ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی, مجله اینترنتی چارگوشه

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی

 

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی

فقط شما نیستید، خیلی‌ها هستند که از اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی به طور افراطی استفاده می‌کنند. استفاده‌ی بی‌وقفه از اینستاگرام می‌تواند وقت‌تان را هدر داده و مشکلات روانی جدی‌ای برای‌تان بوجود بیاورد. از همین در این مطلب قصد دارید 12 نشانه‌ی اعتیاد به اینستاگرام را برای شما بیان کنیم و روش ترک آن را نیز در اختیار شما قرار دهیم. با دیجی رو همراه باشید.

 اولین کاری که بعد از بیدار شدن انجام می‌دهید چک کردن اینستاگرام‌تان است؟ باید از تمام آخرین پست‌ها با خبر بوده و یا به اصطلاح آپ تو دیت (به‌روز) باشید؟ اگر نصفه شب از خواب بیدار شوید، سری هم به اینستاگرام می‌زنید؟ دوست ندارید دوستان‌تان شما را روی عکسی تگ کنند، چون به خوبی عکس را ادیت نکرده‌اند؟ قبل از گرفتن عکس، کپشن آن را در ذهن دارید؟ به خاطر آپدیت‌های اینستاگرام هیجان‌زده می‌شوید؟

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی, مجله اینترنتی چارگوشه

در هشتگ گذاری حرفه‌ای هستید؟ قبل از پست کردن عکس‌ها بر روی اینستاگرام، اپ‌های مختلفی برای ادیت آن‌ها دارید؟ هیچ چیز نمی‌تواند جلوی شما را حین چک کردن اینستاگرام بگیرد؛ گوشی را با خود به همه جا می‌برید؟ اکانت فیکی در اینستاگرام دارید؟ حداقل دو ساعت طول می‌کشد تا عکسی برای اینستاگرام‌تان انتخاب کنید؟ نمی‌توانید عکس سیاه و سفیدی را کنار عکس سیاه و سفید دیگری پست کنید؟ با اکانت‌های فیک، اکانت خودتان را لایک می‌کنید؟

چرا اینستاگرام انقدر اعتیاد آور است؟

عمل عکس گرفتن: فکر می‌کنیم اگر لحظه را غنیمت نشماریم برای همیشه از دست می‌رود و این ما را مضطرب می‌کند.

به شبکه‌ی اجتماعی محبوبی تبدیل شده: اینستاگرام دیگر فقط ثبت لحظه‌ها نیست، مردم برای رفع کردن بی‌حوصلگی، ارتباط برقرار کردن با دیگران و از دست ندادن اخبار و وایرال‌های جدید از آن استفاده می‌کنند.

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی, مجله اینترنتی چارگوشه

فیلتر‌های عالی: می‌توانید از عکسی نه چندان خوب عکسی جذاب بسازید.

می‌ترسید از بقیه جا بمانید: یکی از بزرگ‌ترین دلایل برای استفاده از اینستاگرام ترس از جا ماندن است. ناخود آگاه دل‌تان می‌خواهد به اینستاگرام رفته، صفحه را زیر و رو کنید تا مبادا آن تو خبری باشد و شما در جریان نباشید.

چطور بر اعتیاد به اینستاگرام غلبه کنیم؟

اگر مداوم احساس استرس، اضطراب و تشویش کرده و مدام از اینستاگرام استفاده می‌کنید، و یا اگر خودتان را با دیگران مقایسه کرده و احساس سرخوردگی می‌کنید، ممکن است به اینستاگرام اعتیاد پیدا کرده باشید. گام‌هایی برای غلبه بر اعتیادتان به اینستاگرام وجود دارد.

به تاخیر انداخته و زمان بندی کنید

باید وقتی که در اینستاگرام سپری می‌کنید را کاهش داده و کار بهتری برای انجام دادن پیدا کنید. به یاد داشته باشید که زندگی مسابقه نیست و از اینستاگرام برای نشان دادن “کی از همه بهتره” نباید استفاده کنید. با زمان بندی فعالیت‌تان در اینستاگرام می‌توانید وقت آزاد و انرژی زیادی بدست بیاورید.

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی, مجله اینترنتی چارگوشه

ارزش شما به تعداد فالور‌های‌تان نیست

نباید در اینستاگرام خودتان را با سلبریتی‌ها مقایسه کنید. تعداد فالورها نشان دهنده‌ی ارزش شما نیست.

 نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را خاموش کنید

در ابتدا، وقتی نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را خاموش می‌کنید ممکن است حس کنید دارید چیزی را از دست می‌دهید، اما این موضوع در طی زمان آسان‌تر می‌شود. لازم نیست درباره‌ی همه چیز به‌تان اطلاع رسانی شود. وقتی چند دقیقه یک بار ببینید صفحه‌ی گوشی‌تان روشن می‌شود برای‌تان استرس بوجود می‌آید.

شادی را بیرون از دنیای شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید

لازم نیست به دیگران اطلاع رسانی کنید که زندگی شادی دارید، به جای آن باید آن زندگی شاد را زندگی کنید. زندگی‌تان باید در مورد خودتان و احساسی که دارید باشد نه اینکه دیگران لایک‌تان کنند. شما خودتان باید خودتان را لایک کرده و دوست بدارید.

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی, مجله اینترنتی چارگوشه

مدام دست به گوشی‌تان نبرید

موبایل‌تان را جایی دور از دسترس قرار دهید. مثلا در اتاقی دیگر یا زیر تخت. فقط کافی است آن را جایی خارج از دید قرار دهید تا فراموش کردن آن آسان‌تر شود.

چندی پیش گاردین در گزارشی پیرامون تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر روان جوانان به خصوص زنان و دختران نوشته بود: «حضور جوانان به خصوص دختران در شبکه‌های اجتماعی باعث کاهش معنادار حس اعتماد به نفس در آنان می‌شود، در سال 2007 و پس از آغاز بحران اقتصادی، روی آوردن جوانان به شبکه های اجتماعی و فضای مجازی افزایش یافت و به تبع آن میزان اعتماد به نفس و همچنین عزت نفس آنان سیر نزولی شدیدی پیدا کرده است.

این تحقیق در حقیقت بیانگر تغییر شدید در نوع و سبک زندگی جوانان انگلیسی به ویژه دختران نوجوان است که به مرور زمان به شدت افت داشته است. در حالی که دختران نوجوان در سال 2007 به میزان 41 درصد خود را با اعتماد به نفس بالا نشان می‌دهند، این عدد امسال به 33 درصد رسیده است».

دیلی میل هم به نقل از کارشناسان نوشت: «پژوهشگران در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند تنها یک ساعت گشت و گذار و حضور درشبکه‌های اجتماعی کافی است تا زنان به شدت دچار افسردگی، کاهش اعتماد به نفس و احساس بدبینی نسبت به ظاهر خود شوند».

ترک اعتیاد از نوع اینستاگرامی, مجله اینترنتی چارگوشه

*شبکه‌ اجتماعی که رفتارهای ضداجتماعی را تقویت می‌کند

یک روانشناس با اشاره به افزایش حضور زنان جوان در شبکه اجتماعی اینستاگرام گفت: دختران و زنان جوان در این شبکه اجتماعی حالات و احساسات درونی خود را برون می‌ریزند و این حالت آن هم به شکل نمایش اغراق‌آمیز هم برای فرد و هم برای مخاطبانش، آسیب‌زاست.

مرضیه سادات حسینی ادامه داد: رقابت برای نمایش و افزایش تعداد لایک و فالوئر و احساس اعتماد به نفس کاذب ناشی از آن می‌تواند زمینه‌ساز بروز اختلالات و بیماری‌های روانی از جمله خودشیفتگی شود.

وی برخی نمایش‌های افراد از زندگی شخصی خود را کاملاً غیرواقعی دانست و گفت: البته برخی افراد سالم ممکن است واقعیت‌هایی از زندگی و جامعه را نمایش دهند اما با فعالیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام که اقتضای آن برون‌نمایی اغراق آمیز زندگی شاد و مرفه است، به تدریج با موج غالب، همراه می‌شوند.

این روان‌شناس و روان‌کاو با بیان اینکه اغلب کاربران اینستاگرام کمبودهای خود را نمایش می‌دهند، گفت: با وجود اینکه نام این شبکه‌ها اجتماعی است اما با تقویت خود و من، باعث می‌شوند رفتارهای ضداجتماعی در افراد رو به افزایش گذاشته شود.

خودکم‌بینی‌ها و کاهش اعتماد به نفس هم از دیگر آثار استفاده زیاد از اینستاگرام است.

حسینی خاطر نشان کرد: اعتیاد به فضای مجازی ذره ذره ایجاد می‌شود و این مسئله می‌تواند کم‌کم به بیماری در فرد منتهی شود و این بیماری روانی ایجاد شده هم می‌تواند زمینه‌ساز بروز جرایمی شود که فرد هرگز تصور آلوده شدن به آن را نمی‌کرد.

مطلب پیشنهادی

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها و تاریخ دقیق روز چشم‌رنگی, مجله اینترنتی چارگوشه

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها و تاریخ دقیق روز چشم‌رنگی

شعر و پیام تبریک برای روز چشم رنگی ها + تاریخ دقیق روز یکشنبه ۲۲ …