بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن

بـیماری مـخملک چـیست؟ همه چیز درباره آن:

مـخملک یک بـیماری عفونی اسـت که همراه با تب و جوش های قرمز پوستی اسـت. این بـیماری مسری و در کـودکان شایع اسـت. عامل این بـیماری باکتری اسـترپتوکوک گروهA اسـت. این بـیماری بیشتر در فصول سرما دیده مـی شود و علائم آن معمولا با سوزش و گـلودرد و تب بالا آغاز مـی شود. درمـان معمولا با آنتی بیوتیک ها انجام مـی شود. اما اگر درمـان نشود، می تواند منجر به وضـعیت جدی تری شود که قلب، کلیه و دیگر دستگاه های بدن را درگیر کند.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

مخملک چیست

تاریخچه بـیماری مـخملک چـیست:

در قرن ۱۹ بـیماری‌هایی نظیر: تب مـخملک، سرخک، سرخجه، زرد زخم، بـیماری پنجم، تب زرد و آبله مرغان در کـودکان همراه با تب و ظهور جوش شایع شد. سوء تغذیه در دوران کودکی و در زمان بارداری، جزو عوامل خطر برای این بـیماری بود. کاهش گونه‌های باکتری که تولید مـخملک می‌کردند و اسـتفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت بیشتر مردم در برابر این باکتری، باعث شد که این بـیماری کمتر شود.

عامل مـخملک چـیست:

عامل بـیماری مـخملک یک نوع باکتری اسـترپتوکوکی اسـت می تواند سبب گـلو درد چرکی و عفونت پوست نیز بشود. این باکتری در گـلوی فرد سبب عفونت مـی شود و با آزاد کردن نوعی سم یا توکسین، موجب پیدایش واکنش پوستی و بروز بثوراتی روی پوست مـی شود. اگر کودک شما دچار مـخملک شده باشد، احتمالا آن را از کودک بـیماری گرفته اسـت. عامل بـیماری می تواند از طریق تنفس هوای آلوده، اسـتفاده مشترک از اسباب بازی، ظروف غذا و یا سایر وسایل مانند حوله که توسط فرد بیمار آلوده شده اسـت، انتشار یابد.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

التهاب گلو از علائم بیماری مخملک است

علائم مـخملک چـیست:

 • سردرد
 • درد عضلانی
 • بزرگی گره‌های لنفاوی در گردن
 • رنگ قرمز روشن در چین‌های زیر بغل و کشاله ران
 • خستگی و بی قراری
 • درد شکمی
 • تهوع
 • ظاهر زبان در بـیماری مـخملک
 • التهاب و ورم گـلو
 • تکه های چرک زرد رنگ در پشت حلق
 • دو روز بعد از این علائم، در پوست جوش‌هایی ظاهر می‌شود. جوش‌ها غالبا در تنه می‌باشند و بعد به دست‌ها و پاها گسترش می‌یابند. در کف دست و کف پا، این جوش ها نمی‌باشند.
 • جوش‌ها، قرمز رنگ می‌باشند و وقتی که دست به آنها می‌زنیم، سفید می‌شوند.
 • پوست، سفت و سخت می‌شود، مثل آفتاب‌سوختگی.
 • صورت سرخ و گلگون
 • زبان سفید به همراه پرزهای قرمز که به نام “زبان توت فرنگی سفید” معروف اسـت
 • بعد از ۲ تا ۴ روز، جوش‌ها خشک و محو می‌شوند. پوست نیز صاف می‌شود.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

درمان بیماری مخملک

درمـان مـخملک چگونه اسـت:

در صورت شک به مـخملک یا هر نوع عفونت اسـترپتوکوکی دیگر، بهتر اسـت برای قطعی شدن تـشخیص از حلق بیمار نمونه گیری شده و برای کشت فرستاده شود. برای نمونه گیری از یک چوب مخصوص و نازک که سر آن مقداری پنبه قرار داده شده به نام سواپ اسـتفاده مـی شود. بوسیله سواپ مقداری از ترشحات حلق کودک برداشته مـی شود و در محل خاصی کشت داده مـی شود. برای راحت بودن کودک بهتر اسـت از انواع سواپ های بی درد اسـتفاده شود.

در صورت درمـان، بهبودی سریع خواهد بود، اگر چه راش ها ممکن اسـت برای چندین روز باقی بماند. از طرفی چندین هفته نیز ممکن اسـت طول بکشد تا تورم لوزه ها و غدد لنفاوی به شکل عادی برگردد. اگر هر نوع عفونت اسـترپتوککی بدون درمـان بماند، ممکن اسـت عـوارض جدی مانند آبسه لوزه ها را در پی داشته باشد.همچنین ممکن اسـت منجر به بروز تب روماتیسمی و عـوارض متعاقب آن، مانند برخی مشکلات قلبی شود که از عـوارض دیررس مـخملک بدون درمـان اسـت.

بنابراین اگر کودک شما به مـخملک مبتلا شده اسـت، باید مطمئن شوید که او آنتی بیوتیک مناسب را به مقدار کافی و تا زمانی که پزشک تجویز کرده اسـت دریافت می کند، تنها در این صورت اسـت که می توانید مطمئن شوید که بـیماری عود نمی کند. ممکن اسـت فردی چندین بار به انوع عفونت با اسـترپتوکوک دچار شود، اما ابتلا به مـخملک بیشتر از یکبار غیر معمول اسـت.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

عوارض بیماری مخملک چیست

عـوارض بـیماری مـخملک چـیست:

عـوارض بـیماری مـخملک می‌تواند شامل: عفونت، تب روماتیسمی، مشکلات اسـتخوانی یا مفصلی مثل آرتریت و اسـتئومیلیت، آبسه، ورم غدد، اختلال در کار کلیه، هپاتیت، پنومونی و یا گسترش عفونت به مناطق دیگر باشد. عفونت(sepsis) وقتی رخ می‌دهد که باکتری وارد خون شود که یک بـیماری جدی اسـت و می‌تواند بیمار را به شوک وارد کند. اگر باکتری به بافت حمله کند، آبسه و یا چرک در پشت گـلو یا اطراف لوزه‌ها یافت می‌شود. همچنین ممکن اسـت منجر به سینوسی شدن و عفونی شدن گوش (اوتیت مدیا) شود. خیلی کم ممکن اسـت باکتری بر سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارد و منجر به بـیماری مننژیت شود.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

کودک مبتلا به بیماری مخملک

چطور می توان به کودکی که با مـخملک مبتلا شده کمک کرد؟

برای از بین رفتن تب و درد گـلو در کودک، می توانید از اسـتامینوفن یا ایبوپروفن اسـتفاده کنید (هرگز از آسپیرین اسـتفاده نکنید زیرا سبب بروز سندرم Reye مـی شود که یک بـیماری نادر اما کشنده اسـت). ممکن اسـت بلع برای او دردناک باشد و در اینصورت خوردن غذاهای نرم و رقیق مانند انواع سوپ، بستنی و غذاهایی که با شیر تهیه می شوند، برای کودک مبتلا به گـلو درد راحت تر اسـت. در صورتیکه سوزش گـلو داشته باشد، به تمایل او به خوردن غذاهای گرم یا سرد دقت کنید؛ هر یک ممکن اسـت برای او مناسب تر باشد.

اگر چه فعالیت برای او خطرناک نیست و اسـتراحت در بستر معمولا ضرورت ندارد، اما کودک بیمار شما باید به اندازه کافی اسـتراحت کند. بعلاوه باید مطمئن شوید که مایعات به مقدار لازم به بدن او می رسد. می توانید از یک دستگاه بخور در اتاق وی یا در کل خانه اسـتفاده کنید تا با مرطوب کردن هوا، از خشک شدن گـلوی کودک بکاهد.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

راههای جلوگیری از بیماری مخملک

جلوگیری از مـخملک چگونه اسـت:

باکتری در اثر تماس و ترشحات فرد بیمار به افراد سالم منتقل می‌شود. این بیماران باید:

 • وقتی سرفه می‌کنند، جلوی دهانشان را بگیرند.
 • دستان خود را مرتب شستشو دهند.
 • بشقاب، قاشق، چنگال و لیوان مخصوص به خود را داشته باشند.
 • زخم‌ها را تمیز و خشک کنند، تا ابتلای به عفونت را کم کنند.

به طور کلی، ۲۴ ساعت بعد از اتمام درمـان آنتی بیوتیک، دیگر این بـیماری مسری نیست. پس تا قبل از این زمان، باید از سر کار رفتن و مدرسه رفتن خودداری کنند.

بیماری مخملک چیست؟ همه چیز درباره آن, مجله اینترنتی چارگوشه

تشخیص بیماری مخملک چگونه است

تـشخیص بـیماری مـخملک:

در طی معاینات فیزیکی، پزشک این کارها را انجام خواهد داد:

 • به وضـعیت گـلو، بیضه و زبان کودکتان نگاه می کند.
 • گردن کودکتان را لمس می کند تا مشخص کند که آیا گره های لنفاوی بزرگ شده اند یا خیر.
 • بررسی ظاهر و بافت جوش ها.
 • آزمایش ها برای باکتری اسـترپ حائز اهمیت هستند، زیرا تعدادی از شـرایط می توانند منجر به علائم و نشانه های مـخملک شوند و این
 • بـیماری ها ممکن اسـت به درمـان های متفاوتی نیاز داشته باشند. اگر باکتری اسـترپ وجود نداشته باشد، عامل دیگری می توانند باعث این بـیماری شوند.

 

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی), مجله اینترنتی چارگوشه

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …