تیپ بدنی اندومزومورف (Endo-Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی اندومزومورف (Endo Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی اندومزومورف (Endo-Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ های بدنی فرمول های قراردادی هستند که متخصصان برای تعیین رژیم غذایی بهتر و برنامه تمرینی موثرتر ایجاد کرده اند. در این بین سه تیپ اصلی بدنی داریم که به ترتیب اکتومورف (ectomorph)، مزومورف (mesomorph) و اندومورف (endomoroh) هستند. اما این سه تیپ بدنی نمی تواند تمام ویژگی های بعضی افراد را به خوبی بیان کند. در نتیجه تیپ های بدنی ترکیبی به وجود آمدند. در این نوع تیپ ها فرد دارای خصوصیاتی از دو گروه متفاوت است که در بین این سه دسته قرار می گیرد. این دسته های ترکیبی شامل تیپ بدنی اندومزومورف (Endo-Mesomorph) و اکتومزومورف هستند. در ادامه به معرفی تیپ بدنی اندومزومورف می پردازیم. با چارگوشه همراه باشید.

 

تیپ بدنی اندومزومورف (Endo Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

 

اندومزومورف (Endo-Mesomorph) چیست؟

اندومزومورف (Endo-Mesomorph) شخصی است که خصوصیات اندومورف و مزومورف را به صورت همزمان به همراه دارد. چنین شخصی برای بدن سازی بسیار مناسب است زیرا احتمالاً دارای ساختار و ویژگی های مزومورف و تمایل به حفظ عضلات مانند اندومورف است. ساختن و نگه داشتن عضله برای اندومزومورف (Endo-Mesomorph) بسیار راحت و آسان است.

اما از آنجا که آنها بخشی از مزومورف هستند، باید برنامه ای را دنبال کنند که دائما یک هیکل کات تر و لاغرتر برای آنها به ارمغان بیاورد زیرا تمایل به تجمع چربی هم در آنها وجود دارد. بدن اندومزومورف (Endo-Mesomorph) تمایل زیادی به جذب آب دارد و هر چه تیپ بدنی آنها به اندومورف نزدیکتر باشد این ویژگی افزایش پیدا می کند.

 

تیپ بدنی اندومزومورف (Endo Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

 

تمرین در اندومزومورف ها (Endo-Mesomorph)

تمرین اندومزومورف ها (Endo-Mesomorph) باید شامل تعداد زیادی تکرار با وزنه های سنگین باشد. آنها باید در هنگام تمرین تمرکز زیادی روی تمرینات پایانی و جزئیات تمرین داشته باشند در حالیکه نباید از اصل تمرین دور شوند. برای مثال تمرین روز پا را با حرکت لانگ یا پا سیم کش به پایان برسانند و یا ست های سنگینی را برای تمرین انتخاب کنند تا بتوانند به بدنشان بیشتر فشار بیاورند.

نمی توانیم بگویم که فشار بیش از حد تمرین برای این گروه اتفاق نمی افتد، چون این گروه هم انسان هستند. اما فشار ناشی از تمرین بیش از حد در اندومزومورف (Endo-Mesomorph) به راحتی اتفاق نمی افتد و نیاز نیست که مانند اکتومورف ها دائما مراقب فشار ناشی از بیش تمرینی باشند. نکته اصلی تمرین برای این گروه تنوع است. تمرینات را تغییر دهید، از سوپرست ها و ست های بسیار سنگین استفاده کنید، یا تعداد ست ها را تغییر دهید.

 

تیپ بدنی اندومزومورف (Endo Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

 

رژیم غذایی اندومزومورف (Endo-Mesomorph)

رژیم غذایی احتمالا مهمترین ملاحظه در مورد تیپ ترکیبی اندومورف و مزومورف (اندومزومورف Endo-Mesomorph) است. اندومورف ها به طور کلی (چه اندومزومورف، چه اندومورف مطلق) تقریباً همیشه تمایل به حساسیت به کربوهیدرات دارند و باید همیشه بر میزان مصرف آنها نظارت داشته باشند. از آنجا که بدن این گروه تمایل شدید به جذب و نگهداری آب دارد یک رژیم غذایی چرخشی برای آنها بهترین گزینه است.

