ترس از صمیمیت

ترس از صمیمیت در مرکز وابستگی مشترک وجود دارد. ما از صمیمیت هراسانیم زیرا از ترک شدن و مورد خیانت قرار گرفتن و طرد شدن می‌ترسیم.
وقتی افراد از صمیمیت میترسند،ورود به رابطه و حفظ آن برایشان سخت می شود.
این موضوع می تواند در هر شخص به شکل متفاوتی خود را نشان دهد‌. عده ای با دیوار های بتنی بسیار از خودشان در برابر صمیمیت دفاع می کنند. عده ای دیگرچند قدم اول را بر‌می‌دارند و به محض ایجاد صمیمیت ، آلارم های ذهنی شان به صدا در می‌آید و فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند.

چرا ترس هایمان را بروز نمیدهیم؟

اروین یالوم اشاره می‌کند که مشکل در روابط بین فردی یکی از پرتکرار ترین مشکلاتی است که در گروه های درمانی اش از آن شکایت شده است.
شاید دانستن این که بیشتر افراد در این مورد مشکل دارند ، ما را از تجربه شرم و خجالت داشتن مشکل در این زمینه رها سازد.

اما چگونه این سبک از ارتباط در آدم‌ها شکل می‌گیرد؟

وقتی فردی در کودکی به دنبال تجربه‌ی احساس امنیت به هر دلیلی از گرفتن این حس از والدین خود محروم می‌شود، به این نتیجه می‌رسد که بعد از شیرینی و لذت صمیمیت، تلخی است پس اجتناب میکند.
و از زاویه دیگر وقتی فردی محیط زندگی‌اش را به قدر کافی ،《 امن، حمایت گرانه و پذیرا》 ندیده است، اصلا به خودش حق این را نمی‌دهد که قدم بردارد و تلاش کند به اندازه‌ی خودش نه افراطی دیده شود و تجربه کند.
بنابراین افراد با عینک زخم های دیروز کودکی خود، به تعاملات و تجربیات امروز نگاه می‌کنند و در نهایت می‌ترسند و دائما در درون و بیرون دچار احساس ناکامی می‌شوند.

ترس از صمیمیت

چگونه بر ترسهایمان غلبه کنیم؟

ترس از صمیمیت قابل درک و رایج است اما ناتوانی در غلبه بر آن ترس روابط شما را خراب خواهدکرد پس باید بر آنها غلبه کنیم:
پذیرش ترس هایمان، قدم اول است.
و قدم بعدی نگاه کردن از بیرون به “خود” است و پرسیدن این سوال که آیا موقعیت امروز ترسناک است یا ترس قبل از رو به رو شدن ما با موقعیت و آدم ها ؟
این جمله از جی.پی.واسوانی بسیارقابل تامل می‌باشد: (ترس را بکش ، پیش از آنکه ترس تو را بکشد.)

مطلب پیشنهادی

تست روانشناسی مخصوص زوج ها

تست روانشناسی مخصوص زوج ها   شاید نمیدانید در رابطه یتان با همسرتان چگونه ظاهر …