تاریخچه سیزده بدر

تاریخچه سیزده بدر

مراسم سیزده بدر یک جشن ملی و باستانی و قدیمی محسوب میشود. این جشن سالهاست و=که در بین مردم مرسوم است یعنی هرسال در سیزدهمین روز از شروع بهار مردم با عزیزانشان به طبیعت میروند و اصطلاحا ۱۳ خود را بدر میکنند.

اما ریشه ی این مراسم از کجا می اید؟

با ما در مجله اینترنتی چارگوشه همراه باشید .

تاریخچه سیزده بدر
سیزده بدر مبارک

آیا  سیزده نحس است ؟

تا بحال هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز نحس است بلکه قریب به اتفاق روز سیزده نوروز را بسیار سعد و فرخنده دانسته‌اند. برای مثال در آثار الباقیه ابوریحان بیرونی، جدولی برای سعد و نحس بودن روز ها قرار دارد که در آن برای سیزدهم نوروز که تیر روز نام دارد، کلمه سعد به معنی نیک و فرخنده آمده‌است. بعد از اسلام چون سیزدهم تمام ماه‌ها را نحس می‌دانند، به اشتباه سیزدهم عید نوروز نحس شمرده شد.

تاریخچه سیزده بدر
پیشینه ی سیزده بدر

برگزاری و مراسم سیزده بدر

همانگونه که اشاره شد شیوه های برگزاری سیزده بدر و همچنین مراسم و آداب سیزده بدر بسیار متفاوت و گسترده می باشد که در اینجا به تفصیل نمی توان به آنها پرداخت، اما همانطور که می دانیم سیزدهم فروردین تیشتر روز می باشد و آغاز نیمسال دوم زراعی، و مردمان ایرانی برای نیایش و گرامیداشت تیشتر، ایزد باران آور و نوید بخش سال نیک به کشتزارها و مزارع خود می رفتند و در زمین تازه روییده و سرسبز و آکنده از انبوه گل و گیاهان صحرایی به شادی و ترانه سرایی و پایکوبی می پرداختند و از گردآوری سبزه های صحرایی و پختن آش و خوراکی های ویژه غافل نمی شدند.

بخشی دیگر از آیین های سیزده بدر را هم باورهایی تشکیل می دهند که به نوعی با تقدیر و سر نوشت در پیوند است.برای نمونه فال گوش ایستادن ،فال گیری (به ویژه فال کوزه)، گره زدن سبزی و گشودن آن ،بخت گشایی (که درسمرقند و بخارا رایج است)و نمونه های پرشمار دیگر …از مراسم های روز سیزده بدر هستند.

از آئین های دیگر سیزده بدر که مانند  مراسم چهارشنبه سوری و نوروز، پر شمار، زیبا و دوست داشتنی است،بازی های گروهی، گردآوری گیاهان صحرایی، خوراک پزی های عمومی، بادبادک پرانی، سوارکاری، نمایش های شاد، هماوردجویی جوانان، آب پاشی و آب بازی بخشی از این آیین هاست که ریشه در باورها و فرهنگ اساطیری دارند. از جمله شادی کردن و خندیدن به معنی فروریختن اندیشه های پلید و تیره، روبوسی نماد آشتی گره زدن علف برای شاهد قرار دادن مادر طبیعت در پیوند میان زن و مرد، ایجاد مسابقه های اسب دوانی.

 

تاریخچه سیزده بدر
نحوست ۱۳ بدر

 

  واژه سیزده به !

مشهور است که واژه ی سیزده به در به معنای « در کردن نحسی سیزده» است . اما وقتی به معانی واژه ها نگاه کنیم برداشت دیگری از این واژه می توان داشت. «در» به جای «دره و دشت» می تواند جایگزین شود .به عنوان مثال علامه دهخدا، واژه «در و دشت» را مخفف «دره و دشت» می داند.

چو هر دو سپاه اند آمد ز جای        تو گفتی که دارد در و دشت پای

یکی از معانی واژه «به»، « طرف و سوی » می باشد . مانند اینکه می گوییم «به فروشگاه».

پس با نگاهی کلی می توان گفت واژه «سیزده به در» به معنای « سیزدهم به سوی در و دشت شدن» می باشد که همان معنی بیرون رفتن و در دامان طبیعت سر کردن را می دهد.

 

تاریخچه سیزده بدرروز طبیعت

 

در گذشته مادران و پدران ما، سبزه های نوروزی خود را در این روز به طبیعت می برده و برای احترام به زمین و گیاه، آن را در آغوش زمین می کاشتند، امروزه ما آن را به سوی یکدیگر پرتاب می کنیم و تکه تکه اش می کنیم و این کار اصلا پسندیده نیست زیرا باید به طبیعت احترام بگذاریم و قدر ان را بدانیم.

در گذشته در سیزده بدرِ مرد به  ستایش و دعا برای طلب باران فراوان در سال پیش رو میپرداختند و همچنین سعی میکردند در این روز طبیعت را پاکیزه نگه دارند و از داشتن ان لذت ببرند در صوزرتی که امروزه مردم متاسفانه با رفتارهای پرخطر خود باعث ز ویرانی و تباهی طبیعت میشوند.

ما باید برای پیرامون خود ارزش قائل شویم و ان را دوست داشته باشیم و از زیبایی ان لذت ببریم.

 

مطلب پیشنهادی

اس ام اس تبریک تولد بهمن  ماه

اس ام اس تبریک تولد بهمن  ماه   بهمن ماهی که باشی میشی یه آدم …