ممکن است یک روز کربوهیدرات ها کمتر و پروتئین بالاتر باشد و روز دیگر ممکن است کربوهیدرات ها بالاتر و پروتئین کمتر ​​باشد. این تیپ (اندومزومورف Endo-Mesomorph) معمولا به تغییر سوخت از کربوهیدرات به چربی خوب پاسخ می دهند و بعد از دو روز رژیم بدون کربوهیدرات و چربی بالاتر می توانند از به ذخایر گلیکوژنی خود دست پیدا کنند و از آنها استفاده کنند. نکته اینجاست که آنها ذخایر گلیکوژنی ماهیچه را برای مدت طولانی نمی سوزانند و بین ۳ تا ۶ روز طول می کشد تا این ذخایر تخلیه شوند که بستگی به شدت تمرین دارد.

به یاد داشته باشید، هنگامی که گلیکوژن خیلی “کارآمد” سوزانده شود (سریع نمی سوزد) ، فرایند از بین رفتن چربی کار سختی است. با رژیم غذایی چرخشی، می توانید چربی سوزی و تحلیل عضلات را بسیار راحت تر کنترل کنید. اگر اندومزومورف (Endo-Mesomorph) هستید نگران نباشید کربوهیدرات خود را کم کنید.

مقدار زیادی از آنها در بدن شما ذخیره شده است. به یاد داشته باشید، بدن شما آب نگهدارنده است و کربوهیدرات ها می توانند سه برابر وزن خود در آب حمل شوند. شما می توانید نامزد خوبی برای ماندن در یک جزیره بیابانی و بدون غذا به مدت پنج روز باشید، در حالی که یک اکتومورف احتمالا به شدت تحلیل می رود و می میرد!

سعی کنید تا می توانید مواد پروتئینی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید، مصرف کربوهیدرات ها را کم کنید و از فیبرهای مناسب در رژیم غذایی خود بهره ببرید. شاید تصور کنید چون بدن شما توانایی جذب آب بالایی دارد میزان مصرف آب خود را باید کاهش دهید. اگر این فکر را می کنید شدیدا در اشتباه هستید و به بدن خود آسیب خواهید زد. اگر می خواهید وزن کم کنید آب زیاد بنوشید. اگر می خواهید وزن اضافه کنید باز هم آب زیاد بنوشید. درست شنیدید آب در هر دو صورت کارساز است و به شما کمک می کند.

 

تیپ بدنی اندومزومورف (Endo Mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

 

تمرینات هوازی اندومزومورف (Endo-Mesomorph)

این بخش مهم دیگری است که می توانید تلاش های خود را برای تغییر هر چه بیشتر در آن معطوف کنید. اندومزومورف (Endo-Mesomorph) ها دارای بدنی صاف و نرم هستند و برای اینکه خشک و کات به نظر برسند باید تمرینات هوازی زیاد و طولانی تری انجام بدهند.

می توانید تمرینات پر فشار دوچرخه (ثابت) را به مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه داشته باشید. اگر وقت شما اجازه نمی دهد می توانید این تمرینات را در دو تایم کوتاه تر در طی روز انجام دهید. برای اینکه لاغر شوید، بهتر است رژیم غذایی سخت تری داشته باشید و تمرینات ایروبیک کمتری انجام دهید.

همچنین، برای شما بسیار مناسب تر است که تمرینات مقاومتی خود را به روش هوازی انجام دهید. نگران نباشید با این کار عضله خود را از دست نخواهید داد. اکتومورف ها با این روش تمرینی روزانه دو تا سه پوند از دست می دهند، اما شما نمی توانید. اگر این تمرین را انجام دهید، می توانید زمان جلسات خود را بر روی دوچرخه بسیار کاهش دهید.

 

بیشتر بخوانید

تیپ بدنی اکتومورف (ectomorph)،رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی اندومورف (endomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی مزومورف (mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی اکتومزومورف (Ecto-mesomorph) رژیم غذایی و برنامه تمرینی

انواع رشته های (شاخه های) بدنسازی

مطلب پیشنهادی

تیپ بدنی اکتومورف (ectomorph)،رژیم غذایی و برنامه تمرینی

تیپ بدنی اکتومورف (ectomorph)،رژیــم غذایی و برنامه تـمـریـنی در دسته بندی هــای ورزشی تیپ هــای …