تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن

تبـخال چیست؟ علائم، تشخیـص، پیشگیری و درمـان آن:

تبـخال یک بیماری ویـروسی است که توسط ویـروسی به نام هرپس سیمپلکـس (Herpes Simplex Virus) ایجاد می شود. در صورت ابتلا این ویـروس تا آخر عمر در بدن وجود دارد و هنگامی که توسط عواملی مثل ضعف سیستم ایمنی، ترس، استرس زیاد و… تحریک می شود در اطراف لب ایجاد می شود. درمـان های مختلفی برای تبـخال وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

علائم تبـخال چیست

علائم تبـخال:

علایم و نشانه‌هاى تبـخال به این شکل است که در مرحله اول یک تاول کوچـک و دردناک پر از مایع، روى یک نقطه سرخ و دردناک پوست بروز می‌کند که معمولا روى لب‌ها و نواحى داخلى دهان است. بعد از آن درد شدید و احساس مورمور شدن به سراغ بیمار می‌آید که اغلب یکى دو روز قبل یا بعد از بروز تاول‌ها است که این علامت بسیار مهمی ‌است.
اگر شخصى در این مرحله متوجه عفونت تبـخال شود، با استفاده از اقدامات پـیشگیرانه که در ادامه در مورد آنها صحبت می‌شود می‌تواند از بروز تبـخال جلوگیری کند. در هر صورت پس از تشکیل تاول‌ها، سیر بیمارى ادامه پیدا می کند و تاول‌ها در نهایت می‌ترکند و از آنها خونابه خارج می‌شود و سپس یک زخم قهوه‌اى‌ رنگ با ظاهرى ناخوشایند تشکیل می‌شود.

معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى‌کشد تا تبـخال برطرف شود. تبـخال معمولاً روى لب‌ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بینى، چانه یا انگشتان دست هم دیده مى‌شود و گرچه غیرمعمول است اما امکان دارد تبـخال در داخل دهان هم بـروز کند اما تنها برروى لثه ها یا کام سخت که در سقف قرار دارد. اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممکن است آفت باشد ولى مطمئناً تبـخال نیست.

علائم تبـخال ممکن است تا حداکثر ۲۰ روز پس از قرارگرفتن در معرض ویـروس ظاهر نشود و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى‌کشد. تاول ها شکل مى‌گیرند، مى‌ترکند و ترشح مى‌کنند. سپس کبره زردرنگى تشکیل مى شود و نهایتاً با ریختن آن پوست صورتى رنگى در زیر ظاهر مى‌شود و تبـخال بدون گذاشتن جا بهبود مى یابد.

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

عـوارض تبـخال چیست

عـوارض تبـخال:

تبـخال یک بیماری مسرى است و این ویـروس مى‌تواند از طریق پوست با پوسـت از شخصى به شخص دیگر منتقل شود. ویـروس “هرپس سیمپلکس” مى تواند حتى زمانى که تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بیشترین خطر عفونت در زمـانى است که تاول ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى که آنها کاملاً خشک مى‌شوند و کبره مى‌بندند. اگر به تبـخال مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزمـا (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنى مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خوددارى کنید. عفونت تبـخالى چشم که باعث ایجاد جوشگاه بر روى قرنیه مى شود یکى از علل مهم کورى است. این عارضه نیاز به مداخله فورى پزشکى دارد.

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

راههای پیشگیری از تبـخال چیست

پیشگیری از بروز تبـخال:

افرادی که به علل اکتسابی یا ارثی از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردارند، تبـخال در دهان، حلق و کام دیده می شود. رعایت چند نکته در درمـان شایعترین نوع تبـخال
یعنی تبـخال ناحیه اطراف لبها که اغلب هنگام بیماری یا اضطراب بروز می کـند، موثر است. دراین حالت مسواکی نو برای شستشوی دندانها انتخاب کنید و بعد از بهبود بیماری حتماً آن را دور بیندازید. توصیه می‌کنم از تماس با ترشحات بزاقی یا بوسیدن فردی که تبـخال زده خودداری کنید تا شما هم تبـخال نزنید. همچنین مسواک خود را در جای خشک نگهداری کنید و هنگام استفاده از آن از تماس لبه خمیر دندان با مسواک خودداری کنید.

ورزش، تمدد اعصاب و دورکردن افکارمنفی و کاهش فشارعصبی واسـترس در درمـان و پیشگیری از تبـخال موثرند. ضمن اینکه بازگشت مکرر تبـخال در اغلب افراد نشانه کمبود گروهی از ریزمغذی ها مانند: آهن و گروه ویتامین ب است که می توان با تامین آنها بازگشت تبـخال را دراین افراد متوقف کرد. به یاد داشته باشید مرحله اول بروز تبـخال به صورت علایم موضعی مانند گزگز، سوزش و خارش است. و چنانچه این علایم پیدا شود، بروز تبـخال قابل پیشگیری نیست.

اگر کسى براى اولین بار با این ویـروس تماس داشته باشد، پس از بروز عفونت تبـخال در ناحیه دهان، ویـروس مربوطه به عمق بدن می‌رود و خود را مخفى می‌کند. بعد از سال‌ها و یا حتى در مدتی کمتر، احتمال دارد دوباره ویـروس شـعله‌ور و دردسرزا شود. اینکه چه شرایطى سبب می‌شود ویـروس خفته دوباره بیدار شود مقوله‌اى است که جا براى بحث بسیار دارد. اما به طور خلاصه شرایطى هـمچون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگى، فشارهاى روحى و روانى ، صدمات به لب و
یا جراحى‌هاى روى نواحى دهان و لب از جمله ی این موارد هستند.

از این رو روش برخورد با تبـخال مهم‌ترین اصلى است که در مواجهه با این بیمارى باید آموخت تا از عـوارض آن در امان ماند. هوای سرد، آفتاب داغ و تضعیف دستگاه ایمنی ممکن است به بروز مکرر تبـخال در فرد منجر شود. بـرای پیشگیری از انتشار تبـخال به سایر مناطق بدن و یا انتقال به اشخاص دیگر روش های زیر بسیار مفید خواهد بود؛ از تماس پوستی و یا بوسیدن دیگران در زمان بروز تاولها بپرهیزید. ویـروس از راه ترشح تاولها به سرعت گسترش می یابد.

وسایل شخصی تان را با دیگران مشترک نکنید. ظـروف غذاخوری، حوله ها و سایر وسایل می توانند ویـروس را در زمان بروز تاولها گسترش دهند. دستهایتان را همواره تمیز نگه دارید. وقتی تبـخال زده اید دستها را به دقـت قبل از تماس با افراد دیگر بشویید. در هنگام تماس با سایر نقاط بدن دقت کنید. چشمها و آلت تناسلی مناطقی هستند که مستعد پذیرش و گسترش ویـروس می باشـند. از عوامل خطر ساز بپرهیزید. از موقعیت هایی که باعث بروز تبـخال می شوند دوری کنید مانند قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض آفتاب. از ضد آفتاب استفاده کنید. به لبها و صورت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب چه تابستان و چه زمستان، ضد آفتاب بزنید، تا دچار تبـخال نشوید.

درمـان تبـخال:

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

درمـان تبـخال با کمپرس یخ

  • درمـان تبـخال لب با کمپرس یـخ:

یخ به تسکین درد و ناراحتی ناشی از شیوع تب خال کمک می کند.
یک تکه یخ را در یک پارچه یا حوله بپوشانید.
آن را به مدت ۱۰ دقیقه روی منطقه آسیب دیده قرار دهید.
این کار را چند بار در روز انجام دهید تا این که شاهد بهبود باشـید.

  • سرکه سیب برای درمـان تبـخال لب:

سرکه سیب به کاهش شدت شیوع تب خال به خاطر ضد عفـونی کنندگی و خواص ضد التهابش کمک می کند.

یک تکه پنبه را در سرکه سیب فرو کنید و آن را روی مناطق مـتاثر برای سه یا چهار بار در روز برای دو یا سه روز قرار دهید.
برای بهترین نتیجه، آن را به محض اینکه احساس سوزش اولیه را تجربه می کنید، اعمال کنید ؛ آگاه باشید، احتمال دارد کمی بسوزد.
همچنین می توانید یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید و دو بار در طی روز بنوشید.

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

درمـان تبـخال با هیدروژن پروکسید

  • درمـان خانگی تبـخال لب با هیدروژن پروکسیـد:

آب اکسیژنه دارای خواص ضد عفونی کننده است و به همین دلیل یـک درمـان خانگی کاملاً محبوب برای تب خال است.

کمی محلول آب اکسیژنه حاوی ۳% را در ناحیه آسیب دیده با استـفاده از یک تکه پنبه بگذارید.
بگذارید چند دقیقه بماند و بعد آن را بشویید.
این فرآیند را هر چند ساعت یک بار برای چند روز تکرار کنید.
برای زخم های دهانی، مخلوطی از آب اکسیژنه و سه نسبت آب را چند بار در روز برای دو یا سه روز استفاده کنید.

تبخال چیست؟ علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان آن, مجله اینترنتی چارگوشه

درمـان خانگی تبـخال با سیر

  • بهترین درمـان تبـخال لب با سیـر:

سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که به مقابله با شیـوع تب خال کمک می کند.تحقیقات منتشر شده در سال ۱۹۹۲ نشان دادند که ماده شیمیایی بنام آلیسین موجود در سیر امکان دارد دارای اثرات ضد ویـروسی باشد.روغن سیر همچنین شامل ترکیب ضد ویـروسی آژونه است.

یک سیر خرد شده را در نـاحیه آسیب دیده قرار داده و بگذارید به مدت ۰۱-۵۱ دقیقه بماند.
این کار را چند بار در روز به مدت دو روز و یا تا زمانی که شاهد بهبود آن هستید انجام دهید.
آگاه باشید، امکان دارد باعث احساس سوزش شود.متناوبا، شما می توانید هر روز دو یا سه بار از روغن سیر در مناطق متاثر استفاده کنید.
برای تهیه روغـن سیر، یک حبه سیر تازه در روغن زیتون بپزید تا آن ها قهوه ای شوند و سپس روغنش را فشار دهید.
همچنین مـی توانید هر روز یک یا دو حبه سیر له شده را بخورید.

  • جـلوگیری از خارش تبـخال با خمـیر جوش شیرین:

مالیدن خمیر جوش شیرین ممکن است به خشک کردن ضایعات و تسکین خارش کمک کند.

برای انجام این کار، یک پنبه مرطوب را در مقدار کمی جوش شیرین فرو کنید و آن را روی زخم خود بکشید.

 

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی), مجله اینترنتی چارگوشه

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …