حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

حساسیت فصلی و تشخیص و درمـان آن:

حساسیت فصلی یک نوع بیماری است که در بعضی از فصول سال ایجاد می شود و افراد مبتلا بسیار رنج می برند و نمی توانند از طبیعت لذت ببرند زیرا درگیر درمـان حساسیت خود هستند. از علائم این بیماری می تـوانیم به آبـریزش بـینی، گـرفتگی بیـنی، سرفـه خـلط دار، عـطسه، گـرفتگی گـوش و… اشاره کنیم. همچنین باید بدانیم از شایـع ترین عـوامل حساسیـت، گـرده هایی هستـند که از گرده افـشانی گیـاهانی مانـند: درختـان، عـلف ها و چـمن ها که بـا باد گـرده افـشانی می کنـند، نـاشی می شوند.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

علائم حساسیت فصلی چیست؟

عـلائم حـساسیت‌ فـصلی:

طیف وسیعی از علائم حساسیت‌‌های فصلی، عبارتند از:

 • عطسه
 • آب‌ریزش یا گرفتگی بینی
 • آب‌ریزش یا خارش چشم
 • التهاب سینوس‌ها، گلو و یا کانال‌های گوش
 • گرفتگی گوش
 • ترشحات پشت بینی
 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • سرفه

تعدادی از افرادی که مبتلا به تب یونجه یا حساسیت هـستند، آسـم هم دارنـد. اگر شما هم مبتلا به هر دوی این موارد هستید، آلرژن‌های فصلی شما امکان دارد موجب حمله‌ی آسم بشود.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

علت حساسیت فصلی چیست؟

علت‌ حساسیت‌ فصلی:

نـام تب یونجه از آنـجا گرفته شده است کـه تعدادی از افـراد در زمـان تـاریخی بـرداشت یونجه یـعنی در ماه‌های فـصل تـابستان علـائم حساسیـت را دارند. وقـتی سیـستم ایمـنی بدن‌ تان، مـواد موجود در هوا را که معـمولا بی‌خطر هستـند، خطـرناک تـشخیص می‌دهد، تب یونجه روی خواهد داد و با ترشح هـیستامین و مواد شیـمیایی دیگر در جـریان خون، به این مواد بی‌ضرر واکـنش نشان می‌دهد. این مـواد شیمیایی، علائم یک واکنش آلـرژیک را ایجاد می‌کنند. عوامل ایجادکننده‌ی تب یونجه در فصول مختلف سال با هم فرق می‌کنند.

بهار
درخت‌ها عامل بیشتر حساسیت‌‌های بهاری هستند. درخت توس یکی از متداول‌ترین عوامل در نواحی شمالی است که افراد زیادی نسبت به گرده‌های آن واکنش نشان می‌دهند. سایر درخت‌های حساسیت‌زا در آمریکای شمالی شامل سرو، توسکا، شاه بلوط، بید و صنوبر می‌شود.

تابستان
همان‌طور که گفته شد حساسیت‌ را به این دلیل تب یونجه هم می‌نامند که افراد زیادی علائم حساسیت را در فصل تابستان که در تاریخ فصل برداشت یونجه است تجربه می‌کنند. عامل اصلی حساسیت فصل تابستان، علف‌هایی چون تلخه و دم‌گربه‌ای چمن‌زار و یک سری علف‌های هرز خاصی هستند. بنا به گزارش مؤسسه‌ی آسم و آلـرژی آمریکا، علف‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد تب یونجه‌اند.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

حساسیت و آبریزش بینی

پاییز
پاییز فصل کهنه‌واش است که به آن آمبروسیا (Ambrosia) نیز می‌گویند. بیش از ۴۰ گونه از گیاه کهنه‌واش در دنیا وجود دارد که بیشتر آنها در نواحی معتدل آمریکای شمالی و جنوبی رشد می‌کنند. کهنه‌واش‌ها گیاهان مخربی هستند که به‌سختی می‌توان کنترل‌شان کرد. گرده‌ی این گیاه، آلرژن بسیار متداولی است و علائم حساسیت به کهنه‌واش می‌تواند شدید باشد. سایر گیاهانی که در پاییز گرده‌افشانی می‌کنند، گزنه، برنجاسف (mugwort)، ترشک، سلمه تره (fat hens) و بارهنگ هستند.

