تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

 

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

با نزدیک شدن فصل سرما یعنی پاییز و زمستان بعضی از بیماری ها رایج این فصل شیوع می کند. یکی از بیماری های فصل سرما، سرما خوردگی است که بسیار هم رایج و مسری است. اما عده ای هم هستند که به این فصل ها آلرژی دارند و با شروع پاییز یا زمستان آلرژی آنها فعال می شوند. ولی اکثرا سرماخوردگی و آلرژی را با هم اشتباه میگیرند و بعضا با درمان اشتباه نتیجه مورد انتظار حاصل نمی شود. هر دو این بیماری علائم بسیار نزدیک به هم دارند و تشخیص آنها بسیار دشوار است. در چارگوشه مطلبی رو آماده کرده ام که به این افراد کمک میکند تا با تشخیص بهتر درمان مناسب را جست و جو کنند. با چارگوشه همراه باشید.

چگونگی ابتلا به سرما خوردگی

سرماخوردگی با ورود موجودات ریزی مانند ویروس‌ها یا باکتری‌ها به بدن ایجاد می‌شود. بدن در برابر این موجودات واکنش نشان داده و با آنها مبارزه می‌کند، اما گاهی موفق نشده و شما بیمار می‌شوید.

چگونگی ابتلا به آلرژی

آلرژی یا حساسیت به دنبال ورود یک ماده خارجی بی ضرر به بدن ایجاد می‌شود. بدن شما ممکن است به این ماده واکنش نشان داده و علائمی شبیه به سرماخوردگی ایجاد کند. ماده حساسیت زا یا آلرژن می‌تواند گرده گل، گرد و خاک و یا حتی ادویه و یا نوعی ماده غذایی باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

 سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولی که به وسیله ویروس‌ها منتقل شده و در آن علائمی مانند تب بالا و عفونت دیده نمی‌شود، نیاز به مراجعه پزشک نداشته و به مرور زمان بهبود می‌یابد.

توجه کنید که این بیماری با مصرف آنتی بیوتیک‌ها درمان نمی‌شود زیرا این داروها فقط بیماری‌های باکتریایی را درمان می‌کنند.

چنانچه علائم شما بعد از دو هفته همچنان پابرجا بوده و تغییری نکرد و یا در طول این مدت دچار تب شَدید و یا علائم فوق تشدید شدند، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی

اگر شما دارای سابقه ابتلا به آلرژی می‌باشید و یا بار اول است که به این بیماری مبتلا می‌شوید، بهتر است در زمان شروع علائم خود به یک متخصص ایمنی و آلرژی مراجعه کنید.

تشخیص ماده حساسیت زا یا آلرژن اهمیت ویژه‌ای داشته و به شما در کاهش مواجهه با این مواد کمک می‌کند. حتی ممکن است یک یا چند ماده موجب ایجاد علائم شما شوند.

پزشک متخصص با انجام آزمایش‌های ویژه‌ای این مواد را شناسایی کرده و توصیه‌ها و داروهای لازم را برای شما تجویز می‌کند.

برخی حساسیت‌ها باعث ایجاد شوک‌های ناگهانی شده و ممکن است زندگی فرد را به خطر بیندازند. بنابراین آلرژی را جدی بگیرید.

چگونه تفاوت آلرژی و سرماخوردگی را تشخیص بدهیم؟

 

خارش: آلرژی

یکی از بارزترین علائم آلرژی، خارش است. خارش چشم‌ها، بینی، گوش و حلق مرتبط به آلرژی هستند و علت آن نیز ترکیبی به نام هیستامین است که بدن در زمان فعالیت سلول‌های آلرژی آن را ترشح می‌کند و سبب خارش می‌شود. اگر دچار سرماخوردگی باشید، خارش نخواهید داشت.

علائم برطرف نمی‌شوند: آلرژی

اگر علائمی دارید که بیش از سه تا پنج روز ادامه دار شده‌اند پس به احتمال زیاد دچار آلرژی هستید نه سرماخوردگی. در سرماخوردگی، التهاب معمولا با رفع عفونت توسط بدن فروکش می‌کند که تقریبا دو سه روز طول می‌کشد، اما در برخی موارد ممکن است یک یا حتی دو هفته نیز طول بکشد. در آلرژی، علائم می‌توانند تا زمانی که آلرژن وجود دارد ماندگار شوند. اگر احساس می‌کنید مکررا علائم سرماخوردگی را دارید، علائم و شدت و زمان بروزشان را یادداشت کنید تا ببینید آیا الگوی مشخصی دارد یا نه. مهم است که واکنش بدن‌تان به این علائم را ارزیابی کنید.

