برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

برونـشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمـان

به التهاب نایژه ها درریه برونـشیت (Bronchitis)می گویند.آلودگی هوا و استعمال دخانیات وهچنین عفونت های ناشی از باکتری ها و ویروس ها توسط نای و نایژه باعث ایجاد برونـشیت می شوند.برونـشیت همراه با انسداد نسبی راه تنفسی،سرفه کردن و ترشح خلط است.برونـشیت امکان دارد حاد یا مزمن باشد.عوامل ارثی و آلرژن ها هم مینوانند باعث ایجاد برونـشیت شوند.درادامه به راههای تشخیص ودرمـان این بیماری خواهیم پرداخت.برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

سرفه در برونشیت

علائم برونـشیت:

 • سرفه مداوم ، که ممکن است مخاط را ضخیم کند و تغییر رنگ دهد
 • خس خس، به ویژه در مورد برونـشیت مزمن
 • تب و لرز
 • تنگی قفسه سینه
 • گلو درد
 • بدن درد
 • بند آمدن نفس
 • سر درد
 • احساس خستگی همیشگی
 • بینی و سینوس های بسته
 • تنفس بدبو, چون مجبورید به خاطر بسته بودن سینوس ها از طریق دهان تنفس کنید، به این ترتیب باکتری های دهانی رشد می کنند.
 • سرفه همراه با خون – خلط آغشته به خون به دلیل پارگی برونش و پارگی بر اثر سرفه مداوم و حاد باعث اختلال در خواب در اثر سرفه مداوم و گرفتگی بینی می شود.

این عـلائم تقریبا 3 تا 10 روز طول می کشـند ولی با این حـال سـرفه که با مقداری خارج شدن خلط آغاز می شود و می تواند آرام آرام به یک سـرفه خـشک تبدیل شود که به مـدت چند هفته ادامه پیدا می کنـد و در نـتیجه سـرفه مـداوم، ماهیـچه های سیـنه و شـکم را دچـار زخم خـواهد کرد که ایـن وضـعیت به ویژه در ماه های سرد سال بدتر می شود.

برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

علت ایجاد برونشیت مزمن

علل ایجاد برونـشیت(Bronchitis):

هر دو پاتـوژن ویـروسی و باکتـریایی را می توان عـامل بیـماری برونـشیت دانست، به ویتژه اگر بیـماری برونشـیت حاد باشد. با این حال ویـروس هایی که مـوجب سرماخـوردگی و یا آنـفولانزا می شوند خـطرناک ترین عـوامل هستند. شما ممکن است که این عفونت ها را با استنشاق هوای حاوی قطرات ریز ویروس که از بینی و دهان فرد آلوده هنگامی که سرفه یا عطسه می کنـد و بیرون می آید، بگیرید و همچنین ممکن است با تماس با سطوح آلوده و وسایل آلوده در خانه و اماکن عمومی مانند دستگیره درها و صفحه کلید، عفونی شوید. حالت معمول انتقال از طریق دست هایی است که یک شی را لمس می کنند و متعاقباً در نزدیکی بینی یا دهان قرار می گیرند که از طریق آن ویروس وارد سیستم بدن شما می شود.

همانطور که در بالا ذکرکردیم،برونـشیت زمانی اتفاق می افتد که نای و نایژه ها به علت ویتروس ها، باکتـری ها یا ذرات متـورم می شوند و علت برونشیـت حاد و برونشیـت مزمن متفاوت است .

برونـشیت حاد:
عامل اصلی برونـشیت حاد ،ویروس ها به خصوص ویروس های عامل آنفولانزا و سرماخوردگی، هستند. هم چنین قرارگیری در مـعرض دود، گرد و غبار و آلـودگی هوا ممکن است به ریه ها آسیب برساند که منجر به برونشیـت حاد می شود. شایع ترین نوع این بیماری برونـشیت حاد است و دوره ی نسبتاً کوتاهی دارد و با التهاب مـوقت مـجاری هـوایی مشخـص می شوند و معمـولاً در مسیر برخی دیگر از عـفونت تنفسی فوقـانی دیگر ایـجاد خواهد شد و در طول زمـستان و دربین کودکان زیر پنـج سال، شایع تر است، اگرچه منـحصر به آن ها نیست.

برونـشیت مزمن:
وقتی ریه آسیب دیده باشد و تحریک شود،دچار برونـشیت مزمن می شوید. برونـشیت مزمن نوعی بیـماری ریـوی مزمن (COPD) در امتداد همان خـطوط به عـنوان بعضی از بیماری های ریوی دیگر است که باعث آسیب دائمی تنفسی مانند آمـفیزم می شوند و بر خلاف برونـشیت حاد، این وضعیت بسیار شدیدتر و طولانی مدت است و خود را با سرفه کردن های روزانه نشان می دهد که سه ماه طول می کشند و پس از آن در طول دو سال بعدی تکرار خواهند شد. در حقیقت، آسیب ناشی از این مرحله پیشرفته برونـشیت تا لوله های برونش ممکن است هرگز به طور کامل بهبود نیابند و نشانه هایش اغلب تکرار می شوند.

برونـشیت مزمن می تواند به علت قرار گرفتن طولانی مدت در سموم محیطی نظیر دود دخانیات، آلودگی هوا، گاز های شیمیایی و گرد و غبار ایجاد شود و در میان افراد بیش از 40 سال شایع تر است. سیگار کشیدن دلیل اصلی این بیماری است. و عوامل دیگری نیز می توانند تاثیر داشته باشند مانند بودن در معرض آلودگی هوا، گرد و غبار و غیره بـرای مدت طولانی یا تکرار برونـشیت حاد باشند.

برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

عواملی که ابتلا برونشیت را افزایش می دهد

عواملی که احتمال ابتلا به برونـشیت شما را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • سیگار کشیدن. افرادی که سیگار می کشند یا با سیگاری ها زندگی می کنند در معرض خطر بالای برونـشیت حاد و مزمن قرار دارند.
 • مقاومت کم. این ممکن است ناشی از یک بیماری حاد دیگر مانند سرماخوردگی، یا یک وضعیت مزمن که سیستم ایمنی شما را به خطر می اندازد، باشد . افراد مسن، نوزادان و کودکان بزرگ تر آسیب پذیری بیشتری نسبت به عفونت دارند.
 • قرار گرفتن در معرض کارهای تحریک کننده. خطر ابتلا به برونـشیت در صورتی بیشتر است که شما در اطراف محرک های خاصی بـرای ریه کار کنید، مانند حبوبات یا منسوجات و یا در معرض گازهای شیمیایی قرار گرفته باشید. تنفس مواد تحریک کننده مانند دود و مواد شیمیایی در محصولات خانگی و دود دخانیات می توانند باعث مشکل در سیستم تنفسی شما شود و این وضعیت را تحریک کند.
 • رفلاکس معده. سوزش سردل می تواند گلوی شما را تحریک کند و باعث شود که بیشتر در معرض برونـشیت قرار داشته باشید.
 • شغل – قرار گرفتن در معرض مکرر یا طولانی مدت در برابر دودهای شیمیایی ، گرد و غبار و سایر سموم در محل کارتان می تواند بـرای ریه های شما خطرناک باشد و می تواند باعث برونـشیت و سایر انواع COPD شود. اگر آسیب ریوی به مرحله غیرقابل تحمل نرسیده باشد، هنگامی که دیگر در معرض ماده تحریک کننده نباشید ، علائم نوع “برونـشیت شغلی” فروکش می کنـد. برخی از مواد تحریک کننده شغلی شامل:
 • آمونیاک
 • اسیدهای قوی
 • گرد و غبار
 • کلر
 • پارچه (الیاف پارچه ای)
 • افرادی که ایمنی بدنی ضعیفی دارند یا به بیماری های مزمن یا برخی شرایط مزمن دیگر مبتلا هستند.
 • افرادی که با برخی شرایط ریوی دیگر مانند آسم دست و پنجه نرم می کنند.

برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

مشکلات ایجاد برونشیت

مشکلات برونـشیت:

اگر چه یک اپیزود برونـشیت معمولاً موجب نگرانی نیست اما می تواند منجر به ذات الریه در برخی از افراد شود و با این حال برونـشیت های مکرر ممکن است به این معنی باشد که شما مبتلا به بیماری ریوی مزمن (COPD) هستید. شاید یکی از مهم ترین پیچیدگی این برونـشیت، ذات الریه باشد که به طور متوسط، از هر 20 نفر مبتلا به برونـشیت، یکی با این مشکل مواجه خواهد شد و ذات الریه وقتی رشد می کنـد که عفونت بیشتر به ریه ها سرایت می کنـد و باعث حفظ مایعات در کیسه های هوایی کوچک داخل ریه ها می شود.

در دوران بیماری برونـشیت ممکن است در زمان غیر منتظره ای، از جمله در حالی که غذا می خورید، به سرفه بیفتید و این می تواند باعث شود که غذایتان در گلو گیر کرده و به جای رفتن به معده، مسیر اشتباهی را به داخل ریه ها وارد کند و باعث ایجاد یک عفونت شدیداً مداوم می شود که می تواند شما را بیمار کند. یکی از پیامد های متداول برونـشیت مزمن این است که تنفس شما بـرای مدت طولانی و حتی گاهی سخت شود و این می تواند فشار قابل توجهی بر روی خون شما اعمال کند تا خون پمپاژ را در سطح بهینه حفظ کند و در نهایت منجر به بیماری های قلبی عروقی از جمله نارسایی قلبی شود.

برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

چگونه از بروز برونشیت پیشگیری کنیم

پیشگیری از برونـشیت:

 • از دود سیگار دور بمانید :دود سیگار خطر برونـشیت مزمن شما را افزایش می دهد.
 • واکسینه شوید :در بسیاری از موارد برونـشیت حاد ناشی از آنفولانزا، ویروسی است. یک واکسن آنفلوآنزای فصلی می تواند به حفاظت از شما در برابر ابتلا به این بیماری کمک کند و همچنین می توانید واکسن هایی بزنید که در برابر برخی انواع ذات الریه محافظت شوید.
 • دست هایتان را مدام را بشورید :بـرای کاهـش خطر ابتلا به عفونت های ویروسی، دست هایتان را زیاد بشویید و از ضد عفونی کننده های دست بر پایه الکل استفاده کنید.
 • از ماسک جراحی استفاده کنید :اگر COPD دارید، می توانید در صورتی که در معرض غبار یا دود قرار دارید، ماسک صورت خود را بزنید.

برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

درمان برونشیت با انتی بیوتیک

درمـان برونـشیت:

آنتی بیوتیک ها به احتمال زیاد فواید زیادی بـرای درمـان برونـشیت ناشی از ویروس دارند. درمـان اولیه بـرای اکثر موارد برونـشیت باید به سمت کنترل علائم هدایت شود. مرطوب نگه داشتن، اجتناب از محرک تنفس مصنوعی (بـرای مثال، استعمال دخانیات) و دیگر داروهای ضد سرفه می تواند در طول مرحله درمـان مفید باشد.

برونشیت(Bronchitis)چیست؟ازتشخیص تادرمان

برونشیت و درمان خانگی

درمـان خانگی برونـشیت:

1. زنجبیل

2. سیر بـرای درمـان برونـشیت
سه حبه سیر را با دقت بشورید و خرد کنید و آن ها را درون یک قابلمه قرار داده و کمی شیر به آن اضافه کنید و مخلوط را حرارت دهید و آن را هر روز قبل از خواب بخورید.

3. زردچوبه بـرای درمـان برونـشیت

4. روغن اکالیپتوس بـرای درمـان برونـشیت

5. آب نمک بـرای درمـان برونـشیت
آب نمک بـرای تمیز کردن گلو و از بین بردن باکتری ها موثر است و هم چنین به کاهـش التهاب و خلط در گلو کمک می کنـد و در نتیجه اگر هر روز دهان خود را با آب نمک شستشو دهید، علائم آزار دهنده برونـشیت به سرعت درمـان خواهد شد.

6. عسل بـرای درمـان برونـشیت

7. استفاده از پیاز بـرای درمـان برونـشیت

8. کنجد مفید بـرای درمـان برونـشیت

9. آب بـرای کمک به درمـان برونـشیت
بدن خود را مرطوب و هیدراته نگه دارید که بـرای درمـان برونـشیت بسیار مهم است.

10. روغن پونه کوهی بـرای درمـان برونـشیت
شما می توانید روغن پونه کوهی را به عنوان یک روش درمـان طبیعی بـرای کاهـش علایم برونـشیت امتحان کنید. این روغن به خاطر خواص ضد ویروسی و ضد باکتری اش، به حذف ویروس ها و باکتری ها که باعث مشکلات تنفسی و تسکین عفونت های باکتریایی در گلو و ریه می شوند، کمک می کنـد و هم چنین به شما کمک می کنـد که با سرفه مبارزه کنید و تنفس خود را تسهیل کنید.

11. درمـان برونـشیت با آب پرتقال
اعتقاد بر این است که آب میوه، به ویژه آب پرتقال یکی از بهترین درمـان های خانگی بـرای برونـشیت است. آب پرتقال غنی شده با ویتامین C و دیگر مواد مغذی است که نه تنها سیستم ایمنی را تقویت می کنـد بلکه التهاب ناشی از برونـشیت در گلو را نیز کاهـش می دهد.

12. لیمو بـرای درمـان برونـشیت

13. کمک روغن های گیاهی به درمـان برونـشیت

14. آویشن بـرای درمـان برونـشیت
آویشن به دلیل خواص ضد باکتری و ضد قارچی اش، می تواند به شما کمک کند تا علایم برونـشیت و عفونت را کاهـش دهد.

15. بخور بـرای کاهـش خطر برونـشیت
استفاده از دستگاه بخور بـرای کاهـش خطر برونـشیت بسیار قدرتمند است. این کار به شما کمک می کنـد که راحت تر نفس بکشید و گلو درد و سرفه را تسکین دهید.

16. مالوین بـرای درمـان برونـشیت

18. ریشه شیرین بیان بـرای درمـان برونـشیت
می توانید از ریشه شیرین بیان چای درست کنید تا علائم آزار دهنده برونـشیت ناشی از اثرات ضد التهابی خود را کاهـش دهید. در وهله اول، ممکن است به شما کمک کند خلط را نرم کنید. علاوه بر این در تسکین گلو درد نیز مفید است.

19. استفاده از چنار بـرای درمـان برونـشیت
استفاده از برگ های چنار یا صرفاً بخار گرفتن با برگ های چنار یک درمـان خانگی قوی بـرای درمـان برونـشیت است و به کاهـش درد بدن بدون ایجاد هیچ گونه عوارض جانبی به کبد، کلیه و دستگاه گوارش کمک می کنـد.

20. کلم بـرای درمـان برونـشیت مفید است

مطلب پیشنهادی

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی)

۷ راه مبارزه با خستگی قبل از عادت ماهانه (قاعدگی) گاهی ممکن است اندکی قبل …