جینسنگ (Ginseng) چیست و چه فایده ای دارد

جینسنگ (Ginseng) چیست و چه فایده ای دارد؟

جینسنگ (Ginseng) نامی است عمومی برای هر یک از ۱۱ گونه گیاهان همیشه سبز از سرده پاناکس از خانواده آرالیاسیه. ویژگی تمام این گیاهان آن است که حاوی نوعی گلیکوزید استروئیدی به نام جینسنوزاید هستند. جینسینوزاید با نام علمی Saponins Tri pterpenoid و در برخی مواقع نیز با نام panaxoside در ریشه جینسنگ شناخته می‌شود.

جینسنگ قرن ها در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه کوتاه آهسته و پر رشد که دارای ریشه های گوشتی است، بسته به مدت زمان رشد آن، می تواند به سه روش طبقه بندی شود: تازه یا شیرین، سفید یا قرمز. جینسنگ تازه قبل از ۴ سال برداشت می شود، در حالی که جینسنگ سفید بین ۴-۶ سال برداشت می شود و جینسنگ قرمز بعد از ۶ یا بیشتر سال برداشت می شود.

انواع جینسنگ (Ginseng)

انواع زیادی از این گیاه وجود دارد، اما محبوب ترین آنها جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسنگ آسیایی (جینسنگ Panax) است. جینسنگ آمریکایی و آسیایی در غلظت ترکیبات فعال و اثرات آن بر بدن متفاوت است. اعتقاد بر این است که جینسنگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش کار می کند، در حالی که انواع آسیا دارای یک اثر تقویت کننده است.

جینسنگ حاوی دو ترکیب مهم است: جینسنوزیدها و جینتونین. این ترکیبات مکمل یکدیگر برای تأمین مزایای سلامتی هستند.

جینسنگ (Ginseng) چیست و چه فایده ای دارد

جینسنگ (Ginseng)

هفت فایده و مزیت جینسنگ (Ginseng)

۱٫ آنتی اکسیدان قوی که می تواند التهاب را کاهش دهد. جینسنگ خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی دارد.

برخی از مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که عصاره جینسنگ و ترکیبات جینسنوزید می توانند التهاب را مهار کرده و ظرفیت آنتی اکسیدان را در سلولها افزایش دهند. به عنوان مثال، یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که عصاره جینسنگ قرمز کره ای باعث کاهش التهاب و بهبود فعالیت آنتی اکسیدانی سلول های پوستی از افراد مبتلا به اگزما می شود.

در آزمایشات مختلفی نشان داده شده است که جینسنگ به کاهش نشانگرهای التهابی کمک کرده و در مقابل استرس اکسیداتیو محافظت می کند.

۲٫ باعث بهبود عملکرد مغز می شود.

جینسنگ می تواند به بهبود عملکردهای مغز مانند حافظه، رفتار و خلق و خو کمک کند. برخی از مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان می دهد که اجزای موجود در جینسنگ، مانند جینسنوزیدها و ترکیب K می توانند از مغز در برابر صدمات ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند. در یک مطالعه ۳۰ فرد سالم را که به مدت چهار هفته ۲۰۰ میلی گرم جینسنگ Panax مصرف می کردند، دنبال کردند. در پایان مطالعه، آنها بهبودی در سلامت روان، عملکرد اجتماعی و خلق و خوی نشان دادند.

در آزمایشات مختلف نشان داده شده است که جینسنگ در افراد سالم و افراد مبتلا به آلزایمر باعث عملکردهای ذهنی، احساس آرامش و خلق و خو بهره می شود.

۳٫ می تواند عملکرد نعوظ را بهبود ببخشد.

تحقیقات نشان داده است که جینسنگ می تواند جایگزین مفیدی برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد. به نظر می رسد که ترکیبات موجود در آن ممکن است در برابر استرس اکسیداتیو رگ های خونی و بافت های آلت تناسلی محافظت کرده و به بازگرداندن عملکرد طبیعی کمک می کند.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که جینسنگ ممکن است تولید اکسید نیتریک را تشدید کند، ترکیبی که باعث بهبود آرامش عضلات در آلت تناسلی مرد می شود و گردش خون را افزایش می دهد.  یک مطالعه نشان داد که مردان تحت درمان با جینسنگ قرمز کره ای، ۶۰٪ از علائم ED  بیشتر در مقایسه با ۳۰٪ از داورهای تولید شده برای درمان بهبود یافته اند.

