بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

بـیماری سـرخک چـیست؟ از تشخیص تا درمان

سـرخک یک بـیماری عفونی و مسری اسـت که عـلائم آن شبیه سرماخوردگی اسـت مانند: تب، سردرد، آبریزش بینی، گـلودرد و ایجاد راش های پوستی اما امکان دارد غدد لنفاوی گردن ورم کند و در موارد شدید می تواند عـفونت ریه (ذات الریه) و یـا ورم مغز (انسفالیت) را به وجود بیاورد. در موارد نادر، سـرخک می تواند به تشنج و یا مننژیت منجر شود.

بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

سرخک چیست

بـیماری سـرخک چـیست؟

سـرخک یک عـفونت مسری اسـت که باعث بروز راش های پوستی در سراسر بدن شده و به راحتی منتقل می شود و گسترش پیدا می کند. عامل سـرخک، ویروسی بنام پارامیکسوویروس اسـت. وقتی فرد مبتلا به سـرخک، سرفه یا عطسه کند، ویروس سـرخک را توسط ذرات کوچک در هوا پخش می کند. این ذرات تا دو ساعت در هوا یا روی سطح اجسام به صورت فعال باقی می مانند. کـودکی که با این ذرات تماس داشته باشد، چه از طریق هوا یا اجسام، مبتلا خواهد شد. اگر فرزند شما تا کنون واکـسن سـرخک را دریافت نکرده یا به بـیماری سـرخک مبتلا نشده باشد در صورت تماس با فرد بیمار ۹۰% شانس ابتلا به این بـیماری را دارد. معمولاً ۱۸ روز طول می کشد تا فرد بعد از اینکه در معرض تماس با ویروس قرار گرفت اولین عـلائم بـیماری را نشان داد. بیشترین احتمال سرایت این ویروس به دیگران، ۴ روز قبل از بیرون ریختن دانه ها و جوش ها و چهار روز بعد از آن اسـت.

بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

تب از علائم بیماری سرخک است

عـلائم بـیماری سـرخک چـیست؟

اولین عـلائم سـرخک شبیه به عـلائم سرماخوردگی شدید مانند تب شدید، آبریزش بینی، گـلودرد و سرفه های خشک اسـت. مـمکناسـت غدد لنفاوی در گردن شما ورم کنند. همچنین مـمکناسـت احـساس خستگی شدید، اسهال و قرمزی و درد در چشم ها داشته باشید. در حالی که کم کم این عـلائم رو به بهبود می روند شما با لکه های قرمز کوچکی در داخل دهانتان مواجه می شوید و به دنبال آن راش های پوستی سراسر بدن شما را در بر خواهند گرفت. هنگامی که افراد بزرگسال به سـرخک مبتلا می شوند، عـلائم آنها نسبت به کـودکان شدید تر بوده و احـساس ناراحتی بیشتری می کنند. عـلائم سـرخک معمولا ۸ تا ۱۰ روز بعد از روزی که در معرض ویروس قرار گرفته اید بروز خواهند کرد. به این مرحله، مرحله کمون گفته می شود.

علل ایجاد بـیماری سـرخک چـیست؟

سـرخک به وسیله یک ویروس ایجاد می شود و از طریق سرفه و عطسه فرد بیمار و یا غذا و نوشیدنی مشترک فرد بیمار با افراد سالم، انتقال پیدا می کند. ویروس سـرخک می تواند از طریق جریان هوا از یک نقطه به نقطه ای دیگر منتقل شود. این به آن معناسـت که اگر در نزدیکی یک فرد بیمار باشید (حتی اگر به صورت مستقیم به طرف شما سرفه یا عطسه نکند) باز هم احتمال ابتلای شما به سـرخک وجود دارد.

افراد مبتلا می توانند ویروس را از ۴ روز قبل از بروز راش های پوستی تا ۴ روز بعد از ناپدید شدن راش های پوستی منتقل کنند. انتقال این ویروس در مرحله ای که هنوز راش های پوستی بروز نکرده اند و فرد بیمار، از بـیماری خود اطلاع ندارد بیشترین احتمال انتقال را دارد. اگر شما یک بار به سـرخک مبتلا شده اید، احتمال اینکه دوباره به سـرخک مبتلا شوید وجود ندارد.

بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

تشخیص بیماری سرخک

تشخیص سـرخک چگونه اسـت؟

اگر شما احـساس می کنید که به سـرخک مبتلا شده اید، قبل از مراجعه به پزشک، به یک مرکز پزشکی مانند اورژانس تماس بگیرید و عـلائم خود را توضیح دهید. بعد از آنکه به پزشک مراجعه کردید مـمکناسـت پزشک برای شما آزمایش خون و یا کاشت ویروس را تجویز کند.

بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

واکسن سرخک

واکـسن سـرخک؟

واکسیناسیون نقش مهمی در کاهش شدید موارد ابتلا به این بـیماری داشته اسـت. واکسیناسیون برای پـیشگیری از ابتلا به بـیماری سـرخک
واکـسن حاوی سـرخک می تواند از سـرخک جـلوگیری کند که عمدتا به عنوان واکـسن ترکیبی از واکـسن های سـرخک – سرخجه – اوریون (MMR) تجویز می شود. واکـسن ترکیبی سـرخک – سرخجه – اوریون- واریسلا ( آبله مرغان) (MMRV) می تواند برای کـودکان ۱۲ ماهه تا ۱۲ ساله برای حفاظت در برابر سـرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان اسـتفاده شود. واکـسن سـرخک تک آنتی ژنی در دسترس نیست.

پـیشگیری از بـیماری سـرخک؟

یک دوز واکـسن MMR حدود ۹۳٪ در جـلوگیری از سـرخک تأثیر می گذارد؛ و دو دوز آن تقریباً ۹۷٪ مؤثر اسـت. تقریباً هر کسی که به جزء سـرخک اولین دوز واکـسن MMR در سن ۱۲ ماهگی یا بیشتر پاسخ نمی دهد و به دوز دوم پاسخ خواهد داد؛ بنابراین، دوز دوم MMR برای رسیدگی به نارسایی دوز اول واکـسن تجویز می شود.

بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

استفاده از واکسن سرخک برای چیست

توصیه هایی در مورد اسـتفاده از واکـسن سـرخک فرزندان

CDC توصیه می کند که واکسیناسیون در دوران کـودکی برای واکـسن MMR با شروع اولین دوز در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و دوز دوم در ۴ تا ۶ سالگی یا حداقل ۲۸ روز پس از اولین دوز توصیه می شود. در ایران و در برنامه کشوری واکسیناسیون دوز اول واکسیناسیون در ۱۲ ماهگی و دوز دوم در ۱۸ ماهگی تزریق می شود.

بیماری سرخک چیست؟ از تشخیص تا درمان

عوارض جانبی واکسن سرخک

عوارض جانبی واکـسن سـرخک؟

اکثر کـودکان بعد از تزریق واکـسن سـرخک، سرخجه و اوریون کاملاً سالم می مانند. اگر چه درصد کمی از کـودکان مـمکناسـت از عوارض جانبی زیر رنج ببرند:

  • سرخی موقت و تورم در محل تزریق
  • کج خُلقی و تب خفیف برای یکی دو روز
  • برخی کـودکان بین ۷ تا ۱۱ روز پس از تزریق واکـسن سـرخک، سرخجه و اوریون مـمکناسـت سـرخک بسیار خفیفی بگیرند که حدود دو یا سه روز طول بکشد.
  • از میان هر ۵۰ کـودک یک کـودک، دو تا ۴ هفته پس از تزریق واکـسن سـرخک، سرخجه و اوریون، اوریون خفیفی می گیرد که یک یا دو روز طول می کشد.
  • در موارد نادر، کـودک مـمکناسـت تقریباً دو هفته پس از تزریق واکـسن سـرخک، سرخجه و اوریون، جوش های کبود کوچکی بزند.
  • احتمال کمی وجود دارد که کـودکتان، ۶ تا ۱۱ روز پس از تزریق واکـسن سـرخک، سرخجه و اوریون، به تشنج دچار شود.
  • در موارد حاد، کـودک مـمکناسـت بلافاصله پس از تزریق واکـسن سـرخک، سرخجه و اوریون، از ابتلا به آنافیلاکسی رنج ببرد.
  • تب واکـسن

درمان بـیماری سـرخک؟

سـرخک درمان خاصی ندارد. اما برای کاهش تب بیمار از اسـتامینوفن و ایبوبروفن اسـتفاده می شود. برخی تحقیقات هم تأثیر خفیف ویتامین آ در کاهش علایم و کاهش مرگ و میر مبتلایان به سـرخک را نشان داده اسـت. برخی افراد هم مـمکناسـت به سینه پهلو و بـیماری های عفونی مبتلا شوند که در آن صورت داروهای آن بـیماری ها برایشان تجویز خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …