تخم بلدرچین و تمام خصوصیات باورنکردنی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

تخم بلدرچین و تمام خصوصیات باورنکردنی آن

 

تخم بلدرچین و تمام خصوصیات باورنکردنی آن

تـخـم بلــدرچــین از خواص زیادی برخوردار اســت و مصرف آن در رژیم غذایی شما می‌توانــد سلامتی شمارا تضمین کنــد. تـخـم بلــدرچــین از جهتی یک مادهٔ غذایی اســت که به‌سرعت خراب می‌شود. لذا تولیدکننــده می‌بایستی در جهت تضمین کیفیت آن، با نگه‌داری اصولی از فاسدشدن تـخـم بلــدرچــین جلوگیری نماید.

تـخـم بلــدرچــین نیز ماننــد شیر در انسان موجب رشد و تکامل اعضای بدن شده به‌طوری که در برخی موارد با شیر گاو مقایسه می‌شود هرچنــد شیر به دلیل مقدار زیادی کربوهیدرات در مقایسه با تـخـم بلــدرچــین غنی‌تر به‌حساب می‌آید. تـخـم بلــدرچــین مواد معدنی بسیاری ازجمله آهن و فسفر بوده و می‌توان گفت تمامی ویتامین‌ها بخصوص ویتامین A، D، تیامین (B2) و ریبو فلاوین (B2) را دارا می‌باشد. سطح انرژی و پروتئین آن نیز بسیار مناسب گزارش‌شده اســت. با توجه به نیاز تغذیه‌ای یک انسان، یک تـخـم‌مرغ و یا معادل آن حدود شش تـخـم بلــدرچــین، چیزی در حدود ۱۰ درصد پروتئین، ۹ درصد چربی و ۴ درصد از کالری موردنیاز بدن انسان را تأمین می‌نماید.

تخم بلدرچین و تمام خصوصیات باورنکردنی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

خواص و مضرات تـخـم بلــدرچــین

به نظر می‌رسد که ارزش اقتصادی و قیمت تـخـم بلــدرچــین در مقابل ارزش غذایی بالای آن، کم اســت. بااین‌حال توصیه می‌شود به تازه بودن آن برای بهره‌برداری بیشتر توجه خاص معمول گردد. شما با اضافه کردن تـخـم بلــدرچــین به رژیم غذایی خود می‌توانید از مزایا و خواص آن برای سلامتی خود بهره‌منــد شوید. از خواص تـخـم بلــدرچــین می‌توان به متعادل کردن کلسترول، کاهش فشارخون، پیشگیری از بیماری‌های مزمن و بهبود بینایی اشاره کرد.

افزایش سطح انرژی

لیست بلنــد بالایی از مواد معدنی و ریزمغذی‌ها که در تـخـم بلــدرچــین یافت می‌شود باعث شده اســت که این ماده برای افزایش سطح انرژی بسیار مفید باشد. صبحانه‌ای با پروتئین‌های زیاد و مواد مغذی فراوان برای افرادی که به کافئین یا سایر محرک‌ها وابسته‌انــد توصیه می‌شود زیرا می‌توانــد سطح انرژی آن‌ها را تنظیم نماید.

بهبود بینایی

مقادیر بسیار خوبی از ویتامین A در تـخـم بلــدرچــین یافت می‌شود. این موضوع بدین معنی اســت که اســتفاده کردن از آن می‌توانــد از بیماری و سلامت چشم شما محافظت کنــد. فعالیت آنتی‌اکسیدانی این ویتامین به کاهش دژنراسیون ماکولا کمک می‌کنــد و از توسعه آب‌مروارید پیشگیری می‌نماید. همین امر باعث می‌شود دید بهتری داشته باشید.

پیشگیری از بیماری‌های مزمن

آنتی‌اکسیدان‌ها اجزای مهم و ضروری برای سلامت انسان‌ها هستنــد زیرا بدن به‌طور مداوم با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنــد. رادیکال‌های آزاد باعث ایجاد بیماری مزمن و سرطان می‌شونــد. تـخـم بلــدرچــین سطح خوبی از ویتامین D و A دارد و می‌توانــد رادیکال‌های آزاد را خنثی کنــد و از سلامت بدن محافظت نماید.

تخم بلدرچین و تمام خصوصیات باورنکردنی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

متعادل کردن کلسترول

اسیدهای چرب مفیدی در تـخـم بلــدرچــین یافت می‌شود. به همین خاطر بیشتر افراد می‌تواننــد از آن برای سلامت قلب خود اســتفاده کننــد. کلسترول HDL یکی از انواع کلسترول خوب اســت که بدن ما برای مبارزه با کلسترول بد خون به آن نیاز دارد. کلسترول HDL بیش از ۶۰ درصد اسیدهای چرب را در تـخـم بلــدرچــین تشکیل می‌دهد. بااین‌حال افرادی که در حال حاضر مشکلاتی با کلسترول خوددارنــد اضافه کردن مقادیر زیادی از این تـخـم‌ها به رژیم غذایی نمی‌توانــد انتخاب خوبی برایشان باشد زیرا ۱.۶ گرم اسید چرب اشباع در هر وعده از آن وجود خواهد داشت.

افزایش متابولیسم

محدوده ویتامین B ای که در تـخـم بلــدرچــین یافت می‌شود می‌توانــد فعالیت متابولیکی را در طول بدن افزایش دهد. این عملکردها دربرگیرنــده فعالیت‌های هورمونی و آنزیمی اســت. به همین خاطر تـخـم بلــدرچــین می‌توانــد فرآینــدهای بدن و عملکرد انــدام را بهبود ببخشد.

تسکین آلرژی

تـخـم بلــدرچــین به‌طور طبیعی پروتئین ovomucoid بالایی دارد که به‌عنوان آنتی آلرژیک (ضد حساسیت) در بدن عمل می‌کنــد. به همین خاطر افرادی که از احتقان بینی، التهاب یا سایر نشانه های آلرژی رنج می برنــد می‌تواننــد از این تـخـم بهره‌منــد شونــد.

تحریک رشد

درست هماننــد تـخـم‌مرغ معمولی، تـخـم بلــدرچــین نیز می‌توانــد پروتئین خوبی برای شما فراهم آورد. پروتئین برای فرآینــدهای بی شماری از بدن لازم اســت. این ماده به اجزای تشکیل دهنــده تجزیه می‌شود و می‌توانــد برای ساخت سلول ها، بافت ها، عضلات، اســتخوان و رگ های خونی جدید مورد اســتفاده قرار گیرد. پروتئین موجود در این تـخـم می‌توانــد مزایای زیادی برای بدن فراهم آورد و رشد طبیعی بدن را تامین کنــد.

پاکسازی بدن

سم زدایی از بدن بسیار مهم اســت به خصوص در دنیایی که با مواد سمی، آلاینــده ها و فلزات سنگین پر شده اســت. مطالعات نشان داده انــد افزودن این تـخـم به رژیم غذایی می‌توانــد سموم را از جریان خون حذف کنــد و انــدازه سنگ مثانه و سنگ کلیه را کاهش دهد.

کاهش فشارخون

مواد معدنی ضروری در تـخـم بلــدرچــین یافت می‌شود. یکی از این مواد پتاسیم اســت. اگرچه اثر محافظتی از قلب و عروق در این تـخـم هنوز تحت مطالعه اســت ولی حضور پتاسیم می‌توانــد توانایی آن برای کاهش فشارخون را افزایش دهد. مقدار پتاسیم موجود در آن بیشتر از تـخـم‌مرغ معمولی اســت.

تخم بلدرچین و تمام خصوصیات باورنکردنی آن, مجله اینترنتی چارگوشه

مضرات تـخـم بلــدرچــین

هر ماده غذایی که بیش از حد مصرف شود می‌توانــد عوارض و مضراتی داشته باشد. تـخـم بلــدرچــین نیز دارای مقداری اسیدهای اشباع اســت که بهتر اســت در مقدار متعادلی مصرف شود. در واقع تغییر عمده ای در رژیم غذایی باید تحت نظر متخصص تغذیه باشد ولی مصرف متعادل آن برای سلامتی مناسب و بسیار مفید اســت. خانم های بارداری که اضافه وزن دارنــد و چاق هستنــد، خانم های باردار دیابتی و یا خانم های بارداری که چربی خون بالا دارنــد قبل از مصرف آن حتما با پزشک تغذیه خود مشورت کننــد.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با برخی ادویه جات و رابطه آن با طول عمر, مجله اینترنتی چارگوشه

آشنایی با برخی ادویه جات و رابطه آن با طول عمر

ادویه جات وافزایش طول عمر اگر غـذای فلفـل دار و تنـدمیخوریـد، بیشتر عمرخواهیـدکرد. امروزه، تحقیقـات …