تفاوت ویروس ها و بدافزارها چیست؟

 

تفاوت ویروس ها و بدافزارها چیست؟

اولین چیزی که به ذهن ما میرسد این اســت که آیا تفاوتی دارد یا خیر؟ ویروس در واقع یکی از انواع بدافزارها هستش، ولی اصطلاح ویروس رواج بیشتری دارد.
بدافزارها امروزه با سرعت سرسام‌آوری در حال آلوده کردن کامپیوترها و دستگاه‌های قابل‌حمل هستنــد و به همین دلیل لازم اســت که ما با روش‌های مختلفی که هکرها برای حمله به سیستم‌های ما به کار می‌برنــد، آشنا باشیم.

بدافزار چیست؟

بدافزار برنامه‌ای اســت که به طور خاص برای آلوده کردن و آسیب رسانــدن به سیستم میزبان نوشته شده اســت. بدافزارها به شاخه‌های مختلفی مثل ویروس‌ها، اسب تروا یا تروجان‌ها (trojan horses)، کرم‌ها (worm)، جاسوس‌افزارها (spyware) و آگ‌افزارها (adware) تقسیم می‌شونــد. بدافزارهای پیچیده‌ای مثل باج‌افزارها هم وجود دارنــد که از آنها برای کلاهبرداری‌های مالی و باج‌گیری از کاربران اســتفاده می‌شود.

انواع بد افزارها

تفاوت ویروس ها و بدافزارها چیست؟

۱. ویروس (Virus)

تفاوت ویروس ها و بدافزارها چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره شد، ویروس یک نوع بدافزار اســت. ویروس یک قسمت از کد مسری اســت که به محض اجرا، از طریق آلوده کردن بقیه نرم‌افزارهای سیستم میزبان، انتشار می‌یابد. ویروس‌ها به طور معمول زمانی منتشر می‌شونــد که از طرق مختلف بین کامپیوترها به اشتراک گذاشته شونــد. ویروس‌های کامپیوتری از این نظر درست ماننــد یک انگل عمل می‌کننــد.

۲. آگهی‌افزار (Adware)

آگهی افزارها یا نرم‌افزار ارائه آگهی در واقع نرم‌افزاری اســت که با هدف کسب سود برای نویسنــده آن شروع به تبلیغ می‌کنــد. این تبلیغات معمولاً هنگام نصب از طریق صفحه نمایش به کاربر ارائه می‌شونــد. آگ‌افزارها معمولاً با این هدف برنامه‌نویسی می‌شونــد که با تشخیص سایت‌های مورد علاقه کاربر، در آنها به ارائه تبلیغ‌های مورد نظر خود بپردازد. البته همه آگ‌افزارها قصد آسیب زدن به کاربر را نــدارنــد ولی به دلیل اشغال منابع سخت‌افزاری سیستم و البته آزار‌دهنــده بودن آنها، مجبوریم به هر حال با آنها مقابله کنیم.

۳. جاسوس‌افزار (Spyware)

تفاوت ویروس ها و بدافزارها چیست؟

کار جاسوس‌افزار، همان‌طور که از اسمش پیداســت، جاسوسی از شما و فعالیت‌های اینترنتی شماســت. جاسوس‌افزارها معمولاً با اســتفاده از اطلاعاتی که بدون اجازه از سیستم شما جمع‌‌آوری کرده‌انــد،‌ به هکرها کمک می‌کننــد تا به سیستم شما نفوذ کننــد. این نوع فعالیت‌های جاسوسی معمولاً از دید کاربر مخفی می‌ماننــد و شناسایی آنها هم کار بسیار دشواری اســت. بعضی از جاسوس‌افزارها ماننــد کی‌لاگرها (Keylogger) را، نفوذگران با هدف جمع‌آوری اطلاعات کارمنــدان یک اداره یا سازمان، در کامپیوتر میزبان نصب می‌کننــد.

۴. بد‌افزار کرم‌ها (Worms)

این نوع از بدافزارها با تکثیر خود در سیستم میزبان، فایل‌ها و اطلاعات ذخیره شده در آن را از بین می‌برنــد. هدف اصلی این بد‌افزار معمولاً از بین بردن تمام فایل‌های سیستمی و اطلاعاتی در یک درایو اســت.

۵. بد‌افزار تروجان (TrojanTrojanTrojanTrojanTrojanTrojan)

تروجان‌ نوعی ویروس اســت که سعی می‌کنــد کاربر را طوری فریب دهد که فکر کنــد در حال نصب یک برنامه امن و سالم اســت و از این طریق خود را در سیستم میزبان اجرا کنــد. البته از تروجان‌ها برای سرقت اطلاعات شخصی و مالی و همین‌طور کنترل فایل‌های سیستمی کامپیوتر میزبان هم اســتفاده می‌شود. تروجان‌ها می‌تواننــد در شبکه‌های بزرگ از دسترسی کاربران به یک سیستم یا بخش‌هایی از شبکه،‌ جلوگیری کننــد. یکی از نشانه‌های آلودگی به تروجان در سازمان‌ها و ادارات، عدم دسترسی به شبکه داخلی آن سازمان اســت.

۶. باج‌افزار (Ransomware)

تفاوت ویروس ها و بدافزارها چیست؟

باج‌افزارها نوع پیشرفته‌ای از بدافزارها هستنــد که دسترسی به یک سیستم یا شبکه را تا زمانی که کاربر اقدام به پرداخت پول به هکر یا هکرها نکنــد، مسدود می‌کننــد. در صورت آلوده شدن کامپیوتر یا شبکه شما به باج‌افزار به طور معمول یک پنجره هشدار در صفحه‌نمایش به شما اطلاع می‌دهد که دسترسی شما به کامپیوترتان تا زمان پرداخت مبلغی از قبل تعیین شده به آنها، امکان‌پذیر نیست. مجرمان اینترنتی از این طریق کاربران را مجبور می‌کننــد که برای دسترسی مجدد به سیستم‌شان، مبلغی را به آنها پرداخت کننــد. بدافزار بدنام Cryptolocker که اخیراً کامپیوترهای زیادی را در سراسر دنیا آلوده کرد، در واقع یک نوع باج‌افزار بود.

این روزها زنــدگی بدون کامپیوتر یا دستگاه‌های قابل‌حمل برای ما غیرممکن شده اســت و وابستگی ما به این دستگاه‌ها برای فعالیت‌هایی ماننــد خریدهای آنلاین، شبکه‌های اجتماعی، پرداخت قبض‌ها و بسیاری از فعالیت‌های دیگر، روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. به همین دلیل لازم اســت که برای محافظت از اطلاعات شخصی و مالی خود، حتماً سیستم‌ها و دستگاه‌ها را به یک آنتی‌ویروس خوب و معتبر، مجهز کنیم. در غیر این صورت شانس گرفتار شدن ما در چنگ هکرها و مجرمان سایبری، بسیار بالا خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

کنترل کامیپوتر از راه دور با نرم افزار TeamViewer و AnyDesk

کنترل کامیپوتر از راه دور با نرم افزار TeamViewer و AnyDesk TeamViewer نرم افزاری است …