل POST چندین مرتبه کلید F8 را بفشارید تا منوی انتخاب حالت های مختلف ویندوز نمایان شود.

گزینه Safe Mode with Command Prompt را انتخاب کرده و صبر کنید تا ویندوز بوت شود.

پس از بوت شدن کامل ویندوز دستور C:\Windows\System32>X را تایپ کرده و کلید اینترنت را بفشارید. (به جای حرف X نیز نام درایو منتسب به فلش مموری را تایپ کنید.)

دستور X:\>Format X را تایپ کرده و کلید اینترنت را بفشارید. (مجددآ به جای حرف X نیز نام درایو منتسب به فلش مموری را تایپ کنید.)

اگر پس از تایپ دستور فوق پیغامی در خصوص تایید آن ظاهر شد کلید Y را بفشارید.

منتظر بمانید تا مراحل به اتمام برسند. فلش مموری شما در این روش به صورت سطح پایین (Low Level) فرمت شده و امکان بازیابی اطلاعات آن در آینده نیز ممکن نیست یا احتمال بازیابی آنها بسیار پایین است، بنابراین از تمامی اطلاعات موجود در فلش مموری خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

مطلب پیشنهادی

ویژگی ورژن جدید تلگرام اصلی خاصیت پوشه سازی و آمار کانال ها

ویژگی ورژن جدید تلگرام اصلی خاصیت پوشه سازی و آمار کانال ها کسب و کار …