ترشح سبزرنگ: سرماخوردگی

شاید خوشایند نباشد، اما باید رنگ و بافت ترشحات بینی‌تان را بررسی کنید. به طور کلی، ترشحات بینی در آلرژی، شفاف و آبکی است در حالی که ترشحات بینی در سرماخوردگی معمولا زرد یا حتی سبزرنگ است. فراموش نکنید که آلرژی هم مانند سرماخوردگی می‌تواند سبب عفونت سینوسی شود که عفونت ثانویه است. در نتیجه ترشحات بینی زرد یا سبزرنگ خواهد شد.

آبریزی چشم‌ها: آلرژی

اگر درگیر خارش و آبریزی چشم‌ها هستید به احتمال زیاد سرما نخورده‌اید بلکه دچار آلرژی هستید. هر چند معمولا اولین واکنش نسبت به خارش چشم‌ها این است که با انگشت چشم‌ها را بخارانید، اما باید از این کار خودداری کرده و تا حد ممکن چشم‌ها را تمیز نگه دارید. سعی کنید چشم‌های‌تان را با آب و با استفاده از قطره‌های آلرژی شستشو دهید.

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

تب: سرماخوردگی

هرچند آلرژی‌های بهاری را معمولا تب یونجه می‌نامند، اما این آلرژی‌ها معمولا همراه با افزایش دمای بدن نیستند. بیشتر آلرژی‌ها ربطی به تب ندارند و افرادی که آلرژی دارند تقریبا هیچ وقت تب نمی‌کنند. اما در مورد عفونت‌های ویروسی، یکی از روش‌های اولیه بدن در کمک به مبارزه با عفونت، افزایش دمای بدن برای کشتن ویروس‌هاست. اگر تب دارید به احتمال زیاد دچار سرماخوردگی هستید.

فصلی بروز می‌کند: آلرژی

هم سرماخوردگی و هم آلرژی می‌توانند فصلی باشند، اما آلرژی‌ها خیلی قابل پیش بینی‌تر از سرماخوردگی هستند. آلرژی معمولا همیشه در زمان مشخصی از سال بروز می‌کند یا هر زمانی که آلرژنی مانند خاک، کپک، علف، ریزگرد یا موی حیوان در اطراف‌تان باشد.

مشخص است چه زمانی علائم بروز می‌کنند: آلرژی

هر چند ممکن است به نظر برسد سرماخوردگی شما صبح‌ها وقتی که از خواب بیدار می‌شوید یا شب وقتی که می‌خواهید بخوابید بدتر می‌شود، اما باز هم تمام روز درگیر علائم هستید. اما آلرژی بیشتر با مکان مرتبط است. مثلا آلرژی به سگ و گربه بسیار واضح است، زیرا تنها زمانی بروز می‌کند که در نزدیکی یک حیوان یا موی آن قرار دارید. اگر کسی با گربه‌ای وارد خانه‌تان شد و شما شروع به عطسه کردن کردید، پس به موی گربه آلرژی دارید. همچنین ممکن است وقتی در فضای بیرون هستید متوجه تشدید علائم شوید، زیرا علف، گرد و خاک و گرده‌های گیاهان در فضای بیرون زیادند و می‌توانند برانگیزاننده‌ی آلرژی فصلی باشند.

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

سابقه‌ی این علائم در خانواده وجود دارد: آلرژی

آلرژی مانند خیلی از بیماری‌ها و عوارض دیگر معمولا زمینه‌ی ژنتیکی نیز دارد. آلرژی تنها در افرادی که دیده می‌شود که از نظر ژنتیکی در معرض بیماری‌های آلرژیک هستند. رینیت آلرژیک، آسم و یا اگزما جزو بیماری‌های آلرژیک هستند که جنبه‌ی ژنتیکی دارند. افرادی که رینیت آلرژیک دارند اغلب بیش از یک آلرژی دارند، مثلا رینیت آلرژیک در بیماران آسم بسیار شایع است.

درد‌های عضلانی: سرماخوردگی

آلرژی معمولا راه‌های هوایی را هدف می‌گیرد. درد‌های عضلانی می‌توانند ناشی از سلول‌های التهابی باشند که به یک عفونت حمله ور می‌شوند و نشاندهنده‌ی سرماخوردگی‌اند. آلرژی‌ها به دلیل حساسیت بیش از حد بدن بروز می‌کنند.