در نتیجه جینسنگ با کاهش استرس اکسیداتیو در بافت ها و افزایش جریان خون در عضلات آلت تناسلی، ممکن است علائم عملکرد نعوظ را بهبود بخشد.

جینسنگ (Ginseng) چیست و چه فایده ای دارد

جینسنگ (Ginseng)

۴- سیستم ایمنی را تقویت می کند.

جینسنگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. برخی مطالعات که به بررسی تأثیرات آن بر سیستم ایمنی بدن می پردازد، بر بیماران سرطانی که تحت عمل جراحی یا معالجه شیمی درمانی قرار گرفته اند، متمرکز شده اند.

یک مطالعه ۳۹ نفر را که در حال بهبودی از عمل جراحی سرطان معده بودند، دنبال کرده  و روزانه ۵،۴۰۰ میلی گرم جینسنگ به مدت دو سال تحت درمان قرار گرفتند. جالب اینجاست که این افراد در عملکردهای سیستم ایمنی و عود کمتری از علائم بهبود قابل توجهی داشتند. به نظر می رسد عصاره جینسنگ می تواند اثر واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند آنفولانزا را نیز تقویت کند .

حتی اگر این مطالعات نشانگر پیشرفت در نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان باشد، تحقیقات بیشتری برای اثبات اثربخشی جینسنگ در تقویت مقاومت در برابر عفونتها در افراد سالم مورد نیاز است.

درنتیجه جینسنگ می تواند سیستم ایمنی بدن را در مبتلایان به سرطان تقویت کرده و حتی اثرات واکسیناسیون خاصی را نیز تقویت کند.

۵- ممکن است مزایای بالقوه ای در برابر سرطان داشته باشد

جینسنگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطانها مفید باشد. نشان داده شده است که جینسنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک می کنند و از آنتی اکسیدان محافظت می کنند. چرخه سلولی فرایندی است که سلولها بطور طبیعی رشد و تقسیم می شوند. جینسنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیر طبیعی سلول از این چرخه سود ببرند.

بررسی چندین مطالعه نتیجه گرفت که افرادی که جینسنگ مصرف می کنند، احتمال ابتلا به سرطان ۱۶٪ کمتر دارند. علاوه بر این، یک مطالعه مشاهده ای نشان داده است که افرادی که جینسنگ مصرف می کنند، احتمال ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند لب، دهان، مری، معده، روده بزرگ، کبد و ریه را نسبت به افرادی که آن را مصرف نمی کنند، کمتر دارند. جینسنگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی، کاهش عوارض جانبی و تقویت اثر برخی داروهای درمانی کمک کند.

در نتیجه به نظر می رسد جینسنوزیدهای موجود در جینسنگ التهاب را تنظیم می کنند، از آنتی اکسیدان ها محافظت می کنند و سلامت سلول ها را حفظ می کنند، این می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان کمک کند. با این وجود تحقیقات بیشتری لازم است.

جینسنگ (Ginseng) چیست و چه فایده ای دارد

جینسنگ (Ginseng)

۶٫ می تواند با خستگی و افزایش سطح انرژی مبارزه کند.

نشان داده شده است که جینسنگ به مبارزه با خستگی و ترویج انرژی کمک می کند. مطالعات مختلف حیوانات برخی از اجزای موجود در جینسنگ، مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو پایین و تولید انرژی بیشتر در سلول ها مرتبط کرده است، که می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند.

یک مطالعه چهار هفته ای به بررسی اثرات دادن ۱ یا ۲ گرم جینسنگ Panax یا دارونما به ۹۰ نفر مبتلا به خستگی مزمن پرداخت. به جینسنگ Panax ، خستگی جسمی و روانی و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو نسبت به افرادی که دارو مصرف می کنند، کاهش یافته است. علاوه بر این، بررسی بیش از ۱۵۵ مطالعه نشان داد که مکمل های جینسنگ نه تنها به کاهش خستگی بلکه به افزایش فعالیت بدنی نیز کمک می کند.

در نتیجه جینسنگ با کاهش آسیب اکسیداتیو و افزایش تولید انرژی در سلول ها می تواند به مبارزه با خستگی و افزایش فعالیت بدنی کمک کند.

۷٫ می تواند قند خون را پایین بیاورد

به نظر می رسد جینسنگ در کنترل قند خون در افراد مبتلا به و بدون دیابت مفید است. نشان داده شده است که جینسنگ آمریکایی و آسیایی عملکرد سلولهای لوزالمعده را بهبود می بخشد، تولید انسولین را تقویت می کند و میزان جذب قند خون در بافتها را افزایش می دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که عصاره جینسنگ با ارائه حفاظت آنتی اکسیدانی که باعث کاهش رادیکالهای آزاد در سلول های مبتلایان به دیابت می شود، کمک می کند.

در یک مطالعه ، اثرات ۶ گرم جینسنگ قرمز کره ای به همراه داروهای ضد دیابتی معمول یا رژیم غذایی، در ۱۹ نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ بررسی شده است. جالب اینجاست که آنها در طول مطالعه ۱۲ هفته توانستند کنترل قند خون خوبی را حفظ کنند. آنها همچنین ۱۱ درصد در میزان قند خون، کاهش ۳۸ درصدی انسولین ناشتا و ۳۳ درصد افزایش حساسیت به انسولین داشتند.

جینسنگ (Ginseng) چگونه مصرف می شود؟

ریشه جینسنگ به روش های مختلفی قابل مصرف است. می توان آن را به صورت خام میل کرد یا می توانید آن را به آرامی بخار بزنید تا نرم شود.

برای تهیه یک چای نیز می توان آن را در آب جوش داد. برای این کار کافیست آب گرم را به جینسنگ تازه خرد شده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه آن را دم بکشد.

جینسنگ را می توان به دستور العمل های مختلفی مانند سوپ ها هم بزنید و عصاره را می توان در فرم های پودر، قرص، کپسول و روغن یافت.

میزان مصرف جینسنگ (Ginseng)

میزان مصرف شما بستگی به شرایطی دارد که می خواهید بهبود پیدا کنید. به طور کلی، دوز روزانه ۱-۲ گرم ریشه جینسنگ خام یا ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم عصاره پیشنهاد می شود. بهتر است که با دوزهای کمتری شروع شود و با گذشت زمان افزایش یابد.

به دنبال یک عصاره جینسنگ استاندارد باشید که حاوی ۲-۳٪ جینسنوزیدها باشد و قبل از غذا آن را مصرف کنید تا جذب را افزایش داده و از مزایای آن بهره مند شوید.

اثرات و عوارض جینسینگ (Ginseng)

طبق تحقیقات ، جینسنگ به نظر بی خطر است و نباید عوارض جانبی جدی ایجاد کند. با این حال، افرادی که داروهای دیابت مصرف می کنند باید هنگام استفاده از جینسنگ میزان قند خون خود را از نزدیک کنترل کنند تا اطمینان حاصل شود که این میزان خیلی پایین نمی رود.

علاوه بر این، جینسنگ ممکن است اثر داروهای ضد انعقادی را کاهش دهد.به همین دلایل قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

توجه داشته باشید که به دلیل عدم انجام مطالعات ایمنی، جینسنگ برای کودکان یا زنانی که باردار هستند یا شیر می خورند توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

  • جینسنگ یک مکمل گیاهی است که قرن هاست که در طب چینی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای برخی از سرطان ها فایده ای دارد.
  • علاوه بر این، جینسنگ می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، عملکرد مغز را تقویت کند، با خستگی مبارزه کند و علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.
  • جینسنگ را می توان بخارپز خام یا ملایم مصرف کرد. همچنین می توانید به راحتی از طریق عصاره، کپسول یا فرم پودر آن به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
  • این که آیا شما می خواهید یک وضعیت خاص را بهبود بخشید یا سلامتی خود را به راحتی تقویت کنید، جینسنگ قطعاً ارزش امتحان کردن دارد.

منبع: www.healthline.com

از همراهی شما سپاسگذاریم. مجله اینترنتی چارگوشه

 

 

 

مطلب پیشنهادی

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام (Alprazolam) فواید و مضرات آن نام تجاری: Apo-alperaz …