زمستان
در فصل زمستان، بیشتر آلرژن‌های بیرون خانه، به خواب زمستانی می‌روند، در نتیجه سرد شدن هوا برای بسیاری از افرادی که حساسیت دارند، آرامش و آسودگی به همراه دارد. اما همین سرمای هوا باعث می‌شود زمان بیشتری در داخل خانه سپری شود. اگر حساسیت فصلی دارید ممکن است به آلرژن‌های داخل خانه مانند کَپَک، موی حیوانات خانگی، هیره‌ و یا سوسک حمام واکنش نشان دهید.

آلرژن‌های داخل فضای بسته را راحت‌تر از آلرژن‌های بیرون می‌توانید از محیط‌ اطراف‌تان حذف کنید. برای اینکه خانه‌تان را از آلرژن‌های رایج پاک کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • حداقل یک‌بار در هفته، روتختی و ملافه خود را در آب بسیار گرم شست‌وشو دهید.
 • روی تخت، بالش و لحاف‌تان را با کاورهای ضدآلـرژی بپوشانید.
 • در خانه فرش و قالی نیندازید و از مبلمان تشک‌دوزی شده استفاده نکنید.
 • اسباب‌بازی‌های اضافی و خرد و ریزها را از اتاق کودک خارج کنید.
 • نشتی شیرآلات را بگیرید و جاهای رطوبت‌زده را بازسازی کنید تا گسترش پیدا نکرده و کَپَک نزند.
 • وسایلی را که امکان کَپَک‌زدگی دارند تمیز کنید مانند رطوبت‌سازها، کولرهای آبی، تصفیه‌کننده‌های هوا و یخچال.
 • برای کاهش رطوبت اضافی از دستگاه رطوبت‌گیر استفاده کنید.
 • حساسیت فصلی از کجا می‌آید

حساسیت در زمانی بروز می‌کند که سیستم بدن به‌طور اشتباه در برابر ماده‌ای که به نام آلرژن شناخته می‌شود و چندان خطرناک هم نیست، از خود دفاع می‌کند. در حالت طبیعی سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری و ویروس دست به کار می‌شود. در مواردی که آلـرژی ایجاد می‌شود، هر زمان که ماده حساسیت‌زا ظاهر شود، سیستم بدن شروع به کار و جنگ می‌کند. در برخی موارد این ماده حساسیت‌زا می‌تواند دانه گرده و قارچ باشد. درست در همین نقطه است که درمـان سرفه آلـرژیک، درمـان آلـرژی بینی و به‌طور کلی درمـان کیپ شدن بینی و دیگر علائم به یک دغدغه تبدیل می‌گردد.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

تشخیص حساسیت فصلی به چه صورت است؟

تشخیص حساسیت‌ فصلی:

معمولا تشخیص تب یونجه از تشخیص سایر حساسیت‌ها ساده‌تر است. اگر علائمی داشته باشید که فقط در زمان‌های خاصی از سال روی می‌دهند، علامتی است که نشان می‌دهد شما حساسیت فصلی دارید. احتمالا پزشک‌تان گوش‌ها، بینی و گلوی‌تان را معاینه و بررسی می‌کند تا حساسیت‌تان را تشخیص بدهد.

معمولا نیازی به تست حساسیت نیست. درمـانی که برای انواع حساسیت‌‌ها تجویز می‌شود، معمولا یکسان است و فرقی نمی‌کند چه نوع حساسیتی داشته باشید.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

درمان حساسیت فصلی

درمـان حساسیت‌ فصلی:

بهترین دارو برای تب یونجه و حساسیت‌‌های مربوط به تمام فصول، پرهیز است. داروهایی نیز برای درمـان حساسیت فصلی وجود دارد. بعضی از افراد ممکن است درمـان‌های جایگزین را در پیش بگیرند.

استفاده از آنتی هیستامین مانند قرص سیتریزین برای درمـان حساسیت فصلی

اگر برای درمـان آلـرژی و رهایی از این روزهای آزاردهنده به دکتر مراجعه کنید، اولین مرحله درمـان را آغاز کرده‌اید. قرص سیتریزین، لوراتادین، آنتی هیستامین دکونژستانت و انواع دیگر قرص آنتی هیستامین که به نام‌های مختلف در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، از معروف‌ترین نجات‌دهنده‌های شیمیایی حساسیت فصلی هستند. این داروها در زمان موعد یکی از حیاتی‌ترین وسایل شخصی افراد دارای آلـرژی هستند که شاید حتی از بسیاری وسایل شخصی دیگر ضروری‌تر باشد.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

عادات غذایی مناسب برای درمان حساسیت فصلی

عادات غذایی مناسب برای درمـان حساسیت فصلی:

مسلماً پزشک برای رفع مشکل حاد شما استفاده از دارو را پیشنهاد می‌کند، ولی می‌توانید بعد از آنکه کمی از شرایط اضطراری خارج شدید، توجه بیشتری به تغذیه خود داشته باشید. یکی از روش‌های درمـان حساسیت فصلی مصرف مواد خوراکی و میوه‌هایی است که برای کاهش حساسیت فصلی اثرگذار هستند.

رژیم غذایی سالم برای کمتر شدن علائم حساسیت بیشتر امگا ۳ بخورید:

امگا ۳ یک اسید چرب است و در مواد غذایی مانند ماهی، تخم مرغ، گردو، روغـن آفتابگردان، تخم کدو، تخم کتان، کنجد و فندق وجود دارد. امگا ۳ به اندازه‌ای مفید است که مصرف آن در هر سنی پیشنهاد می‌شود و از آنجایی که دارای خصوصیات ضدالتهابی نیز هست، برای افراد دارای آلـرژی فصلی باید به طور جدی‌تری مصرف شود. می‌توانید قرص روغـن ماهی را هم به‌صورت آزاد ولی به میزان مشخص مصرف کنید.

از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید:

ماست و برخی دیگر از مواد خوراکی دارای باکتری پروبیوتیک هستند که موجب حفاظت از میکروبیوم روده می‌شود. این ماده ضد التهاب است و می‌تواند برای درمـان حساسیت فصلی تأثیر مثبتی داشته باشد. در بعضی موارد، بروز علائم حساسیت ها به دلیل عدم تعادل در سیستم ایمنی بدن است. نقص سیستم ایمنی باعث می شود تا واکنش بدن به آلرژن هایی مانند آلودگی هوا، گرد و غبار و گرده ها شدید باشد.

مواد و خوراکی های پروبیوتیک با اضافه کردن باکتری های مفید برای دستگاه گوارش باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. بهترین منبع خوراکی برای پروبیوتیک ها، غذاهای تخمیری هستند. امروزه در کشورمان نیز محصولات پروبیوتیک از جمله ماست پروبیوتیک عرضه شده است که علاوه بر طعم دلپذیرتر، باعث سلامت سیستم ایمنی بدن و درمـان علائم حساسیت فصلی می شود.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

درمان های خانگی برای حساسیت فصلی

درمـان خانگی آلـرژی:

شـستشوی بـینی با محلول سـالین (محلول آب و نمک)

در سال ۲۰۱۲ مطالعات نشان داد که شستشوی بینی با مـحلول آب و نـمک در کـودکان و بـزرگسالان مبـتلا به رینیـت آلـرژی کـه اغـلب بـه عنـوان تـب یـونجه شنـاخته می‌شود اثـرات مثـبت دارد.

فیـلتر هپا (HEPA)

با کـار گـذاشتن فیلـتر هـپا یا فیـلتر ذرات با کـارایی بالا ( HEPA ) در خانـه می‌توانید از شـر گـرد و غـبار، گـرده، مـو و پر حیـوانات خـانگی کـه مـوجب بوجود آمـدن آلـرژی در خانـه می شـوند، خـلاص شـوید.

باتربور

در یک بررسـی در سال ۲۰۰۳ ، مـشخص شد که باتربور کـه همـچنین به عنـوان “پتاسیت هیبریدوس” نیز شـناخته می‌شود می‌تواند به انـدازه آنتی هیستامـین‌های خوراکی بـرای خارش چـشم موثر باشد.

بـروملین

بـروملین آنـزیمی است که در مـیوه‌های پـاپـایـا و آنـانـاس یـافت می‌شـود. پـزشکان طب گـیاهی معتـقدند که بـروملین در بـهبود تـنفس و کاهـش تورم بـسیار موثر اسـت.

طب سوزنی

در سال ۲۰۱۵ یک بررسی مطالعات نـشان داد که طب سوزنـی نتـایج مـثبتی برای هر دو آلـرژیک ریـنیت دائمی و آلـرژی‌های فصلی داشتـه است.

پروبیوتیک ها

در سال ۲۰۱۵، یک بررسی مطالعات نشان داد که پـروبـیوتیک‌ها می‌توانند به بـهبود علائم آلـرژی کمک کنند.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

عسل برای درمان حساسیت

عسل

اگرچه هـیچ شواهد علمی برای اثبـات این موضوع وجود ندارد، اما یک تئوری مـحبوب خوردن عسل محلی را برای درمـان آلـرژی پیشنهاد می‌دهد. طبق این نظریه، اگر شما به گرده‌های اطراف خانه خود حساسیت دارید، خوردن عسل محلی که زنـبور‌ها از همان گرده‌های محلی برای درست کـردن عسل خود استفاده می‌کنند، می‌تواند حساسیت شما به آن گرده‌ها را در طول زمان پایین بیاورد.

تهویه هوا و رطوبت سنج

با حذف رطوبت از هوا، تـهویه هوا و رطوبت سنج‌ها می‌توانید رشد کپک و قـارچ‌هایی که منجر به آلـرژی می‌شـوند را محدود کنید.

اسپیرولینا

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که اسپیرولیـنا – یک جلبک سـبز آبی رنگ – می‌تواند در برابر حسـاسیت‌ها اثرات محافظـتی ضد آلـرژی داشته باشد.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

گزنه مفید در درمان حساسیت

گیاه گزنه
پزشکان طب گیاهی و طبیعی، درمـان طبیعی با گیاه گزنه را به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی برای کمک به درمـان آلـرژی پیشنهاد می‌کنند.

کوسترین
کوستـرین ترکیب فـلاونولی است که در بیشتر مـیوه‌ها، سبزیجات، برگ‌ها و دانه‌ها یافت می‌شود. کوسترین یکی از محبوب ترین درمـان‌های طبیعی است که بسیاری معتقدند می‌تواند آزاد شدن هیستامین‌ها را تثبیت کند و به کنترل علائم آلـرژی کمک کند.

ویتامین C

پزشکان طب گیاهی پیشنهاد می‌دهند که مصرف ۲۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز سطح هیستامین بدن را کاهش می‌دهد.

اسانس طبیعی نعناع

یک مطالعه در سال ۱۹۹۸ نشـان داد که درمـان با روغـن نعناع دارای اثرات ضد التهابی کافی برای کاهش علائم آسم برونشیت و رینیت آلـرژیک است. برای درمـان، می‌توان این روغـن را در هوا پخش کرد اما برای درمـان موضعی باید با یک روغ حامل رقیق شود.

اسانس طبیعی اکالیپتوس
طرفداران طب طبیعی، استفاده از روغـن اکالیـپتوس را به عنوان یک عامل آنتـی باکتریال و برطرف کننده آلـرژی های فصلی پیشنهاد می‌کنند.

روغـن کندر

روغـن کندر به درمـان آلـرژی‌های چند ساله رینیت کمک می‌کند. شما می‌توانید آن را در یک روغـن حامل رقیق کنید و بر پشت گوش‌های خود اعمال کنید یا بر روی هوای خانه پراکنده کنید.

حساسیت فصلی و تشخیص و درمان آن

داروهای خانگی ضدآلرژی

هشدارها هنگام استفاده از داروهای خانگی ضد آلـرژی
برای درمـان واکنش‌های شدیـد آلـرژی یا آنـافیلاکسی (یک واکنش آلـرژیک جدی و نـاگهان ) از داروهای خانـگی استفاده نکنید. عـلائم این نوع آلـرژی‌های شدید عـبارتند از:

 • مشکل تنـفس
 • تنگی ریـه‌ها
 • درد قـفسه سینه
 • تغییـرات فشار خون
 • سرگـیجه
 • از حـال رفتن
 • کهـیر
 • استـفراغ

اگر شـما چنین علائمی را احـساس کردید، به سرعت نزدیـک پزشـک بروید. آنافیـلاکسیس در برخی موارد مـی‌تواند منجر به مرگ شخـص شود. همچنـین استفاده از روغـن‌هایی که در بالا گفته شد بدون خطر نیست، زیرا اداره غـذا و دارو بر کیفیت و بسته بندی چنین روغـن‌هایی کمتر نـظارت می‌کند. بنابـراین هنگام خریـد از کیـفیت و طبیعی بودن روغـن‌ها اطمـینان حاصـل کنید. اگر شـما مستـعد ابـتلا به آلـرژی هستید، هنگـام استـفاده از روغـن‌ها ابتدا مقـداری روغـن را بر روی پـوست ساعد خـود بمالید. اگر بدن شما تا ۲۴ سـاعت آینده به این روغـن واکنش نشـان نداد، سـپس می‌توانـید از آن استـفاده کنید.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …