تب در کودکان و نکات حیاتی درباره تب در کودکان

 

تب در کودکان و نکات حیاتی درباره تب در کودکان

تب یک علامت شایع در اکثر بیمارها است، در واقع، تب یک پاسخ معمول سیستم ایمنی کودک به ویروس یا عفونت باکتریایی است ،اکثر کودکان سالم می توانند تب را به خوبی تحمل کنند و در شرایط عادی در حدود 3 تا 5 روز طول می کشد، شایع ترین علت تب در نوزادان عفونت ویروسی است. در بعضی موارد، دندان درآوردن نیز ممکن است باعث افزایش اندکی دمای بدن شود.

البته در نوزادان کوچکتر، تب می تواند نشانه ای از عفونت جدی باشد هنگامی که میبینید درجه حرارت نوزادتان بالا می رود، می تواند باعث نگرانی بالای برای شما شود این مشکل باعث می شود تا با پزشک تماس بگیرید یا مراقبت های اورژانسی را دریافت کنید. در ادامه اطلاعات بیشتر از تب کردن کودکان در چارگوشه خواهید خواند.

علت پیدایش تب

خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید که تب به خودی خود بیماری نیست—معمولاً می‌تواند یک علامت برای بیماری یا مشکل خاص در بدن باشد. تب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:

عفونت: اکثر تب‌ها در اثر یک بیماری یا عفونت خاص در بدن ایجاد می‌شوند. تب به بدن کمک می‌کند با تحریک مکانیزم‌های دفاعی طبیعی بدن، با عفونت‌ها مقابله کند.

پوشیدن لباس زیاد: نوزادان، مخصوصاً نوزادان تازه متولدشده، اگر زیاد لباس بپوشند یا در محلی گرم قرار گیرند، تب می‌کنند، زیرا به اندازه بچه‌های بزرگتر نمی‌توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند. اما ازآنجاکه تب در نوزادان می‌تواند نشانه یک عفونت جدی باشد، حتی نوزادانی که زیاد لباس پوشیده‌اند هم باید توسط پزشک معاینه شوند.

واکسن‌ها: بچه‌ها و نوزادان گاهی بعد از واکسن دچار تب خفیف می‌شوند.

بااینکه دندان درآوردن هم باعث بالا رفتن جزئی دمای بدن می‌شود، اما اگر درجه حرارت بدن کودک بالاتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت (۳۷.۸ درجه سلسیوس) شود، نمی‌تواند دلیل اصلی تب باشد.

تب در کودکان و نکات حیاتی درباره تب در کودکان

تب و علائم آن در کودک

بیشتر پزشکان توافق دارند که دمای طبیعی بدن برای یک کودک سالم کمتر از ۳۷/۸ درجۀ سانتی‌گراد است و اگر دمای بدن نوزاد یا کودک شیرخوار شما ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر باشد، او تب دارد. اندازه‌گیری درجه‌ حرارت مرکزی بدن کودک ممکن است از طریق پردۀ گوش توسط ترمومترهای مخصوص این کار انجام شود، اما برخی دیگر از پزشکان می‌گویند دقیق‌ترین راه گرفتن دمای بدن کودک استفاده از دماسنج مقعدی است و برخی نیز اندازه‌گیری تب را از طریق دماسنج دیجیتالی پیشانی بهتر می‌دانند. در هر صورت، لازم است شما به پزشک کودک خودتان اعتماد کنید.

سن می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده در وجود تب کودک باشد. به عبارت دیگر؛ تب در کودکان زیر سه ماه جدی‌تر است. رفتار کودک هم یک عامل مهم دیگر است، یعنی تبی که کودک را از بازی کردن و غذا خوردن به طور معمول بازنمی‌دارد، اغلب نمی‌تواند موضوع نگران‌کننده‌ای باشد. غیر از این موارد، بدن بچه‌های بزرگ‌تر بعد از بیدار شدن از یک چرت روزانه یا بعد از دویدن و بازی کردن ممکن است گرم‌تر باشد.

همچنین به خاطر داشته باشید که دمای بدن همۀ افراد، در اواخر بعدازظهر و اوایل شب افزایش و بین نیمۀ شب و صبح زود کاهش می‌یابد. در هر صورت اگر نگران هستید، درجه حرارت بدن کودک هرچه باشد، لازم است با پزشک تماس بگیرید و از او برای معاینۀ کودکتان کمک بگیرید.

اندازه گرفتن دمای بدن فرزندتان

شما به چندین روش می توانید دمای بدن فرزندتان را اندازه بگیرید. هر روش دمای بدن او را به روشی متفاوت اندازه گیری می کند، و نتایج می توانند بسته بر نوع دماسنجی که استفاده می کنید متغیر باشند. روش های متفاوت گرفتن دمای بدن عبارتند از:

  • دماسنج مادون قرمز پیشانی
  • دماسنج دیجیتال، جیوه ای یا الکلی که زیر بازو یا زیر زبان گذاشته می شود
  • دماسنج گوشی (تیمپانیک)
  • دماسنج های نواری که بر روی پیشانی گذاشته می شوند (استفاده از این دماسنج ها توصیه نمی شود زیرا قابل اطمینان نمی باشند).

برخی از دماسنج ها برای گروه های سنی خاص مناسب می باشند، در نتیجه برای گرفتن دمای دقیق همیشه باید دستورالعمل های تولیدکننده را خوانده و آنها را رعایت کنید. شما می توانید از پزشک یا داروساز خود بخواهید روش استفاده از دماسنج را به شما نشان دهند. این کار را پیش از زمان نیاز به گرفتن دمای بدن فرزندتان انجام دهید.

تب در کودکان و نکات حیاتی درباره تب در کودکان

تماس یا مراجعه به پزشک

در صورت مشاهدهٔ هر کدام از موارد زیر در رابطه با تب با پزشک کودکتان تماس بگیرید یا به مطبش مراجعه کنید:

  • کودک به طرز محسوسی رنگ‌پریده یا برافروخته باشد یا دفعات ادرار کردن او کم شده است.
  • متوجه قرمزی روی پوست یا هر عارضۀ پوستی بدون علت دیگری در کودک شده‌اید. این نوع حساسیت اگر با تب همراه باشد، می‌تواند نشانۀ یک مشکل جدی‌تر باشد. جوش‌های کوچک بنفش‌قرمز یکه وقتی آنها را فشار می‌دهید سفید یا کم‌رنگ نمی‌شود یا دمل‌های بزرگ بنفش می‌تواند نشانۀ یک عفونت باکتریایی بسیار جدی یا بیماری التهابی مهم باشد.
  • کودک در تنفس مشکل دارد، برای نفس کشیدن تلاش بیشتری می‌کند یا تنفس او سریع‌تر از حد معمول است و حتی پس از اینکه بینی او را با یک پوآر بینی کودکان تمیز می‌کنید، تغییری ایجاد نشود. این حالت می‌تواند نشانۀ عفونت‌های شدید ریوی باشد.
  • کودک شما بیمار و بی‌حال به نظر برسد و درجه حرارت بدن او کمتر از حد طبیعی؛ کمتر از ۳۶ درجه سانتی‌گراد است. گاهی بدن نوزادان خیلی کوچک وقتی بیمار می‌شوند، به جای تب کردن، سرد می‌شود.

درمان خانگی تب کودکان

استفاده از دارو به صورت کنترل شده

اگر فرزندتان احساس ناراحتی می‌کند، می‌توانید برحسب سن و وزنش، به او استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. (به هیچ عنوان به فرزندتان آسپیرین ندهید، زیرا ممکن است موجب سندرم رای که یک بیماری کشنده نادر است شود، مگراینکه پزشک تجویز کرده باشد). اگر دوز مناسب دارو برای کودکان کمتر از دو سال را نمی‌دانید، با پزشک فرزندتان تماس بگیرید و سوال کنید.

به بچه‌های کمتر از دو ماهه نباید هیچ دارویی بدون تجویز و ارزیابی دکتر داده شود. اگر فرزندتان مشکل جسمی دارد، حتماً برای اینکه بفهمید چه دارویی برای او مناسب‌تر است با پزشکش مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که دارو‌های مخصوص تب، معمولاً فقط به طور موقت تب را پایین می‌آورند، اما آن را به حالت نرمال برنمی‌گردانند—و دلیل اصلی آن تب را نیز درمان نمی‌کنند.

حمام کردن کودک

حمام کردن فرزندتان می‌تواند کمک کند کمی حالش بهتر شود و تبش پایین بیاید. فقط از آب ولرم استفاده کنید؛ آب سرد ممکن است موجب لرز او شود که درواقع دمای بدن را بالا می‌برد. هیچوقت از الکل (اگر از طریق پوست جذب شود، ممکن است موجب مسمومیت شود) یا حمام سرد یا کمپرس آب سرد (ممکن است موجب لرز و بالا بردن درجه حرارت بدن شوند) استفاده نکنید.

ماساژ پا برای درمان تب

یکی از بهترین راه های آرام کردن کودک شیرینتان، مالش کف پا نوزاد با بعضی از روغن های گرم است ،صرف نظر از آرامش، خواب بهتری به آنها می دهد که برای بهبود سریع ترشان ضروری است. ، ماساژ پا ،نیز به تنظیم دمای بدن کمک می کند. مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش دهید ،با انگشتان دستتان ، انگشتان پاهایشان را به آرامی فشار دهید در پایان، تمام پاها را به خوبی ماساژ دهید این کار را فقط چند دقیقه انجام دهید، و درصورت نیاز، تکرار کنید. هنگامی که به سراغ ماساژ پا می روید، مراقب باشید که بیش از حد این کار را انجام ندهید.

کاهش تب نوزاد تب با سرکه سیب

برای کودکان 1 ساله به بالا، می توانید سرکه سیب را امتحان کنید چون سرکه سیب، کمک می کند تا گرما از بدن خارج شود، و می تواند دمای بدن بالا را کاهش دهد ، برای این کار ¼ فنجان سرکه سیب خالص را در یک کاسه بزرگ از آب آشامیدنی اضافه کنید یک پارچه را در آن خیس کنید و سپس مایع اضافی اش را پاک کنید. از این پارچه مرطوب برای حمام اسفنجی به کودکتان استفاده کنید 2 تا 3 بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که تب کاهش یابد.

ریحان برای کاهش تب

برای پایین آوردن تب، برای نوزادانی که بیش از 1 سال دارند، ریحان بسیار مناسب است این گیاه می تواند به کاهش گرما در بدن کمک کند.به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی و تقویت کننده ایمنی کار می کند. چند برگ ریحان را در 2 لیوان آب بجوشانید تا محلول به نصف کاهش یابد. کمی شکر اضافه کنید و چند بار در روز کمی از آن را به کوچولوی خود بدهید.اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است تا برگ های ریحان را بجود، به او در فواصل معین تعدادی از برگ های کاملا شسته ریحان بدهید.

تب در کودکان و نکات حیاتی درباره تب در کودکان

عوارض تب در کودک

تب در کودکان می‌تواند منجر به بروز عوارضی شود که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

تشنج ناشی از تب: تب گاهی اوقات باعث تشنج در نوزادان و کودکان می‌شود. این نوع تشنج بیشتر در کودکان بین سن‌های شش ماه تا هفت سال شایع است. کودکی که دچار این نوع تشنج شده، ممکن است چشم خود را به یک طرف بچرخاند، بزاق از دهانش جاری شود یا استفراغ کند. اندام کودک ممکن است سفت شود و بدن او دچار حرکت یا کشش ناگهانی یا حرکت تند و سریع شود.

تشنج در اغلب موارد بی‌خطر است. هرچند آگاهی از این موضوع، نمی‌تواند جلوی وحشت شما را از مشاهدهٔ حملهٔ تشنج در کودک بگیرید، اما سعی کنید در چنین موقعیتی به تمام شدن و بی‌خطر بودن آن در کودک فکر کنید تا اوضاع را برای خودتان ترسنا‌ک‌تر نکنید. پس از هر گونه اقدام خاصی در چنین موردی خودداری کنید و سریع فرزند خود را به اورژانس برسانید.

بازگشت تب: داروهای تب‌بر، درجه حرارت بدن را به طور موقت پایین می‌آورد، اما بر منشاء ایجاد عفونت تأثیری نمی‌گذارد، بنابراین کودک شما ممکن است تا زمانی که عفونت در بدن او وجود دارد، باز هم دچار تب شود. از بین رفتن عفونت از بدن می‌تواند چند روز طول بکشد. پس صبور باشید و از کودکتان با توجه به نکات گفته‌شده مراقبت کنید و یادتان باشد هر گونه مشکل یا نکتۀ مبهمی را با پزشک در میان گذاشته و بدون مشورت او اقدامی انجام ندهید.