بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟, مجله اینترنتی چارگوشه

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟

قهوه یک نوشیدنی گرم است که بیشتر به خاطر خاصیت افزایش سطح هوشیاری و جلوگیری از خواب‌آلودگی شناخته‌شده است؛ اما مصرف بیش‌ازاندازه آن نیز به دلیل وجود کافئین برای بدن عوارضی به همراه می‌آورد که زیاد خوشایند نیستند؛ بنابراین با مجله چارگوشه همراه باشید تا با مقدار و زمان مناسب نوشیدن قهوه در طول روز بهتر آشنا شوید.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟, مجله اینترنتی چارگوشه

بهترین زمان نوشیدن قهوه

 

رابطه کورتیزول و قهوه در مصرف صبحگاهی قهوه

کورتیزول چیست؟ بهتر است ابتدا این ماده شیمیایی که در بدن ما ترشح می‌شود را بشناسیم پس کورتیزول چست؟ کورتیزول هورمونی است که می‌تواند هوشیاری و تمرکز را تقویت کند. همچنین باعث تنظیم سوخت‌وساز بدن، پاسخ سیستم ایمنی به تهدیدات و فشارخون می‌شود. به دلیل اینکه کورتیزول باعث جریان آمینواسیدها در خون می‌شود، در بهبود زخم‌ها و جراحت‌ها مؤثر است.

بسیاری از افراد قهوه را بلافاصله بعد از بیدار شدن می‌نوشند و عده‌ای اجازه می‌دهند که از زمان بیدار شدنشان مقداری بگذرد و سپس قهوه استفاده می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف ناشتا قهوه و بلافاصله پس از بیدار شدن اثر انرژی‌بخش آن را کاهش می‌دهد، زیرا هورمون استرس کورتیزول در این زمان در حد اوج خود است.

هورمون کورتیزول از ریتمی خاص برای چرخه خواب و بیدار شدن شما پیروی می‌کند، با سطح بالایی که طی ۳۰-۴۵ دقیقه پس از بیدار شدن افزایش می‌یابد و سپس به‌آرامی در طول روز کاهش می‌یابد.

گفته می‌شود، بهترین زمان برای نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول شما کمتر است. برای اکثر افرادی که حدود ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح بیدار می‌شوند، این زمان بین ۹:۳۰ و ۱۱:۳۰ صبح است.

دلیل دیگری که به شما پیشنهاد می‌شود که باید نوشیدن قهوه خود را به تأخیر بی اندازید این است که کافئین موجود در قهوه می‌تواند سطح کورتیزول در خون را افزایش دهد.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟, مجله اینترنتی چارگوشه

بهترین شما نوشیدن قهوه ساعت ۱۰ صبح است

 

به این دلیل که نوشیدن قهوه زمانی که سطح کورتیزول در خون شما در اوج خود قرار دارد باعث می‌شود که سطح این هورمون افزایش بدهد. افزایش سطح کورتیزول در طولانی‌مدت می‌تواند سیستم ایمنی بدن شمارا مختل کند و باعث ایجاد مشکلات سلامتی می‌شود.

هنوز مطالعه طولانی‌مدت در مورد پیامدهای سلامتی کورتیزول بالا از نوشیدن قهوه صورت نگرفته است. البته در بعضی موارد آمده است که کسانی که زیاد قهوه می‌نوشند باعث می‌شود که سطح کافئین در کورتیزول پایین بیاید؛ بنابراین اگر خیلی به نوشیدن قهوه بعد از بیدار شدن علاقه دارید و قهوه هم زیاد می‌نوشید ممکن است که علائمی که در بالا ذکرشده است برای شما اثر کمتری داشته باشد.

اما اگر شما مایل به تغییر روند مصرف قهوه صبح خود هستید، متوجه خواهی شد که تأخیر در مصرف قهوه چند ساعت بعد از بیدار شدن ممکن است انرژی بیشتری به شما بدهد.

 

آیا با نـوشـیدن آب میتوان لاغر شــد؟

 

قهوه رابطه آن با افزایش عملکرد در تمریانت ورزشی

قهوه بیشتر به خاطر بیدار نگه‌داشتن طولانی و افزایش هوشیاری معروف است، اما این نوشیدنی توانایی‌های دیگر هم دارد، قهوه به دلیل دارا بودن کافئین در تقویت عملکرد ورزشی مؤثر است.

به‌علاوه، قهوه می‌تواند جایگزین بسیار ارزان‌تری برای مکمل‌های حاوی کافئین مانند پودرهای قبل از تمرین باشد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند خستگی ورزش را به تأخیر بی اندازد و مقاومت و قدرت عضلات را بهبود بخشد.

قهوه برای تأثیرگذاری مناسب در فعالیت‌های ورزشی نیازمند سپری شدن زمان مناسب است تا بتواند جذب بدن و عضلات شود.

اگر به دنبال بهینه‌سازی اثرات مفید قهوه در عملکرد ورزشی‌تان هستید، بهتر است قهوه را ۳۰-۶۰ دقیقه قبل از تمرین یا یک رویداد ورزشی مصرف کنید. این مقدار زمان برای رسیدن سطح کافئین به اوج خود در بدن شما کافی است.

دوز مؤثر کافئین برای بهبود عملکرد ورزشی ۱٫۴ – ۲٫۷ میلی‌گرم در هر پوند (۳-۶ میلی‌گرم در کیلوگرم) از وزن بدن است.

برای یک شخص ۱۵۰ پوندی (۶۸ کیلوگرم)، این معادل حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین یا ۲ – ۴ فنجان (۴۷۵ – ۹۵۰ میلی‌لیتر) قهوه است.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟, مجله اینترنتی چارگوشه

قهوه برای تقویت و بهبود عملکرد شما در هنگام تمرین ورزشی مفید است

 

رابطه قهوه با استرس و اضطراب و خواب

کافئین موجود در قهوه باوجوداینکه عامل مناسبی برای بیدار نگه‌داشتن در طولانی‌مدت است و همچنین محرک خوبی برای افزایش هوشیاری در افراد است اما در بعضی از افراد به دلایلی این تأثیرگذاری برعکس عمل می‌کند و باعث ایجاد استرس و اضطراب و اختلال در خواب می‌شود.

اثرات تحریک‌کنندگی کافئین حاصل از قهوه ۳ – ۵ ساعت طول می‌کشد و بسته به تفاوت‌های خصوصیات فردی، تقریباً نیمی از کل کافئینی که مصرف کرده‌اید بعد از ۵ ساعت هنوز در بدن شما باقی‌مانده است.

برای جلوگیری از اثرات مخرب کافئین در خواب، توصیه می‌شود حداقل ۶ ساعت قبل از خواب از مصرف کافئین خودداری کنید. علاوه بر مشکلات خواب، کافئین در برخی از افراد می‌تواند اضطراب را افزایش دهد.

بهتر است زمانی که دچار اضطراب و استرس هستید از نوشیدن قهوه خودداری کنید زیرا قهوه باعث تشدید علائم اضطراب می‌شود و این احساس زمان طولانی‌تری همراه شما باقی می‌ماند.

اگر هم خیلی نیاز دارید که به بدن خود کافئین برسانید توصیه می‌شود که چای سبز که حدود یک‌سوم کافئین قهوه را دارد را جایگزین کنید. چای سبز اسیدآمینه L-theanine را هم تأمین می‌کند که دارای خواص آرامش‌بخش است.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟, مجله اینترنتی چارگوشه

هر فرد به طور متوسط می تواند ۴۰۰ میلی‌گرم قهوه بنوشد

 

چه مقدار مصرف قهوه در روز توصیه می‌شود؟

با دانستن اینکه باید چه مقدار قهوه در روز مصرف کنیم تا از تأثیرات مخرب آن جلوگیری کنیم کمک شایانی در سلامتی ما می‌کند.

افراد سالم می‌توانند روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنند – معادل حدود ۴ فنجان (۹۵۰ میلی‌لیتر) قهوه.

توصیه به خانم‌های باردار و پرستار، روزانه ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین است. برخی تحقیقات حاکی از آن است که این مقدار ایمن ۲۰۰ میلی‌گرم در روز است.

این توصیه‌ها برای مصرف کافئین شامل همه نوع کافئین است. سایر منابع تأمین کافئین شامل چای، نوشابه، نوشیدنی انرژی‌زا و حتی شکلات تیره است.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه در طول روز چه موقع است؟, مجله اینترنتی چارگوشه

قهوه را نیم ساعت قبل یا نیم ساعت بعد از تمرین بنوشید

 

اما سخن پایانی

قهوه نوشیدنی است که سراسر جهان از نوشیدن آن لذت می‌برند و جزئی از زندگی افراد شده است.

قهوه را باید متناسب با وضعیت روحی و جسمی خودمصرف کنیم و از استفاده بیش‌ازحد آن بپرهیزیم. بهترین زمان نوشیدن قهوه در وعده چاشت است یعنی ساعت ۱۰:۳۰٫

نوشیدن قهوه حدود نیم ساعت یا یک ساعت قبل از ورزش باعث می‌شود که شما در حین انجام فعالیت‌های ورزشی حس بهتری داشته باشید و همچنین نوشیدن قهوه بعد از تمرین از دردهای بعد از تمرینات سخت هم می‌کاهد.

از نوشیدن قهوه در شب و بخصوص دیروقت اکیداً خودداری کنید که درنهایت این شما هستید که در طول شب بی‌خواب خواهی شد.

در حالت‌های مانند استرس و اضطراب از مصرف قهوه اجتناب کنید و بجای آن چای سیاه یا چای سبز بنوشید.

امیدوار هستم که این مطلب برای شما مفید واقع‌شده باشید. برای مطالب بیشتر چارگوشه را دنبال کنید.

 

مطالب بیشتر:

۱۰ غذای سالم برای دوست دار وزن ایده آل و مورد تایید دانشمندان تغذیه

از رنگ‌های دلخواه خود تغذیه کنید

۱۰ماده غذایی ازبین برنده اســترس

 

مطلب پیشنهادی

فواید عرق نعنا, مجله اینترنتی چارگوشه

فواید عرق نعنا

فواید عرق نعنا عرق نعناع یکی از بهترین و مفیدترین عرقیات گیاهی موجود در طبیعت …