تهیه ی ژل ضدعفونی کننده دست و صورت خانگی

تهیه ی ژل ضدعفونی کننده دست و صورت خانگی

 

شستن دست و صورت با صابون به طور مداوم میتواند باعث خشکی پوست شود و همچنین ممکن است همه میکروبها و ویروس ها هم به این طریق از بین نرود. در شرایطی که در ان قرار گرفته ایم و با ویروس کرونا دست و پنجه نرم میکنیم حتما نیاز به یک ژل مناسب داریم که از ما در برابر الودگی ها محافظت کنه .

ژل های ضد عفونی کننده دست یکی از بهترین راه ها برای استفاده در شریط سخت تر و حساس تر است . از طرفی به راحتی در خانه هم قابل ساخته شدن است.

ژل ضدعفونی کننده دست

ساختن ژل ضد عفونی کننده در منزل  یکی از فوق العاده ترین ترین راه ها برای کودکان و بزرگترها است و هم اینکه می توانیدهزینه کمتری کنید و هم خود و خانواده تان را در امنیت قرار دهید .

پس با ما در چارگوشه همراه باشید تا دستور ساخت ژل خانگی را یاد بگیریم .

 

تهیه ی ژل ضدعفونی کننده دست و صورت خانگی

نحوه ی درست کردن ژل دست

 

در ابتدا باید به چند نکته در مورد ساخت ژل ها توجه کنیم:

در ابتدا مواد لازم را تهیه کنید

اجزای مورد نیاز برای ساخت ژل ضد عفونی کننده دست یکی از بهترین محصولات خانگی است که می توانید به راحتی آنها را از داروخانه تهیه کنید. همچنین باید از الکل با خالصی حداقلی ۹۱ درصد و آلوئه ورا استفاده نمایید.

 • به جای الکل می توانید از محصولاتی استفاده کنید که حداقل ۶۵ درصد الکل داشته باشند ، الکل ۹۱ درصد ایزوپروپیل نیز می تواند در این امر بسیار موثر واقع شود.
 • اگر الکل ایزوپروپیل ۹۹ درصد در خانه دارید، حتما از آن استفاده کنید، این الکل ها به شدت برای از بین بردن جرم مناسب هستند.
 • ژل آلوئه ورا همچنین می تواند طیف وسیعی از پاکیزگی ها و از بین بردن آلودگی ها را انجام دهد ، گاهی اوقات ژل آلوئه ورا تمیزترین پاک کننده ای است که می توانید از آن استفاده کنید، بدون اینکه مواد شیمیایی مضر داشته باشد.

ابزار های مورد نیاز را فراهم کنید

وسایل مورد نیازتان  را  به سادگی  در منزل پیدا کنید تا کار شما را راحت تر کند . باید از یک کاسه و قاشق تمیز، قیف و صابون مایع یا بطری ضد عفونی کننده استفاده کنید. اگر بطری خالی ندارید، می توانید از ظرف های دیگر استفاده کنید.

مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید

دو سوم فنجان را با الکل ایزوپروپیل و یک سوم آن را با ژل آلوئه ورا مخلوط کرده و آن را داخل کاسه بریزید و بعد از ریختن مواد در کاسه دوباره با قاشق مواد را کامل هم بزنید.

 

تهیه ی ژل ضدعفونی کننده دست و صورت خانگی

ژل ضد عفونی کننده دست و صورت

 

و بعد از از بطری مناسب استفاده کنید

با قیف، ترکیب را مستقیما از کاسه به داخل بطری بریزید و در بطری را ببندید. این ترکیب را می توانید ۶ ماه یا بیشتر نگه دارید ، آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه ندارید تا بتوانید در طولانی مدت از آن استفاده کنید.

سپس می توانید ترکیب مورد نظر را داخل بطری های کوچک تر بریزید تا راحت تر آن ها را حمل کنید ، می توانید بطری های خالی ضد عفونی کننده را نگه دارید و در این شرایط از آنها استفاده کنید ،البته می توانید از مغازه ها بطری های خالی کوچک را نیز خریداری کنید.

 

طرز استفاده را بدانید 

برای این که اثربخشی ضد عفونی کننده را به حداکثر برسانید، باید به طرز صحیح استفاده از آن هم دقت کنید . قبل از استفاده از ضد عفونی کننده، حتما باید دستتان را بشویید زیرا ضد عفونی کننده ها هرگز برای دست های آلوده جواب نمی دهند.

ضد عفونی کننده را به اندازه کف دست به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بریزید. همچنین باید زیر ناخن ها، بین انگشت ها و پست مچ و دست هایتان را به دقت تمیز کنید.

اجازه دهید که ضد عفونی کننده به طور کامل بدون مالیدن دستتان به هم خشک شود ، بدون اینکه دستتان را با آب بشویید.

بعد از اینکه ضد عفونی کننده خشک شد، یعنی کار شما کامل شده است.

 

تهیه ی ژل ضدعفونی کننده دست و صورت خانگی

طرز تهیه ی ژل های خانگی و بهداشتی

اگر در ساخت ژل های ضد عفونی کننده از روغن های گیاهی استفاده میکنید،بدانید که:

روغن گیاهی را اضافه کنید!

فواید این روغن ها باعث می شود که خاصیت ضد عفونی کننده چندین برابر افزایش پیدا کند . این روغن ها در تمام کشور ها و در هر فرهنگی پیدا می شود و اثرات مثبتی روی ذهن، جسم و احساسات افراد خواهد داشت . روغن های گیاهی علاوه بر خاصیت زیاد، رایحه خوبی نیز دارند .

رایحه ی در مانی روغن گیاهی!

بو کردن این روغن های گیاهی می تواند مغز را تحریک کند و واکنش های ذهنی و عاطفی را به حداقل برساند . اضافه کردن این روغن ها به ضد عفونی کننده ها همچنین خواص درمانی دارند و جرم ها را از بین خواهند برد . می توانید از یک یا ترکیبی از این روغن ها استفاده کنید. بهترین روغن ها برای ژل ضدعفونی کننده دست شامل:

 • روغن دارچین یکی از همان روغن های گیاهی مفید است که سرگیجه را از بین می برد.
 • روغن لاوندر نیز بدن را ضد عفونی می کند و حس آرامش را به افراد می بخشد.
 • روغن رزماری نیز هوشیاری و حافظه را بهبود خواهد بخشید.
 • روغن لیمو به جلوگیری از افسردگی و ناراحتی کمک می کند و انرژی را افزایش خواهد داد.

خواص دارویی روغن های گیاهی!

روغن های گیاهی کاملا مواد طبیعی دارند و فواید زیادی برای درمان خواهند داشت که برای ریه ها و پوست مفید است . این روغن ها خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی دارند ، بنابراین برای ضد عفونی کردن عالی هستند.

 • مثلا روغن دارچین دارای خواص ضد عفونی کننده است و سردرد را کاهش می دهد.
 • روغن لاوندر نیز درد و میگرن را از بین می برد و درد و قرمزی پوست را از بین خواهد برد.
 • روغن درخت چای نیز دارای خواص ضد عفونی کننده است.
 • روغن گیاهی اکالیپتوس نیز خواص ضد عفونی کننده دارد و به از بین بردن درد عضلات کمک می کند و بو کردن آن نیز سیستم ایمنی را قوی خواهد کرد.

مواظب باشید

روغن های گیاهی هم می توانند دارای عوارض جانبی باشند . خانم های باردار و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، نباید بدون مشورت با پزشک از این روغن ها استفاده کنند. همچنین می توانید مقداری کمی از آن را روی نقطه ای از پوستتان تست کنید.

 • هرگز قبل از تست کردن، روغن گیاهی را به مقدار زیاد و به صورت مستقیم روی پوستتان اعمال نکنید.
 • از روغن هایی که درجه خلوص آنها بالاترین است، استفاده کنید.

چگونه در خانه  ژل های ضد عفونی کننده درست کنیم؟

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و کمیاب شدن ژل ضد عفونی شستشو ، بهتر است خود در خانه ژل ضد عفونی کننده دست درست کنید و نگران نبود ن این ژل در داروخانه ها نباشید.

طرز تهیه ژل با  الکل و گلیسیرین:

مواد لازم:

 • یک قاشق غذاخوری الکل
 • نصف قاشق چای خوری گلیسیرین
 • یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا
 • ۱۰ قطره روغن دارچین
 • ۱۰ قطره روغن درخت چای
 • کمی آب

روش تهیه:

همه مواد را به جزاز آب با هم مخلوط کنید. می توایند جای روغن دارچین از روغن های ضروری دیگر مثل لاوندر استفاده کنید و بعد از مخلوط شدن کامل، مقداری  آب را اضافه کنید.

 

تهیه ی ژل ضدعفونی کننده دست و صورت خانگی

طرز تهیه ژل الوئه ورا

طرز تهیه ژل با ژل آلوئه ورا

مواد لازم:

 • ژل مرطوب کننده آلوئه ورا ۱ قاشق غذاخوری
 • آب ۱ قاشق غذا خوری
 • الکل ۸۰ درصد به بالا ۱ قاشق غذا خوری

برای تهیه این ژل ، الکل ، آب و ژل مرطوب کننده آلوئه ورا را با یکدیگر به خوبی مخلوط می کنیم سپس مواد ترکیب شده را درون یک بطری اسپری می ریزیم.

 

و در آخر

ما در این اینجا  طرز تهیه ۲ نوع ژل ضدعفونی کننده خانگی را آموزش دادیم  امیدواریم  که مفید بوده باشد برایتان.

البته بخاطر داشته باشید که حتما باید دستهایتان را در طول ردز با اب و صابون هم بشویید. و اگر در موقیعتی بودید که به آب و صابون دسترسی نداشتید، محلول‌های ضدعفونی کننده خانگی گزینه‌های خوبی هستند.

اگر مطالب مان برایتان مفید بود، حتما آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا بتوانیم باهم این روزهای بحرانی را پشت سر بگذاریم.

ممنون که ما را مجله اینترنتی چارگوشه همراهی میکنید.

مطلب پیشنهادی

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام فواید و مضرات آن

قرص ضد اظطراب و آرام بخش آلپروزولام (Alprazolam) فواید و مضرات آن نام تجاری: Apo-alperaz …