گلو درد: سرماخوردگی

یکی از بهترین راه‌هایی که فرق بین آلرژی و سرماخوردگی را می‌توانید تشخیص بدهید، داشتن یا نداشتن گلو درد است. سرماخوردگی ناشی از ویروس‌هایی است که سیستم تنفسی فوقانی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این ویروس‌ها می‌توانند در سراسر سیستم تنفسی پراکنده شوند از جمله حلق، و گلو درد ایجاد کنند. اما آلرژی‌ها بیشتر با احساس سوزشی در پشت حلق همراهند نه گلو درد.

بثورات پوستی: آلرژی

اگزما یک نوع تحریک پوستی خارش دار است که معمولا با بثورات قرمز رنگ و پوسته مانند شناخته می‌شود. اگر چنین علائمی دارید یا سابقه‌ی اگزما در خانواده‌تان وجود دارد پس به احتمال زیاد علائم شما ناشی از آلرژی است. سرماخوردگی معمولی هرگز نباید راش‌ها و بثورات پوستی ایجاد کند مگر اینکه تب وجود داشته باشد.

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

سرفه: سرماخوردگی

گاهی ترشحات پشت حلق ناشی از آلرژی می‌توانند سرفه‌های خشک ایجاد کنند، اما سرفه معمولا نشاندهنده‌ی سرماخوردگی است، مخصوصا زمانی که موکوس تولید می‌کند. دقت کنید چه زمانی از روز بیشتر سرفه می‌کنید: اگر فقط شب‌ها سرفه می‌کنید، آلرژی دارید.

همیشه احساس ناخوشی می‌کنید: آلرژی

اگر با وجود تماس کمی که با دیگران دارید و کمتر از خانه بیرون می‌روید، مرتبا احساس ناخوشی می‌کنید، ممکن است دچار آلرژی باشید نه سرماخوردگی یا عفونت ویروسی.

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

درمان سرما خوردگی

سرماخوردگی ناشی از انواع ویروس ها است که درمان ندارند؛ استراحت و مصرف مایعات توصیه می شود. با توجه به سن، علائم و تاریخچه سلامتتان، ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است داروهای بدون نسخه از قبیل داروی ضد احتقان، مسکن یا اسپری بینی تجویز کند.

احتیاط: سازمان دارو و غذا اخیرا توصیه کرد که به دلیل عوارض جانبی بالقوه خطرناک، داروهای بدون نسخه سرماخوردگی و سرفه نباید به بچه های زیر ۲ سال داده شود. علاوه بر این، استفاده بیش از حد اسپری های باز کننده بینی ممکن است باعث افزایش گرفتگی بینی شوند.

برای کودکان، اسپری سالین بینی و سرنگ می تواند به شل کردن و از بین بردن خلط بینی کمک کند.

یک وسیله بخور نیز می تواند به باز شدن مجرای بینی کمک کند.

اجتناب از تماس نزدیک با افراد مسری و شستن دست به طور متداول می تواند به جلوگیری از عفونت های آینده کمک کند.

تفاوت حساسیت (آلرژی) و سرماخوردگی. آیا میدانستید؟

درمان حساسیت

اجتناب یا از بین بردن آلرژن های خاصتان تا جای ممکن بهترین راه حل است. تحت آزمایش آلرژی قرار گرفتن می تواند در تشیخص عامل این مسئله کمک کند. در برخی موارد، اقدامات پیشگیرانه می به همان سادگی خشک کردن یک فضای مرطوب برای کاهش رشد کپک قارچی است. اگرچه، ممکن است اجتناب از برخی  آلرژن ها از قبیل درختان محیط اطرافمان دشوارتر باشد.

برای کمک به کاهش علائم، هر دوی داروهای تجویزی و بدون نسخه شامل آنتی هیستامین ها، ضد انعقادها، قطره های چشم و اسپری های استروئیدی بینی موجود است. تعدیل کننده های لوکوترین به شکل قرص به بازار می آید. آنها با مسدود کردن فعالیت برخی مواد شیمیایی التهاب ها و علائم را کاهش می دهند.

ارائه دهنده خدمات بهداشتیتان می تواند در برنامه ریزی در خصوص آلرژی های خواصتان و مشخص کردن داروهایی برای استفاده در طول زمان های مختلف به شما کمک کند. حساسیت های محیطی بسته به موقعیت جغرافیایی و سطح رطوبت شما متفاوت است.

همچنین، ایمونوتراپی یا تزریق مقدار کمی مواد حساسیت زا که در مطب متخصص آلرژی انجام می شود می تواند در کاهش علائم کمک کند. این فرآیند کاهش حساسیت به ویژه برای آلرژی به گرده، گرد و غبار، کپک قارچی، گربه ها، سگ ها یا حشرات گزنده مفید است.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …